ADPL (AD Plastik d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADPL (AD Plastik d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 27.04.2024. u 13:04
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ADPL
12,99
4.158
320
13,00
13,10
-0,38%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

https://www.fleetnews.co.uk/news/sixt-strikes-mega-fleet-deal-with-stellantis

Stellantis radi punom parom, ne brinite.. ADPL ima trenutno novougovorenih poslova za cca 30 mil. eura godišnje a slijedećih 7 godina, inače se očekuje se da će se to i povećavati.

Za Ruske tvornice je već napravljeno knjigovodstveno umanjenje vrijednosti a cijena je između ostaloga i zbog toga pala i njihov udio u prihodu je sad malen, one su samoodržive i tu će svaki dodatni pomak koji se napraviti biti plus za vrijednost kompanije, kapital će pronaći način i pitanje je vremena kad će se i stanje u Rusiji riješiti.


Ja bi rekao da bi u 1 kvartalu Ad plastik grupa(bez EAPS) mogao povećati prihode bar cca 15%. s obzirom na novougovorene poslove a koji bi se trebali više vidjeti u drugim nadolazećim kvartalima tj. cca 25-35% rast prihoda.

Ovo dolje sam napisao nedavno na onom drugom forumu koji pomalo izlazi iz fokusa:-)). Mislim da taj EAPS Romania tj. svojih 50% vlasništva mogu prodati za 50 mil. eura. bez problema.

 

Ima tu jedna zanimljiva stvar, taj EAPS Rumunjska, pridruženo društvo gdje ADPL ima 50%, zbog 0,01% razlike se njihov udio vodi kao udjel, a ne kao konsolidacija, a 50% udjela u rumunjskom drustvu ima jako veliku vrijednost i to se mora uzest u obzir u svim kalkulacijama, pa s te strane realno adplastik kad bi dodali 0.01% vlasništva bi imao znatno veće konsolidirane prihode/dobit s obzirom da je EAPS prošle godine imao 727 mil.kn prihoda i 83 mil.kn dobiti…za nekoga investitora bitna stavka, pa da prodaju taj udio u EAPS-u dobili bi možda koliko je i trenutna tržišna kapitalizacija ADPL…dakle po meni ima tu vrijednosti, e sad koliko neka svatko procijeni sam.


 




mislim da ste malo preoptimistični. možda u drugoj polovici godine. treba vremena da se implementira i pokrene proizvodnja novih dijelova što iziskuje vremena, a bogami i popriličan rast troškova. ne bih se iznenadio da prihodi stagniraju, a dobit zaroni uslijed visokih inputa.

S obzirom na cijenu na burzi vjerovatno većina ovdje tako misli. Vjerojatno bi cijena rasla da nisu dobili nove poslove, jer novi prihod bi mogao značiti gubitak:-)).

 

S obzirom 40-50 mil. eura godišnjih novih prihoda kroz slijedećih 7 godina i uzimajući u obzir strukturu troškova kompanije a i investicije u nove alate za dijelove (za novog kupca) a koje su bile u 2023 ja mislim da će zarade biti i to dobre u 2024. godini.

Poslušajte zadnje gostovanje Vidakovića na N1 i što je rekao o kineskim autima.

Tvornice u Rusiji rade punom parom(i ne, nisam zato “rusofilni trol”) i proizvode kineske aute. Ti auti su donedavno bili bezveze, ali sada su solidni i njima(Kinezima i ostalima) ne treba AD Plastik jer sve mogu proizvesti sami.

Ne vidim skorih drastičnih pomaka na bolje..bio bih ugodno iznenađen kad bi ih bilo. Dionica se i sada trži na P/E kao da se očekuje veliki rast dobiti, a prihodi u kontinuitetu padaju već zadnje četiri godine.. Malo se lani oporavilo u odnosu na ’22., ali sveobuhvatni gubici su još i veći nego te godine.

Kineski auti super ? Zenin Suv trosi 6 litara a kinez slicnih dimenzija 10 ( susjeda ima) .
Ne vidim razlog zasto se nebi imao neki postotak portfelja u ovoj firmi.
Kupuje se kad nitko nece i kad je neki problem a ne kad dode super izvjesce.

Jesam li napisao da su im auti super?

Daleko su od super, ali su i daleko od smeća koje su prije bili.

Ako netko hoće imati postotak portfelja u ovoj firmi, oke. Ali je bitna cijena po kojoj će ući u dionicu. Na P/E 25 ili koliko ima, skuplji je od HTa. Nije da je to ATGR pa visok P/E onda itekako ima smisla. Ovdje se ne radi o realnim, nego o nerealnim očekivanjima.

Ajd, zivi bili pa vidjeli, recimo 31.12.2024.

Moj post je bio da nije lose imat nesto i u takvim dionicama jer se tu moze zaradit puno, a po meni nece firma u stecaj pa se moze recimo malo izgubit .

Uostalom i zarada i gubitak su sastavni dio nase igre.

Treba balansirat uvijek i naravno ovisi koliki je udio u portfelju .

 

yieldchaser, 03.02.2024. u 12:51

Poslušajte zadnje gostovanje Vidakovića na N1 i što je rekao o kineskim autima.

Tvornice u Rusiji rade punom parom(i ne, nisam zato “rusofilni trol”) i proizvode kineske aute. Ti auti su donedavno bili bezveze, ali sada su solidni i njima(Kinezima i ostalima) ne treba AD Plastik jer sve mogu proizvesti sami.

