RIVP (Valamar Riviera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska RIVP (Valamar Riviera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 05.05.2024. u 23:23
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
RIVP
5,09
6.103
1,198
5,04
5,08
-0,39%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Ne trkeljajte netočnosti. Žalba na porezni nadzor odgađa izvršenje do odluke II. stupnja tj. Samostalnog odjela za drugostupanjski upravni postupak. Ali da, u okviru Porezne je prvi i drugi stupanj. Sudska zaštita tek u 3. stupnju kroz upravni spor, ali to ide jako sporo.

koliko god ne podnosim marića, objava je čista taktika..zvuči mi pomalo šuplje kada govore o nesigurnoj poslovnoj klimi u kojoj uspješno operiraju već X godina, kao da su jucer otvorili poslovanje u RH pa se čude čudom..imam osjećaj da će “konačna odluka” ipak biti da se će se investiranje nastaviti po planu, a do tada ćemo gledati laganu korekciju cijene..



Da li se možemo nadati da će Valamar ove godine imati EBITDU blizu 700 miljuna kuna ?
Kada bi imao 680 M kuna to je ravno 25% više nego prošle godine.

Ili je to malo longshot ?

Da, ocekiva se 670 mil Ebitde.
Rast se ne zaustavlja. Ako krene trziste opcenito prvo ce povuc blue chipove a to RIVP svakako jest.
[/quote]

U zadnjih 5 god prosječan rast ebitde je bio 25%(ne ujednačen).
Dakle po meni minimalnno 15% do max 25% ove god, što daje 625 do 680 M kuna (na kraju godine), uzevši u obzir volumen turist. dolazaka i sl.


Ne trkeljajte netočnosti. ….

kolega mislim da malo više znam od većine ljudi ovdje kada je u pitanju Porezna politika …)
Specijalno na predmetu nekretnina Porezna uprava može muljati koliko vas volja, a sve po zakonu.
Očito je i Valamar imao iskustva, pa se i bune.

A da vas poučim praksi : Prvostupanjska odluka ima 3 nivoa Žalbe. U prva dva žaliti se može onome koji je i smuljao Rješenje. 
U trećem djelu njegovom šefu ili voditelju predmeta/skupine, povjerenstvu. Kako je isto Rješenje napisao onaj kome se žališ, a prethodno ga njegov voditelj supotpisao, Žalba je u prazno. Mislim da ne postoji osoba koja može drugo potvrditi, osim kod matematičkih ili grubo tehničkih pogrešaka, a i tada se ide samo na doradu istoga.
Drugostupanjsko tijelo je nadzor nad samim sobom, odnosno bave se samo tehničkom analizom zakonskog okvira, a tematika ih uopće ne zanima.
Znači ako prvostupanjsko tijelo napiše kaznu kao ( Rješenje ) da je Valamar išao pješke na Mjesec, drugostupanjsko tijelo isključivo se bavi točnošću predmetnog zakona da li kazna u skladu s člancima predmetnog Zakona, nešto kao tajnica za gramatiku.
Da li je “Valamar” išao na mjesec nije predmet njihovog djelovanja. Međutim ako i Drugostupanjsko tijelo otkrije grubu pogrešku Prvostupanjskog, ono poništava Rješenje i vraća ga na ponavljanje. Prvostupanjsko tijelo zatim napiše isto Rješenje s formalnim ispravkom i daljnjih žalbi nema. Odluka je konačna. Znači samo osobu vuku za nos i nabijaju kamate za njihovo odugovlačenje. Žaliti se možeš Bozaniću. Jedina pravna mogućnost je tužba prema državi .
Za to je zadužen, uglavnom, Upravni sud, a koji u prosjeku isti rješava, sada već kroz 8 godina. Upravni sud isključivo djeluje prema nalogu ministra financija. Kada ministar financija odobri neki novac za isplatu nanijete štete, tada Upravi sud razmatra tužbu . Smatra se kada bi Upravni sud u roku godine dana presudio sve Tužbe prema državi u skladu sa zakon da bi Republika Hrvatska 5-7 puta bankrotirala, za sve pokradeno što bi morali vratiti.Vratimo se temi i tužbi Upravnom sudu :
Da bi postupak bio razmatran društvo cijelo vrijeme mora postojati. Znači ako je Prvostupanjsko tijelo Porezne uprave utvrdilo prekršaj jer je “Valamar” bio na Mjesecu i odrezali kaznu od 1 milijardu Kuna, Valamar će po sili zakona u 6 mjeseci otiči u stečaj. NITKO ŽIV SE JOŠ NE PITA DA LI JE STVARNO VALAMAR BIO NA MJESECU, nije po zakonu to pitanje.
Stečajni sudac po sili zakona mora isti u što kraćem roku zaključiti. Rasprodati imovinu “Valamara”.
S obzirom na to da u praksi to brzo ide, kroz godinu dana, “Valamara” nema, jer još nitko se ne bavi pitanjem da li je stvarno bio na mjesecu.
“Valamar” vrši prijavu DORHU za evidentnu krađu države, ali isti dolazi do zaključka da je sve po zakonu. I tu je glavni problem . STVARNO JE SVE PO ZAKONU.
Kada Upravni sud u roku, kažimo, do 2 godine, dobije od Trgovačkoga suda Rješenje da se po sili zakona briše “Valamar” jer više ne postoji, Upravni sud expresno donosi Rješenje o obustavi postupka tužbe “Valamara” prema državi jer više ne postoji . Šah-mat !
I nema ovdje odvjetnika ili čega već da kaže da nije tako od točke do točke. To je nasljeđe ex YU zakona Kod nas ovu sreću državne pravne anarhije su mnogi iskusili, svi oni koji su bila meta konkurencije ili nečije obijesti, a nisu političke sponzoruše ili imaju veleposlaničku zaštitu.
Zaključak : Naravno da Valamar ima zaštitu, ali ipak Porezni zakon, zakon o potporama i subvencijama, budućnost poreza na dobit, PDV na turizam i sl. kod nas je stalno u zraku. Postavlja se jasno pitanje : zašto bi Valamar ulagao silne novce u nesigurnu budućnost ? Zašto Vlada ne napiše jasan i nedvojbeni zakon i jamči njegovu praksu od 10-15 godina da

