ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 19.05.2024. u 23:48
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ATPL
52,20
10.753
206
52,20
52,60
-0,38%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

comlinebrokers.hr
nije reklama, al e-trade dobro rad

Ali zato nemaju pregled kupnje i prodaje, katastrofa.

SVE ŠTO JE DANAS SKUPO SUTRA ĆE BITI JOŠ SKUPLJE A BITI ĆE VAM JEFTINO?????????


comlinebrokers.hr nije reklama, al e-trade dobro rad Ali zato nemaju pregled kupnje i prodaje, katastrofa.

eee, za to postoji monitor.

GROBEX, DEC MAJ BEJBI, DONT TAČ IT!

sampras:

comlinebrokers.hr nije reklama, al e-trade dobro rad Ali zato nemaju pregled kupnje i prodaje, katastrofa.

eee, za to postoji monitor.


Ali oni taj monitor nemaju i neće ga imati još jako dugo ja sam zvao i pitao.

SVE ŠTO JE DANAS SKUPO SUTRA ĆE BITI JOŠ SKUPLJE A BITI ĆE VAM JEFTINO?????????


Avax, sve to stoji…samo kaj ja mogu kad mi je ulazni ponder u ATPL još jako visok,,,ulazio na 3800, na 2900 i sad ju trebam skinuti debelo ispod 2300 da smanjim ulaz na nekih prihvatljivih 2700… NHF inače ATPL mi je jedna od najbitnijih dionica koje trenutno držim, da nije tako..pustio bih nek ju voda nosi poput nekih drugih (najbitnija mi je kumulativna zarada na kraju perioda a ne pojedinačna) [tongue]

E moj Febo, pa bilo je po 2000-2200 na lopate. Je, al onda se nisu znale brojke za 1Q/08

Trebalo je imat muda, ha?[wink]


Avax, sve to stoji…samo kaj ja mogu kad mi je ulazni ponder u ATPL još jako visok,,,ulazio na 3800, na 2900 i sad ju trebam skinuti debelo ispod 2300 da smanjim ulaz na nekih prihvatljivih 2700… NHF inače ATPL mi je jedna od najbitnijih dionica koje trenutno držim, da nije tako..pustio bih nek ju voda nosi poput nekih drugih (najbitnija mi je kumulativna zarada na kraju perioda a ne pojedinačna) [tongue]

E moj Febo, pa bilo je po 2000-2200 na lopate. Je, al onda se nisu znale brojke za 1Q/08

Trebalo je imat muda, ha?[wink]


@Misko
,

svaka čast!

I'LL BE BACK


gorgija: ” @ hanger odlična analiza. ali slažem se s guvernerom. moja procjena EPS je negdje oko 500 kn. a ako je u Q1 bilo oko 100 kn redovne dobiti i 100 kn od prodaje, onda mi se i to čini konzervativno, jer pretpostavlja da se redovna dobit neće povećavati i da više neće biti prodaja. jel može neka procjena trenda redovne dobiti do kraja 2008, grubo i neobavezno, od znalaca? [smiley] ” 1Q dobit 59,5 miljuna dolara, pa kad odbiješ cijenu za prodaju Sv.Vlaho (32) dobiješ dobit od poslovanja u brodarstvu, za ostale segmenta firme nemam podatke. Znači za 2008. dobit iz poslovanja brodarstvo app. 110 m dolara, ako stave u eksploataciju Zagreb i M.Pracat 4-5 mjeseci bit će i “nešto” više. Tu dodaj izvanredne prihode od prodaje brodova, jer neće sve ostati na Sv.Vlahu i dobiješ sliku stanja za 2008, a kako bi neki kazali “dobit je dobit”, pa mi se ovih 500 kuna EPS čini skromno za tekuću godinu, naravno kad odbijemo trezorske. [thumbsup][cool]

mislim da je još zanimljivije pitanje u kojem Q bi im TC ugovori mogli ostvariti peak i koliko bi on mogao biti. recimo koliko TC-a im je isteklo u Q1 ili istječu sada u Q2, procjena po koliko su ti mogli ploviti po starim ugovorima i po koliko bi bili novi ugovori… čak i ako zanemarimo pracata i zagreb, dobit iz poslovanja sigurno nije bila na peaku u Q1, ili? e to me najviše zanima.


