DDJH (Đuro Đaković Holding d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska DDJH (Đuro Đaković Holding d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 16.05.2024. u 21:16
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
DDJH
23,40
94
4
23,40
26,80
-0,85%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Trenutno je tržišna kapitalizacija Holdinga 112 mil. kn. Država ima 49,17%, trezor dadatnih 1,45% i ove podatke treba imati na umu kod odluke o investiranje u ovu dionicu. Danas sam radio neku analizu i došao do zaključka da bi kod eventualne privatizacije ovdje moglo biti zanimljivo. Fundamentalno mi se čini kao odličan izbor, ali nisam siguran da je to dovoljno. Idući tjedan ću je imati u radaru pa vam se možda pridružim. Molio bi dobronamjerne da komentiraju trž. kap. i vlasničku strukturu.

Ja ne prihvaćam prvi prijedlog Ramljakove nagodbe!


Trenutno je tržišna kapitalizacija Holdinga 112 mil. kn. Država ima 49,17%, trezor dadatnih 1,45% i ove podatke treba imati na umu kod odluke o investiranje u ovu dionicu. Danas sam radio neku analizu i došao do zaključka da bi kod eventualne privatizacije ovdje moglo biti zanimljivo. Fundamentalno mi se čini kao odličan izbor, ali nisam siguran da je to dovoljno. Idući tjedan ću je imati u radaru pa vam se možda pridružim. Molio bi dobronamjerne da komentiraju trž. kap. i vlasničku strukturu.

110,3 kuna = 15,1 milijun eura tržišne kapitalizacije … ovo je definitivno podcijenjeno jer

a) đuro samo u kešu na 30.9. ima 71 milijun kuna (pitanje koliko je stanje na 31.12. ali ne vjerujem da se skroz istopilo)
b) đuro ima i 38.752 dionica ili 15 % DDJM koju je prodavao po 500 kuna dionica = cca. 19,3 milje kuna

a+b = 90 milja

c) nekretnine koje posjeduje DDJH
d) potencijal specijalnih vozila

a+b+c+d = ??

definitivno više od mizernih 110,3 kuna ili 15,1 milijun eura

[b]"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju"[/b]

http://www.24sata.hr/news/sibenik-iz-tracnica-iskocio-vagon-natovaren-gnojivom/153255/

Sve manje vagona u HŽ….,to je stvarno cudno,da se tako cesto nesrece događaju.




110,3 kuna = 15,1 milijun eura tržišne kapitalizacije … ovo je definitivno podcijenjeno jer

a) đuro samo u kešu na 30.9. ima 71 milijun kuna (pitanje koliko je stanje na 31.12. ali ne vjerujem da se skroz istopilo)
b) đuro ima i 38.752 dionica ili 15 % DDJM koju je prodavao po 500 kuna dionica = cca. 19,3 milje kuna

a+b = 90 milja

c) nekretnine koje posjeduje DDJHd) potencijal specijalnih vozila

a+b+c+d = ??

definitivno više od mizernih 110,3 kuna ili 15,1 milijun eura
[/quote]

Da se nadovežem na prethodni post odnosno konkretno na točku c) iz prethodnog posta.

Materijalna imovina na 30.9. iznosi 184.411 tisuća dok na 30.6. iznosi 186.196 tisuća. Znači u 3 kvartalu knjigovodstvena vrijednost materijalne imovine amortizirana je za nekih cca. 2 milje kuna te se je vidljivo da DDJH na 30.9. i 30.6. posjeduje iste nekretnine.

Zašto to govorim … zato što u izvješću za 2 kvartal imamo razradu materijalne imovine

" vrijednost građevinskih objekata na dan 30.6.2009. godine je 110.954.000 kuna, zemljišta i šuma 13.521.000 kuna a vrijednost strojeva je 54.522.000 kuna.. preostali iznos materijalne imovine od 4.775.000 kuna čine alati, ogonski i ureski inventar, transportna sredstva i materijalnu imovinu u pripremi od 2.316.000 kuna."

znači ovo je knjigovodstvena vrijednost imovine a kolika je stvarna vrijednost materijalne imovine DDJH ???

da li je ona sama veća od ovih mizernih 15 milja eura tržišne kapitalizacije???

a+b+c+d = ???

definitivno više od mizernih 110,3 kuna ili 15,1 milijun eura

[b]"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju"[/b]