Dosta je pritisaka na Vladu, 20 godina je premalo da donesemo Zakon o turističkom zemlkištu, a naš stav o Porezu na nekretnine je vrlo jasan – parnim danom da uvodimo, a neparnim odgađamo na neodređeno. Investitorima šaljemo vrlo jasnu poruku, a ona glasi da nemamo pojma što želimo.



Ne trkeljajte netočnosti. ….

kolega mislim da malo više znam od većine ljudi ovdje kada je u pitanju Porezna politika …)
Specijalno na predmetu nekretnina Porezna uprava može muljati koliko vas volja, a sve po zakonu.
Očito je i Valamar imao iskustva, pa se i bune.

A da vas poučim praksi : Prvostupanjska odluka ima 3 nivoa Žalbe. U prva dva žaliti se može onome koji je i smuljao Rješenje. 
U trećem djelu njegovom šefu ili voditelju predmeta/skupine, povjerenstvu. Kako je isto Rješenje napisao onaj kome se žališ, a prethodno ga njegov voditelj supotpisao, Žalba je u prazno. Mislim da ne postoji osoba koja može drugo potvrditi, osim kod matematičkih ili grubo tehničkih pogrešaka, a i tada se ide samo na doradu istoga.
Drugostupanjsko tijelo je nadzor nad samim sobom, odnosno bave se samo tehničkom analizom zakonskog okvira, a tematika ih uopće ne zanima.
Znači ako prvostupanjsko tijelo napiše kaznu kao ( Rješenje ) da je Valamar išao pješke na Mjesec, drugostupanjsko tijelo isključivo se bavi točnošću predmetnog zakona da li kazna u skladu s člancima predmetnog Zakona, nešto kao tajnica za gramatiku.
Da li je “Valamar" išao na mjesec nije predmet njihovog djelovanja. Međutim ako i Drugostupanjsko tijelo otkrije grubu pogrešku Prvostupanjskog, ono poništava Rješenje i vraća ga na ponavljanje. Prvostupanjsko tijelo zatim napiše isto Rješenje s formalnim ispravkom i daljnjih žalbi nema. Odluka je konačna. Znači samo osobu vuku za nos i nabijaju kamate za njihovo odugovlačenje. Žaliti se možeš Bozaniću. Jedina pravna mogućnost je tužba prema državi .
Za to je zadužen, uglavnom, Upravni sud, a koji u prosjeku isti rješava, sada već kroz 8 godina. Upravni sud isključivo djeluje prema nalogu ministra financija. Kada ministar financija odobri neki novac za isplatu nanijete štete, tada Upravi sud razmatra tužbu . Smatra se kada bi Upravni sud u roku godine dana presudio sve Tužbe prema državi u skladu sa zakon da bi Republika Hrvatska 5-7 puta bankrotirala, za sve pokradeno što bi morali vratiti.Vratimo se temi i tužbi Upravnom sudu :
Da bi postupak bio razmatran društvo cijelo vrijeme mora postojati. Znači ako je Prvostupanjsko tijelo Porezne uprave utvrdilo prekršaj jer je “Valamar" bio na Mjesecu i odrezali kaznu od 1 milijardu Kuna, Valamar će po sili zakona u 6 mjeseci otiči u stečaj. NITKO ŽIV SE JOŠ NE PITA DA LI JE STVARNO VALAMAR BIO NA MJESECU, nije po zakonu to pitanje.
