HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 07.05.2024. u 05:21
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
HT
30,66
73.923
2,411
30,60
30,80
0,00%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.


Ovo mi se ne sviđa. Ovo je "pljačka stoljeća". Dugoročnim investitorima više odgovara dividenda, .

dugoročni investitori su oni kojima najviše odgovara kupnja podcijenjenih vlastitih dionica i njihovo poništavanje, upravo time će dividenda doživotno biti 11 % veća, dakle radi se o izboru: želim li danas taj novac kroz dividendu ili želim dovijeka dividendu za 11 % veću nego bi inače bila, dugoročni investitoru biraju upravo ovo drugo.

Ako misliš da nije u redu kupovati i poništavati dionice, to znači da misliš da dionica HT-a nije podcjenjena…

Uprava očito misli da jeste, i dok bude kupovala za poništavanje, ali isključivo po cijenama koje su manje od po njima procijenjene realne vrijednosti dionice, dotle čine dobro.
Ne bi bilo dobro jedino to da cijena dosta poraste a oni tada ne prestanu sa kupovinom, dionice za trezor se ne kupuju radi držanja cijene niti njenog povećavanja (to bi predstavaljalo manipulaciju tržištem i to je kažnjivo) nego radi toga da ih se poništi i time "poveća vrijednost po dionici", a držanje/povećavanje cijene je ovdje samo sporedna nuspojava, zapravo neželjena – jer što se cijena više diže to će stići kupiti manje dionica i slabije realizirati svoj plan o poništavanju i time povećavanju vrijednosti za dioničare.

Dakle ako obave ovo što planiraju, imaš i ti (kao i svaki drugi suvlasnik firme, uključujući i većinskog…) točno 11 % veći udio u temeljnom kapitalu i time dugoročno/trajno točno 11 % veću očekivanu cijenu dionice na tržištu kapitala i točno 11 % veću svaku dividendu do kraja života koju ćeš primiti kao i svi tvoji nasljednici svoje dividende koje im ostaviš u nasljeđe sve do kraja postojojanja HT-a (bankrota, likvidacije kada se pokaže posao slabo rentabilnim… ili već kako će jednoga dana završiti život pravne osobe zvane HT d.d.)

Dakle kada uzmeš tako u obzir, "jako puno za 11 % uvećanih dividendi", recimo za 20 godina tadašnju za 11 % uvećanu tržišnu cijenu (računaj koliko je 11 % od tadašnje cijene, kakve su predviđanja o tadašnjoj cijeni? :D) pa sve to zbroji, sve te viškove dividendi i višak kapitalnog prinosa, pa diskontiraj na današnje kune, i razmisli si da li se ovaj "kratkoročno potrošen novac" dugoročno isplati.

Novac kojim je kupljena i poništena dividenda nije ništa drugo nego novac ne potrošen kako svi kažemo nago INVESTIRAN novac, ugrubo rečeno investiran u projekt koji nosi prinos od "dugoročni ROE"/ (P/B) gdje je P cijena kupnje, dakle ako kupuje po današnjoj cijeni a očekuje slične ROE kao danas i duguročno i poništi to je kao da je u tvoje ime stavio na štednju sa prinosom od 13 %, ako misliš da možeš ta sredstva negdje drugdje uložiti uz jednaku sigurnost a veći prinos, tada imaš pravo biti ljut što ti ne daju izbora, DT očito misli da nema kamo pa iskorištava svoj položaj da si "oroči kune sa kamatom od 13 %", inače bi ti dao izbor pa si ti sam odluči da li ćeš dividendu reinvestirati u HT ili ne, ovo ti je isto kao da oni sami u tvoje ime reinvestiraju ta sredstva u HT, DT-u se sviđa ideja reinvestiranja, e ako se tebi ne sviđa, nažalost nemaš većinu glasova na glavnoj skupštini da izglasaš drugačije.


Cijena u Londonu 40 $ danas,s obzirom na cijenu kod nas nema se šta reći, , razlika samo u nekih 30 r kuna ,očito tamo više cijene HT ili imaju neku drugu pretpostavku o budućnosti kretanja ove dionice. Možemo li bolje???

Mozda malo glupavo pitanje, ili je vec mozda netko pisao o tome, ali mogu li svoje dionice ponuditi na prodaju na londonskoj burzi???

Hipotetski, imam 1000 dionica i ako moze, pitanje je da li se to isplati?

Sta kazete, strucnjaci???

