ZABA (Zagrebačka banka d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ZABA (Zagrebačka banka d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 26.04.2024. u 14:52
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ZABA
16,67
113.613
6,816
16,65
16,75
0,60%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Pa da, ljudi uglavnom ne razumiju. Rezervacije su kao što sama riječ kaže: rezervacije.

Sigurno da se neće potrošiti sve rezervacije, kao što je već slučaj kod franka gdje će se dobar dio rezervacija vratiti u imovinu.

zvekir, 27.05.2020. u 08:21

rezervacije nisu automatski gubitak za banku jer kako neki ovdje pišu gluposti ispada da će sve što je ušlo u rezervacije banka izgubiti!

Gledaj, kad dužnik jednom ode u default nakon toga se tesko vratiti u normalu. Krediti su ugkavnom osigurani kolateralima poput pokretnina i nekretnina pa se dio toga može kasnije naplatiti. Ili će se taj dio aktive nekome prodati uz manji ili veći diskont. Medjutim, ovaj put bi mogli imati kuriozitet jer je unazad 2-3 godine odobreno 50 milijardi potrošačkih kredita i to dugorocnih na rokove do 5 godina ili vise i ti uglavnom nisu osigurani čvrstim kolateralima. Pored toga kamate tesko da će niže, a tečaj je ipak nešto volatilniji. Takodjer, imali smo “modu” banaka s fiksacijom kamatnih stopa na 5 ili vise godina, al kad izvori poskupe, a plasirana sredstva imaju konstantnu kta stopu moglo bi doći do značajnog skvizanja kamatnih marži tako da tesko da ćemo gledati kako banke u ovoj krizi prolaze “lišo”, čak da i ako bi ona bila umjerena.

one, 26.05.2020. u 21:24

Ja gledam površno?

Reinvestirana dobit? O čemu ti drobiš. Pa ne drži banka dobit na posebnom računu. Sve je to kapital banke s kojim ona radi, a po skupštinskoj odluci i (a to dobro zapamti, udovoljavanju regulatornih uvjeta prema HNB-u) može eventualno isplatiti dobit iz tog kapitala.

 

Ti uopće ne razumijes kako banka funkcionira i da su dionicari na posljednjem mjestu iako su vlasnici. Svi ostali su daleko bolje zaštićeni od njih. HNB je bankama regulatorno omogućio zbog krize da godinu dana klijente razvrstane u kategoriju A zadrže u njoj iako bi po uobičajenim supervizorskim pravilima i Zakonu o bankama trebali ih klasificirati u niži kreditni rang. No, to se odnosi samo na dio klijenata, ostalima će se kreditni rejting vjerojatno kvariti, a i ovi kojima je rejting zamrznut, će nakon godinu dana vjerojatno u većoj proporciji od uobičajene završiti u drugim razredima kreditne (ne)kvalitete. Pojednostavljeno rečeno, banke će mnogo vise rezervirati nego do sada i to će utjecati na pad profitabilnosti i moguć rast regulatornog kapitala. A kad on raste, ostaje sve manje dobiti raspoložive za podjelu. Koja će opet ovisiti o odluci HNB-a, a tek onda odluci dionicara.

A gle sta da ti kazem, a da ne potrosim previse vremena objasnjavajuci, mozda si u pravu, promatraj i cekaj svoju priliku
Inace ne pamtim bas da su u bilo kojoj vrsti financijske krize banke izvukle deblji kraj, upravo suprotno

Ne pamtiš? Banke ni uprave možda nisu, ali ulagaci jesu. Isla je Zaba i po tridesetak, pa i dvadesetak kuna u kulminaciji krize.

Samo skorlaj dovoljno daleko na grafu… https://www.rast.hr/hr/trziste/vrijednosnica/zaba-r-a

 

bez velikih filizofija i nagađanja, možemo  zdravoseljački zaključiti da će u krizi dobro proći onaj tko ima novac, pod pretpostavkom da nema inflacije/slaba je. a sad pogodimo tko bi to mogao biti?

yieldchaser, 27.05.2020. u 12:18

bez velikih filizofija i nagađanja, možemo  zdravoseljački zaključiti da će u krizi dobro proći onaj tko ima novac, pod pretpostavkom da nema inflacije/slaba je. a sad pogodimo tko bi to mogao biti?

naravno..svatko s imalo iskustva na burzi zna da su u ovakvim krizama koje nemaju polazište u bankarskom sektoru, banke jedan od rijetkih sigurnih sektora za ulaganje.. nemam trenutno dionice ZABE ali mislim da bi se u relativno kratko vrijeme dionica mogla vratiti prema 60 kn, kako bude išao oporavak turističkog sektora i burzi vani

budapest !

