ADPL (AD Plastik d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADPL (AD Plastik d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 28.04.2024. u 22:51
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ADPL
12,99
4.158
320
13,00
13,10
-0,38%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

…dobivaju kredit?….pa mogu uzeti neki nenamjenski (nesto skuplji) i kupiti po trenutno 20% nizoj cijeni…
…ja iza ovoga u biti vidim pokusaj mgta ADPa da se preko neatraktivnog ESOPa docepa dionica, odnosno da u totalu uprava + ESOP imaju 25%….vjerujem kako ce ovaj 1. krug ESOPa propasti po ovim uvjetima, a tada ce u 2. krugu sudjelovati i mgt ADPa po sigurno puno povoljnijim uvjetima…to je samo igra….

Vi uopce ne kuzite bit esopa. Kad si samo radnik, radis za gazdu. Kad si radnik i dionicar radis za gazdu ali i za sebe. Zadovoljan radnik – najbolji radnik.

Vidim da je netko izracunao prosjek od 1162 komada. nek je dividendni prinos na cijenu po kojoj kupuju 5%, dividenda skoro pojede kamatu. Ako se profitabilnost poveca biti ce veca i dividenda, a profitabilnost ce se povecati sto ce radnik biti zadovoljniji.

Nije bolest sve što boli

Ovdje se radi o kreditu za kojeg je papirologija već riješena, daješ u zalog dionice. A djelatnici su kao i svugdje po bankama zaduženi, možda nisu svi niti kreditno sposobni.

Nakon kupnje dionice 20% skuplje od tržišne sigurno je da će Uprava biti itekako zainteresirana za buduću cijenu na burzi te će se odgovorno i transparentno odnositi prema malim dioničarima.

A što kaže Bob 1391, radnici će raditi za sebe.

Iznos od 120kn/dionica treba gledati kroz prizmu vremena kad je ova odluka donesena.

Bez obzira na današnju cijenu ovo je OK jer se stvari doduse malo pojednostavljeno mogu gledati kao:

Opcijska kupnja gdje se u sljedecih 5 do 10 godina kupuju jednaki iznosi dionica ADPL-R-A po cijeni od 120 kn/dionica (bez obzira na cijenu koja ce vrijediti na dan kupnje), a uzivanje dividende zapocinje odmah na cijeli opcijski iznos.

Odlicna stvar i za radnike, i za tvtrku i za dionicare.

Preživljavamo od onoga što dobijemo, a živimo od onoga što dajemo.


Čuj, kamate od 6 posto su mogi dobiti i u svakoj banci. (Mene banke svaki dan mole da uzmem kredit, a ja velim no, no, no…) I na burzi bi dobili 20 posto nižu cijenu, a mogli bi i raspolagati dionicama. Znam da radnici znaju više nego mi, ali htio sam samo reći da im ova kupnja nije baš povoljna.

u kojoj to banci daju kamatu od 6 posto za nenamjenski kredit ili kredit za kupnju dionica? I to fiksnu?

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort


Iznos od 120kn/dionica treba gledati kroz prizmu vremena kad je ova odluka donesena.

Bez obzira na današnju cijenu ovo je OK jer se stvari doduse malo pojednostavljeno mogu gledati kao:

Opcijska kupnja gdje se u sljedecih 5 do 10 godina kupuju jednaki iznosi dionica ADPL-R-A po cijeni od 120 kn/dionica (bez obzira na cijenu koja ce vrijediti na dan kupnje), a uzivanje dividende zapocinje odmah na cijeli opcijski iznos.

Odlicna stvar i za radnike, i za tvtrku i za dionicare.

Dugoročna win-win situacija. Ono što mi se izrazito sviđa jest to što je komunikacija, odnosno dijalog s dioničarima na raznini koju gotovo rijetke kompanije na burzi održavaju. Dividenda kao stavka nije bitna ukoliko su zacrtali poslovni plan koji će donijeti višestruku korist. Sve u svemu [thumbsup]

Srdačan pozdrav


Ovdje se radi o kreditu za kojeg je papirologija već riješena, daješ u zalog dionice. A djelatnici su kao i svugdje po bankama zaduženi, možda nisu svi niti kreditno sposobni.

Nakon kupnje dionice 20% skuplje od tržišne sigurno je da će Uprava biti itekako zainteresirana za buduću cijenu na burzi te će se odgovorno i transparentno odnositi prema malim dioničarima.

A što kaže Bob 1391, radnici će raditi za sebe.


