HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 04.05.2024. u 00:21
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
HT
30,57
82.551
2,700
30,60
30,70
0,33%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.



da ali za koga bi se ht otkupljivao u trezor kad dt već ima većinu? mislim da ih kikiriki ne zanima, blok transakcije sa braniteljskim fondom ili nekim drugim fondom , to već nije nemoguće, ali mislim da dt vuče lovu iz ht-a za druge svoje akvizicije, a ne namjerava debljati udio u ht-u…

Ne kužiš. Trezor treba kupovati dionice na tržištu da bi se regulirala njezina cijena, a ne da bi se stekao vlasnički udio.
[/quote]
tako bi trebalo biti i tako piše u knjigama koje sam uspio pročitati!

dan je pametniji od noći




da ali za koga bi se ht otkupljivao u trezor kad dt već ima većinu? mislim da ih kikiriki ne zanima, blok transakcije sa braniteljskim fondom ili nekim drugim fondom , to već nije nemoguće, ali mislim da dt vuče lovu iz ht-a za druge svoje akvizicije, a ne namjerava debljati udio u ht-u…

Ne kužiš. Trezor treba kupovati dionice na tržištu da bi se regulirala njezina cijena, a ne da bi se stekao vlasnički udio.


tako bi trebalo biti i tako piše u knjigama koje sam uspio pročitati!
[/quote]

trezor kupuje ili kad želi regulirat (branit) tržišnu cijenu dionice ili ako se kompanija brani od neprijateljskog preuzimanja, također može kupovat kad smatra da je povoljna cijena radi opcijskog nagrađivanja managementa dionicama kompanije. ovo poslijednje je najčešći slučaj u RH.
[smiley]

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 


Erste: Ciljana cijena dionica HT-a spuštena na 330 kuna

Bravo za analitičare – u zadnjih 6 mjeseci su snizili vrijednost kompanije prema svojim procjenama za 25% a da se u poslovanju ništa nije promijenilo :))

Tko leti vrijedi, tko vrijedi leti, tko ne leti ne vrijedi

Pa dobro , neka HT krene prema 330 kn. Nemam ništa protiv.

Vaš link

HT MOSTAR: DIONIČARI POSTAJU UDJELNIČARI
Svi koji su 2002. godine kroz javni upis došli do 5,6 posto vlasništva bit će dioničari kada se firma preoblikuje u dioničko društvo, najavljuje Nail Šećkanović. Unatoč ponovnom protivljenju uprave HT-a Mostar, Ministarstvo …

… prometa i komunikacija FBiH nije poništilo rješenje Agencije za privatizaciju FBiH kojim se nalaže upis u sudski registar provedene privatizacije u ovoj firmi ,piše San.

Raspolaganje imovinom

Tim rješenjem, konačno bi se trebalo omogućiti svim građanima, te investicionim fondovima, koji su javnim upisom dionica 2002. godine stekli pravo vlasništva nad 5,6 posto dionica ovog preduzeća, nominalne vrijednosti 17,1 milion maraka, istinsko raspolaganje njihovom imovinom. Ovo ipak ne znači da će doći do preregistracije HT-a Mostar
Ni dioničko društvo. To bi se, tvrdi resorni ministar Nail Šećkanović, trebalo desiti u narednoj fazi, dok će se sada omogućiti kupcima ovog dijela državnog kapitala da postanu udjelničari u društvu sa ograničenom odgovornošću. Šećkanović se slaže da sa na ovaj način i dalje ne omogućava potpuno pravo raspolaganja, kakvo bi ove osobe imale da u svom posjedu umjesto udjela, imaju dionice.

Preča kupnja

To će se desiti kada se firma prere-gistruje u dioničko društvo, što ministar tvrdi da podržava. Šećkanović također ističe kako sadašnji oblik organizacije HT-a Mostar, kao društva sa ograničenom odgovornošću, nije prepreka za najavljenu privatizaciju. Umjesto berzanskog tržišta, procjenu vrijednosti državnog kapitala uradit će dva neovisna konsultanta i ta cijena će biti ponuđena THT-u Zagreb na otkup, s obzirom da ova firma koja već ima 39,10 posto vlasništva, također ima i pravo preče kupnje. Tek ukoliko oni ne prihvate cijenu, raspisao bi se javni tender.

najvjerovatnije se lova na računu čuva za gore navedenu namjenu… [pray]

... otišli su bikovi uzalud ...


Mislim da se itekako isplati kupit dionice HT po toj cijeni bez obzira na lock up ,kupi i drž za 10 mj ce vridit više a bit ce i dividenda. Isplati se i sad kupit po 273 kn ako se zna da je najniza bila 268 kad je burza bila na koljenima…….