Ovo o otkupu i poništavanju dionica je došlo baš "prigodno". Izgleda da je Mudrinić sklopio posao sa vragom… pardon… vladom. Baš kada su Sanader i Polančec htjeli uvesti harač na sms poruke i razgovore eto ti Mudrinića sa "genijalnim" planom o otkupu. Pa prozirno da prozirnije ne može biti. Lijepo je sklopljen deal da vlada odustaje od nameta na telefoniju a Mudrinić zauzvrat tokom sljedećih mjeseci puni državnu blagajnu lovom koja je dobivena otkupom dionica mirovinskih fondova. Vrlo efikasan način kako brzo isisati svu lovu iz dionica HT-a na legalan način, jer da nije tako tko bi dobio van lovu od dionica drugog stupa? Tko bi kupio sve te silne dionice?
Vladi treba cash sad i odmah! Ne prezaju ni od čega i taj cash će namaknuti pošto poto. Krava muzara je drugi mirovinski stup sa znatnom imovinom u dionicama koje bi mogli prodati samo u totalno bescijenje.
HT je politička dionica i to trubim od kada je izašla na TK. A sad vam evo i dokaza u obliku ovog "genijalnog" plana otkupa i poništavanja.


Ovo o otkupu i poništavanju dionica je došlo baš "prigodno". Izgleda da je Mudrinić sklopio posao sa vragom… pardon… vladom. Baš kada su Sanader i Polančec htjeli uvesti harač na sms poruke i razgovore eto ti Mudrinića sa "genijalnim" planom o otkupu. Pa prozirno da prozirnije ne može biti. Lijepo je sklopljen deal da vlada odustaje od nameta na telefoniju a Mudrinić zauzvrat tokom sljedećih mjeseci puni državnu blagajnu lovom koja je dobivena otkupom dionica mirovinskih fondova. Vrlo efikasan način kako brzo isisati svu lovu iz dionica HT-a na legalan način, jer da nije tako tko bi dobio van lovu od dionica drugog stupa? Tko bi kupio sve te silne dionice?
Vladi treba cash sad i odmah! Ne prezaju ni od čega i taj cash će namaknuti pošto poto. Krava muzara je drugi mirovinski stup sa znatnom imovinom u dionicama koje bi mogli prodati samo u totalno bescijenje.
HT je politička dionica i to trubim od kada je izašla na TK. A sad vam evo i dokaza u obliku ovog "genijalnog" plana otkupa i poništavanja.

Neusporedivo je bolja opcija otkup i poništavanje vlastitih dionica negoli uvođenje trošarina na sms poruke, ma što vi mislili o tome. Iako to ne mora biti međusobno uvjetovano.




Molim pojašnjenje po pitanju trezora.
HT ima 81.888.535 dionica X 200 kn i to iznosi 16.377.707.000 od toga 10% iznosi 1.637.770.700.
Koja je logika da HT kupi miljardu šest miliona dionica i poništi ih, koja je dugoročna korist od toga.
HT nema dionice, mi ih imamo, mi imamo korist od tioga….

Davno sam o tome pisao, pa da ponovim. Radi lakšeg računa uzmimo u obzir da kupuju svih 10% za trezor,( iako je teško vjerovati u to) i da slijedi poništenje istih.
1. povećavaju svoj vlasnički dio sa 51% na 56,6%
2. povećavaju su svi fundamentalni pokazatelji dionice za 11%
3. sve to rade iz zadržane dobiti koja je u krajnjoj liniji njihova samo 51%
Znači, rade direktno u svoju korist dok je interes malih dioničara stabilnost cijene dionice i izvjestan porast njezine vrijednosti.
[/quote]

To isto sam i ja objasnjavao prije otprilike 9 mjeseci. Sve je tocno, samo sto nisi tocno naveo tko su to oni. Oni su Deutsche Telekom, koji ovim postupkom povecava svoj udjel sa 51% na 56,7% bez da izvadi jedan jedini novcic iz dzepa. Dakle njima ce od slijedecih dividendi ici 11,1% vise (56,7%/51%=111,1%). Pa tko ne bi to uradio?
[/quote]
Pa zar otkupom 10% dionica DT ne dobiva udio od 61%, više nego da ih poništi, kažeš bez pare, pa zar ih neće platiti 1.637.770.600 (to je više nego što će biti dobit u 2009.).
Bojim se na to nije deal s Sanaderom da otkupe II stub koji će on ukinuti….

nije li ova operacija smanjenje ukupne vrijednosti firme? Firma daje keš, u zamjenu dobija dionice, koje se onda poništavaju. Ukupna vrijednost form je manja nego prije.

