ZABA (Zagrebačka banka d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ZABA (Zagrebačka banka d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 16.05.2024. u 08:27
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ZABA
17,48
108.853
6,227
17,50
17,60
1,44%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

po sadašnjim valuacijama zaba je vjerovatno najskuplja banka u europi, da ne kažem šire. a nije rečeno da neće još gore! da li to ima veze sa izlaskom dotičnog gospodina ili ne….

Stari je toliko senilan da se pogubio kad je što bilo… ja sam crnjačio cijelu drugu polovicu prošle godine. A onda sam se dobro nakrcao Lencom i Spanom(80% portfelja te dvije do proljeća) dok je čiča crnjačio.. HTom isto.. Mrskog ERNTa nisam imao toliko, kupio nešto u prosincu… Nije tajna da sam prije imao brdo ZABE, preko milijun kuna uloga i pošteno na tome zaradio. Ja sam zadovoljan, zaista. Od svega u što sam ulagao u zadnje četiri godine, izgubio sam lani jedno soma eura na ATGR i isto toliko na HTu, iz različitih razloga. I svejedno svaku godinu zatvarao s plusom(prošlu bio uglavnom u cashu i zatvorio s +3%, ali je rast počeo u ovoj godini). To na ATGR i HT u 2022. su realizirani gubici s dividendama. ERNT krenuo kupovati na proljeće ove godine i imam s divkom oko 6% nerealiziranog gubitka za ovu godinu, ali debeli all time plus, pogotovo jer sam ga lani prodavao kad je trebalo i previdio svinjarije s Rusijom, a čiča to nije vidio. I ne samo to, nego sam bio u pravu i vezi tijeka tog rata, a u pravu sam i u vezi ishoda, ali neću previše o tome.. Doduše, ovih -6% je fakat puno novca.. U pravu je da je to velik minus. To je minus od nekih 9.000 eura. Ali lako ga podnosim kad imam preko 2xy.žnj ‘ojra’ casha. Ono kaj teško podnosim je čiča.. Ali budem i to nekako.

Fulam sve dobro u Q2’2023, kaj mogu? Plakat čiči na rame, uz pivu? I moji promašaji se nastavljaju i dalje.. A čičica veseo, cijelu gajbu si donio i čita.

Lakše malo Yield, ne sekiraj se toliko, previše dramiš oko ničega…

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

Najbolje mi je kad mi kaže da “pravim iz buhe slona” upravo tip koji pokušava praviti budalu iz mene.

rovadC, 03.08.2023. u 15:58

jedno zanimljivo pitanje:

zašto se zarade Zabe plaćaju skoro 3 puta više nego zarade Erste banke u Beču? Izloženost rizicima je slična, osim što je u Beču valuacija slična svjetskim burzama, sličnija Deutsche bank u Njemačkoj (koja je i rizičnija zbog izloženosti investicijskog portfelja banke), ali manja valuacija nego američke banke kojima je P/E 8, 9, ili viši, a u Zagrebu zbog malog free float nema svjetskih investitora- vjerojatno je to i odgovor, ali zanimljivo za razmotriti?

P/E Zabe je preko 14 (https://www.mojedionice.com/dionica/ZABA-R-A),

P/E  Erste banke na Bečkoj burzi (https://www.erstegroup.com/de/investoren) -ako prilagodite za očekivanu dobit za 2023. prema izvještaju uprave za 2q 2023. će biti preko 7 eura po dionici što je P/E ispod 5.

Imate i ovdje https://finance.yahoo.com/quote/EBS.VI?p=EBS.VI&ncid=yahooproperties_peoplealso_km0o32z3jzm,  ali nije dobro prilagođeno EPS prema izvještaju uprave za ovu godinu, 3,37 je EPS za prvu polovinu 2023. godine, a za drugu polovinu godine će povrat na kapital biti veći zbog rasta kamatnih stopa, znači EPS oko 7 ili više, što je s obzirom na cijenu od oko 34 Eura danas P/E manji od 5, a Zabe preko 14, zar je tolika razlika u vrednovanju? Dobit ili novac Zabe vrijedi gotovo 3 puta više nego dobit Erste banke ? Jel netko malo “poštarndcao” ? lp

Odgovor je – hype. Ugodno je uhvatiti taj rast ili barem njegov dio, ali kad cijene izgube svoje gorivo, koje gori i u vakuumu, tzv. hyperazine, onda pad zna biti nagao i nenadan, a i teško mu je nazrijeti kraj. Nameće se pitanje – upušta mi li se u rizik gubitka 25% da bih zaradio isto toliko ili manje? Svatko sam mora promisliti o odgovoru na to pitanje.