Ne vidim skorih drastičnih pomaka na bolje..bio bih ugodno iznenađen kad bi ih bilo. Dionica se i sada trži na P/E kao da se očekuje veliki rast dobiti, a prihodi u kontinuitetu padaju već zadnje četiri godine.. Malo se lani oporavilo u odnosu na ’22., ali sveobuhvatni gubici su još i veći nego te godine.

Ne znam jel ima nekog smisla ovo komentirati. Pretpostavljam da ipak znate da se dobit sastoji od više stavki, pa se tako ovdje minus kod sveobuhvatne dobiti odnosi na ostale nevlasničke promjene kapitala, uvijek možete pogledati izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti.  Prihod inače raste cca 15% u 2023 s time i EBITDA sa 1,5 mil Eura na 7 mil. Eura, kad dodamo 50% vlasništva od EAPS-a onda je to 12 mil. eura na kraju 3 kvartala 2023.

Dakle promjene u poslovanju su očite, a p/e je relativno visok jer se očekuje rast prihoda i profitabilnosti s obzirom na okolnosti, on je tu trenutno nebitan i ne možemo ovakvu dionicu ocjenjivati prema njemu, može biti i p/e 100 ako će se to drastično promijeniti u slijedećim kvartalima.

Ja prve pomake očekujem već u 1 kvartalu, a u slijedećim kvartalima one bi trebale biti još dosta vidljivije…a kako će i da li će to utjecati na cijenu dionice ne znam.

Prihod je narastao 15%… ne znači da će i nastaviti rasti tom dinamikom iz godine u godinu.. što ako bude rastao, ali samo po 3 do 5% godišnje? Onda se na P/E 25 itekako preplaćuje za rast.

ebita je tzv. bull💩 earnings… to je ebita

/e je relativno visok jer se očekuje rast prihoda i profitabilnosti s obzirom na okolnosti, on je tu trenutno nebitan i ne možemo ovakvu dionicu ocjenjivati prema njemu, može biti i p/e 100 ako će se to drastično promijeniti u slijedećim kvartalima.

Ja prve pomake očekujem već u 1 kvartalu, a u slijedećim kvartalima one bi trebale biti još dosta vidljivije…a kako će i da li će to utjecati na cijenu dionice ne znam.”


Ja taj scenarij očekujem na Lencu. Isto to, ali na Lencu, ne na AD Plastiku.

tizian, 04.02.2024. u 14:40

 





yieldchaser, 03.02.2024. u 12:51



 

Poslušajte zadnje gostovanje Vidakovića na N1 i što je rekao o kineskim autima.

Tvornice u Rusiji rade punom parom(i ne, nisam zato “rusofilni trol”) i proizvode kineske aute. Ti auti su donedavno bili bezveze, ali sada su solidni i njima(Kinezima i ostalima) ne treba AD Plastik jer sve mogu proizvesti sami.

Ne vidim skorih drastičnih pomaka na bolje..bio bih ugodno iznenađen kad bi ih bilo. Dionica se i sada trži na P/E kao da se očekuje veliki rast dobiti, a prihodi u kontinuitetu padaju već zadnje četiri godine.. Malo se lani oporavilo u odnosu na ’22., ali sveobuhvatni gubici su još i veći nego te godine.

 



 

Ne znam jel ima nekog smisla ovo komentirati. Pretpostavljam da ipak znate da se dobit sastoji od više stavki, pa se tako ovdje minus kod sveobuhvatne dobiti odnosi na ostale nevlasničke promjene kapitala, uvijek možete pogledati izvještaj o sveobuhvatnoj dobiti.  Prihod inače raste cca 15% u 2023 s time i EBITDA sa 1,5 mil Eura na 7 mil. Eura, kad dodamo 50% vlasništva od EAPS-a onda je to 12 mil. eura na kraju 3 kvartala 2023.

Dakle promjene u poslovanju su očite, a p/e je relativno visok jer se očekuje rast prihoda i profitabilnosti s obzirom na okolnosti, on je tu trenutno nebitan i ne možemo ovakvu dionicu ocjenjivati prema njemu, može biti i p/e 100 ako će se to drastično promijeniti u slijedećim kvartalima.

Ja prve pomake očekujem već u 1 kvartalu, a u slijedećim kvartalima one bi trebale biti još dosta vidljivije…a kako će i da li će to utjecati na cijenu dionice ne znam.

Hvala kolega, dobro ste to objasnili jer ovdje svašta pišu bez nekog znanja.

Ja imam isto info da su već krenuli sa serijskom proizvodnjom za novog kupca i da se radi o velikom povećanju kapaciteta u proizvodnji. Dakle ono što se pisalo o 40-ak mil. eura novog prometa u 2024 je realno, s tim da i ja mislim da će se to vidjeti više u 2 kvartalu nego u 1 kvartalu.

Ima li netko noviju knjigu dioničara?

kiroliza, 05.02.2024. u 18:06

Ima li netko noviju knjigu dioničara?

Pošaljite mi  poruku pa se dogovorimo. Imati ću novu knjigu u četvrtak, treba mi stara.

Pardon, treba mi starija.

eno40, vi imate jednu iz studenog?

Ja također trebam stariju knjigu pa ako tko ima neka se javi, ja imam novu. Hvala.

New Report

Close