ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 09.05.2024. u 12:54
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ATPL
52,96
3.813
72
52,40
53,00
0,38%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.


…još malo o vozarinama, prognoze su da će BDI-index padati, s druge strane rastu cijene sirovina, pa i nafte (koja kao fol nema s tim veze), danas su na Europskim burzama rasle rudarske dionice i to najvećuh svjetskih rudara BHP Billitona i Rio TInta, zanima me samo kako će se te rude prevesti?!?

Mislim da je ovdje rast potaknut time što je RIO odbio Chinalcovu ponudu za preuzimanje

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Kada smo poceli padati,postojali su opipljivi razlozi za to,svjetsko gospodarstvo je pocelo sporije vrtiti kotacice,nakon toga su velike ekonomske sile zakoracile u recesiju, svjetska vanjsko trgovinska razmjena se smanjila za 70-tak %…Mene sada zanima ,zasto bi trebali rasti???
Prosto ne vidim razloga za snazan rast crobexa.Ono sto ce se dogadjati ce biti preslike proslog i pretproslog tjedna,iskusni lukavi i pohlepni ce opet prevariti,one koji na zalost nisu nista naucili..

KADA NARASTEM BIT ČU BROKER


Kada smo poceli padati,postojali su opipljivi razlozi za to,svjetsko gospodarstvo je pocelo sporije vrtiti kotacice,nakon toga su velike ekonomske sile zakoracile u recesiju, svjetska vanjsko trgovinska razmjena se smanjila za 70-tak %…Mene sada zanima ,zasto bi trebali rasti???
Prosto ne vidim razloga za snazan rast crobexa.Ono sto ce se dogadjati ce biti preslike proslog i pretproslog tjedna,iskusni lukavi i pohlepni ce opet prevariti,one koji na zalost nisu nista naucili..


Plitko tržište je nepredvidivo.A rane od velikih gubitaka u 2008.još uvijek peku.Mali investitori su se počeli vraćati u ovom zadnjem rastu i kupovali skuplje,a sada im je namištena baketina.Srića
da nema marginaša.Uslijedio bi još žešći pa.Pa u biti dobili su i ono što su zasluižili.Kupuju kada
svi kupuju i plaćaju skuplje,a prodaju kada većina prodaje pa cijene padaju.Igru vode domaći
individualni špekulanti koji dogovorno rade, jer su OIF izgorili,a mirovinci su ionako defanzivci.
Gdje nema mačke miševi kolo vode.
Bitno je da se talasa,da se voda zamuti.Iskusni će u tome profitirati,a neiskusni moraju platiti buletu.





Dakle dragi kriticari (ma tesko vas je sve pobrojit) gdje vidite BDI 01.07.2009? Kad sam postao svjetske analiticate koji su tvrdili da ce ovako visok BDI imati kratak zivot vi me ismijavali. Kad sam upozoravao da treba imat konstantno prst na okidacu vi umirali od smija. Kad sam u ovoj euforiji pricao da ne mogu svi zaraditi vi ignorirali. O.K. slozit cu se da je tek drugi dan i da je mozda rano pricat o znacajnom padu BDI iako ova dva dana imamo slobodan pad. Ipak moje misljenje je da se moj cesalj diagram potvrdjuje iako je moram priznati ovaj zubac bio znacajno iznad mojih ocekivanja. Opet ponavljam kako zivim od brodova volio bi da pogrijesim. Mislim da ce mo imati interesantan iduci tjedan.

Imam ja mozda i rjesenje. Neka se udruze svi drukeri i "znalci" pa mozda sinergijski ucinak napravi pritisak na BDI.

