ZABA (Zagrebačka banka d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ZABA (Zagrebačka banka d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 25.04.2024. u 17:30
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ZABA
16,65
76.361
4,586
16,55
16,65
-0,30%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

ha čuj, da. doduše 2008/2009. je bio drugi set problema. falilo je dosta novca i to baš u financijskom sektoru pa su opet izašli još jači iz svega toga uz izuzetak Lehmann i još nekolicine, koji su ionako imali problem i prije krize. ne zovu ju bezveze ‘financial crisis od 2008’. ti daj po svom, mi ćemo po svom. dok jednom ne smrkne, drugom nemre svanut, to je tako. ali sjeti se kaj sam ti rekao. na cijenama koje priželjkuješ, ako se dogode, bit će puno zainteresiranih. nećeš bit usamljen.

Zaba je i za posljednje krize bila i likividna i solventna i solidno kapitalizirana, ali njezini klijenti nisu. Oni će vjerojatno zapasti u probleme, pa otuda može i banka.

Ja očekujem smanjenje neto kamatnih prohoda i dugoročni rast rezervacija kroz neko vrijeme. To će se vidjeti značajnije do kraja godine.

Ja ništa ne priželjkujem nego procjenjujem. Mene Zaba trenutno ne zanima kao ulaganje, ali pratim kakve se sve špekulantske glupsosti mogu citati na ovoj temi.

aha, od 150,000 raznih tema, tebe zanimaju baš gluposti s ove teme. zanimljivo. a dobro, onda ćemo vidit kak će ZABA stajat za kojih 3-5 i više godina i kad će se idući put moći kupiti na ovim razinama. a gluposti se može ovdje pročitat svakakvih i svačijih, to se slažem.

e, a daj reci – zašto financialsi tsko dobro stoje preko bare? jesi vidio jučer, gledaš li danas?

Pa da. Zato sto se pišu uglavnom gluposti i trivije. Većina ovdje porisutnih nema pojma o tome kako banka posluje i nije imalo doticaj s bankom iznutra. Ja jesam i to iz vise, pa si eto uzimam pravo da dam svoju procjenu i potencijalne okidače bankovne krize.

 

Ne znam sto znaci dobro? Dobro to je jedan od kolega ukazao da se banke ala Zaba u srednjoj i istočnoj Europi trguju relativno znatno jeftinije od Zabe. Za to očito postoje dobri razlozi. Nemoguce je da šačica investitora bolje percipira rizik i rezultate od analitičara i investitra na vecim srednjeeuropskim burzama. Tako da, sa velikom dozom opreza i cum grano salis, ja cijenim da će problemi za domaci bankovni sektor tek uslijediti, a kako Zaba predstavlja 25% konsolidirane aktive tog sektora, ni ona je posve je sigurno, neće proći neokrznuta. Otuda očekujem slabljenje poslovnih rezultata i pad cijene dionice.

znači ti si tu samo zato jer voliš čitat gluposti? a dobro. meni bi to bio čisti mazohizam i gubljenje vremena. a ako tebe to veseli, Bože moj, slobodna smo država, samo ti daj, tko sam ja da ti se ispriječim na put. ponadao sam se da si možda tu da nam svima spasiš novac, ali ne, tvoji motivi nisu tako plemeniti. ti si ovdje samo radi zabave u čitanju gluposti. ok, super.

Jednostavnije je. Ne volim kad netko priča bajke bez pokrića. Investiranje je ipak ozbiljnije od (po)gađanja para u kladionici. Rizik se dobrom analizom da preciznije percipirati, a kvalitetna i razumna analiza može smanjiti stupanj percipiranog ili preuzetog rizika.

I to je to. “That’s how music should sound”

aha. a da, onda je najbolje držat se solidnih fondova, prepustit stručnjacima analize različitih rizika, omjera tih istih rizika s eventualnom koristi i kloniti se direktnog ulaganja u dionice.

što se ZABE tiče, ja sam ušao na x godina, po cijeni koja mi je prihvatljiva. ja sam u to ušao sa sviješću da će tim dionicama možda i pasti cijena. da li me to brine? ne. neće mi doskora trebati taj novac. da znam da će mi trebati, ne bih ni ulagao u išta, a kud u nešto tako volatilno kao dionice. ti nisi zainteresiran za ZABU? ok. tu si samo da napomeneš kako će cijena još pasti, na 1/2, a valjda i manje BVPSa jer eto, tako se trguje u drugim zemljama. znači ako njima umre krava mora i meni, jel? to je ko da tvom susjedu propadne njegov obrt ili ne propadne, ali mu eto loše ide pa ja zaključim da će i tebi, a baviš se sličnim poslom. pa tko zna zašto je njemu loše išlo? možda se frajer propio, možda nije imao sreće, možda njemu njegovi dužnici nisu plaćali, tko zna koji su razlozi?

