ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 05.05.2024. u 12:45
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ERNT
203,37
61.825
304
203,00
205,00
0,00%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

nakon isteka roka za dividendu HT-a, taman će biti vremena da se ekipa iz HT-a prebaci u ERNT pa također i ovdje uzme dividendu, tako da me ne bi čudilo da pred ex dividend day dođe do naglog skoka ove dionice

moje pisanje nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica, nego osobni stav i razmišljanje

Gordana Kovačević: „Pobjednici su oni koji se konstantno prilagođavaju.“

moje pisanje nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica, nego osobni stav i razmišljanje


Morao sam se regati kako bi komentirao ovaj posljedni komentar.

Bojim se da je Ericsson (pritom mislim na Ericsson kao globalnu kompaniju) izgubio bitku sa sličnim zapadnim kompanijama, oni se sada bore s Kinezima, tj. da im još ovi ne preuzmu ostatak kolača. A iz toga možemo predvidjeti i kakva će budućnost biti ERNT-u.

Nažalost u ovom globalnom svijetu, gdje je izuzetno važno imati najkvalitetnije zaposlenike jer je razvoj izuzetno kompetitivan, Ericsson ne zapošljava najbolje inženjere i najbolje znanstvenike, takve ljude pokupi Google, Facebook, Amazon, Microsoft … A da bi danas R&D bio konkuretan i nakraju imao šanse plasirati ikakav proizvod jednostavno moraš imati najbolje.

Primjer te promašene politike je i ERNT. ERNT je imao jedinstvenu priliku pokupiti šlag najboljih inženjera u Hrvatskoj. Jer sličnog R&D centra u Hrvatskoj nema, alternative nema. Pogađajte gdje je šlag hrvatskih inženjera završio? U R&D centrima: u Zurichu (Google), Dublinu (Amazon), Oslu (Microsoft), San Francisco Bay (Facebook, Google), Seattle (Microsoft). Probajte na LinkedIn-u ukucat te kompanije i malo pretraživati, pa ćete se iznenaditi koliko zapravo naših inženjera radi u tim kompanijama. Da stvar bude bolja i prosječni inženjeri izbjegavaju ERNT jer plaće u ERNT-u nisu primamljive.

Ako mislite navesti ovo kao protuargument: http://www.jutarnji.hr/hrvatski-tim-najgenijalnijih-istrazivaca-rjesava-probleme-koje-nitko-na-svijetu-ne-moze/1009320/, nemojte, jer je dobar dio njih već pobjegao drugima ili će pobjeći.

Nažalost ERNT je među IT-evcima prepoznat kao kompanija koja nudi prosječne plaće, prosječne "izazove" i kao kompanija koja je prezasićena menadžerima.

Zaključak! ERNT je na putu prema dolje.

Koje su to “zapadne kompanije”? Ako mislis na ove sto si ih nabrojao, onda si mogao spomenuti i McDonalds, Wall-Mart, General Electric ili Boeing? Ono sto prodaje Ericsson nema bas previse veze ni sa onima sto si ti nabrojao, niti sa onima koje sam ja nabrojao.
Ericssonova najzesca konkurencija su bili Siemens, Nokia, Motorola, Alcatel i sl. Motorola je riknula, Alcatel u banani, a Nokia i Siemens su sada NSN. Kineski igraci kao Huawei i ZTE su prije 3-4 godine bili strah i trepet, ali danas su vec procitana prica – bez inovacija, prodaja reciklirane opreme, ocajan support, sumnjivi interesi (USA je zatvorila vrata kinezima jer su dokazano spijunirali koristeci opremu prodanu operaterima).
IP igraci kao Cisco i sl. nisu uspjeli uci u radio segment, a ni u ostatku telekom mreze nisu bas nesto napravili. Konvergenciju prema IP-u su opet napravili Ericsson i NSN.

Sto se ERNT tice. To je prije svega kompanija koja prodaje opremu i pruza usluge u telecom domeni. ERNT-ov IT segment je manje od 10% kompanije pa ih je tesko usporedjivati sa HR IT sektorom.

