ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 27.04.2024. u 07:55
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ERNT
203,15
92.433
455
202,00
204,00
-0,49%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.


Kolko vidim, ovo nitko nije linkao. Pa evo …

Intervju s Gordanom Kovačević:
http://www.infotrend.hr/files/pdf/casopis/2012/188/InfoTrend188.pdf

Meni najbolji dio:

"Osobno teško mogu prihvatiti činjenicu i objašnjenja da je opseg poslovanja s primjerice HT-om smanjen 60 posto u odnosu na prethodnu godinu zbog krize ili poreza jer su s druga dva operatora u Hrvatskoj, našim strateškim partnerima u Hrvatskoj i u drugim susjednim zemljama, premda su u istim teškim uvjetima, ti padovi manji, a s nekim smo operatorima čak povećali suradnju u odnosu na prethodno razdoblje."

Pa zašto se gđa. Kovačević ne upita o razlozima takvog odnosa jednog od najvećih kupaca ERNT. Vjerojatno bi dobre razloge mogla naći i u svom dvorištu. Riječ dana je GPON.

firma je OK, ali dionica je totalno sra..e
dokupio sam eki dan na 1000 kn i već sam na -10%
sad čekam ako padne na 600-700 kn tu ću opet dokupiti [angry]

RBA sada dolazi s prognozama? Što nisu pisali kada je bila oko 1200?
S ovom ‘analizom’ koja je došla na cijeni od 1000 će je još dodatno zatući [huh]

...''I try to buy stock in businesses that are so wonderful that an idiot can run them. Because sooner or later, one will.''

Padnu li dionice na 600 – 700 kn trebat će im više od godine dana da se vrate na barem 1000kn po dionice. Lani su dionice bile najniže 1008 kn i narasle su najviše na 1285 kn. Zato pazite što želite!

očekivao sam da će ERNT sa 1200 kn pasti za iznos dividende (150 kn), ali da će budalanderi srušiti dionicu jedne od najboljih HR kompanija za dvostruki iznos dividende (tj. za čak 300 kn) na samo 900 kn, e to zaista nisam očekivao
kako bilo, ja kupujem na 900 kn i mogu samo reći hvala neznalicama koji "ulažu" na ZSE [bye]

Sve što pišem je osobno mišljenje bez sugestija ili odgovornosti.

3 godine za redom vam ernt ide po istoj šabloni i vi ju još niste shvatili.

oko 900 kn mogli bi se opet uključiti fondovi u kupnju. čudi me zapravo da su uopće pustili da padne ispod 1000 kn,ali valjda managerčići žele kupovati po ovim cijenama za sebe [rolleyes]

p.s. evo i onaj 30H (300 komada) je upravo sve rasprodao. ide odbijanac?

moji postovi na forumu su moje mišljenje, nisu financijski savjeti niti poziv na kupnju/prodaju dionica ili ulaganje u iste

Bogme dobar pad danas. Sigurno se nešto valja iza brda o čemu nećemo tako lako doznati pod ovom navodno transparentnom upravom.

Inače, koliko čujem navodno leti glava Direktoru ICT segmeta rješenja za industriju i društvo. Baš me zanima što će sada biti sa svim bezperspektivnim projektima pod kapom te org. jedinice.

Ovo nije nagovor na kupnju, a pogotovo ne na prodaju dionice ERNT. Za savjete se obratite certificiranim financijskim savjetnicima.


Bogme dobar pad danas. Sigurno se nešto valja iza brda

ništa se ne valja, veći igrači jednostavno istresaju burekđije iz ove dionice….uskoro očekujemo povratak preko 1000 kn

Sve što pišem je osobno mišljenje bez sugestija i odgovornosti, tekst je podložan raspravi


3 godine za redom vam ernt ide po istoj šabloni i vi ju još niste shvatili.

