RIVP (Valamar Riviera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska RIVP (Valamar Riviera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 08.05.2024. u 20:08
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
RIVP
5,04
28.197
5,593
5,00
5,04
-0,79%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Pogled na burzu govori da su čarteri već na putu za našu obalu.

Nebo govori drugačije.   Vratiće se rode al’ nagodinu.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.

@plavi01

Ok je biti optimista. Ali trenutno optisticnih vijesti nema bas nikakvih. Jedno je kad si optimista da ce neka firma uspjeti u nekim normalnim ekonomskim uvjetima ali ovjde se ne radi o konkurenciji koja te spreceva da napredujes nego je problem sasvim drukcije prirode.

Kao da meteor udari u zemlju, podigne prasinu oko cijele ovojnice i znanstvenici znaju da se sunce kroz to nece moci probiti dok se to prasina ne rascisti a za to trebaju sigurno 2-3g. Znaci nema usjeva, glad, zlo i naopako. A ti bi porucio kupujte dionice i budite optimisti???

Trenutna situacija izgleda vrlo vrlo lose. Prvi milestone koji ce trebati gledati je da prodje mjesec do dva ove karantene da vidimo hoce li se virus prestati siriti (za ocekivati je naravno da hoce jer te mjere sigurno daju rezultat to je nesumnjivo jer tolko o sirenju virusa znanost zna). Kad se uspori sirenje, probat ce se naravno sa ponovnim otvaranjem zivota. Ako nakon toga ponovno bukne onda smo u banani i onda ce biti ocito da ga se necemo na duze rijesiti.

Ako krene padati iz nekog razloga onda smo super prosli. Trenutno bas ne vidim nekog znansvtenika koji vjeruje u ovaj optimisticni scenarij da samo tako nestane.

Dapace, svi pricaju da ga se necemo tako lako rijesiti. Sam zbroji 2 i 2 i kako ce to utjecati na ekonomiju.

 

elninho, 24.03.2020. u 01:48

Uz postojeći dug i ovogodišnje poslovanje u minusu koje će zasigurno taj dug malo i pojačati, iduća godina će također osjetiti posljedice ove krize. Pa čak i da se sve oporavi do lipnja, tko će doći na odmor? Privatnici koji su nepovratno poslovali sa minusom u ovih par mjeseci? Radnici koji su prisilno morali ja godišnje odmore?

Moramo se spustiti na zemlju. Cijena ove dionice temeljila se više na vjeru u njenu budućnost nego na brojkama, bez obzira došla corona ili ne. Moglo je biti i nešto drugo, mogao se desiti nekakav teroristički napad u nekom ljetovalištu koji bi imao isti efekt.

I to je razlog zašto su PLAG i MAIS izgubili puno manje na vrijednosti negoli je RIVP. Tko će sada kreditirat investicijske cikluse po povoljnim kamatnim stopama? Proći će tromjesečni moratorij i što onda, reprogramirati kredite? Po istim ovim povoljnim uvjetima? Kako da ne. Otpuštanje većih količina iz trezora? Svi znamo što bi i to značilo za cijenu.

10.7.2017, netom prije krize cijena dionice bila je 710 kuna, sa cijepkanjem iz 2011., to bi u današnjim vrijednostima bilo jednako vrijednosti 35,50. Ta je cijena od 35,50 postignuta tek početkom 2017. godine, znači 10 godina nakon se vratila vrijednost dionice na onu netom prije krize. Ja sam sve povukao na početku ovoga i ne namjeravam ulaziti u ništa u ovom trenutku. Jer, nismo još ni blizu dna stigli.

Jedan bivši predsjednik uprave jednog od top tri turističkih poduzeća je na pitanje zašto tako konzervativno investira, pretežno iz vlastite dobiti bez velikih kredita, je rekao kako je turizam kao jedna krhka grana stabla. Možeš sjediti na njoj, ali kad tad te može iznevjerit i završit češ na tlu. I tu leži point, previše smo toga nakrcali na tu krhku granu turizma.

