ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 28.04.2024. u 05:50
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ATPL
44,68
40.879
915
43,70
45,00
1,35%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Povećaš prihode, smanjiš rashode, imaš odličnu operativnu maržu, ostvariš lijepu dobit, smanjiš obaveze a onda ti “stručnjaci” koji ne znaju ništa o tom biznisu kažu da si napravio gubitak..pa to je biznis u USD i tečajne razlike pozitivne ili negativne su uvijek prisutne… osjetio sam to na vlastitoj koži i zato mi je još više iritantno dušebrižništvo i takva kriva prezentacija odličnih rezultata…

Ako je dobro onda treba reći da je dobro i da je ostvarena dobit , kad bude loše onda treba reci da je lose jer je ostvaren gubitak…


Ako je dobro onda treba reći da je dobro i da je ostvarena dobit , kad bude loše onda treba reci da je lose jer je ostvaren gubitak…

A sto znaci dobro / loše ako to dobro nije održivo na dugi rok i ne garantira normalno i nesmetano poslovanje, uredno vraćanje dugova, novo investiranje i održivo poslovanje?

Jesi ti siguran da će dugoročno bulk sektor biti mjereno BDI-ijem u profitabilnoj zoni i odbacivati operativnu i neto dobit? Ako jesi, koji ti to indikator ili indikatori pokazuju?

Ja nisam stručnjak za to, mogu samo nagađati da će se to dogoditi ili neće.

VauVau

nisam djelomicno u pravu nego apsolutno u pravu

Dug DVB-a dospjeva ove godine u USD, ne u HRK tako da prikazane tecajne razlike nemaju veze s dugom

Ljudi moji, ovdje je znanje zaista krhko … pa vecina vas ne razumije o cemu se radi

Ovdje nema transakcije, da postoji bilo kakva transakcija vidjela bi se u Cash Flow-u firme

Tecajna razlika je oblik impairment-a zbog promjene tecaja valuta, u ovom slucaju HRK/USD

Dakle Asset firme iz perspektive HRK vrijedi manje i to je zabiljezeno kao stavka, ali nikakva transakcija nije obavljena i nema veze s poslovanjem firme

Ako bi ATPL imala prihode u USD, a troskove u HRK tada bi fluktuacija tecaja igrala ulogu i efekt bi se vidio u prihodima i rashodima firme.

Ako bi kojim slucajem ATPL prodala brod sada i cash koji je za prodaju broda dobila u USD konvertirala u HRK tada bi to bio realni gubitak.

Ja sam radio u UK i imam funte na racunu u HR. Prije godinu dana GBP je vrijedila 10 HRK, a sada 8.5 HRK
Ako ja pocnem trositi GBP u HR, znaci radim realne transakcije, gubim 1.5 HRK na svakoj potrosenoj GBP
Ako odem u UK i potrosim GBP tamo ne gubim nista jer su cijene u GBP (primjer za likvidna sredstva ATPL koja su u USD)
Ako uopce ne potrosim GBP na racunu i tecaj se vrati na 10 HRK, tada fluktuacija tecaja nema nikakav efekt (ovo je vezano za asset ATPL)

Mene interesiraju te obveze u 2018 i dokap, što je to točno neki stari dugovi?


Ljudi moji, ovdje je znanje zaista krhko … pa vecina vas ne razumije o cemu se radi

Ovdje nema transakcije, da postoji bilo kakva transakcija vidjela bi se u Cash Flow-u firme

Tecajna razlika je oblik impairment-a zbog promjene tecaja valuta, u ovom slucaju HRK/USD

Dakle Asset firme iz perspektive HRK vrijedi manje i to je zabiljezeno kao stavka, ali nikakva transakcija nije obavljena i nema veze s poslovanjem firme

Ako bi ATPL imala prihode u USD, a troskove u HRK tada bi fluktuacija tecaja igrala ulogu i efekt bi se vidio u prihodima i rashodima firme.

Ako bi kojim slucajem ATPL prodala brod sada i cash koji je za prodaju broda dobila u USD konvertirala u HRK tada bi to bio realni gubitak.