Stečajni sudac po sili zakona mora isti u što kraćem roku zaključiti. Rasprodati imovinu “Valamara".
S obzirom na to da u praksi to brzo ide, kroz godinu dana, “Valamara” nema, jer još nitko se ne bavi pitanjem da li je stvarno bio na mjesecu.
“Valamar” vrši prijavu DORHU za evidentnu krađu države, ali isti dolazi do zaključka da je sve po zakonu. I tu je glavni problem . STVARNO JE SVE PO ZAKONU.
Kada Upravni sud u roku, kažimo, do 2 godine, dobije od Trgovačkoga suda Rješenje da se po sili zakona briše “Valamar” jer više ne postoji, Upravni sud expresno donosi Rješenje o obustavi postupka tužbe “Valamara” prema državi jer više ne postoji . Šah-mat !
I nema ovdje odvjetnika ili čega već da kaže da nije tako od točke do točke. To je nasljeđe ex YU zakona Kod nas ovu sreću državne pravne anarhije su mnogi iskusili, svi oni koji su bila meta konkurencije ili nečije obijesti, a nisu političke sponzoruše ili imaju veleposlaničku zaštitu.
Zaključak : Naravno da Valamar ima zaštitu, ali ipak Porezni zakon, zakon o potporama i subvencijama, budućnost poreza na dobit, PDV na turizam i sl. kod nas je stalno u zraku. Postavlja se jasno pitanje : zašto bi Valamar ulagao silne novce u nesigurnu budućnost ? Zašto Vlada ne napiše jasan i nedvojbeni zakon i jamči njegovu praksu od 10-15 godina da
[/quote]

bravo!

Kako nemamo strane investitore ? Sto to prica Grga ? Imamo Knighthead capital :))

Status Quo: Roll Over Lay Down

Kako nemamo strane investitore ? Imamo Knighthead capital :))

Status Quo: Roll Over Lay Down

Možda je ministar poludio


Da li se možemo nadati da će Valamar ove godine imati EBITDU blizu 700 miljuna kuna ?
Kada bi imao 680 M kuna to je ravno 25% više nego prošle godine.

Ili je to malo longshot ?

700 milijuna??

To bi uz Ebitda maržu na razini od recimo prosječnih 33% značilo vise od 2,1 milijarde kuna poslovnih prihoda odnosno povećanje za 46%?

Jel se to tebi čini realnim?

Mislim da je bal na turizmu završio. Neće tu biti neke značajnije korekcije, no valuacije su prilično visoke. Treba vremena i rezultata da se opravdaju. Mislim da će se mogućim rješavanjem problema Agrokora fokus okrenuti prema nekim drugim investicijiskim pričama koje možda nisu ostvarivale rast poput turizma, ali su relativno značajno podcijenjene u odnosu na intrinzičnu vrijednost. Tipa prehrambenog sektora, strojogradnje i razvoja infrastrukture, vjerojatno i gradjevine, one naravno koja nije prezadužena i na “aparatima”…. itd. itd.