Sve ok, ali ovo za PLAG i MAIS nije istina. Nisu pale 50:/ kao RIVP iskljucivo zbog svoje nelikvidnosti. Pogledajte PLAG i naloge i sve ce vam biti jasno.

Bijeli, 24.03.2020. u 12:27

 





elninho, 24.03.2020. u 01:48



 

Uz postojeći dug i ovogodišnje poslovanje u minusu koje će zasigurno taj dug malo i pojačati, iduća godina će također osjetiti posljedice ove krize. Pa čak i da se sve oporavi do lipnja, tko će doći na odmor? Privatnici koji su nepovratno poslovali sa minusom u ovih par mjeseci? Radnici koji su prisilno morali ja godišnje odmore?

Moramo se spustiti na zemlju. Cijena ove dionice temeljila se više na vjeru u njenu budućnost nego na brojkama, bez obzira došla corona ili ne. Moglo je biti i nešto drugo, mogao se desiti nekakav teroristički napad u nekom ljetovalištu koji bi imao isti efekt.

I to je razlog zašto su PLAG i MAIS izgubili puno manje na vrijednosti negoli je RIVP. Tko će sada kreditirat investicijske cikluse po povoljnim kamatnim stopama? Proći će tromjesečni moratorij i što onda, reprogramirati kredite? Po istim ovim povoljnim uvjetima? Kako da ne. Otpuštanje većih količina iz trezora? Svi znamo što bi i to značilo za cijenu.

10.7.2017, netom prije krize cijena dionice bila je 710 kuna, sa cijepkanjem iz 2011., to bi u današnjim vrijednostima bilo jednako vrijednosti 35,50. Ta je cijena od 35,50 postignuta tek početkom 2017. godine, znači 10 godina nakon se vratila vrijednost dionice na onu netom prije krize. Ja sam sve povukao na početku ovoga i ne namjeravam ulaziti u ništa u ovom trenutku. Jer, nismo još ni blizu dna stigli.

Jedan bivši predsjednik uprave jednog od top tri turističkih poduzeća je na pitanje zašto tako konzervativno investira, pretežno iz vlastite dobiti bez velikih kredita, je rekao kako je turizam kao jedna krhka grana stabla. Možeš sjediti na njoj, ali kad tad te može iznevjerit i završit češ na tlu. I tu leži point, previše smo toga nakrcali na tu krhku granu turizma.

 



 

Sve ok, ali ovo za PLAG i MAIS nije istina. Nisu pale 50:/ kao RIVP iskljucivo zbog svoje nelikvidnosti. Pogledajte PLAG i naloge i sve ce vam biti jasno.

Likvisnost zasigurno igra ulogu. Ali, po meni ključnu ulogu ima sljedeće:

 

RIVP

Dobit: 305 milijuna

Dug izvan grupe: 2,7 miljarde

Omjer godišnje dobiti u dugu: 8,85

 

PLAG

Dobit: 245 milijuna

Dug izvan grupe: 800 milijuna

Omjer godišnje dobiti u dugu: 3,25

 

MAIS

Dobit: 150 milijuna

Dug izvan grupe: 650 milijuna

Omjer godišnje dobiti u dugu: 4,3

 

Zna se kome je od gore navedenih dugoročno najviše ugroženo poslovanje.

Ne znam kako drugima ali meni je osobno ovolika količina pretjeranog pesimizma i očite želje da se dokopate dionica po nižim cijenama strong buy signal. Trenutna situacija sigurno da nije dobra ali teško da može biti gora s obzirom da je cijeli svijet u karanteni i već je i pticama na grani jasno da je ova sezona izgubljena. Naravno da se može dogoditi da cijena ode na neke puno niže razine pa treba nešto keša ostavit i za dane koje dolaze.

Pogledajte samo kruzer kompanije kao Royal ili Princess; svi brodovi vezani, troškovi održavanja brodova enormni jer i dalje treba plaćat kompletnu posadu i neusporedivo s cijenom održavanja hotela i kampova jer nije brod hotel da ga vežeš ili usidriš i zaboraviš na njega. Kompanije zadužene ko grčka, potvrđeno da je virus na površinama broda preživio 20-ak dana i cijena uz cijelu ovu situaciju ode +20% u 24h na tržištima gdje je likvidnost neupitna.

