ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 07.05.2024. u 22:39
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ATPL
52,40
17.449
333
52,40
52,80
0,00%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

@ sakai

Pa sličan scenarij i mislim kao “neočekivan” jer je teško povjerovati da se ovo može ponoviti, ali…

Svakako oči u ekran i samo treba imat sreće da ne dođe do naglog skoka kao što je naglo palo oko 15:57,
nalozi na kupnji su nestali pogledom i eto nas na 2905.-

Pozdrav ekipa[smiley1]


nalozi na kupnji su nestali pogledom i eto nas na 2905.- Pozdrav ekipa[smiley1]

Sve si rekao zadnjom recenicom!
[smiley11]

ume da broji sarafe, ali krivo:procenat i tacno; povjest;samnom, neznam, 100 ATPL=1000E, uvjek, vjest..plata?!, dejstvuje

Danas sam uspio uhvatiti zadnji vlak za dokup po 2750.Hehe .Sutra nastavljamo up.

@Techman

[smiley2] S obzirom da će ATPL u dogledno vrijeme vrijediti preko 4.000 kn, onda 100 kuna gore-dolje nije neki značajni faktor.

Treba kupiti i držati duže vremena jer ovo namjerno brutalno rušenje cijene ovako perspektivne i povoljne dionice upravo u trenutcima idealnim za izazivanje panike nije slučajno. Svatko neka sam sebi odgovori na pitanje koji trenutak bi odabrao za rušenje cijene uz minimalnu potrošenu količinu dionica. Je li pravi trenutak rušenja kad je tržište u uzletu ili kad pada? U vrijeme optimizma ili u vrijeme panike i rasprodaje?

Dotični xy ima odličan timing jer ovakav pad je do sada mogao (o dionicama) neukim ulagačima i dnevniku HRT-a “progurati” pod stavkom “politički rizici”. No, istu foru ne možete vječito prodavati pa su se stvari danas ujutro počele razvijati suprotno zacrtanom scenariju te je došlo do diferencijacije. Naime, politički rizični građevinari su krenuli dolje, ATPL gore. Usporedite kao primjer ATPL i IGH u prilogu. Sličan obim prometa, ali vrlo različito jutarnje kretanje dionice.

Potencijalni oporavak xy-onu nije odgovarao pa je brže-bolje, kao toliko puta do sada, udario po snažnoj potpori koja se nagomilala na 2.900 kn. Da su stvari ciljane govori činjenica da dotični s prodajom nikada ne kreće dublje nego obično jednim udarcem razbije liniju snažne kupnje da ona nestane. To je učinjeno na oko 3.400-500 kn, kasnije na 3.300 kn (kad se počelo stabilizirati), pa udarac na 3.200, pa na 3.100 kn i danas na 2.900 kn. Nakon razbijenog otpora, pušta se da panika čini svoje i dalje ne treba puno asistirati. I tako naizmjenično s jednom od najboljih dionica na tržištu.

Za informaciju:

Na današnjoj cijeni od 2.700 kn P/E je bio za 3. kvartala (bez 4Q) = oko 22, a prognozirani na godišnjoj razini negdje oko = 17 Ako se uzme da ovu dionicu zbog okolnosti u svijetu možemo promatrati kao neku vrstu growth dionice čiji P/E obično dozvoljavaju više vrijednosti, onda znamo koliko je to povoljno. (I ja bih volio imati neki fond koji će za mene spustiti cijenu pa kad kupim, onda istu podići…)

Inače, pogledajte u prilogu koje su dionice jučer najviše padale (izostavio sam HT i IPO Atlantic) ako promatramo postotke pada i promete:

INGRA (-5,48%, stavljam na prvo mjesto zbog najvećeg prometa!)
IGH (-9,19%)
HIDROELEKTRA (-8,10%)
DALEKOVOD (-7,28%)

Za pretpostaviti je da u gore navedenim dionicama leže politički rizici eventualne promjene vlasti s obzirom na ekspanziju gradnje koju je potaknula sadašnja vlast. Za Končar ne znam, možda je i on “političar”, ali za Ericsson, ZABA-u i Podravku vjerujem da su uglavnom samo pasivni pratitelji pada cijena…

I sad se čovjek može pitati što su jučer na ovoj listi tražili ATPL i JDPL s istaknutim padom cijene?
Nisam pomno pratio JDPL pa ne znam što znači politika za državni udio u kompaniji, ali ATPL je definitivno izvan političkih zavrzlama.