Ja mislim da ti ništa nisi napisao o rizicima i utjecaju trenutnih gospodarskih okolnosti i događanja na buduće poslovne rezultate banke. Baviš se svime, pa čak i mojim navodnim namjerama, a o suštini problema ne pišeš ništa. Meni je jako zao ako se tvoj zamišljeni scenarij neće ostvariti, al upravo radi toga netko je uspjesan, a netko manje uspješan investitor. Crtanje plavog neba i zlatnog sunca na nebu neće pomoći da stvarna vremenska prognoza bude povoljna. Za to treba imati neko iskustvo, znanje, modele i odgivarujucu realnu i racionalnu procjenu.

pa kakve su ti namjere, šta, zabavljaju te gluposti? to si ti rekao, ne ja. sad je Buffett rasprodao sve dionice banaka pa moram i ja ZABU, da bi ti bio sretan je li? i trebao bih prodavat po 38 kuna i to tebi, jel to? a joj, da, zaboravio sam. tebe ne zanima ZABA. ovdje si radi gluposti koje voliš čitat. a ako se ne obistine tvoje vizije, oćeš se onda ispravit? svjestan si da stižu milijarde iz EU? ili si zaboravio na to?

yieldchaser, 31.05.2020. u 16:47

pa kakve su ti namjere, šta, zabavljaju te gluposti? to si ti rekao, ne ja. sad je Buffett rasprodao sve dionice banaka pa moram i ja ZABU, da bi ti bio sretan je li? i trebao bih prodavat po 38 kuna i to tebi, jel to? a joj, da, zaboravio sam. tebe ne zanima ZABA. ovdje si radi gluposti koje voliš čitat. a ako se ne obistine tvoje vizije, oćeš se onda ispravit? svjestan si da stižu milijarde iz EU? ili si zaboravio na to?

???

Pa tko kaže da moraš prodati? Ti kupuj. Sutra sve počisti do 60 sto ima na tabli.

A milijarde iz EU stižu kome? To je višegodišnji program. To će pomoći, al neće nas spasiti od problema koji tek slijede. Dio tih novaca su potpore, a dio krediti i to namjenski. Nisu direktno za potrošnju, a ni investicije.

Znaš li koliko iznosi hrvatski BDP?

U tekućim cijenama 400 milijardi kuna. Koliko se procjenjuje njegov pad u 2020? Od 9-12%. To ti je na 400 milijardi kuna 36 – 48 milijardi kuna. Time će se BDP vratiti na razinu onog iz 2015.

https://tradingeconomics.com/croatia/gdp

Nema nikakve sumnje da nas čeka pad outputa, povećanje nezaposlenosti i veći broj defaulta, kako poduzeća tako i građana. Kada tome dodaš porast neosiguranih kredita u portfeljima banaka i ocekivanja skvizanja kamatnih marži, a pitanje je i dostupnosti kredita, moguće je da imamo novi perfect storm koji će sa vise strana utjecati na poslovanje i profitabilnost banaka. Ja ne znam koliko, al kada se ukinu regulatorna odobrenja i centralne banke (povodom Covid19) taj bi udar mogao biti znacajan i povećati značajno udjel loših kredita i gospodarski oporavak u krizi. Kad tako sagledaš situaciju, malo je vjerojatno da će banke ostati neokrznute, a cijene dionica na prethodnim maksimumima. Zato ja očekujem i pad cijena dionica banaka. I mislim da dionice sličnih banaka na inozemnim burzama mnogo bolje pogađaju rizike i trendove u poslovanju banaka, nego “lokalna bara.” Al Ajmo promatrat pa ćemo vidjeti sto će biti za koji mjesec i kojim će smjerom krenuti cijene domaćih banaka.

da, pad od 12% u 2020. pa nisam ni očekivao rast u 2020. valjda bih trebao kupovat po najskupljim cijenama. i sad je skupo. sve do 52kn je povoljno za ZABU. ta banka je jako dobro kapitalizirana i to je ono što je realno. ti si tu došao sijat strah, to je sve. a koliki se rast očekuje u oporavku? onda će bit divne cijene, idealno za kupnju.

-opet sve u zadrzanu dobit???

– pa je li zadnju rijec ima hnb ili centrala u Italiji ili poslovnica u Zg???

 

-neka se gone u mp3 zajedno sa zadrzanom dobiti.

Zadnju riječ imaju dionicari. Al tek nakon sto im to HNB odobri.

Smisao ulaganja u banku nije isplata dividende. Za to si kupi telekom ili osiguravatelja.

Najvaznija je stabilnost financijskog sustava, zatim depozitari i drugi zajmodavci te država, pa sama banka sa svojim zaposlenicima i upravom, a onda dionicari. Iako oni o svemu de facto i de iure odlučuju, zbog strogog regulatornog okvira i nadzora banaka i bankovnog sustava i neodvojive povezanosti banaka i države, dionicari samo deklaratorno odlučuju o kapitalu i dobiti. Odnosno odlučuju kad su zadovoljene sve propisane opće i specijalne norme tj. ispunjeni kapitalni zahtjevi.

kakve dezinformacije ovaj lik širi, to je nečuveno. zašto se onda među ‘dividend kings’ nalazi tako mnogo banaka u svijetu, a pogotovo preko bare? to stupnjevanje važnosti pojedinih subjekata koje ti navodih vrijedi u slučaju stečaja banke, ali ne i ako je banka zdrava. za koga banka radi nego za dioničare? banka je kao i svaki drugi trgovac, a znamo koja je i zakonska i teoretska definicija trgovca. s kojim ciljem postoji? ostvarivanja dobiti. onaj tko je osnovao, odnosno kupio banku, napravio je to s namjerom da osigura stabilnost financijskog sustava i depozite klijenata, a isto tako da pomaže državi i svojim zaposlenicima i upravi? ne. taj je to napravio zato da bi zarađivao na tome, a ti si se upravo razotkrio kao još jedan komunist, iako ti je mimikrija vrlo dobra, moram ti priznat. jesi i ti u udruzi franak? Aleksiću, jesi to ti? upravo si pao na ispitu, štreberu.

New Report

Close