Slažem se sa navedenim, samo ću nadopuniti. Uprava već ima dionice ADPL-r-a kao i djelatnici koji nisu prodali, naime 2001.g.je proveden ESOP program kupnjom od fonda za privatizaciju, na sličan način kao i sada. Poznam djelatnika koji ima oko 1600 komada kao radnik je kupio, odbijali su mu od plaće u periodu od 2001. do 2006.godine, samo su tada dionice sa kreditom koji je tvrtka digla, te popust od strane HFP i na godine staža dionice stjecane po 30 kuna(iako je pisalo da su 100 kuna, privilegija), tako mi je prenio(rekla-kazala, nije sigurno).

Dakle, uprava već ima preko 10% vlasništva, radnik iz priče također drži već 10 godina dionice premda je već 5 godina mogao prodati, kaže da će prodati kad mu bude tribalo ili kad vidi da uprava i management prodaju jer ima povjerenja, u direktora Bobana pogotovo.

Inače, ovo je ponuda ESOP programa "uzmi ili ostavi", nema krugova, u obavijesti je rečeno da je već 143 radnika prihvatilo odnosno oko 166 000 komada potpisanih ugovora ili će potpisati. Fer odnos uprave, radnika, te način stjecanja dionica je toliko različit od svih drugih dionica(tvrtki) koje "trezorske dionice poklanjaju za nagradu", ovdje imamo već drugi ESOP program koji je za svaku pohvalu i izvrstan primjer drugim tvrtkama po mom mišljenju.

Štednja je mudrost trošenja.



Čuj, kamate od 6 posto su mogi dobiti i u svakoj banci. (Mene banke svaki dan mole da uzmem kredit, a ja velim no, no, no…) I na burzi bi dobili 20 posto nižu cijenu, a mogli bi i raspolagati dionicama. Znam da radnici znaju više nego mi, ali htio sam samo reći da im ova kupnja nije baš povoljna.

u kojoj to banci daju kamatu od 6 posto za nenamjenski kredit ili kredit za kupnju dionica? I to fiksnu?
[/quote]

Erste ima 6,99 posto. Ali istina je da su komercijalni krediti malo skuplji od ovih 6 posto koje nudi ADPL, no kad uračunaš cijenu dionica veću za 20 posto kao i nemogućnost raspolaganja dionicama, onda to i nije bogzna kako povoljno.

No meni još jedna stvar nije jasna. Kako to nama ostalim dioničarima može biti u interesu da radnici kupuju dionice po povlaštenim uvjetima od firme (ako se ovo uopće može smatrati povlaštenim uvjetima)? Nijedna povlastica nije besplatna, a u ovom slujčaju financira je naša firma.




Čuj, kamate od 6 posto su mogi dobiti i u svakoj banci. (Mene banke svaki dan mole da uzmem kredit, a ja velim no, no, no…) I na burzi bi dobili 20 posto nižu cijenu, a mogli bi i raspolagati dionicama. Znam da radnici znaju više nego mi, ali htio sam samo reći da im ova kupnja nije baš povoljna.

u kojoj to banci daju kamatu od 6 posto za nenamjenski kredit ili kredit za kupnju dionica? I to fiksnu?
[/quote]

Erste ima 6,99 posto. Ali istina je da su komercijalni krediti malo skuplji od ovih 6 posto koje nudi ADPL, no kad uračunaš cijenu dionica veću za 20 posto kao i nemogućnost raspolaganja dionicama, onda to i nije bogzna kako povoljno.

No meni još jedna stvar nije jasna. Kako to nama ostalim dioničarima može biti u interesu da radnici kupuju dionice po povlaštenim uvjetima od firme (ako se ovo uopće može smatrati povlaštenim uvjetima)? Nijedna povlastica nije besplatna, a u ovom slujčaju financira je naša firma.
[/quote]
Subjektivan sam, imam ADPL-r-a u portfelju, iznosim svoje mišljenje.

Radnici(143 ) nisu svi sposobni biti kreditno sposobni da bi dignuli kredit jer imaju već kredit ili su jamci, možda imaju namjeru adaptirati stanove ili kuće odnosno nešto što im je nužno u životu uz pomoć kredita.

Dalje, uprava je dogovorila sa Paktor d.o.o. otkup dionica tijekom ljeta kad je cijena dionice bila veća na burzi, možda i jednaka ovoj kad uzmemo u obzir i dividendu. Dakle, po onom kako su nabavili 100.000komada tako ih sada i prodaju, pretpostavljam. Inače trezor je stjecao drugih 100.ooo komada tijekom krize po cijenama nižim od sadašnjih, pogledajte 2009. godinu i cijenu dionice.