Ovo za place i sl. vjerojatno stoji. Medjutim, nema u HR kompanije koja moze ponuditi sto nude kompanije iz Silicijske doline ili sto se nudi na zapadu. To je vise stvar HR nego neke kompanije.
R&D u ERNT (i Ericssonu) je 90% telecom orjentiran i nema previse dodirnih tocaka sa R&D centrima u Google, Microsoft, Oracle, Yahoo, Amazon, Facebook i sl. kompanijama.

Mislim da se za Ericsson (a i ERNT) trebate manje bojati nego prije 4-5 godina. Neki konkurenti su nestali, neki novi dosli i nema garancije da ce bila koja kompanija opstati na staroj slavi. Koliko ce se ove kompanije uspjeti snaci – tesko je to reci. Po meni je to trenutno vise ruzicasto nego sivo.

pa dobro moderatoru šta tebi treba sat vremena da pustiš komentar, hebem tebe i forum

Cookie Monster

http://www.zse.hr/UserDocsImages/financ/ERNT-fin2014-1Q-NotREV-K-HR.pdf
ovo uopće nije loše, dapače [emo_palacg]

moje pisanje nije preporuka za kupnju ili prodaju dionica, nego osobni stav i razmišljanje

nije lose za dionicu ispod 1000 HRK

Pa oni su u prvom kvrtalu zaradili samo 34000000,zbilja ništa,mislim da bi trbala dionica pasti na 100 kuna,pa i onda bi nekim bila skupa.

nitko nije niti ocekivao da ce ero propasti ali ipak pad je pad, tu mislim netto dobiti, prihoda da ne nabrajamo gotovo u svim fin.segmentima iako jos drze lovu na racunu od rekordne divke a kad je isplate vidjeti cemo[emo_ooooo]

Jel to vrijeme za preslagivanje portfelja onima koji su unutra?
http://liderpress.hr/tvrtke-i-trzista/poslovna-scena/u-prvom-kvartalu-neto-dobit-ericsson-nikole-tesle-pala-30-posto/

The word God is for me nothing more than the expression and product of human naivete. The Bible is a collection of honorable, but still purely primitive legend which are nevertheless pretty childish.

Mislim da dividenda drzi ERNT jos uvjek na ovim razinama, nakon dividende, sve je moguće…

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

BVPS 531,35 1/14 od ernt sad kad se isplati brzo dividenda 😉 triba to oduzet valjda !?

[b]PATOKRATI VLADAJU SVIJETOM I BURZOM.Izmanipuliranog, zombiziranog medijskog čovjeka u današnjem svijetu čeka izravna klopka đavla[/b]

ali i dodati zaradu I kvartala (možda i budućih, valjda će biti pozitivni [emo_smijesak]).
moja procjena pada za nekih 180 do 250 kuna BVPS-a iduće godine u isto ovo vrijeme

moja procjena pada za nekih 180 do 250 kuna BVPS-a iduće godine u isto ovo vrijeme

Srecom pa se knjigovodstveno ne moze odrediti cijena pameti. Doduse, neki su kilo mozga procjenili na 2 marke…

Ja ne znam kolika će cijena dionice ERNT biti za par minuti, a kamoli iduće godine… svaka čast ako netko zna, pa svoje znanje dijeli s nama ovčicama na forumu.

Trolam, hejtam, vrijeđam, ponižavam, omaložavami - mućki Džubrarim.

ERO je definitivno odlična kompanija i ako je itko lijepo pisao o njoj to sam ja! Treba uzeti u obzir da se sada isplaćuje cijela zadržana dobit. Dakle ukoliko nastave isplaćivati redovne dividende na razini dosadašnjih cca. 30-40 kn. , a za mene je prihvatljiv povrat od 10-tak % godišnje, tada bi cijena za mene bila do 500 kn. Institucionalni investitori zasigurno imaju drugačije interese i za njih je dobar i povrat od 5%, pa bi cijena mogla biti oko 1000 kn, nakon dividende ukoliko ERO nema u vidu neki posao koji mi obični smrtnici ne vidimo. U svakom slučaju meni ova dionica neko vrijeme neće biti u interesu, iako ću budno motriti na nju. Hvala joj na svemu dosada!

New Report

Close