ADPL (AD Plastik d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADPL (AD Plastik d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 06.05.2024. u 18:42
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ADPL
12,99
14.782
1,138
12,95
13,10
-0,77%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

http://www.seebiz.eu/revoz-zaposlio-1000-novih-radnika/ar-100200/


Koliko vidim po izvjestaju na adpl solin otpada 2/3 prihoda a 1/3 na ostale u grupi. Od tih ostalih dio je u rumunjskoj i srbiji a dio u rusiji. Tako da ne bi trebalo doci do vecih poremecaja osim onog ruskog dijela. Pitanje koliki je to utjecaj – bilo bi dobro znat neke brojke.

Zato postoji konsolidirani i nekonsolidirani izvještaj


1. tečaj rublje, ako je prijasnji mali pad utjecao na rezultate, što će tek sada biti?? sumnjam bas da su hedgali do te razine da pokriju cijeli gubitak na rublji

2. slaba potraznja za autima u europi, a i u rusiji. consumer discretionary sektori dionici u europi su lako lošeg performansa ove godine posebice zbog straha ulaska u recesiju.

3. firma i ako se vrati na prijasnji nivo zarade ce imat prilicno visok PE i zaduzenost.

4. jos uvijek postoje i odredeni rizici s rusijom i ukrajinom.

sreca za dionicare je da vece institucije imaju viska $ pa nema likvidacija na ADPLu. no neznam zasto se uskoro nebi ponovio scenarij iz svibnja kada je BID jednostavno nestao (osim market makera)


krenula likvidacija
oko 90-100kn bi mi ADPL bio privlačan pa čekam, a ako crobex nastavi ovako nebi se zacudio negdje u 1-2mjesec sljedece godine da pogodi moj target.

I rusi očekuju recesiju

http://www.bloomberg.com/news/2014-12-02/russia-sees-first-recession-since-2009-with-0-8-slump-next-year.html

Pozdrav,
dotakli smo se pada cjene i nafte i korelacije s rubljom, međutim ono što je ključno a to nitko ne piše je cijena polimera agregata koji se koristi u proizvodnji i glavna je komponenta svih ovih plastičnih proizvoda što rade. Cijena agregata je direktno po utjecajem cijene nafte što posljedično vodi do značajnih ušteda u samoj proizvodnji. U hrvatskoj utjecaj cijene nafte na cijeni goriva nije toliko vidljiv višak u našim novčanicima rekao bih zanemariv jer nas deru s nametima i trošarinama, ali cijena polimera bi ako već nije treabala drastično pasti.

ja tu vidim velike uštede za ADPL.

nevezano za ADPL crobex nema kamo nego doli



Ja nemam dionice ADPL, niti ih ne mislim kupovati.
Ali bi malo o ovakvim površnim analizama. …

Ovakvi stručnjaci su mi najbolji … [emo_zloban]

[/quote]

Pa stručnjaci moji, kao što sam naveo u “stručnoj analizi” ode ovo s cca. 130 kn na 100 kn.

A moglo bi i niže.

I tako zadnjih 5 godina.

Pa dajte malo promijenite ploču.

Unaprijed hvala.[emo_smijesak]

@ bocvana

Istina je to sta pisete ali utjecaj na zalihe tj na sirovinu će se vidjeti tek za najmanje 6 mj. Ja ne znam koju metodu koristi ADPL za obračun zaliha (FIFO ili prosječne) ali i jedni i drugi neće prikazati ovaj pad cijena i imati utjecaj na prihod. Prema IFRS-u je u Europi zabranjeno računati zalihe po LIFO metodi (isto i za HR), a što GAAP dopušta. Sve u svemu meni je tu previše nepoznanica i zato mi uopće u ovom trenutku dionica nije na radaru. Rizik dionice se dodatno povećao što smanjuje njezinu vrijednost po svim parametrima pri diskontiranju.

Svugdje su popusti, sniženja, predblagdanske rasprodaje, etc. pa lijepo je dočekati prvi šoping od kraja 7 mj.

pa gdje su ovdje market markeri

Market maker nije ovdje da “stiti” cijenu nego da ponudi likvidnost.
LIFO nije vise dozvoljen u GAAPu.
Specificne industrije koriste hibridne metode.
Cijena CROBEXA pa tako i ADPL-a je jos pod utjecajem lazne slike da je sve propalo jer se par turistickih firmi pokazalo losom investicijom(očekivali su se milijuni na natjecajima, da ziher).
I početkom godine kada su Rusi stupili u Ukrajinu sličan scenarij.
“propada svijet”. “umrijeti cemo”.
Necemo. Cijene osciliraju.
Jedini tezi period je period poravnavanja cijena sa cijenom nafte.
Cak i u recesiji Rusi ce raditi ok. Prosjcena recesija traje oko pola godine do 8 mjeseci. Edison traje do 2017. Samo jedna godina poravnavanja EU i Rusije u dobroj prodaji dati ce izvrsne rezultate. Oscilacije postoje na gore i dolje.
Vrlo je upitno koliko ce ova cijena nafte dugo trajati. Ovdje u Kanadi se svi tresu. Cijena ne utjece samo na Rusiju.
Ne očekujem gubitak na kvartalu. Ako sam u pravu(a vjerujem da jesam), onda je ovo smijesno dobra cijena.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Od kad LIFO nije dozvoljen po GAAP-u? Ja sam na CFA-u u 6 mj imao to. Jedino ako je poslje toga. Ali trazim sad na netu i nigdje ne piše

Evo gledam u knjigu. FIFO, specific identification, weighted average method – dozvoljeni po GAAPu.

Imaj na umu da je GAAP sličan IFRSu u nekim zemljama a nekim nije.

Po USA GAAP je rules based, u Kanadi je principles – dakle puno vise slobode za vođenje računa.

NIje bas sve tako crno bijelo. Treba jako paziti čiji se izvjestaji citaju.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Oni su slični u više stvari nego u čemu su različiti. Ali te važnije razlike se moralo znati. To su baš lifo, R&D se u IFRS-u može kapitalizirati dok u GAAP-u ne, revaluacija imovine i još neke stvari da sad ne dužim.

Za LIFO sam 100% siguran da može. Evo:Under IFRS, the last-in, first-out (LIFO) method for accounting for inventory costs is not allowed. Under U.S. GAAP, either LIFO or first-in, first-out (FIFO) inventory estimates can be used.
http://www.investopedia.com/ask/answers/09/ifrs-gaap.asp

Mislim, to sad nije ni bitno za temu. Bitno je samo u tome da ne mogu koristiti LIFO što znači da ne mogu koristiti niži trošak zaliha, odnosno sirovina, kako bi prikazali dobit

Normalno da nemogu.

Consistency principle.

Ako su imali FIFO do sada, onda moraju imati FIFO i dalje.
Inace bi se od kvartala do kvartala mijenjale metode kako kome pase.
Nizi trosak zaliha ce doci prirodno ugrađen u cijenu nakon novog ciklusa inventara. Za to treba vremena.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

New Report

Close