” mislim da je još zanimljivije pitanje u kojem Q bi im TC ugovori mogli ostvariti peak i koliko bi on mogao biti. recimo koliko TC-a im je isteklo u Q1 ili istječu sada u Q2, procjena po koliko su ti mogli ploviti po starim ugovorima i po koliko bi bili novi ugovori… čak i ako zanemarimo pracata i zagreb, dobit iz poslovanja sigurno nije bila na peaku u Q1, ili? e to me najviše zanima.

Dok je ovakva klima na ZSE poslovanje i dobit nisu relevantne kategorije. [bye]

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"


” Dok je ovakva klima na ZSE poslovanje i dobit nisu relevantne kategorije. [bye]

klime se mijenjaju, rezultati ostaju…

I'LL BE BACK


Dok je ovakva klima na ZSE poslovanje i dobit nisu relevantne kategorije. [bye]

ako ništa drugo, bilo bi zanimljivo čak i da se za tri mjeseca i dalje trži po ovoj cijeni i s trailingom P/E 3 [cool]

Nova usporedba ATPL s Excel Maritime Carriers Ltd (EXM) također izlistan na NYSE.
Čak bih se usudio reći da se kretanje cijene ATPL formira prema kretanju cijene EXM. Pri tome ne mislim na kretanje u postotcima već o trendu kretanja cijene. Počevši od datuma ATH oko 16.-18.10.2007. poklapaju se još neki datumi, npr. formiranje drugoh vrha u prvoj polovici 12.mjeseca 2007., trećeg vrha početkom 2.mjeseca 2008.g., a zadnjih mjesec dana praktički su identične promjene kretanja cijene. Na ovim stranicama se može vidjeti usporedba.
http://finance.google.com/finance?q=NYSE:EXM
http://www.zse.hr/default.aspx?id=10006&dionica=ATPL-R-A
Druga sličnost su zapravo veličina i struktura flote kao i tržišna kapitalizacija, te ostvarene dobiti u prošloj godini (net income).

ime brodara————————EXM——————————-ATPL
stock price————————-28.83$—————————2300kn
broj brodova u floti—————–18———————————-15
ukupno panamaxa—————–10———————————-7
prosječna starost flote———–13.9——————————15.6 god
ukupna DWT flote————1.070.000————————–840.000
Market Cap—————-575.13Mil$ (2.66Mldr kn)———-2.93 Mlrd kn
net.income 2007————–84.9Mil$ (392Mil kn)————239Mil kn
net.income change 06/07—- + 170% ————————- + 150%
EPS ———————————-4,25$——————————171kn
P/S ———————————–3,29 ——————————-2.35
P/BV ———————————-1,46 ——————————3.35
EBITDA ———————–124 Mil$ (573 Mil.kn) ————480 Mil.kn
EV/EBITDA ————————-6,47 ——————————-8.38
ROA ———————————-7,81 —————————–14.16%
ROE ———————————23,58 —————————-27.31%
Revenue Est growth 2008—-( +49%) —————————–(?)
EPS Est growth 2008 (avg) — 7.05 (+65%)———————–(?)