Napuhanko odigrao. Privremeno stopiran porez koji će se u budućnosti zvati nekako drugačije.

Plenković presjekao: Porez na nekretnine će biti odgođen


Sad Valamar može zidati hotele i graditi bazene koliko hoće. I ulagati koliko hoće.
A onda, jednom … hop!
ADZ je to.

Sve dokle Vlada Republke Hrvatska ne prostire tepih ispred Banskih dvora kada joj u dogovor dolaze poduzetnici najvećih kompanija u zemlji kao Valamar nema tu kruha .
Točno kao i USA, GB, DE, CH itd.
Naša Vlada sada drži na nišanu Valamar, Sloveniju, BIH, Srbiju, Mađarsku, Agrokor, banke……, pa ne postoji s kime su dobri.
U zavadi s svim zemljama koje nas okružuju, gotovo svim poduzetnicima, građanima , jednostavno svi Vladu zajebavaju. Pa koji prazni i jeftini mozgovi nam zemlju vode, pa to je Ginesa.
https://www.tportal.hr/biznis/clanak/istrazili-smo-turistickog-diva-koji-je-uspio-izbaciti-iz-takta-ministra-marica-foto-20170907

Dovoljno je nabrojati samo par stvari:

Vlada smanji davanja za zdravstveno, predstavljeno kao veliki potez za poticanje poduzetnika. Mislim vec nakon 6 mjeseci, ipak moramo vratiti na staro.

Donose zakon o turistickom zemljistu vec vise os 20 godina.

Smanje porez na smjestaj i ugostiteljstvo na 10%. Nakon godinu dana, ipak cemo na 13%.

Nakon 2 godine, sad bi malo digli porez na ugostiteljstvo.

Uvodi se porez na nekretnine, mozda se ipak ne uvodi, a mozda ga i uvedemo, ipak necemo do daljnjeg… A u međuvremenu stotine informacija, kako ce taj porez pogoditi hotele, kuce za odmor s bazenom,…i s godinama ce jos rasti.

Primjer Srđa, dođite uložite, pa referendumi, pa obećanja, pa ipak propao projekt, na kraju ipak prošao, i onda par godina se ne mice s mjesta. I nakon 10 godina dodjemo do suda….

I onda jedan Marić koji je vrlo dobro znao sto i kako radi u Agrokoru, pobjegne na vrijeme iz tog Agrokora i onda daje takve izjave. Marić oprao Valamar! Tko to njemu daje pravo da proziva privatne ulagace koji ulazu svoj novac da bi im on i ostali UHLJEBI mogli odredjivati sto ce raditi sa svojim novcima. Neka taj Maric opovrgne i jednu od ovih tocaka. Ali neka mu opovrgavanje ne bude, nisam ja, prethodnici su.

Prije nego potrošim i 1 lipu pogledam da li je proizvod hrvatski ili uvozni, i kupim hrvatski!

Kao dioničaru koji je 100% u RIVP uopće mi se ne sviđa ovaj Kukurinov ispad. Marić je u pravu kada kaže da se od sedmog mjeseca kada je izašlo zadnje izvješće do danas nije dogodilo ništa novo što se tiče porezne politike, dapače sve glasnije se šuška o odgodi poreza na nekretnine. Kukurinova izjava jest bila napad na Vladu. Onu istu Vladu koja kani privatizirati jedan lijep broj hotelskih kuća. Nekidan je Kukurin izjavio da se greenfield investicije ne isplate (pretpostavljam zbog porezne presije) a sada sasječe granu na kojoj sjedi izazivajući najvećeg vlasnika pogodnih hotela za brownfield investicije. Baš me zanima što je vjerojatnije: da Vlada smanji poreznu presiju zbog ove izjave ili da zaobiđe Valamar u privatizaciji. S druge strane ako se i dogodi super scenarij i Vlada smanji porezne stope u turizmu profitirat će svi turisti a samo je naš novac podnio rizik. Sunce ti žarko, barem napravi okrugli stol sa drugim turistima i izađite sa nekom inicijativom a ne solirati po novinama kako se koji dan probudiš.

Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi


Ako se gleda PDV sam za sebe u pravu ste, naravno da je svaki namet loš. Iako nismo ni tu najgori ima boljih i lošijih, ponavljam opet da treba uzeti u obzir ina što se točno odnosi povišena stopa i koliko taj dio nosi u ukupnim prihodima.
Vaš link …
…..

Oko trošenja i redistribucije se slažem, ali to je već druga tema, otići ćemo u širinu kao jučer sa povijesti Istre i gdje si bio 45 i 91 🙂

Nisam procitao link na ec.europa, budem kad uhvatim vremena, hvala svakako 🙂
Mozda malo off topic, ali evo kratka misao.
Znate onu od einsteina: definicija ludosti je stalno ponavljati isto, a ocekivati drugaciji ishod. Drzava nikad nije, niti ce ikad biti dobar gospodar resursa, pogotovo ne u hrvackoj. Tako da se svaki put zapitam gdje je ljudima pamcenje (ili inteligencija?) kad se zalazu za nesto “nase”, no dobro.
Po meni je jako opasno odvajati porezna opterecenja po porezima i usporedivati ih s drugim zemljama. Najbolji primjer je kako “nasisti” (poceo mi se dopadat termin) uzimaju vjecito primjer svedske kao funkcionirajuce “socijalisticke” drzave (valjda zato jer imaju visoke poreze ?! ili bi “nasiti” privatizirali skolstvo?). Naravno da to nije tako i kad bi se pogledali samo neki osnovni parametri kao porezno opterecenje po zaposlenom covjeku vidimo u kakvoj smo gabuli.
Za vas navod o nasoj vrloj administraciji i nameti imam jedan primjer iz svog zivota.
U studentskim danima u ranim 20tim otvaram svoju prvu firmu. Posao krene puno bolje od ocekivanog tako da su uhljebi namirisali krv i pocnu dolaziti redovno po “pare”, tocnije 8 puta u prvih mjesec dana. Bilo je i onih “postenih” koji su rekli: jbg tako nam je naredeno. Kao student zaposljavam nekoliko ljudi i placam solidnu sesteroznamenkastu cifru poreza. Nakon nekog vremena prvi se put zalim (odnosno moj odvjetnik!) na rjesenje kazne, buduci da mi je cak i inspektor rekao da je to samo “deranje”. Na iznenadenje mene i odvjetnika zalba je priznata buduci da se ne radi o prekrsaju, ali svejedno trebam platit (nesjecam se tocno) al recimo 5’000 kuna. Brzo shvatim da je to igra macke i misa i da ti je drzava najveci NEPRIJATELJ! Da ne duljim pricu s milijun drugih primjera, ne zivim vise u hrvatskoj (nego u drzavi gdje mi susjeda kaze da nije imala inspekciju 11 godina (!)) i nemogu shvatiti kako ljudi vjeruju “nasem” sistemu, ali eto djeca im 50/50 vise nece zivit u “nasizmu”.
Danas radim za jednog od najpozeljnijeg poslodavca na svijetu u jednoj od najliberalnijih zemalja svijeta. Zelio bih se vratiti, meni osobno nebi nista falilo (jos sam u dvadesetim), ali kad vidim “nasiste” i sve glu+plje ljude koji ostaju u hrvackoj, ipak svojoj djeci zelim osigurati normalan zivot s normalnim obrazovanjem.
Mozda sam bas posao malo previse off topic, ali hocu reci da privatno vlasnistvo u dugom roku uvijek, ali bas uvijek, stvara vecu vrijednost za drustvo nego drzavno odnosno “nase” vlasnistvo. Da je valamar najgori privatnik u hrvatskoj bilo bi mi draze da ostane u “njegovom” dzepu (tko je ikad bio privatnik zna da to nije tako, a vidimo i po bilanci) nego kod raznoraznih uhljeba na racunima u austriji. Ici od pretpostavke da su privatnici “losi”, a “nasi politicari” dobri prkosi svakoj zdravj pameti.
Pardon na cudnom postu, lp

New Report

Close