ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 03.05.2024. u 11:40
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ATPL
52,41
81.126
1,548
52,60
52,80
0,00%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.


Gosparu Tabasko, ti znadeš da nijesam proveo puno vremena u Gradu zadnjih x godina. Živjeti se ne mora, ploviti se mora.

To je naša lipa pisma stara, ča je pusta kara u mornara....


Gosparu Tabasko, ti znadeš da nijesam proveo puno vremena u Gradu zadnjih x godina. Živjeti se ne mora, ploviti se mora.

[/quote]

Ma, sve 5 gospar Vlaho. Nemoj se jedit.
Daj malo udari po asku da uhitimo barem dvije i po. Reci Anti i ekipi da i oni malo pomognu.

Ili nas bar zovi na otvorenje vile, kad si nam već srušio hartiju [wink]

koji kreten sad prodaje ispod 2400 a mogao je prodati prije 5 minuta

semper fidelis

Vidim skupila se ekipica ATPL insajdera na forum da se druže malo virtualno i pojačaju PR kad nam je već u banani. Hint: Vidi IGH. Okrenem jučer 101-inicu i ono 15 minuta Radića sa IGH ovo IGH ono… IGH planira ovo..IGH planira ono… IGH planira konstruirati novi planet hebote..otvoriš konzervu ono mali Jure.

Ajde neka, baš mi je drago da imamo i mi naše snage. Barem nije dosadno na topic-u. Do sad nam je postanje onog svevišnjeg BDI-ja bio događaj dana, a ovako smo npr. saznali da se gosparu Vlahi konvertira izričaj iz Dubrovačkog u Splitski kad ga zapljusnu valovi Tihog oceana. Kako god, svako im dobro i neka ih je što više i s dobrim namjerama nadam se. [kiss]

I'LL BE BACK



Gosparu Tabasko, ti znadeš da nijesam proveo puno vremena u Gradu zadnjih x godina. Živjeti se ne mora, ploviti se mora.

[/quote]

Ma, sve 5 gospar Vlaho. Nemoj se jedit.
Daj malo udari po asku da uhitimo barem dvije i po. Reci Anti i ekipi da i oni malo pomognu.

[/quote]

Gosparu Tabasco, nije VlahoL kriv što je oženio Splićanku pa je od nje malo poprimio način izražavanja, inače je fetivi Dubrovčan.

Ako novac zaista ne donosi sreću, onda mi ga vratite

Evo neki Brodex – indeks koji sadrži 30 brodarskih kompanija – sramota da nema atpl

svejedno , ako ništa može se radit TA i pisat gluposti

http://www.claymore.com/fund/Performance.aspx?ID=d34ed598-744c-4d13-b244-9af700bac77a



Špancir – u slučaju, da fondovi upecaju neku lovu iz prodaje INE, onda stvarno ne vidim što bi to bilo loše (za tvoju penziju), ako dio tog keša upucaju u ATPL, koja je po meni sigurno bolja dionica od INE.
Vjerujem,da će se scenarij tako vrlo vjerojatno i odvijati pa se zato već duže vrijeme dionice drže na niskim nivoima a posebno to važi za ATPL.

Bilo bi loše da prodaju INU po 2800 ,jer bi se tu još moglo zakuhati.S druge strane , vidiš da ATPL pada , jer nema naznaka oporavka BDI-ja , ajedino to prate lokalni investitorski "stručnjaki".
Navijam za veći prihod od INE kojim bi se u konačnici kupilo više dionica ATPL.

A svakako je bogohulno uspoređivati te dvije dionice , prvenstveno zbog kvalitete Uprave.Da je ATPL prijašnjih godina imao INA-inu Upravu , otišao bi u bankrot i bio za siću prodan nekoj od poznatih mađarskih brodarskih kompanija , čiji su manageri uvijek sanjali da se prošetaju Stradunom , ma gdje on bio……
[/quote]

Uzmimo hipotetski da neće biti nadbidivanja ni povisivanja postojeće ponude tj. da ostaje ovako kako je. Uvjeren sam da će ju OMF-ovi i OIF-ovi zlifrati po 2800 bez obzira što sad gunđaju. Mislim da neće imati izbora i da će im ovo biti pouka da se ne zajebavaju više. Iako se, kao i svatko normalan, nadam i vjerujem u veću zaključnu cijenu, s druge strane mi je drago baš zbog tih debila. Zašto mislim da neće imati izbora? Zato jer će Mol vjerojatno sakupiti 6% iz ovih 30% a to im je dovoljno zbog još onih 19% koje dobivaju swapom. Tu je priči kraj i nakon toga dionica će biti prepuštena taljiganju prema 2K kao od proljeća prošle godine. Mislim da si fondeki ne žele priuštiti taj scenarij i eventualno trpati INU i dalje nakon Molovog preuzimanja koliko god dugoročni horizont imali. Mislim da je ATPL po pitanju INE u win win situaciji kako god okreneš. Jedan je scenarij odličan, drugi je malo manje odličan, ali još uvijek dobar. Bit će bolje nego je sad, kako god okreneš. [thumbsup]

I'LL BE BACK

Evo moguće usporedbe za cijenu novog capea.