Posebni pozdravi Kormilaru, Samprasu, Governoru …………

Techmane, čiča izgubio si se u vremenu i prostoru. ATPL je od 500 do 1300 kuna odradila 160% rasta i to uz svakodnevnu veliku likvidnost (znači, svaki dan u svakom trenutku si mogao ući ili izaći iz pozicije sa velikim količinama) Svo to vrijeme, ali apsolutno cijelo vrijeme zadnjih pola godine, ti trkeljaš kako brodari ne valjaju i stalno neke negativne spike i pametuješ. E, a sad ti uzmi bilo koju dionicu u tvom portfelju pa vidi dal ti je narasla 160% i to uz likvidnost da možeš uvijek promijeniti poziciju. I još da pritom dijeli predujam dividende sa (tada) gotovo 10% yieldom. Ja ne kužim o čem ti pričaš. sad se naslađuješ što je pao BDI i ATPL… čovječe, a koja dionica nije pala u zadnjih nekoliko dana? ja nemam ATPL, prodao sam neki dan. Ne mislim je kupovati sad neko vrijeme dok ne vidim neke stvari. A tebi preporučujem da ti sve te tvoje prezentacije i zanje o brodovima i dizalicama ne vrijede ništa ako sve skupa ne kompariraš sa trenutnom cijenom dionice na burzi.
[/quote]
Sve navedeno stoji, dnevno se može strašno zaraditi, svaki dan ima paničara koji prodaju i optimista koji kupuju..Ali ne čini li se da od 475 kn dođe do 1375 da je to prenaglo da ne rečem napuhano….
Pa i sam kažeš da si izišao…Zar to nije dovoljno…Nitko ne poriče vrijednost firme itd. Ali malo je prerano da cijena bude održiva na ovim razinama..Tko zna što nas još čeka a napose u Hrvatskoj….
[/quote]

kolega, uopće ne pišem o tom. u ovoj igri samo se pare broje, a dok je Techman širio pesimizam JDPL je narastao sa 85 kuna na 247, a to je 200%. E sad neka on fino primjeni te postotke na dionice iz svog portelja (koje btw imam i ja jer imamo slične portfelje i slično razmišljamo, ali ja se brodara nisam odreko, hehe) vidjet će da to daje Ledo na 7500, Tisak na preko 500, PBZ na preko 700 itd itd… kužiš kompa? da se nakrcao brutalno podcijenjenim brodarima (da, loš forward ukalkuliran) imao bi više love. end.
[/quote]
Ma gosp.Techman nije širio pesimizam.On je jednostavno bio realističan u prikazivanju stvarno
loše situacije u pomorskom prometu.Međutim,to me nije sprijećilo da budem gotovo 100% u brodarima i da uzmem maksimalni profit u LPLH,djelomično u JDPL i TNPL.
Smatrao sam da su brodari višestruko podcijenjeni,ali naravno da sada i ne toliko s obzirom na ovaj zadnjin rast.Najveći problem je ATPL koja kao lokomotiva vuće sve u nebesa ili u provaliju.A s obzirom da ne možemo očekivati neku znaćajniju dobit u drugom kvartalu i svi ostali brodari će
plaćati danak.I to jednostavno trebamo prihvatiti.Samo da BDI previše ne potone.
U ponedjeljak bi strah od novog pada BDI mogao povući ATPL prema dnu,a time i ostale brodare.



…još malo o vozarinama, prognoze su da će BDI-index padati, s druge strane rastu cijene sirovina, pa i nafte (koja kao fol nema s tim veze), danas su na Europskim burzama rasle rudarske dionice i to najvećuh svjetskih rudara BHP Billitona i Rio TInta, zanima me samo kako će se te rude prevesti?!?