Ja sam radio u UK i imam funte na racunu u HR. Prije godinu dana GBP je vrijedila 10 HRK, a sada 8.5 HRK
Ako ja pocnem trositi GBP u HR, znaci radim realne transakcije, gubim 1.5 HRK na svakoj potrosenoj GBP
Ako odem u UK i potrosim GBP tamo ne gubim nista jer su cijene u GBP (primjer za likvidna sredstva ATPL koja su u USD)
Ako uopce ne potrosim GBP na racunu i tecaj se vrati na 10 HRK, tada fluktuacija tecaja nema nikakav efekt (ovo je vezano za asset ATPL)

Nisu svi dugovi, a ni sva imovina denominirana u dolarima. I to vrijedi za sve domaće, pa i inozemne brodare. Valuta izvještavanja nije ključ stvaranja vrijednosti iako to utječe na rezultat. Al zanemarimo mi sad operativan rezultat i valutu izvještavanja, koliki novčani tok iz poslovnih aktivnosti treba generirati da bi se u sljedeće dvije godine pokrili dospjeli dugovi?

I kako će se uprava nositi s time? Dokapitalizacijom? Refinanciranjem duga? Kombinacijom navedenog? Da li će investirati ili ne? Zašto su prethodno toliko investirali?

@Vauvau
Kao i na Areniturist i ovdje je sve crno i nista ne valja…koji lik…Jos jedan padobranac altruist na temi. Pa dobrodosli…
Sad kad smo nakon 15 postova utvrdili da je firma ostvarila dobit 40 milja, a ne gubitak, mozemo dalje….

Ovaj tekst nije nagovor na kupnju ili prodaju dionica.

Još jednom se pokazalo da je g. Bilbija imao odličan tajming i napravio posao prve klase.. Prepoznao je ovo davno prije svih.. Da li je skupština ATPL u prvoj polovici kolovoza koliko me pamćenje služi?? Uz dokap bi mogli imati novac za preuzimanje JDPL-ova, Nadam se ono što većoj cijeni.. Imam ATPL i JDPL

Pa gdje si ti pročitao da je sve crno?

Ja ne znam pa pitam. Kako će vracati dugove i ima li dokap veze s time? Zar ovdje svako razumno pitanje mora naići na napade ad-hominem. Ja uopće nisam bitan, raspravljamo o firmi i njezinom sadašnjem i budućem poslovanju… Ja mogu pretpostaviti da će refinancirati dugove, no pitanje je ročnosti i buduće cijene duga. I još važnije, da li to refinanciranje znaci angažman novog kapitala odnosno povećanje postojećeg udjela u novom financiranju? I da li će dokap i refinanciranje duga značiti i nove investicije ili samo pokrivanje obveza koje dospjevaju?

Pa to su očekivana pitanja ili ćemo samo o tome koliko je danas BDI pao ili rastao? Se slažeš?

Ovdje se većina ponaša ko krdo?! Ne dao Bog da takneš ili pokažeš skepsu prema njihovoj investiciji i odmah se upregne bulumenta neistomišljenika. Pa ako ja ne znam, ti me uputi ili me poduci.

Sto je najtragičnije, nitko neće htjeti otići na skupštinu i postaviti par suvislih pitanja nego će se i dalje unisono revati borbene!


Sad vidim da ni ovdje nije sve bajno kako se na prvi pogled činilo. U revidiranom je povećan minus za 25m u odnosu na prvu verziju, napravljeno je usklađivanje vrijednosti prodanih brodova, ali i otpis uplaćenih predujmova za otkazane novogradnje u iznosu od 20m iako je svojevremeno bilo drugačije rečeno. Kod usklađivanja vrijednosti vjerojatno je primijenjen nav s kraja 2016. koji je značajno manji od današnjeg, pa će se naknadno uračunata prodaja opet prikazati kao dobit u kasnijim izvješćima.

Da se malo pohvalimo, jer upravo ovo se dogodilo u odnosu na revidirano. Prodaja je ista kao u q1, rashodi čak i veći, pa je operativno poslovanje na nuli.
Pozitivno financijsko poslovanje plus vraćanje NAVa na sadašnje razine daju knjigovodstvenu dobit.