14% glasača je glasalo protiv ulaska u EU ....



Jesi li ti uopće pročitao što sam ja pisao.
1. pričao sam o malima koji su kupili na IPOu i osim toga nisu prisutni na tržištu kapitala
2. uzeo sam u obzir sadašnju situaciju i uračunao sam samo do sada isplaćenu dividendu i trenutnu cijenu dionice. čeka nas još jedna isplata što bi isto trebalo održavati cijenu tj. ne bi trebalo biti velikog pritiska na prodaju
3. nisam napisao da će doći do dizanja cijene već da više ne bi trebala bitnije padati

P.S. Kad se ljudi napale uopće nisu u stanju percipirati rečeno ili napisano.

Jesam nažalost sam pročitao:

1. Koga briga za ekipu koja ne trguje, koja je "oročila" dionice i uzima dividendu, ja ne shvaćam kakav bi oni to trebali imati utjecaj ili su ga imali na TK. Ja ti pričam o onima koji trguju, a samo su oni važni, ovi ostali "lukavci" uopće nisu u jednadžbi za stvaranje cijene HT

2. Evo već je danas bilo prvog pritiska – 7 kuna, u odnosu na petak, di je još 5 mjesec.
Imaš li ti kakve info kad to pišeš ili nagađaš kao i ja.

3. Isto su rekli da će ht pasti samo za iznos predujma dividende, tj. 225 ili 222 – 13, tj. da će biti malo iznad 210 kuna.
On je već danas pao skoro za iznos cijele dividende, gdje je još 5. mjesec.

P.s. kad su ljudi zasljepljeni ne percipiraju podatke koji su im pred nosom.
Jesam li izrekao ijednu stvar koja nije činjenica? Ako nisam, jeste li vi dali obmanjujući i pogrešnu analizu?
[/quote]

1. samim tim što ne trguju donekle utječu na stabilnost cijene
2. nemam nikakav info nego samo naglas razmišljam i tražim komentare da ocijenim gdje smo. činjenica je da se veći dio dividende čeka pa bi pritisak prodaje do ex dividend day trebao biti manji
3. trezor će braniti cijenu ako ide u otkup, a nije ni daleko od istine ono što je netko napisao da se puni državna blagajna preko mirovinaca
4. možda sam i dao pogrešnu analizu ali mi nije namjera nikog obmanuti već komentirati, a svak neka zaključi što je ispravno.

Ono jesi li pročitao se odnosilo na rast cijene koji nisam predvidio nego samo očekujem (nadam se) da neće bitnije padati. jesam li u pravu vrijeme će pokazati. također cijenim raspravu ali bez nervoze jer samo tako možemo naprijed.



Mislim da su u krivu svi koji podcjenjuju lukavost malih ulagača. Naime, onaj tko je na IPOu kupio jedan paket dionica i nije ga dirao do danas još uvijek ima otprilike uloženo. Takvi ljudi ne bulje svaki dan u ekran pa nisu nervozni kao mi ostali jer im je to vid štednje. Također znaju da su sve druge dionice pušiona i znaju da im je ovdje sigurna dividenda. Mislim da su takvi mali investitori puno čvršće ruke nego neki fondovi pa neće prodavati svoje dionice tek tako. Jedino u slučaju da ih doma stisne besparica zbog otkaza, već rata kredita zbog devalvacije kune i sl.
Pored svega navedenog još će i trezor otkupljivati a i Mudrinić je dodatno kupovao po 190 ako se ne varam. Mislim da se pri otkupu trezorskih dionica neće previše špekulirati već će se postaviti na bid i čuvati cijenu. Očekujem da cijena neće više bitnije padati.

Pa ajmo pokusati izracunati: jedan paket (63) + dodatne dionice (6) => placeno 265 x 63 = 16695. Uzmimo danasnju cijenu od 201, dakle vrijede: 201 x 69 = 13869. Prihod od dividende 63 x (29,56 +29,99) + 6 x 29,99 = 3931,59. Sveukupno je 17800,59. Prinos od kojih 6,6% (da se pokrije inflacija)!
[/quote]

ne možeš uzeti u obzir drugi dio dividende sa današnjom cijenom. zato sam napisao da su investitori oko 0. 265×63=16.695; 29,56×63=1.862,28; 69X12,84=885,96 i 69×201=13.869. Sve to zajedno daje ulog 16.695 naspram trenutne vrijednosti s isplaćenim dividendama 16.617,24 [thumbsup]


To isto sam i ja objasnjavao prije otprilike 9 mjeseci. Sve je tocno, samo sto nisi tocno naveo tko su to oni. Oni su Deutsche Telekom, koji ovim postupkom povecava svoj udjel sa 51% na 56,7% bez da izvadi jedan jedini novcic iz dzepa. Dakle njima ce od slijedecih dividendi ici 11,1% vise (56,7%/51%=111,1%). Pa tko ne bi to uradio?