Mislim da je ovdje rast potaknut time što je RIO odbio Chinalcovu ponudu za preuzimanje
[/quote]
Slažem se s tobom kolega za rast RIO TINTA, ali raste i BHP Billiton i ostali rudari, rastu i sirovine i metali, takođe žito i drugi rasuti tereti se i dalje prevoze… Rast rudara je uvijek bio dobar znak za brodare, a stručnjaci daju preporuke za investrianje u rudare. U ovom poslu nije bitno vidjeti samo aktere na sceni, već je bitno predvidjeti one iza kulisa koji će tek nastupiti…

evo par informacija koje govore o određenim slabostima u brodarskom sektoru, te razlogu pada BDI-a..,

More Indications of a Shipping Slowdown

The Baltic Exchange’s Baltic Dry Index extended yesterday’s 4.6% decline, falling a further 6.9% this morning. Despite the end-of-the-week declines, the index finished the week up 9.0%. The sub-indices were all down this morning, with the Baltic Capesize Index (BCI) exhibiting the weakest performance, declining 9.9%, followed by the Baltic Panamax Index (BPI) with a loss of 5.2%. The Baltic Supramax and Handysize indices moved at -1.3% and 0.0%, respectively.

"Marcelo Aguiar, an analyst at Goldman Sachs, released a note saying, "Heavy rains in the north of Brazil and port congestion in China could have had a negative impact on Brazilian iron ore exports, but the main reason … is likely lower iron ore demand from China due to high steel and iron ore inventories." As I have previously discussed, a significant drop in Chinese iron ore imports would place major downward pressure on the BDI, and it is consistent with my view of a pullback in the dry bulk shipping market during the second half of the year"

http://www.thestreet.com/p/_yahoo/rmoney/transportation/10510025.html?cm_ven=YAHOO&cm_cat=PREMIUM&cm_ite=003190

Brazil iron ore exports fall on high China stocks

http://www.theaustralian.news.com.au/business/story/0,28124,25580570-5005200,00.html

Stvarno neznam što bi ste vi sve htjeli. BDI je skočio strelovito i normalo ne da se izvrši korekcija. Bito je jedino da trend bude uzlazan i da se stabilizira na razinama iznad 4000 bodova, sa trendom rasta prema 5000 bodova. Ono što je bino za naše brodaje je da struktura takvog BDI indeks bude više u korist panamaxa i supramaxa, a na capeova koje ionako nemaju. Također je bitno da se USD zadrži oko 5,5 kn i nema zime. Do kraja godine biti će solidnih i pozitivnih rezultata.
Prati li tko cijene polovnih brodova i ima li naznake rasta njihovih cijena.

P.s. već ste dosadni sa postanjem kojekakvih članaka koje su napisali analitičari tipa H. Stojić.

Evo za ljubitelje bdi makar nema Atlansku nego Tankersku

DRYS 160.29%
DSX 135.18%
EXM 227.00%
NM 359.09%
EGLE 149.02%
GNK 279.78%
TBSI 193.82%

Pogledajte koliko su Američki brodari rasli od svoga minimuma
pa usporedite sa našima od oka bih rekao za 50% više
Pa onda prvo neka naši skoče za 50% pa onda
Pričajte o bdi
Naši brodari su 50% ispod cijene i rušiti ih na osnovu
Bdi je stvarno nepravedno.

ATPL-R-A 129,68%
JDPL-R-A 129,20%
LPLH-R-A 158,70%
TNPL-R-A 113,40%

Prvi ce biti posljednj a posljednji prvi


Stvarno neznam što bi ste vi sve htjeli. BDI je skočio strelovito i normalo ne da se izvrši korekcija. Bito je jedino da trend bude uzlazan i da se stabilizira na razinama iznad 4000 bodova, sa trendom rasta prema 5000 bodova. Ono što je bino za naše brodaje je da struktura takvog BDI indeks bude više u korist panamaxa i supramaxa, a na capeova koje ionako nemaju. Također je bitno da se USD zadrži oko 5,5 kn i nema zime. Do kraja godine biti će solidnih i pozitivnih rezultata.
Prati li tko cijene polovnih brodova i ima li naznake rasta njihovih cijena.

Slažem se potpuno s tobom, analiza ti je odlična. Nažalost ne pratim cijene polovnih brodova, ipak očekujem rast cijena i novih i polovnih brodova jer rastu cijene metala. Kada su metali bili prije godinu dana na najvišim vrijednostima, bile su i najviše vozarine brodova (BDI) a tada su bile i najviše cijene polovnih brodova. Ovih dana stalno upozoravam ljude da rast rudarskih dionicao, kao i cijena sirovina i metala su odličan predznak za brodare.

