ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 27.04.2024. u 15:47
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ATPL
44,68
40.879
915
43,70
45,00
1,35%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.


BVPS 421,73

Bez obzira sto je BVPS 421,73 cjena na burzi uvijek reflektira buduca dogadjanja.
Globalno gospodarstvo i dalje u padu, nova recesija iza ugla.
Zasto bi cjena rasla u takvim uvijetima kad se zna da ce brodari prvi biti pogodjeni?

Alien i dalje puše u već raspuknuti rog, iz kojeg izlaze otrcani pamfleti, a ne činjenice.

Globalno gospodarstvo ne pada, nego raste. Sporijim tempom, ali raste. Prognoza gospodarskog rasta Kine za 2019. od strane MMF povećana je sa 6.2 na 6.3%. Recesija nula bodova, niti nije na vidiku.
Dow Jones, Nasdaq, itd. su nakon duboke korekcije nadomak novim ATH.
Iz dana u dan sve je izvjesnije da se trgovinski rat bliži kraju i da će SAD i Kina potpisati trgovinski sporazum. Nije sigurno, ali je vjerojatnost da se to dogodi, puno veća od vjerojatnosti propasti pregovora.
Francuska je friško uputila prijedlog IMO da se u što kraćem roku ograniči brzina plovidbe brodova kako bi se smanjile emisije CO2. Usvoji li se , zasigurno će to pozitivan impuls rastu cijena vozarina.
AP zadnje dvije godine posluje pozitivno, dug se smanjio, uspješno je provedeno refinanciranje, započet je nekretninski projekt koji bi trebao donijeti značajnu dobit kompaniji, a ne promijeni li se politika dividende AP, i solidnu dividendu dioničarima. Fundamenti su dakle sve bolji.
Brodari vani već mjesec dana nesmiljeno rastu, pa bi po teoriji Aliena, njihovo zelenilo trebalo reflektirati pozitivna događanja.

Strani brodari i AP plove po istim oceanima, istom svjetskom okruženju, a cijene im idu u dijametralno suprotnim smjerovima. Plus, AP nema capeova.
Gdje je tu logika i zašto je tome tako?

Ovo je najbitnije i vidljiv je ogroman napredak u odnosu na stanje prije 3 godine:

“AP zadnje dvije godine posluje pozitivno, dug se smanjio, uspješno je provedeno
refinanciranje, započet je nekretninski projekt koji bi trebao donijeti značajnu dobit
kompaniji, a ne promijeni li se politika dividende AP, i solidnu dividendu dioničarima.
Fundamenti su dakle sve bolji.”

Tržište je ponekad neodlučno zbog nekih trenutnih neizvjesnosti oko vozarina i
trgovinskog dogovora, ali uvijek dođe na kraju na svoje!

Napomena: Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica. Udijeli koji like, znam da imaš! Vratit ću 100%, majke mi!

BudFox, to su anomalije tržišta kojih ima na svim burzama a ZSE je mislim jedna od rijetkih gdje je to izraženo gotovo pa na svim dionicama, eventualno su pošteđene atgr,podr i ernt. Kod atpl je prisutan onaj efekt “najbrži prst” kad netko veći okine ajmo svi u napad i tom logikom je potegnula do 700kn a istim principom je i spuštena na cc.260kn. Smatram da je realna fer tržišna cijena dionice prema FI 2018. aritmetička sredina ove dvije vrijednosti. S obzirom koji događaji su ispred nas(globalna ekonomija) sa pozitivnog aspekta gledanja 2019. zasigurno tek treba opravdati očekivanja u smislu refleksije cijena na dioničkom tržištu kod nas.

Potpuno ste u pravu. U Hrvatskoj se događa fenomen na tržištu da je sve ili bijelo ili crno!
Znači ili je nešto fenomenalno i vrijedi beskonačno, pa se cijena napuhava do nebesa ili
ako svi pišu negativno o nečemu, to ništa ne valja i zakucava se cijena na neviđeno niske
razine. Čast iznimkama i fondovskim miljenicama koje ipak zadržavaju neku razinu od
max +-10%. Volatilnost je velika i kreće se u ogromnim rasponima, ovisno o emocijama
ljudi koji kupuju i prodaju, a likvidnost je povijesno gledano nikad manja.

Napomena: Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica. Udijeli koji like, znam da imaš! Vratit ću 100%, majke mi!

Pišu se gluposti. Po tome ispada da su i sve bulk dionice na američkim burzama spuštene kao namjerno… besmislice.

https://www.finviz.com/quote.ashx?t=SB&ty=c&ta=1&p=d

https://www.finviz.com/quote.ashx?t=SBLK&ty=c&ta=1&p=d

https://www.finviz.com/quote.ashx?t=GNK

Mi imamo ozbiljne probleme u likvidnosti i trendovima cijena. A pogotovo fer valuirnaju, no treba gledati globalne trendove za pojedine sektore, jer se domaća tržišna kretnja nerijetko solidno uklapaju u tu siru sliku.