110,3 kuna = 15,1 milijun eura tržišne kapitalizacije … ovo je definitivno podcijenjeno jer

a) đuro samo u kešu na 30.9. ima 71 milijun kuna (pitanje koliko je stanje na 31.12. ali ne vjerujem da se skroz istopilo)
b) đuro ima i 38.752 dionica ili 15 % DDJM koju je prodavao po 500 kuna dionica = cca. 19,3 milje kuna

a+b = 90 milja

c) nekretnine koje posjeduje DDJH
d) potencijal specijalnih vozila

a+b+c+d = ??

definitivno više od mizernih 110,3 kuna ili 15,1 milijun eura


Zaboravio si na pare od prodaje montaže…
Kao i na kratkoročne obaveze od 162 mil..odnos dug/kapital od 94%
Zaboravio si ne konstantno smanjivanje prihoda godinama..pogledaj im pokazatelje profitabilnosti, pa oni ni s prihodom ne mogu ostvariti dobit..da ne spominjem povrat na uloženo.
Gubitak u četvrtom bi trebao biti na tragu trećeg..znači 20-tak mil
Potpisivanjem pakta sa sindikatima su i prvi u 2010 osudili na sličan gubitak..ako ne i veći
Da nema mikroekonomije ovdje ne bi bilo spasa IMHO
Ovako se patnja i osipanje nastavljaju..
U vezi te čuvene knjigovodstvene vrijednosti..nije bit samo zaključiti da se trži ispod.Treba odgonetnuti zašto je to tako i koliko to može trajati(IMHO godinama).Kad se trži ispod P/B a ili je podcijenjena ili postoji jako dobar razlog zašto je ispod..i kakve ti kao dioničar imaš koristi od vrijednosti njihove imovine ako ne stvaraju dodanu vrijednost..misliš da ćeš se naplatiti ako odu u stečaj??
Da ne pričam o strukturi dioničara koja je ovdje jedna od najlošijih na ZSE
Mnogi su ovo zamjenili za HGSP ili OPTE ali ovo je jedna savim druga priča..niti imate značajne promjene u upravi(pokušaj spašavanja ili bijeg od bankrota..promjenu uvrštenja) niti insitucionalne ulagače koji bi mogli pokrenuti stvari s mrtve točke(ili braniti uluženo..svejedno)
Ne kažem da se neće moći zaraditi..kratkoročno ili dugoročno, potpuno nebitno…nego se pitam zašto baš ovdje uložiti svoje pare sada kad ima kopanija koje su stvarno pocjenjene ali barem osiguravaju koliko toliko miran san..
Pa oni su prodali pola montaže koja im je donosila pola prihoda(i dobiti ili gubitka)sa upravnom zgradom..svom silom skupe mehanizacije čiju pravu vrijednost nisu niti mogli izračunati za 60 mil..pa što misliš za koliko će prodati ovo što im je ostalo za par godina..ako išta ostane..

sijem žito raste grahorica

A kolike su obveze? Kada gledate bilancu nije bitno kolika je imovina ako ne znaš strukturu.

Vi se svi uhvatili ovdje bilance a zapravo je kod DDJH ono što je bitno potencijal budućeg poslovanja. DDJH je jefitniji gledajući kroz projekcije budućih novčanih tokova u nekoj optimističnoj varijanti (postizanje stabilne profitabilnosti, uz neku minimalnu ali stabilnu neto maržu recimo cca 5 %, zadržavanje prihoda na nekih cca. 500 mil kn, dakle 25 mil kn stabilnih neto, što je na dašnju cijenu forward P/E = 4 i što je dobro) nego li je kroz bilancu, bilanca ovdje nije tako sjajna kao u nekim drugima.

Što se tiče dugoročne imovine, mislim da tu nema neke rasprodaje? Ne znam detalje, ali mislim da ako želite da ova firma posluje normalno da tu nema nekog govora o nekoj masovnijoj rasprodaji zemljišta, zgrada…. A niti je kvaliteta te materijalne imovine takva da može biti kolateral za zaduživanje (nisu to novi hoteli sa 5* na Jadranu/Zagrebu, nego livade u okruženju tvroničkih hala uz mali grad pa stoga nisu niti u istoj poziciji kao da se radi o građevinskom zemljištu npr. u centru Zagreba gdje npr. neke zagrebačke firme imaju svoja stara postrojenja pa ih treba izmjestiti van… pa se ta imovina ipak treba gledati!), stoga : pustite dugoročnu imovinu na miru!

