ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 19.05.2024. u 12:24
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ATPL
52,20
10.753
206
52,20
52,60
-0,38%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

čini se da kn/€ ove godine nije sezonska varijacija nego ce tečaj i dalje aprecirati zbog inflacije…

Iz Juzne Koreje danas stigla ponuda za kupnju novogradnje capesize broda preko 180000 tona BRT. Za godinu dana bit ce gotova izgradnja i preuzimanje.

I noga u guzicu je korak naprijed

http://www.24sata.hr/news/clanak/putnici-dubrovnik-airlinea-nisu-znali-da-je-pukla-guma-/77025/?context=naslovnica&web_page_id=main_page

Evo jedna vedrija činjenica dok čekamo oporavak dry-bulk tržišta, znate li koje dionice (od najlikvidnijih) najbolje stoje gledajući promjenu njihove cijene kroz period od 1 godine (8mj/07-8mj/08)?

1. ATPL +8%
2. INA +5%
3. HT (nepuna godina)
4. HUPZ -8%
5. LEDO -8%
6. BLSC -9%
7. JDPL -12%
8. PTKM -15%
9. ATGR -19%
10. LKPC -22%
11. IGH -23%
(CROBEX -26%)
12. ADRS -30%
13. INGR -33%
14. VIRO -35%
15. PODR -35%
16. DLKV -35%
17. ERNT -36%
18. ZABA -38%
19. ULPL -43%
20. KOEI -45%
21. TNPL -47%
22. CROS -49%
23. LKRI -50%
24. HDEL -51%
25. PBZ -54%

… i tako dalje da ne nabrajam gubitaše.

8. mjesec 2007 je također bio slabije likvidan (barem što se tiče crobexa u cjelini) kao što je otprilike situacija ove godine. Osnovna razlika je međutim u tome što se tada cijena dionica u dobroj mjeri formirala po sistemu pumpanja od strane fondova i neukih ulagača, pa danas mnoge od njih plaćaju tu cijenu. Istodobno u tom razdoblju se još nije naslućivalo (bar ne kod nas) toliko previranja koje su kulminirale te jeseni, a zatim i proljeća, pa sve do danas.

Ne govorim sada o nekakvim fer cijenama i odnosima (i neke od ovih dionica su previše korigirane obzirom na fundamente, ne samo ATPL), samo kada se sagleda situacija s ove strane mislim da oni koji su dugoročnije ulagali u ATPL mogu biti ipak zadovoljni jer im ova dionica zasigurno neće priuštiti toliko muke koliko sada drugima pružaju ostale dionice (izuzev prvih 8 ili 11 dionica u prikazanoj koloni). Odnosno kada dođe vrijeme za oporavak cijena, ATPL će još bolje stajati nego ostale.

Jednako tako je izvjesno da je prepoznata njena vrijednost (ne mislim na tržišnu vrijednost već na brand općenito), gdje su ulagači prilično sigurni (relativno govoreći) da ulažu u kvalitetnu dionicu, a ne u nešto što će se srušiti kao kula od karata ako zapuše kakva burzovna bura.

Pratim malo situaciju s DSX i vidim interesantan tehnički detalj.

Za one koji vole ovakve stvari:

Volumen trgovanja dionicom DSX se spustio na najniže razine unazad godinu dana. Nizak volumen trgovanja obično sam po sebi ne znači ništa konkretno za cijenu dionice, a najčešće označava nelikvidnost (u smislu neposjedovanja dovoljne količine casha), nezainteresiranost ili nesigurnost/suzdržanost.

Međutim ova dionica u novije vrijeme gotovo ne poznaje volumene ispod 1 millijun protrgovanih dionica i tek u nekoliko navrata ove godine seže ispod navedene cifre. Zadnjih tjedan dana je ipak volumen znatno opao (na oko 500,000) i čini mi se da se nešto sprema idućih dana.

Poznavajući američko tržište možemo reći da likvidnost nije problem (dolara se ima). Nezainteresiranost jednako tako možemo isključiti jer su brodari jednostavno velik mamac za ulagače.
Dakle osnovni faktor ovdje ostaje nesigurnost/suzdržanost. Očito tome kumuje situacija oko očekivanog preokreta vozarina.

Analizirajući prethodne slične situacije u zadnjih godinu dana (kako se vidi na grafu) možemo samo zaključiti da nakon perioda iznimno niskog volumena prvi slijedeći pojačani volumeni zapravo određuju kratkoročni trend kretanja cijene (vidi točke preokreta). Po uzorku koji je opisan najčešće slijedi rast cijene (3 od 4 slučaja), a rjeđe pad (1 od 4 slučaja). Ukoliko je uzorak čist (izrazito nizak volumen), u kontekstu očekivanja pozitivnijih vijesti možemo govoriti o vrlo vjerojatnom rastu cijene. Ali se mora dakle potvrditi većim volumenom trgovanja.