Ja osobno više volim onaj Pabraijev “dhandho princip” ako glava, dobivam, ako pismo, ne gubim puno. Ako zaradim na dionici, zaradim 10 do 20 %, a ako izgubim, gubim do 10%, ne više. I kad ulazim, idem sa velikim ulozima. Bolje je tako. Mali ulozi pa čak i da je velika kapitalna dobit u postotku..svejedno je apsolutna zarada mala. Puno je to zujanja, a malo meda.

Uskoro bi ovdje moglo doći do hlađenja…Tko je jamio jamio je…i čekamo novu priliku…posljednjih par dana je bila rasprodaja na drugim dionicama kako bi se ušlo u ZABA-u, a sada bi moglo krenuti u suprotnom smjeru…

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

ti si psihopat,bavi se sam sa sobom a ne maltretirati okolinu.Zagađivas forum.Ti kad čitas novinu najprije procitas crnu kroniku.

hpb je 24.02 imao cijenu 117 eura danas je 190 sa tendencijom rasta,zaba  je u isto vrijeme bila 11,85 danas 13,95.Čisto radi usporedbe.Da zacepimo usta svima onima koji govore da je predcijenjena.Moja ocekivanja su da bi stabilizacija cijene mogla biti na 17 eura,naravno uz korekciju jednu.

Up, up to the sky

[i]Freedom' just another word for nothing left to lose[/i]

spalato33, 04.08.2023. u 09:53

ti si psihopat,bavi se sam sa sobom a ne maltretirati okolinu.Zagađivas forum.Ti kad čitas novinu najprije procitas crnu kroniku.

Nemojte se nervirati kolega zbog onih koji su izašli na minimumu i sad im žao što su propustili veliku dobit, pa drukaju naravno na pad. A što bi drugo radili. Jedino ne znam da li Erste Plavi prodaje ERNT pa kupuje banke, a poslije će nazad? Možda to misli neko ali ne smije priznati na drugom forumu. 😁.

Današnji pad možda ima veze s ovim:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2023-08-08/italy-s-windfall-profits-tax-on-banks-spooks-markets?srnd=premium-europe#xj4y7vzkg

[color=black]Kad bi sve pameti svijeta na pijacu iznijeli svatko bi kupio opet svoju.[/color]

Ministarstvo financija najavilo uvođenje jednokratnog poreza na dobit banaka


 

https://www.nacional.hr/ministarstvo-financijia-najavilo-uvodenje-jednokratnog-poreza-na-dobit-banaka/

 

POPULISTIČKI CIRKUS

Talijanska vlada ‘izbrisala‘ 10-tak milijardi eura bankama pa sad okreću priču, Zaba i PBZ ipak nisu na udaru?


https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/talijanska-vlada-izbrisala-10-tak-milijardi-eura-bankama-pa-sad-okrecu-pricu-zaba-i-pbz-ipak-nisu-na-udaru-15363438

Samo ne kupujte ZABA vjerujuci o price o basnoslovnoj nevidjenoj dividendi koju vam sada prosipaju po forumima. Ova ce dionica prije ici u istiskivanje nego da s vama.i NB i Pvcima i slicnim.investitoeima dijele novce. Nista id basnoslovne dividende. Ne kupujte zaba i ne vjerujte u bajke. Necete uspjeti izaci, a oni ce otici s vasim.novcima. dividendu dobiti necete, a Meloni ce na kraju biti proglasena fasisticom.koja je jadnim malim investitorima istiskivanjem otela dividendu.

 

Status Quo: Roll Over Lay Down

Dodje na skoro isto biti istisnut iz Zabe po cijeni od 12-13eura ili ostati u dionici i dobiti dividendu po npr 11eura.

 

New Report

Close