Obzirom na starost flote, broj brodova, nosivost brodova, ostvarene prihode,kretanje cijene i sl., zaista mislim da za ATPL možemo okvirno koristiti podatke dobivene od EXM o procjeni rasta.
Predviđa se za EXM u 2008.g. rast ukupne dobiti (total revenues) za 50-ak posto u odnosu na prošlogodišnji te rast net income i EPS za otprilike 65% (prema stranim analitičarima). Prema podacima kojima mi raspolažemo neto dobit (net income) ATPL za 1Q2008 je oko 59.3 mil$ ili 274 mil kn (pola dolazi od prodaje broda) što je oko 14.6% više od dobiti u čitavoj 2007.g. (koja je iznosila 239mil kn). Uz procjenu rasta neto dobiti za 65%, (što se za APTL već očito pokazalo u predviđanjima za prvi kvartal, gdje predstavlja praktički prosječni kvartalni porast oko 115%, a odnosi se na operativnu dobit koja ne uključuje prodaju broda) dolazimo do procijene vrijednosti EPS za iduća tri kvartala 2Q, 3Q, 4Q 2008.g. oko 171 x 65% : 4 x 3 = 210kn (ili oko 70kn po kvartalu). Kada dodamo pretpostavljenu dobit za 1Q 2008 koja bi iznosila 196kn, ukupna dobit EPS za 2008.g bi iznosila oko 406kn.
Ovaj izračun vrijedi ukoliko ne pretpostavljamo da će se 130mil kn dobiti iz 1Q (dakle nevezano za dobit od prodaje broda) kao vanprosječno visoka ponavljati u idućim kvartalima 2008.g., već će se nastaviti nekim predviđenim trendom koji sam ranije naveo (+65%). Ipak, u slučaju zadržavana vanprosječno visoke dobiti bi neto zarada bila oko 665Mil kn tj. EPS oko 490kn, što je ipak, smatram, preoptimistično.
Prema tome ciljana cijena dionice ATPL do kraja 2008.g bi trebala biti 4000-4900 kn uz P/E oko 10. Bolje nego sam prvi put pretpostavio [smiley].

Što se tiče trenutnog trenda, otprilike su svi brodari podcijenjeni i preporuke stranih analitičara su podjeljene između “hold” i “buy” signala. Više ih se opredjeljuje za “hold”. Pretpostavljam da se ipak čeka povoljnjija klima s jačim investiranjem u dionice općenito. Dakako kada sve krene prema gore (u trenutku konsolidacije globalnih pokazatelja o svjetskom gospodarstvu na kakvo-takvom pozitivnom teritoriju) brodari će eksplodirati u odnosu na ostale (uzimajući u obzir procjene o zaradama za 2008.g.). Sada prodaju samo oni koji se nadaju da će cijena još više pasti (što nije isključeno, ovisno kako tržište bude diktiralo), te eventualno tako zaradili dodatne postotke.
Obzirom da, kad podvučemo crtu, sve diktira ekonomija SAD-a (i donekle Kine u ovom slučaju), za očekivati je da će se preokret trenda (prema gore) ipak dogoditi još ove godine. Većina vjeruje da će to biti druga polovica godine. U slučaju da su američki analitičari pogriješili, te se kriza produbi (što je za sada manje vjerojatnije, obzirom na prošlotjedne reakcije američkih ulagača na FEDove intervencije), u tom slučaju bi najgori scenarij za ATPL bio trenutno postojeći (cijena na oko 2300 uz P/E < 6 ili 7). Ako ništa drugo bar bi se isplatila kakva dobra dividenda.
Obzirom da se sa našim fondovima i na ZSE ne zna hoće li se kupovati ili prodavati, odnosno hoće li gore ili dolje, moja je preporuka također “hold”. Čak ako cijena i u narednim danima bude padala, to će biti samo prilika za jeftin dokup, i ako ništa drugo zalog u sigurnost da ćemo teško izgubiti uloženo. Gledajući s druge strane potencijalnu korist i dobit…[thumbsup]

@Vlad

he-he, u 1.kvartalu sam u gubitku poput večine ostalih. silom prilika za neke dionice postajem dugoročni igrač iako to nikad nisam bio niti je to moja strategija na tržištu.
zato sa onim drugim trejdam svakodnevno po sitno i mogu reći da previše ne očajavam zbog činjenice
da sam na onim prvima u gubitcima.


@governor
,

možda si djelomično i u pravu da je trebalo imat muda međutim sa kešom koji imam i koji sam imao kupovao radije neke druge dionice, sad ipak smatram da je vrijeme da “saniram” ATPL i smanjim si ulaz.
ne mislim da je prekasno za to. kad je ne ruše fondovi, ruše je “marginalci”, kakogod okreneš malo-malo pa je netko ruši…bit će još prilika za jeftin dokup

[smiley]

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

New Report

Close