E sad pokušajte zamisliti da u zemlju sa investicijskim rejtingom na burzu dođe priliv cc.10milijardi kn što je u međunarodnim investicijskim fondovima relativno “malen” novac a neminovnost je da će uz nekoliko već prisutnih investirati i određen broj novih kakav će utjecaj imati svježi novac i da li će sa određenim odstupanjem imati rezultata i na dosadašnje štediše sa takoreć “zero” prinosa na štednju. Primjera radi, pogledajte koliko kompanija otkupljuje vlastite dionice i smanjuje free float na ovim razinama cijena te se odlučuju za isplatu rastućih dividendi a što stranom investitoru može samo ići u prilog. Mirovinci su već kao i do sad kao “slon u staklarni” koji će po svemu sudeći ulaziti netom prije štediša.

Ma joj daj. Miroviincima uopće treba zabraniti ulaganje u dionice ispod 500 milijuna eura kapitalizacije i barem milijun eura prosječnog dnevnog prometa. Oni ionako samo korneriraju dionice i smanjuju free-float. Sto će mirovincu dionice bulk brodarske kompanije? Nit stvaraju vrijednost, nit imaju neku specifičnu dodanu vrijednost, osim menadzmenta. A kod ATPL menadžment sigurno nije u pet top takvih u svijetu.

Dionice na kojima se ovdje može zaraditi jesu jedino one koje imaju potencijal da budu preuzete. U sektoru telekomunikacija (Optima), u prehrambenom sektoru (tipa Podravka, Kraš, možda i Atlantic), trgovini (tu vise nemamo predstavnika tipa Konzum), tj, onim industrijama i sektorima koji se moraju konsolidirati i/Ili onima koji imaju brend, lokalno prepoznatljiv i koji još nisu preuzete.

Sto će nekome ATPL ako može kupovati američke brodare? Digrocno gledano. Sto to ima ATPL da bi je netko htio recimo preuzeti i kad si i jesi li uopće ikada čuo da je bulk brodar išao preuzeti drugog bulk brodara?

A tvornicu keksa ili čokolade? Peciva i drugih živežnih namirnica? E za to se uvijek nadje kupac iz branše ili fond koji će cijelu priču posloziti, konsolidirati i skuplje preprodati. Treba se drzati jednostavne matematike i logike. Bulk brodarstvo je volatilan sektor koji u dugome roku ne stvara vrijednost. Primjer ti je ATPL koja je stvorila vriejdnost u nekretninama, hotelijerstvu, avio-prijevozu, i sto se na kraju sa svime time dogodilo?

Evo malo zanimljivih brojeva trgovanjem diinuca AP

Period Volumen Promet Pros. cijena

36 mjeseci 577622 210011345,5 363,5792014

24 mjeseca 275468 130943182,3 475,3480706

12 mjeseci 102599 38903631 379,1813858

6 mjeseci 68323 23982664 351,0188955

od peaka

09.01.2018 147548 67131245 454,9790238

Baš interesantno

Naravnio to SVE ne znaci nista bez da se sagleda kakvo je bilo operativno poslovanje i rezultati u međuvremenu

Recimo od 2015 – 2018 godine

Veliki pozdrav glavnom kreativcu foruma Woodironu, My Moonu, ali ne manji Bubimiru. AJMO PROMATRAT 😀😎✌🤘🤙🖐👌👍🤚👋👋

Da bi shvatili cijelu sliku vanjskih brodara treba objektivizirati stvari. Ćinjenica je da su vanjski brodari pali kao kamen, zbog trade wara i da će ako i kada dode do formalnog potpisa Trumpa i Xi a, opravak diionica dry bulkera biti vrlo slican po modalitetu i intenzitetu kao što je bio pad. Inace vrlo je indikativan turn around cijena dry bulkera od zadnje dekade ožujka

Veliki pozdrav glavnom kreativcu foruma Woodironu, My Moonu, ali ne manji Bubimiru. AJMO PROMATRAT 😀😎✌🤘🤙🖐👌👍🤚👋👋

želim uložiti neka sredstva u ovu dionicu,može li mi neko reći gdje se prati cijena panamaxa per day,i ima li atpl od nekretnina još išta u svom vlasništvu?hvala..mislim da će sporazum kine i amerike naglo podignuti bdi..a to se očekuje uskoro

kakve rezultate očekujemo u 1Q 2019?

Trgovinski dogovor je blizu…nadam se da će ga postići ubrzo, po mogućnosti još ovaj tjedan..
onda bi se ova dionica mogla otpustiti s lanca…što se tiče rezultata za 1. kvartal teško je reći,
jer su veliki dio 1. kvartala vozarine bile dosta nisko, ali ako bude pozitiva ja sam zadovoljan, ali
to je samo 1. kvartal, a do kraja godine je još dugo…u svakom slučaju slijedi nam zanimljivo
razdoblje nakon ovog zimskog sna zadnjih par mjeseci…

Napomena: Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica. Udijeli koji like, znam da imaš! Vratit ću 100%, majke mi!


kakve rezultate očekujemo u 1Q 2019?

po meni prošle, ništa novoga ne bi trebalo biti, ni lošega ni impresivnoga, niti onoga što do sada ne znamo

Jel ovo na 286 skriveni? Znam da je jedan na 291…

razni crnogorci, bjelogorci, zorangutani, amadeo, mikardo, persuric i ostali infantili bez muda su na ignoru..a možda je to sve jedna jadna osoba.

New Report

Close