Upravo suprotno. Ovaj pad je nedosljedan i predrastičan. Zadnje 3 godine se savršeno vidi ciklus – "predtrgovina", najava dividende, čekanje dividende, ex dividend, "posttrgovina". Prošle godine je rast/pad za iznos nešto manji od dividende bio toliko precizan da bi se netko neupućen zabunio i rekao da imamo gotovo savršeno tržište kapitala. Pogledajte razdoblje od sredine veljače do sredine svibnja 2011.

Asimetrija ovog ex dividend pada je smješna i meni su jasni ljudi koji kupuju, ali kako netko može tako olako svoju imovinu davat u bescijenje, to mi nikako nije jasno. Tim više što se fundamentalno ništa bitno nije promijenilo. Gotovinska pozicija je oko 440 mil. kuna nakon dividende (bit će vidljivo u polugodišnjem), prošle godine u polugodišnjem je bila 400 mil., 2010. u polugodišnjem je bila 300 mil., a 2009. u polugodišnjem samo 250 mil. !!!

U prijevodu imaju para ko nikad zahvaljujući ranijim prihodima koji su bili astronomski i to što su pali 20% samo znači da se vraćaju u održivu normalu (dobit je i dalje 12% veća). Dividenda možda neće biti 170 dogodine, nego "samo" 150, što je div. yield od 16,7% minus Linićev harač.

Glavno da se milijuni ulupavaju u INGR (jer ona isto ima pola aktive u kešu – moš mislit) i samoobistinjujuća proročanstva tipa KORF i DDJH, te patke tipa PTKM, koji se sustavno uzdižu na račun ERNT i HT po kojima se pljuca. Al ono što je bitno da se cijenom dionice može manipulirati ali ROE pokazateljem i dividendnim prinosima kojima svi svjedočimo ne može.

Always sunny in the rich man's world.

Kolega bacite pogled malo na grafove. Valovi su doslovno pravilni i uvijek ide otprilike isti zaron u postotku. Ove godine sam se nadao da će vrh biti oko 1350kn, no bio je 1280. No isplatilo se kao i do sada svake godine izaći iz dionice i kupiti u ljetnoj letargiji. Ili još pametnije čekati zimu. Da ste u 3 godine trgovali na osnovu ovoga imali biste sigurnih 100%, makar jako loše pogađali vrhove.
Isplata dividende ide u 7mj i tada book pada na niskih 500kn. Što daje p/b od 1,8

Grafove i gledam, i zadnje tri godine postoji svojevrsni head and shoulders obrazac, osim ove godine gdje je rame-glava-amputacija.

P/B je relativno velik ako se gleda opće stanje na tržištu, ali ako uzmemo da je dividenda 25% booka i da je realno očekivati s obzirom na strukturu aktive da se takva dividenda (ili malo manja) ponovi i u sljedeće 2 godine, onda se mora platiti svojevrsna premija kroz cijenu dionice.

Always sunny in the rich man's world.

uopće ne komentiram cijenu dionice. Po meni je razina od 900 kuna neka vaga. Vjerujem da ispod 800kn neće padati. No ernt uvijek treba prodati prije dividende.


Mislim da je dosta da se na ovakav način manipulira dionicama na burzi. Pogoduje se cjena kada određene osobe trebaju kupiti ili prodati dionicu, a sva pravila funkcioniranja tržišta padaju u vodu, otići u sportsku kladionicu ili se igrati na zagrebačkoj burzi postalo je podjednako isto. Mislim da je vrijeme da se malo pročešlj i hanfa i burza,jer iskreno njih u cijelom spektaklu nove vlasti nema a među prljavijim igraćima su. Nema tu više logike da u godinu dana tvrtka koja posluje još uvjek pristojno potone sa 1600 na 990 kn osima ko je netko tko drma državom dobio nešto novaca pa se treba pogodovati velikim igračima da se kupuje po što povoljnijoj cijeni. Zar stvarno netko vjeruje da uz svakodnevna svjedočanjstva o korupciji i prevarama , naša hanfa i burza imaju čiste ruke, vrijeme je za laganu kontrolu ali iz vana, jer tužiti u RH nažalost još uvijek nema smisla……….