Dakle, cijeli scenarij služi uglavnom zato da se dotični xy i svi oko njega dobro nakrcaju što znači da jako dobro znaju vrijednost ove dionice. (Tko zna da li u nakrcavanju sudjeluje i ona gospođa iz Makarske što je kupovala Reebook call-opcije nekoliko dana prije preuzimanja od strane Adidasa, haha?)

Svaki imalo ozbiljniji fond-manager i invetitor s većom količinom pazit će da svojim iskrcavanjem ne sruši previše cijenu i svaki oprezni fond-manager bi prodavao eventualno ponovno tek kad se cijena malo oporavi. Umjesto toga dotični xy u više navrata zadnjih dana i tjedana namjerno nije pričekao da se cijena oporavi nego je lupio u nakani da izazove paniku. I to umješno čini već neko vrijeme. No, čini se da su se danas umiješali i neki drugi jači igrači.

Od mene nisu kupili. Pozdrav!

…a danas…oh, daaa, evo, “političari” su svi završili u lijepim plusevima dok je neutralni i kvalitetni ATPL na pozitivnoj nuli, a JDPL čak u minusu. Mislim da nam to govori sve. Pitanje je do kada će se to moći činiti? Jer na ovom tržištu ima i drugih moćnih igrača koji imaju financijske snage ovome stati na kraj.

Evo, gledam dnevnik HRT-a i Roberto Motušić, predsjenik ZSE, dao je izjavu da za uvođenje poreza na kapitalnu dobit treba 3 do 5 godina. [smiley2] Ma što se mene tiče, mogu i za dvije godine…

Eh, pa sad, nakon ovoga, tko želi, može i dalje hraniti fondove jeftinim ATPL-om. [smiley1]

@Strawinsky
Uvaženi kolega,
zanima me vaše mišljenje o mogućem sutrašnjem scenariju, barem početku trgovanja,
s obzirom na zadnje 3-4 min i naglo povlačenje kupnje i rušenje na 2905 ?

Apsolutno se slažem sa vašim gore navedenim razmišljanjem u minulom razdoblju trgovanja.

Pozdrav


Zanima me vaše mišljenje o mogućem sutrašnjem scenariju, barem početku trgovanja, s obzirom na zadnje 3-4 min i naglo povlačenje kupnje i rušenje na 2.905 ?

Sve je moguće. Mislim da je nemoguće išta prognozirati jer se ne zna tko će se sve od većih uključiti u igru trgovanja. Vidite da se danas dionica trgovala od 2.705 kn pa sve do 3.180 kn. Strašna i nevjerojatna volatilnost. Ovakvo što u zadnjem razdoblju nismo vidjeli… Mislim da treba više gledati na poslovanje kompanije i na neki malo duži horizont pa će sve doći na svoje…ne razumijem zabrinutost svih onih koji dionice nisu kupili na kredit. Takvi diosta ne bi trebali niti prodavati, niti se živcirati, niti paničariti. (Osim ako žele špekulirati, kupovati i prodavati češće hvatajući visoke i niske cijene…) idem se malo opuštati uz sport…pozdrav!

@Strawinsky

U pravu ste, kolega!

Pozdrav

Pozdrav kolegama ! I ja sam danas malo dokupio i odoh u ribičiju kak veli kolega Marks. Možda još koji dan bude vruče- hladno. A onda polako ali sigurno . Uvjeren da čemo do Božića se vratit tamo gdje smo bili početkom listopada. A i Skupština je 14.12. Bude tu još dobrih vijesti.[smiley10]


Naime, politički rizični građevinari su krenuli dolje, ATPL gore. Usporedite kao primjer ATPL i IGH u prilogu. Sličan obim prometa, ali vrlo različito jutarnje kretanje dionice.