Krivo. Postotni udio svih dioničara HT povećati će se za isti postotak. Postotak vlasništva nije bitan za ukupni iznos dividende nego broj dionica u vlasništvu, a taj broj se nakon poništavanja ne mijenja. Prema tome, uz uvjet da dividenda ostane uvijek u istom iznosu (29,99 kn) DT neće dobiti niti lipe više nego je dobivao prije poništavanja. Ako pak dividenda poraste, porasti će svim dioničarima u istom postotku. Povećavanje udjeka s 51% na 56% potpuno je nebitno i ne znači za DT ama baš ništa.

Ne kažem da DT nema prste u ovome, ali ovo nisu argumenti.

@ Lynx

isplata dividende iz zadržane dobiti je za dioničare pubno bolji potez nego otkup i poništavanje vlastitih dionica. Sa tim novcem mogu sam odlučiti da li ću si povećati vlasnički udjel za tih 11% kroz kupovinu dionica ili ću ih iskoristiti na drugi način.
Pretpostavljam da HT neće kupovati dionice na burzi već da će ioh kupovati od vlade RH, OIF-ova, BF-a i OMF-ova. Pitanje je koliko stvarno planiraju otkupiti natrag vlastite kompanije.

Inače sav razvoj se financira iz tekućeg poslovanja i nema potrebe da se financira iz kredita ili zadržane dobiti.

Novac koji je sada na računu i koji je raspoređen u rezerve i zadržanu dobit je trajni višak koji se nema na što potrošiti.

Ja bih bio sretniji da potroše 1,8 milijardi na isplati izvanredne dividende nego na otkup vlastitih dionica.

@asdfgh123

ja ne bih.

"ne vrijedi se raspravljati sa budalom, jer te spusti na svoj nivo, i onda te pobjedi na iskustvo" Mreich


@ Lynx

isplata dividende iz zadržane dobiti je za dioničare pubno bolji potez nego otkup i poništavanje vlastitih dionica. Sa tim novcem mogu sam odlučiti da li ću si povećati vlasnički udjel za tih 11% kroz kupovinu dionica ili ću ih iskoristiti na drugi način.
Pretpostavljam da HT neće kupovati dionice na burzi već da će ioh kupovati od vlade RH, OIF-ova, BF-a i OMF-ova. Pitanje je koliko stvarno planiraju otkupiti natrag vlastite kompanije.

Inače sav razvoj se financira iz tekućeg poslovanja i nema potrebe da se financira iz kredita ili zadržane dobiti.

Novac koji je sada na računu i koji je raspoređen u rezerve i zadržanu dobit je trajni višak koji se nema na što potrošiti.

Ja bih bio sretniji da potroše 1,8 milijardi na isplati izvanredne dividende nego na otkup vlastitih dionica.


u slucaju dividende, novac ide van iz HR
u slucaju kupnja dionice, novac uglavnom ostaje u HR
pitajte Rohatinskog sto preferira [yawn]

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

u slučaju otkupa dionica, cjena će vjerovatno rasti, pa opet imamo sličan učinak, kako god okreneš profitirat ćemo. [thumbsup]

sutra je novi dan.

i ja se pridružujem velikim pohvalama ove taktike, da se na prvu dividendu nakon ipo-a ovako reagiralo i najavilo kupovinu vlastititih dionica(makar se i ne obistinilo) cijena dionice bi držala nivo, čak i rasla naknadno te ne bi bila ni u jednom trenutku u špekulantskim rukama, nakon prve dividende se masovno izlazilo iz hta u druge dionice koje su trebale više rasti po općim procjenama, ovo kako se ova dionica(njena cijena) ponaša sada kada je kriza svuda oko nas je mnogostruko bolje nego što se ponašala kod najave krize.

fundamentalist

ne zele izazvat stampedo jer je to kontraproduktivno za njihove privatne racune…
laganini ce se dokupljivat i u svibnju keširat 20-25% nije lose

najgore se svadat s budalom, prvo te spusti na svoju razinu pa te dotuce iskustvom

New Report

Close