Ovdje jedino što vrijedi kao imovina je kratkročna imovina MINUS sve obveze – i time se dobije neto tekuća vrijednost – koja nije prevelika, u usporedbi sa cijenom dionice ništa spektakularno.

Pa KOEI je tek malo skuplji od svoje NCAVPS, DDJH cca. 4 puta.

Tako je bezveze stoga DDJH gledati kroz imovinu, pa sam KOEI (kojega nitko ne gleda kroz imovinu) je preko imovine gledajući puuno jeftiniji od DDJH.

DDJH treba gledati kroz aspekte mogućnosti generiranja slobodnog novčanog toka kroz buduće održivo poslovanje. A tako gledano – priznajem da ne mora biti loše, ali imam premalo informacija (ne mogu znati kako će ubuduće poslovati) pa ne mogu ocijeniti koliko je objektivno očekivati takvo nešto.

Bakić vam sigurno ovdje ne razmišlja o dugoročnoj imovini nego on ima neke kalukacije o tome kako će DDJH poslovati u budućnosti, valjda misli da je moguće da postane profitabilna firma.

Kolega Lynx vaš post mi je ok, ali da vas pitam da li smatrate da za buduće održivo poslovanje ima osnova razmišljati o tome kako će vlada u poticanju gospodarstva (a najavljuju se prve konzultacije o tome već ovaj tjedan) pomoći Đuri, obzirom da je i jedan od vlasnika… Možda gosp. Bakić važe i tu opciju. Skok na razine od cca 52-4 kn na kojima je Đuro ne tako davno bio je prilično velika zarada..


Kolega Lynx vaš post mi je ok, ali da vas pitam da li smatrate da za buduće održivo poslovanje ima osnova razmišljati o tome kako će vlada u poticanju gospodarstva (a najavljuju se prve konzultacije o tome već ovaj tjedan) pomoći Đuri, obzirom da je i jedan od vlasnika…

ne znam ništa o tome, ali načelno: ja ne volim firme kojima Država treba pomagati, moji su oni koji mogu (jedini) pomići Državi 😀


Možda gosp. Bakić važe i tu opciju.

g. Bakić ima svoje procjene, malo dugoročnije, a rezultat sigurno dubokog poznavanja poslovanja i potencijala poslovanja ove firme. On je procijenio buduće novčane tokove, diskontirao i kupio po cijeni koja mu odgovoara. Ja to ne mogu učiniti jer ne znam ni približno dovoljno o DDJH da bih mogao davati neke procjene. Slijediti nekoga – to mi ne pada na pamet. Ja sam sebi sve računam.

Bakića cijenim, ali nikada ne bih kupio dionicu koju on kupuje samo zato što je on kupuje [lol]

Recimo i PTKM je za mnoge "šugava dionica", Bakić je ima, a imam je i ja jer o njoj i sam dozalzim do zaključaka vjerojatno sličnih njegovima. Ovdje nemam procjene pa ovo zato nije i ne može biti u mom portfelju… svatko radi "unutar svoga kruga kompetencije", o čemu znaš, što uspiješ dovoljno istražiti – i ako se isplati: kupiš. Mnogi misle da se ovo isplati… a kaj ja znam 😀

g. Bakić ima svoje procjene, malo dugoročnije, a rezultat sigurno dubokog poznavanja poslovanja i potencijala poslovanja ove firme. On je procijenio buduće novčane tokove, diskontirao i kupio po cijeni koja mu odgovoara. Ja to ne mogu učiniti jer ne znam ni približno dovoljno o DDJH da bih mogao davati neke procjene. Slijediti nekoga – to mi ne pada na pamet. Ja sam sebi sve računam.

Bakića cijenim, ali nikada ne bih kupio dionicu koju on kupuje samo zato što je on kupuje [lol]


Takva ulaganja pojedinačno nose određeni rizik što i sam Bakić priznaje
Evo citata s njegovog bloga gdje pojašnjava ulaganje u dionice niskog P/B i P/S pa ko voli neka izvoli

……………………………

Smatram da su vrlo male šanse da će Hrvatska propasti (bankrotirati). ‘Smatranje’ baziram na direktnom uvidu i najboljim mjerama koje postoje (recimo spread hrvatskih obveznica). Ako Hrvatska ne propadne, krizu će preživjeti barem pola tvrtki, ali i znatno više. Obratno, čak i ako Hrvatska bankrotira, krizu će vjerojatno preživjeti barem pola tvrtki, koje će i u tom okruženju uskoro funkcionirati po tržišnim cijenama (dakle, valuacije će im biti usporedive s tvrtkama iz okružja).