Voda nikad ne zavrije dok je gledaš.

40.7 milja dobit ..a u istom razdoblju prosle 93 milje minus..mozete pjevat borbene katastroficari..odlicno :-))

Ovaj podatak iz izvješća:
“Dana 30. lipnja 2017. g. prestao je važiti Ugovor o zakupu m/b Orsula te brod više ne plovi
pod našom zastavom.”
i ovaj s weba:
http://www.atlant.hr/3kretanje_brodova.php
se baš ne slažu.
To bi značilo još jedan brod manje u floti. Ranije obavijesti vezane uz Orsulu i neke druge brodove u povratnom najmu bile su nedorečene i dvosmislene, što je više u duhu starih navika nego najavljene nove politike poslovanja.

Voda nikad ne zavrije dok je gledaš.

Mannu
Orsula je ostala pod komercijalnim i tehničkim upravljanjem, pa ju prikazuju na isti način kao i Maple Glory. Pitanje je zbog čega je prestao zakup.



Ljudi moji, ovdje je znanje zaista krhko … pa vecina vas ne razumije o cemu se radi

Ovdje nema transakcije, da postoji bilo kakva transakcija vidjela bi se u Cash Flow-u firme

Tecajna razlika je oblik impairment-a zbog promjene tecaja valuta, u ovom slucaju HRK/USD

Dakle Asset firme iz perspektive HRK vrijedi manje i to je zabiljezeno kao stavka, ali nikakva transakcija nije obavljena i nema veze s poslovanjem firme

Ako bi ATPL imala prihode u USD, a troskove u HRK tada bi fluktuacija tecaja igrala ulogu i efekt bi se vidio u prihodima i rashodima firme.

Ako bi kojim slucajem ATPL prodala brod sada i cash koji je za prodaju broda dobila u USD konvertirala u HRK tada bi to bio realni gubitak.

Ja sam radio u UK i imam funte na racunu u HR. Prije godinu dana GBP je vrijedila 10 HRK, a sada 8.5 HRK
Ako ja pocnem trositi GBP u HR, znaci radim realne transakcije, gubim 1.5 HRK na svakoj potrosenoj GBP
Ako odem u UK i potrosim GBP tamo ne gubim nista jer su cijene u GBP (primjer za likvidna sredstva ATPL koja su u USD)
Ako uopce ne potrosim GBP na racunu i tecaj se vrati na 10 HRK, tada fluktuacija tecaja nema nikakav efekt (ovo je vezano za asset ATPL)

Nisu svi dugovi, a ni sva imovina denominirana u dolarima. I to vrijedi za sve domaće, pa i inozemne brodare. Valuta izvještavanja nije ključ stvaranja vrijednosti iako to utječe na rezultat. Al zanemarimo mi sad operativan rezultat i valutu izvještavanja, koliki novčani tok iz poslovnih aktivnosti treba generirati da bi se u sljedeće dvije godine pokrili dospjeli dugovi?

I kako će se uprava nositi s time? Dokapitalizacijom? Refinanciranjem duga? Kombinacijom navedenog? Da li će investirati ili ne? Zašto su prethodno toliko investirali?

[/quote]

Da, nisu mada je preko 90% duga i poslovanja u USD, ali kakve to ima veze

Pa zato je Atlantska koncipirana kao Holding, izmedju ostalog, znaci segmentirana gdje svaki segment funkcionira na nacin da su mu prihodi i rashodi u istoj valuti i neovisno o drugim segmentima

Znaci da Atlant Tramp Co. Marshall Islands, na primjer, ima zaduzenja u USD, prihode/rashode u USD

dok Atlant poslovni centar d.o.o., Dubrovnik, ima zaduzenja, prihode/rashode u HRK

Nevjerojatno je da za besplatnu lekciju koju sam dao onima koji ne razumiju osnove, a htjeli bi ulagati, jos dobijem i minuse, super, inace bi za ovakve stvari platili cca 1000 HRK/satu

Ja sam zavrsio s lekcijama

New Report

Close