Svega po malo.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"


Evo za ljubitelje bdi makar nema Atlansku nego Tankersku

DRYS 160.29%
DSX 135.18%
EXM 227.00%
NM 359.09%
EGLE 149.02%
GNK 279.78%
TBSI 193.82%

Pogledajte koliko su Američki brodari rasli od svoga minimuma
pa usporedite sa našima od oka bih rekao za 50% više
Pa onda prvo neka naši skoče za 50% pa onda
Pričajte o bdi
Naši brodari su 50% ispod cijene i rušiti ih na osnovu
Bdi je stvarno nepravedno.

ATPL-R-A 129,68%
JDPL-R-A 129,20%
LPLH-R-A 158,70%
TNPL-R-A 113,40%


Ima logike ali isto tako treba pogledati sta je lansiralo BDI.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"


….dan

– Po likovanju neke gospode … , vidi se da nije bilo lako gledati rast od 700kn -1300kn..
….. , a istovremeno biti u kešu …… [smiley]

-Istina , došlo je do pada ….cca. 30-40% posljedjnjeg rasta ….. i sada je lakše …. [smiley]

-Ukoliko CROBEX ostane iznad 2000 , a BDI oko 3000 …. , nema tu nekog pada …
……jasno , pri tim razinama neće biti ni ozbiljnog rasta …… , nove okolnosti donose
nove vrijednosti i to je jasno ……

.Dr M Wagner

P.S. (samo za poznavatelje …, iz struke)

-Sigurno je dobro , biti upućen u zbivanja u ovoj grani …. , u to nema sumnje ….
….. , ali kao što bi kazali stari Retkovčani :

…"Što ti vrijedi imati imati prave informacije … , ako izvlačiš krive zaključke" …. [smiley]


Kolega djelomicno se prepoznajem ovdje ( imam jos dosta casha ali nije namjenjen dionicama). Da likovao. Malo je rec. Ali ne zato sta je netko popusio vec sta je struka ipak u pravu. Svjetsko trziste brodara je lose . Ja vjerujem da ce BDI i u ponedjeljak doli jer se nije desilo nista spektakularno sta bi moglo napraviti zaokret iz velikog pada. Ili mozda bolje receno ja nisam upucen da se nesto dogodilo.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"


Evo za ljubitelje bdi makar nema Atlansku nego Tankersku

DRYS 160.29%
DSX 135.18%
EXM 227.00%
NM 359.09%
EGLE 149.02%
GNK 279.78%
TBSI 193.82%

Pogledajte koliko su Američki brodari rasli od svoga minimuma
pa usporedite sa našima od oka bih rekao za 50% više
Pa onda prvo neka naši skoče za 50% pa onda
Pričajte o bdi
Naši brodari su 50% ispod cijene i rušiti ih na osnovu
Bdi je stvarno nepravedno.

ATPL-R-A 129,68%
JDPL-R-A 129,20%
LPLH-R-A 158,70%
TNPL-R-A 113,40%


to su sve gluposti,jer se polazi od teroije da je minimalna cijena neka relana polazna točka,a to nema nikakvog smisla,jer su neke dionice u crnim danima padale više jer je u njima bilo više paničara ili investitora kojim je trebao cash pa su bili prisiljeni prodavati i rušiti cijenu.
minimalna cijena je apsolutno nikakav parametar za sve dionice pa tako i za brodare

i da ne zaboravimo i pad je dio leta!

Minimalna cijena nije pokazatelj jer su paničari bježali. Max onda nije jer su preoptimistični kupovali.

A onda ni trenutna nije realna jer baš u petak su kupovali neki od optimista. Daj mi javite kad bude kupovao netko tko misli da će padati. Možda je to pravi tren za ulazak!

idući tjedan će bit bolje...

New Report

Close