Stoga će tvrtke koje prežive, a ako su im dionice kupljene vrlo jefitno (s obzirom na bilancu i prihode) ostvariti prinose od više stotina %, dakle nadoknaditi gubitke na onim dionicama koje eventulano propadnu. U U grubo, ako su P/B i P/S izrazito niski, spreman sam (zbog portfolio pristupa) snositi i značajan rizik propasti tvrtke.

U ovakvim okolnostima, ako neka dionica s (ilustrativno što se tiče pokazatelja i njegove vrijednosti), napreduje s P/B=0,4 na P/B = 1,2 ona može nadoknaditi totalne gubitke u 2 dionice.

sijem žito raste grahorica

Ovdje jedino što vrijedi kao imovina je kratkročna imovina MINUS sve obveze – i time se dobije neto tekuća vrijednost – koja nije prevelika, u usporedbi sa cijenom dionice ništa spektakularno.

Pa KOEI je tek malo skuplji od svoje NCAVPS, DDJH cca. 4 puta.

Od kud vam podatak da je DDJH skuplji od svoje NCAVPS 4 puta??

Pretpostavljam da ste u izračun NCAVPS dio total liabilities uzeli i cijelu stavku ODGOĐENO PLAĆANJE TROŠKOVA I PRIHOD BUDUĆEGA RAZDOBLJA u iznosu od 25 milja kuna međutim, navedene stavke su pasivna vremenska razgraničenja i IMHO ne može ih se jednoznačno tretirati kao obveze (primjerice prihod budućeg razdoblja bile bi naknade/provizije obračunate i naplaćene prilikom ugovaranja određenog posla ili tijekom trajanja ili tijekom trajanja određenog ugovora, a koji se odnosi na buduće razdoblje u kojem treba biti priznat u računu dobitka i gubitka na vremenski proporcionalnoj osnovi za razdoblje na koje se prihod odnosi. IMHO navedeno se ne može smatrati OBVEZAMA i kao takvo uključiti u izračun NCAVPS odosno u dio ukupne obveze).

Navedeno je problem ZSE izvještaja pa tako ako se uzme da je svih 25 milja kuna ODGOĐENO PLAĆANJE TROŠKOVA onda se dolazi do vašeg izračuna prema kojem DDJH skuplji od svoje NCAVPS 4 puta međutim, ako se uzme da je svih 25 milja PRIHOD BUDUĆEGA RAZDOBLJA onda je DDJH skuplji od svoje NCAVPS 2,1 puta. Naravno istina je negdje u sredini međutim, to nije moguće izračunati na temelju dostupnih podataka na zse pa je i samim time ova mjera, ne samo za DDJH, zbog mogućih velikih odstupanja upitna.

Slažem se s vama da je za DDJH bitan potencijal budućeg poslovanja međutim želim pokazati da tržišna kapitalizacija od 15 milja eura za DDJH nije realna. Navedena tržišna kapitalizacija odnosno trenutni p/b odnos od cca 0,35 podrazumijeva da će DDJH u narednih 10 godina poslovait s prosječnim gubitkom od 20 milja kuna. Naime tada bi se BVPS koji je sad cca 98 smanjio na cca 35 po koliko se i DDJH sad trži

Da li smatrate da je navedeno realno???

[b]"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju"[/b]

Dobro je Crnac proanalizirao situaciju, osim toga ljudi zaboravljaju da DDJH ima opciju po kojoj moze prodat ostat ostatak DDJM po minimalno istoj cijeni koliko je prodao, a to je nekih 20 milja. Dovoljno da pokriju jednu godinu minusa. Ja sam optimist.

Vezano za prodaju DDJM, ja mislim da im je to bio dobar potez. DDJM je bila samo prihodovna strana, sa malom dobiti. Drugim rijecima jedini kapital im je bilo ljudstvo, s obzirom da je danas gradjevina tu gdje je, po meni je bolje da DDJH sjedi na novcu nego da sada ima jos jedan problem vise. Krize dodju i prodju, ako su se iscupali iz sranja nakon rata, siguran sam da ce prebroditi i ovu.

New Report

Close