Kolega Strawinsky, kakav vi problem imate sa IGH i ostalim građevinarima ?


eduardo: ” Zanima me vaše mišljenje o mogućem sutrašnjem scenariju, barem početku trgovanja, s obzirom na zadnje 3-4 min i naglo povlačenje kupnje i rušenje na 2.905 ?” Sve je moguće. Mislim da je nemoguće išta prognozirati jer se ne zna tko će se sve od većih uključiti u igru trgovanja. Vidite da se danas dionica trgovala od 2.705 kn pa sve do 3.180 kn. Strašna i nevjerojatna volatilnost. Ovakvo što u zadnjem razdoblju nismo vidjeli… Mislim da treba više gledati na poslovanje kompanije i na neki malo duži horizont pa će sve doći na svoje…ne razumijem zabrinutost svih onih koji dionice nisu kupili na kredit. Takvi diosta ne bi trebali niti prodavati, niti se živcirati, niti paničariti. (Osim ako žele špekulirati, kupovati i prodavati češće hvatajući visoke i niske cijene…) idem se malo opuštati uz sport…pozdrav!

Ne vjerujem da onima koji su kupili na kredit baš sada kredit stiže na naplatu, pa ne znam zašto bi oni prodavali ispod cijene da bi neki omastili brk.

@ Strawinsky

Ingra ti nema veze sa političkom situacijom, čak bi joj više odgovarala SDP-ova vlast nego HDZ-ova.

Što se tiće ATPL ogromni prometi zadnjih tjedana i mjeseci od 2700- 3800 daju naslutiti da će kad tad biti eksplozija cijene na gore, fundamenti izgledaju super, rezultati poslovanja odlični, kolega je dobro obrazložio.

[b]MOŽE LI BOLJE ?![/b]

eduardo:

Zanima me vaše mišljenje o mogućem sutrašnjem scenariju, barem početku trgovanja, s obzirom na zadnje 3-4 min i naglo povlačenje kupnje i rušenje na 2.905 ?”

Sve je moguće. Mislim da je nemoguće išta prognozirati jer se ne zna tko će se sve od većih uključiti u igru trgovanja. Vidite da se danas dionica trgovala od 2.705 kn pa sve do 3.180 kn. Strašna i nevjerojatna volatilnost. Ovakvo što u zadnjem razdoblju nismo vidjeli… Mislim da treba više gledati na poslovanje kompanije i na neki malo duži horizont pa će sve doći na svoje…ne razumijem zabrinutost svih onih koji dionice nisu kupili na kredit. Takvi diosta ne bi trebali niti prodavati, niti se živcirati, niti paničariti. (Osim ako žele špekulirati, kupovati i prodavati češće hvatajući visoke i niske cijene…) idem se malo opuštati uz sport…pozdrav!


naprotiv, mislim da oni koji su kupili dionice na kredit su napravili jako dobar posao jer ne mogu prodavati dionice(ako im je kojim slučajem banka sjela na njih) u ovom trenutku, a poslije(za godinu – dvije,) biti će sretni i te kako što ih nisu prodali u studenom 2007.

bilo je danas vrlo interesantno pratiti burzu, pogotovo poslije 14h. vidjelo se što fondovi cijene i što kupuju: dionice koje počivaju na rezultatima: ATPL, INGRA, VIRO, DLKV, KODT-P-A, PBZ



@Strawinsky

Uvaženi kolega,
zanima me vaše mišljenje o mogućem sutrašnjem scenariju, barem početku trgovanja,
s obzirom na zadnje 3-4 min i naglo povlačenje kupnje i rušenje na 2905 ?

Apsolutno se slažem sa vašim gore navedenim razmišljanjem u minulom razdoblju trgovanja.

Pozdrav

Ispravka vrlo netocnog navoda: kupnja se uopce nije naglo povukla, nego se netko iskrcao sa cca debelo preko 600 komada po kupnji i tako pocistio sve od 3107 do 2900. Odmah nakon toga poceli su se slagati novi nalozi iznad 2900

New Report

Close