‘STX Jinhae 5001’ 180,000tdw Blt 01/10 STX, Krs M/E Man-B&W
Sold To Undisclosed Greek Buyers At 119.00mil USD

Mislim da bi mi već zaronili s obzirom na brodare vani i BDI da nije ulaska keša iz INE, a što se tiče INE mislim da je ovo osinje gnijezdo, sad spika kako je ova cijena sramotna, da ona daleko više vridi, pa zašto je bila ispod 2000 i dugo na 2400 i 2500 šta je tada fondovi nisu kupovali, ovo je samo pritisak da bi bili što manje u gubicima jer su branili cijenu na 2900. Vridi za cilo tržište ista logika, i za ATPL se govori da verdi po TA i NAV itd a cijena je tu di je, a kad bi bilo preuzimanje bila bi spika kao i kod ine.

Evo da još malo razlučimo kretanje spot cijene od jednogodišnjeg ugovora:

razdoblje……………..5-6.mj.2008……………..8.mj.2008………..ovaj tjedan

Capesize spot…………230,000$/d……………..140,000$/d………..95,000$/d
Capesize 1y t/c……….160,000$/d……………..135,000$/d……….115,000$/d

Panamax spot………….90,000$/d………………60,000$/d…………48,000$/d
Panamax 1y t/c………..80,000$/d………………71,000$/d…………70,000$/d

Supramax spot…………70,000$/d………………48,000$/d…………40,000$/d
Supramax 1y t/c……….62,000$/d………………51,000$/d…………49,000$/d

Vani brodari rone zato što se stvara panika zbog BDI-a.

A dok BDI i spot cijene padaju slobodnim padom, vrijednosti dugoročnih ugovora se i dalje drže na zapravo neočekivano visokim prosjecima. Cijena 1y t/c trenutno vrijedi mnogo više od spot cijene (slučaj je bio obrnut u 5.mjesecu).

Zbog navedenog ne vidim razlog zašto bi vrijednost dionice pala u samo dva dana za 10-15% samo na osnovi BDI-a i spotova (kao što je slučaj s nekim stranim brodarima), ako se poslovanje firme bazira na dugoročnim ugovorima. Očito se hvataju u zamku manje iskusni igrači, a takvih je na američkom tržištu začudo dosta. Brzo će uslijediti odbijanac, kao i uvijek do sada.

Dok god postoje jasni znaci solidne dugotrajne potražnje (stabilni dugogodišnji ugovori) nema brige za dobru buduću zaradu firme. Ostalo su špekulacije, među njima i trgovanje dionicama obzirom na trenutno stanje brodarskih indeksa.

IMHO da su rudarske kompanije bile manje bahate to se ne bi dogodilo, ovako se sad Kina ne može do grla nakrcavati skupom rudom ako će padati cijena čelika.

Hanger – nadam se da te čitaju domaći fond manageri, 100 od mene. Naročito neka uoče:
Panamax 1y t/c………..80,000$/d………………71,000$/d…………70,000$/d

Da stvar bude interensantnija, unatoč padu cijene čelika, cijene brodova (novogradnji i polovnih) uglavnom stagniraju ili su u porastu za većinu tipova i godišta brodova.

u milijunima $……………………….novogradnja……preprodaja………5g……….10g……….20g

5.mjesec 2008…..Capesize………………95…………….165………….150………132………..83
danas……………………………………..97…………….165………….151………130………..78

5.mjesec 2008…..Panamax………………55……………..93…………..83………..71………..48
danas……………………………………..58…………….105…………..90………..77……….47.5

5.mjesec 2008…..Supramax……………..48……………..80…………..71………..62………..39
danas……………………………………..50……………..80…………..75………..61………..41

Najbolja situacija je u sektoru panamaxa gdje su cijene brodovima skočile u periodu od par mjeseci i do 10% (preprodaja novogradnje i brodovi do 10 godina starosti). Očito su tržištu najinteresantniji upravo takvi brodovi.

"The Dollar Index (unch) gave up its early gains, but its advance over the previous few sessions has sent it into positive territory for the year, up 1.8%. If the Dollar Index posts a gain in 2008, it would mark the first yearly gain in three years after falling 8.3% in both 2007 and 2006."

Računajte i na ovu modućnost za GFI kolege. Nije mala stvar. Govorimo o nekoliko desetaka milijuna kunića.

I'LL BE BACK

Govorimo o više desetaka milijuna kuna. Da se vrati tečaj na razine 2005-2006 to bi činilo itekakav prihod u kunama.

$/kn
1Q05……..5,74
2Q05……..6,06
3Q05……..6,17
4Q05……..6,23
1Q06……..6,07
2Q06……..5,79
3Q06……..5,83
4Q06……..5,58
1Q07……..5,54
2Q07……..5,42
3Q07……..5,14
4Q07……..4,99
1Q08……..4,60
2Q08……..4,59

Zbog navedene situacije je zapravo interesantno iskoristiti ovaj period slabijeg dolara za kupovinu dugotrajne imovine.

Ako pretpostavimo da će na kraju ovog kvartala omjer $/kuna iznositi oko 5,00 (sada je 4,93) na pretpostavljenu dobit od oko 50 mil$ samo za ovaj kvartal to predstavlja razliku od 20 milijuna kuna (u odnosu na tečaj s kraja prošlog kvartala 4,59). Kroz godinu dana to predstavlja velik višak milijuna kuna dobiti.

New Report

Close