jučer je s prodaje poskidano više od 34.000 dionica

danas već preko 7000 i jedina veća vidljva količina ispod 70 kn je ovih cca 7000 dionica na 53 kn. kad se to riješi (sutra?) mogao bi uslijediti nagli rast cijene dionice

@zvekir

slažem se. nemoguće je predvidjeti budućnost, nismo Babe Vange, ali zdrav razum nalaže da velikim bankama sigurno neće ići loše. dionica Zagrebačke banke je već imala u svojoj povijesti epizoda jakog rasta cijene jer nije bilo isplate dividende. ako duže vrijeme ne isplaćuje, rast cijene joj je imanentan. ja sam jučer napravio dokup jedne pristojne količine po većoj cijeni nego što sam u prosjeku unazad dva mjeseca kupovao jer mislim da će u narednom razdoblju cijena ići dosta gore i zatvorit će se taj prozorčić pa će se sve ispod 58kn činit jeftinjara, a kud ispod 55 ili 52 ko jučer. nije isključeno da već do idućeg tjedna, a možda i do preksutra zatvori na 55.

Ja mislim da je ovdje mnogo nestrpljivih i da će se dionica moći dočekati na 20-30% nizim cijenama od trenutnih. Ne bih odokativno vrednovao Zabu u ovakvim okolnostima na vise od 1/2 do 3/5 booka, a ona je trenutno na 9/10.

Donekle će rezultate maskirati uredba HNB o reklasifikaciji klijenata zbog Covid19 no kad se ona ukine, onda će se relativno brzo materijalizirati  pravi razmjeri od Corona krize.

kodi, 27.05.2020. u 14:33

jučer je s prodaje poskidano više od 34.000 dionica

danas već preko 7000 i jedina veća vidljva količina ispod 70 kn je ovih cca 7000 dionica na 53 kn. kad se to riješi (sutra?) mogao bi uslijediti nagli rast cijene dionice

tih 7000 dionica na 53 kn počišćeno je već jučer..ovaj jaki kupac će vjerojatno pričekati još malo da vidi hoće li neko ponudit veću količinu ispod 60 kn prije nego krene čistiti do te kote

budapest !

zvekir, 27.05.2020. u 13:58

 





yieldchaser, 27.05.2020. u 12:18



 

bez velikih filizofija i nagađanja, možemo  zdravoseljački zaključiti da će u krizi dobro proći onaj tko ima novac, pod pretpostavkom da nema inflacije/slaba je. a sad pogodimo tko bi to mogao biti?

 



 

naravno..svatko s imalo iskustva na burzi zna da su u ovakvim krizama koje nemaju polazište u bankarskom sektoru, banke jedan od rijetkih sigurnih sektora za ulaganje.. nemam trenutno dionice ZABE ali mislim da bi se u relativno kratko vrijeme dionica mogla vratiti prema 60 kn, kako bude išao oporavak turističkog sektora i burzi vani

vjerojatan scenarij…

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

one, 27.05.2020. u 21:09

Ja mislim da je ovdje mnogo nestrpljivih i da će se dionica moći dočekati na 20-30% nizim cijenama od trenutnih. Ne bih odokativno vrednovao Zabu u ovakvim okolnostima na vise od 1/2 do 3/5 booka, a ona je trenutno na 9/10.

Donekle će rezultate maskirati uredba HNB o reklasifikaciji klijenata zbog Covid19 no kad se ona ukine, onda će se relativno brzo materijalizirati  pravi razmjeri od Corona krize.

Mozda si u pravu, a nista onda idemo pricekati da dionica padne bez nekog znacajnog razloga do koliko si rekao 30 kn?, pa mozemo zajedno kupovati, u svakom slucaju mi javi da znam kad dostigne tu razinu

Pa NLB se trguje na P/BV 0,45, a poljski Pekao bank i vlasništvu Univredit na 0,6 iako je znatno profitabilniji. Ova cijena nema veze sa procjenom i vrijednošću nego sa malenim freefloatom i činjenicom da se sa par milijuna kuna dok nema trezora u akciji može manipulirati cijenom gore dolje.

 

pokušavam zamislit ako padne na 1/2 BVa, kolko dugo bi se takve razine cijenznaadržale? jer ondane bi kupovao samo @one ,nego i brojni drugi, uključujućiu mene, koji sam već sad dupkom pun. kvragu, posegnuo bih u novac koji inače nikad ne koristim za ulaganje sami da kupim ZABU na tim cijenama. a tako bi i mnogi drugi pa bi cijena opet išla gore i gore i evo nas opet na preko 50…

Mislim da se baviš efemernim stvarima. Očito ne razumijes da neće samo Zaba pasti nego i sve ostalo. Isto pitanje su si možda postavljali i investitori početkom 2008., da bi u ožujku 2009.  bili suočeni u nevjerici, sa činjenicom, da od niskog i nižeg može i najniže.

New Report

Close