Naravno da se isplati 🙂 Evo konkretno kod mene je slučaj da mi punac ima 29god staža što daje kupovnu cijenu od cca 170kn. Znači sa dividendom je to cca 135kn. Još kad bi paket bio barem 200+ [smiley]

Na brzinu, ako sam dobro preračunao iz Mrgudovog posta, i ako BiH vlada prodaje 25% HT-a Mostar (bilo je najava da će ostati u 25% vlasništva), nominalna vrijednost tog dijela bi bila nekih 300 milijuna kuna.

E sad, kako od nominale doći do prodajne cijene? Teško čini mi se.

Evo za neku prvu grubu usporedbu, totalno non-scientific, HT je građanima nuđen po 2.65 * nominala. Uz neki sličan omjer u ovom slučaju, naš HT bi cashirao cca 800 milijuna kuna za dodatnih 25% HT Mostar. Što je dovoljno mali dio trenutne cash pozicije, da bi se stvarno mogli nadati i izvanrednoj dividendi.

Ako bi se negdje dalo iščeprkati nekakvo FI od HT Mostar, mogli bi pokušati točniju računicu, za vježbu. [smiley]

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off

Možda da pokušam i sa jednim drugim faktorom, npr. (bivšom) "fair" valuacijom HT-a od 380 kn, što je 3.8 x nominala. Takav multiplikator bi doveo otkupnu cijenu 25% HT Mostar do blizu 1.2 mlrd kuna.

Iako je trenutno cijena HT-a na burzi bliže cijeni sa IPO-a, u vrijeme nakon određivanja cijene puno ih je kukalo (posebno oporba) da je naša vlada prodala HT građanima i fondovima ispod cijene, a bosanci sigurno neće davati popust našem HT-u za kupnju njihovog.

Ipak, sve ovo uzmite s puno zrna soli, ovo su jako grubi pokušaji procjene.

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off

wizard, 29.05.2008. u 11:26
Naravno da se isplati 🙂 Evo konkretno kod mene je slučaj da mi punac ima 29god staža što daje kupovnu cijenu od cca 170kn. Znači sa dividendom je to cca 135kn. Još kad bi paket bio barem 200+

Naravno da se isplati imati dobrog punca 🙂

Izvanredna dobit se planirala isplatiti samo u slučaju da je to trebalo za isplatu udjela u BF-u. Mislim da možete polako zaboravljati još jednu dividendu ove godine. Pogotovo što bi onda postojala mogućnost da HT-R-A se spusti na cca 250 kuna što bilo ispod cjene IPO-a. Ljudi vrlo brzo zaborave na dividende pa bi se mogli osjećati prevareni, a to nije ugodno političarima.

Vaš link

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off


Izvanredna dobit se planirala isplatiti samo u slučaju da je to trebalo za isplatu udjela u BF-u. Mislim da možete polako zaboravljati još jednu dividendu ove godine. Pogotovo što bi onda postojala mogućnost da HT-R-A se spusti na cca 250 kuna što bilo ispod cjene IPO-a. Ljudi vrlo brzo zaborave na dividende pa bi se mogli osjećati prevareni, a to nije ugodno političarima.

To sve vrijedi pod uvjetom da još može postojati politički pritisak na HT, što mislim da je ipak iza nas. Vlada nakon prodaje radnicima, što je već gotov slučaj, ostaje na par postotaka vlasništva i mislim da konačno više nema nikakvog utjecaja.

Po meni su bitniji elementi koliko će se platiti dodatni udio u HT Mostar, te koliko je DT još gladan za cashom. Ako švabe odluče da bi im dobro došlo još nešto svježeg casha na računu, bojim se da nema tog Sanadera koji će ih spriječiti da ga i isplate. Sjetimo se da je od svih DT-ovih tvrtki kćeri, upravo HT imao najizdašniju dividendu i to daleko najizdašniju. A na računu ostalo i još više novaca nego je isplaćeno. A tvrtka nezadužena.

A što se tiče obrane cijene, mislim da to mogu činiti samo mirovinski. Evo, recimo AZ mirovinac nije skoro ništa kupovao (a čak su i prodavali u početku, odmah nakon IPO-a). Možda oni čuvaju cash pozicije za konačnu obranu cijene HT-a (da ne kažem dokup po smiješnim cijenama).

Ima li tko dubinu naloga više od 10? Postoji li na 265,01 neki nalog za kupnju 50000 komada? [smiley]

US took freewheeling capitalism to the limits and the wheels came off

Količinu dividende je uvijek uvjetovala vlada. DT nije niti jednom tražio isplatu velike dividende za razliku od vlade kojoj je stalno trebao novac. Zato je telekom crne gore i makedonije kupljen koz mađare, a ne kroz HT mada je bilo logično.
HT još uvijek je u fazi rješavanja vlasništva nad DTK, a tu se nije zgodno zamjeriti za državom. i zato će država ako to bude odgovaralo BF-u biti isplata izvanredne dividende.

I još samo dodatak. Očito da će se i bez izvanredne dividende moći isplaćivati udjeli u BF-u.

New Report

Close