Pajdo kupio što je namjeravao po 2360, da vidimo gdje će se sad pozicionirati.

Za razliku od Pajde na INA-i ovaj naš podmuklo i skrivečki kupuje nemale količine već duže vrijeme i želi platiti što jeftinije. Njemu nije cilj podizanje cijene i pokazivanje mišića već skupljanje što veće količine po ovim bagatelnim cijenama. Pametnom dovoljno.

P.S. mislite li da ovaj Pajdo ima namjeru izgubiti s ovom kupovinom? Lijep vam pozdrav [bye]

I'LL BE BACK

sto je hanger, sad su kupio pa UP, UP,
i pricas o nekim fair cijenama
slicno se ponasas k’o Derby… [bye]

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


sto je hanger, sad su kupio pa UP, UP,
i pricas o nekim fair cijenama
slicno se ponasas k’o Derby… [bye]

Evo jedni govore da drukam na dolje, drugi da drukam na gore, a ja ovom dionicom nisam trgovao od petog mjeseca kada sam je kupio po 2700. Čemu takve stvari? Normalno je da dio držim u kešu i da ću ponovo kupiti ovu dionicu kada mi se ukaže povoljan trend. Ako mi je bio povoljan trend i po 3000 i po 2700, biti će mi svakako povoljan i ako se ukaže na ovim razinama. Niti sam mahniti ulagač niti navlakač, niti druge navlačim na to.

Uopće ne vidim logike u drukanju i ne znam zbog čega me s tim povezujete. Jesam li izrekao koju neistinu u bilo kojem postu? Uostalom zar je sav trud koji čovjek pruži drugome vrijedan takvog pristupa i omalovažavanja? Ma koja je uopće svrha toga drukanja osim što ispadneš imbecil??? Nisam primjetio da je netko napucavanjem bilo kakvih informacija natjerao sebi vodu na mlin, pa ne posjedujemo mi mali ulagači milijune koje svakodnevno okrećemo i ljuljamo cijenu dionica kako nas volja.

Ja bar mislim da tu i tamo nešto korisno napišem, ako je koga uopće više volja za čitanjem događanja na tržištu, a ne blejanjem u broj naloga na kupnji i prodaji.

Hangeru, sve ok.

Međutim, likividnost ovih dana nije problem samo njihovih brodara, već cjelokupnog tržišta.

Gotovo su na najmanjim volumenima ove godine, ispod 3.5 bil., a i ovo su tradicionalno dani niske likvidnosti, tako da mi ova priča sa DSX i očekivanjem velikog preokreta nešto ne pije vodu.


Hangeru, sve ok.

Međutim, likividnost ovih dana nije problem samo njihovih brodara, već cjelokupnog tržišta.

Gotovo su na najmanjim volumenima ove godine, ispod 3.5 bil., a i ovo su tradicionalno dani niske likvidnosti, tako da mi ova priča sa DSX i očekivanjem velikog preokreta nešto ne pije vodu.

3,5 milijuna je vrhunski volumen za ovu dionicu (prosjek 1,5). Inače ne pate toliko ameri za osmim mjesecom i godišnjim odmorima koliko naši menađeri. Samo treba baciti oko na volumene pa će se vidjeti da je osmi mjesec bio prilično živahan što se tiče trgovine (usporedno s ostalim mjesecima u godini) i na DSX i na recimo DRYSu, i u 2005. i u 2006. i u 2007.godini. Ne kažem ni ja da priča drži vodu, ali obzirom da su ove godine bili ipak izraziti volumeni moguće je da će se izbistriti nekakav trend ukoliko se volumeni povise. Ključ cijele priče je što se ne zna kada će se volumeni povisiti.

Navodno su se stranci uključili u kupnju, anyway lista nije dugačka

http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=newsarchive&sid=a2O0WNf0ESoA


sto je hanger, sad su kupio pa UP, UP,
i pricas o nekim fair cijenama
slicno se ponasas k’o Derby… [bye]

Ma vipy zar vjerujes da ce par postova sa up tematikom dignuti cijenu dionice ili mislis da hanger u to vjeruje? Mene na JDPL cerece da spustam cijenu. Mislim da ljudi vise ne hrle ni za KF.

Quote Sakai "najvise pali svi osim ATPL"

New Report

Close