Ne tvrdim da na našoj burzi (kao i na svakoj) nema velikih manipulacija ali ja osobno ne vidim očigledne manipulacije na temu ERNT-a u ovom trenutku (bar ne po volumenu). Međutim svaka analiza ili prognoza, pa i ova poruka se može smatrati svojevrsnom manipulacijom. Bilo kakvu prognozu da napravite za neku dionicu barem polovici sudionika na tržištu ta prognoza se neće svidjeti. Ovisno o tome koga pogađa, popljuvat će je kupci ili prodavatelji, jer su oni najčešće već zauzeli svoje pozicije, a pljuvanje po analizi je onda svojevrsno drukanje za svoj interes a time i manipulacija.
Moja prosudba trenutnog stanja i kretanja ERNT-a je ta da je smjer kretanja uvjek određuje odnos snaga kupaca i prodavatelja odnosno bikova i medvjeda.
Meni se čini da u ovom trentku veliki bikovi sjede i oštre rogove, te se spremaju se za ispašu, dok veliki medvejdi bezbrižno spavaju na svojim portfeljima ERNT-a, što pokazue tjedni promet dionicama od cca 1.000 komada (toliko dionica imaju 3 mala dioničara). Za to vrijeme se na burzi igraju "mali medvejdići i telići" i trenutni omjer snaga je takav da medvjedići dominiraju. A je li to neko mjerilo kvalitete dionice prepuštam vama da zaključite.
Ako se pak pojavi kakav veliki rogonja a bez da mu se suprostavi kakav grizli, cjena bi mogla drastično poletjeti gore, te mnoge zateći na krivoj strani. Međutim čisto sumnjama da će se u ovom trenutku kakav veliki medo poželjeti probuditi iz burzovnog sna i rasprodati sve što ima od ERNT-a, s obzirom na cjenu ERNT-a i fundamente tvrtke.
A gdje će "zaigrana nejač" odgurati cjenu ERNT-a teško je prognozirati. Možda i na nulu Kn tko zna [proud]
Poanta je dakle da je naša burza toliko plitka da skoro svaka "šuša" može oblikovati cjenu kako želi, rezultat čega je da svaka racionalna fundamentalna prognoza ili tehnička analiza pada u vodu. Tako će valjda i biti dok se ne smire strasti u EU zoni, te veliki igrači ne počmu preslagivati svoje portfelje.
Na vama je dakle da odlučite kada, s kim, kako i koliko će te igrati, odnosno hoćete li pratiti velike ili male igrače, odnosno hoćete li kockati ili investirati.
Meni se čini da su veliki igrači itekako zadovoljni sa godišnjim prihodom od 15-20 %, dok malim hazarderima to nije dovoljno niti za tjedni score.

Neki bi rekli ovo nije nagovor na kupnju niti na prodaju, a ja eto preporučujem kupnju ERE na duže staze (makar me tužili), jer sam i sam tako napravio [proud]


Bogme dobar pad danas. Sigurno se nešto valja iza brda o čemu nećemo tako lako doznati pod ovom navodno transparentnom upravom.

Inače, koliko čujem navodno leti glava Direktoru ICT segmeta rješenja za industriju i društvo. Baš me zanima što će sada biti sa svim bezperspektivnim projektima pod kapom te org. jedinice.

Ovo nije nagovor na kupnju, a pogotovo ne na prodaju dionice ERNT. Za savjete se obratite certificiranim financijskim savjetnicima.

Jesi siguran da je glava pala ili možda čovjek sam želi otići?
Osim toga, možda će ta promjena donijeti novu kvalitetu jer danas više
nitko nije nezamjenjiv.

New Report

Close