Radnici nemaju oko 130.000 ili koliko već da bi sad na burzi kupili dionice, bar većina nema a da ima pitanje je bi li kupovali za to dionice ili nešto drugo(možda čuvali "za crne dane"), gotovo sam siguran da od njih 143 nitko ne bi dizao kredit za kupnju dionica pogotovo kad su vidili kako su mnogi izgubili pare na burzi(psihološki naravi). Tvrtka ADPL provodi ESOP program, spremna je dignuti kredit te time ima trošak da bi nagradilo radnike opcijskom kupnjom dionica po fiksnoj cijeni od 120 kuna/komad na način da će to radnici vraćati 5 ili 10 godina, ovo je odgovorno ponašanje te bi trebao biti uzor svim tvrtkama na ZSE kako se odnosi prema radnicima odnosno dioničarima (vlasnicima sadašnjim i budućim), uz napomenu da zadovoljan radnik i uprava može doprinijeti boljem rezultatu poslovanja. Vrlo bitno, preko dividende i dionica je najmanji trošak za tvrtku da nagradi upravu i radnike u smislu poreza na plaće(graniči sa zdravim razumom trenutno), dividenda se ne oporezuje kao ni dodjela opcijska kupnja dionica tvrtke u kojoj radiš(misli da bi trebalo uvesti porez na dividendu iznad nekog iznosa, kao i na kapitalni dobitak, naravno pazeći da ne stradaju mali dioničari).
….

Polazim od sebe, svoje obitelji, tvrtke u vlasništvu roditelja, imali smo kredite 15-etak godina, sve je vraćeno i trenutno mi ne pada na pamet dignuti kredit za ništa, možda ograničeno gledanje na stvari ali više neću biti "financijski rob" koje banke, lizing kuće, gule radi raznih naknada. Dosta je ljudi vidilo(novine, televizija…) što se događalo sa CHF, opomenama, jamcima te iz toga zaključujem da nitko neće dignuti kredit sa promjenjivom kamatom uz valutnu klauzulu ako baš ne mora.

Štednja je mudrost trošenja.

Meni ovaj ESOP govori da će ADPL nastaviti s isplatom izdašnih dividendi i to me raduje.

TOP 10 na dan 3.11.2011.

Vlasnik/nositelj računa Stanje    [%] Vrsta računa Mjesto 3.11./2.11.
1. OAO HOLDING AUTOKOMPONENTI 1.259.875 30 Osnovni račun SANKT-PETERBURG, RUSIJA 0
2. ADP-ESOP D.O.O. 205.000 4,88 Osnovni račun ZAGREB, HRVATSKA 0
3. PBZ D.D. 197.473 4,7 Skrb. račun ZAGREB, HRVATSKA 200
4. HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D./RAIFFEISEN OBVEZNI MIROVINSKI FOND 174.004 4,14 Skrb. račun ZAGREB, HRVATSKA 1.500
5. BAKIĆ NENAD 125.968 3 Osnovni račun ZAGREB, HRVATSKA 0
6. ACM POTHVATI D.O.O. 90.532 2,16 Osnovni račun ZAGREB, HRVATSKA 0
7. BOBAN JOSIP 72.850 1,73 Osnovni račun SPLIT, HRVATSKA 0
8. ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK D.D. 66.984 1,6 Skrb. račun RIJEKA, HRVATSKA 0
9. ERSTE & STEIERMARKISCHE BANK D.D. 56.000 1,33 Skrb. račun RIJEKA, HRVATSKA 0
10. HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D./RAIFFEISEN DOBROVOLJNI MIROVINSKI FOND 50.000 1,19 Skrb. račun ZAGREB, HRVATSKA 0

Mene više zanima mišljenje o ADPL-u kao firmi koja sve više ulaže u tvornice vani (Rusija), a kod nas se možda neće ni razvijati jer je skuplja proizvodnja….

opala!

Jel ovo neki bug u mojoj gledalici ili postoje i plutajuci nalozi?? Dva skrivena na asku svake sekunde po lipu dolje zajedno idu i onda se vrate pa opet lipa na sekundu dolje 🙂 Ili je nekome fakat dosadno

@kaktus99

Google je nas prijatelj.
Proucite malo sto je HFT pa ce vam bit jasnije.

Nije bolest sve što boli

Zbog čega rasprodaju znači imaju pouzdane informacije Vaš link


Zbog čega rasprodaju znači imaju pouzdane informacije Vaš link

Znaju OMF-ovi, prodati po niskoj i kupiti po visokoj cijeni, kako ne, u tome su prvi po analizi i znanju.
Bakić – mislim da je napisao sve na svom blogu tako da…

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

New Report

Close