Nemojmo zaboravit i to da su sve te kompanije registrirane u poreznim oazama kako bi izbjegle plaćanje poreza i sigurno neće biti prve na listi koje će država spašavati dok će Valamaru sigurno svi, od države do banaka pružiti ruku da se iščupaju iz trenutne situacije jer slovi kao jedan od vodećih brendova našeg turizma.

https://slobodnadalmacija.hr/vijesti/svijet/sto-ako-pandemija-ne-prestane-na-ljeto-nego-potraje-nismo-mirni-dok-zadnja-osoba-ne-bude-izlijecena-morat-cemo-se-prilagoditi-drugacijem-zivotu-1011442

bitcoin, 24.03.2020. u 14:28

Ne znam kako drugima ali meni je osobno ovolika količina pretjeranog pesimizma i očite želje da se dokopate dionica po nižim cijenama strong buy signal. Trenutna situacija sigurno da nije dobra ali teško da može biti gora s obzirom da je cijeli svijet u karanteni i već je i pticama na grani jasno da je ova sezona izgubljena. Naravno da se može dogoditi da cijena ode na neke puno niže razine pa treba nešto keša ostavit i za dane koje dolaze.

Da, ne treba slusati sta znanstvenici kazu nego treba citati forum i donesti kvalificiranu odluku 😀

bitcoin, 24.03.2020. u 14:28

Ne znam kako drugima ali meni je osobno ovolika količina pretjeranog pesimizma i očite želje da se dokopate dionica po nižim cijenama strong buy signal.

Istina imam dosta veliku želju da ih kupim jer vidim potencijal u njima, međutim potencijal sam vidio i na Jamnici gdje sam hvatao padajuće noževe pa ispušio 6 butelja dotične.

sad ti vidi jeli moje razmišljanje “buy signal”

bitcoin, 24.03.2020. u 14:28

….i dok će Valamaru sigurno svi, od države do banaka pružiti ruku da se iščupaju iz trenutne situacije jer slovi kao jedan od vodećih brendova našeg turizma.

Zašto bi ga država spašavala kad Valmar može postati Valmar “plus” ili banke kad “odlukom glavne skupštine u jednoj rečenici imaš  Smanjenje pa povećanje temeljnog kapitala…”   

u kojoj ostaješ bez svega..

To si u pravu imat ću ga na radaru ali radije ću ga malo “zakasnit” , malo ga skuplje platiti i manje zaraditi  nego ga jeftino kupiti  i riskirati

moje poruke nisu poziv na kupnju, prodaju dionica niti savjet za ulaganje - za takve stvari imate vlastitu glavu SVE VAS BUM TUŽIL !

johnny_w, 23.03.2020. u 20:41

Zašto bi ga država spašavala kad Valmar može postati Valmar “plus” ili banke kad “odlukom glavne skupštine u jednoj rečenici imaš  Smanjenje pa povećanje temeljnog kapitala…”   

to je realna opasnost da se spoji npr. 3-4 sadašnje dionice u jednu novu, nominale recimo 10 kn, a što je najgore -uz isključenje ostalih dioničara! pa tako jedna lijepa priča preraste u horor priču za male dioničare!

Dunlop, 24.03.2020. u 12:24

@plavi01

Ok je biti optimista. Ali trenutno optisticnih vijesti nema bas nikakvih. Jedno je kad si optimista da ce neka firma uspjeti u nekim normalnim ekonomskim uvjetima ali ovjde se ne radi o konkurenciji koja te spreceva da napredujes nego je problem sasvim drukcije prirode.

Kao da meteor udari u zemlju, podigne prasinu oko cijele ovojnice i znanstvenici znaju da se sunce kroz to nece moci probiti dok se to prasina ne rascisti a za to trebaju sigurno 2-3g. Znaci nema usjeva, glad, zlo i naopako. A ti bi porucio kupujte dionice i budite optimisti???

Trenutna situacija izgleda vrlo vrlo lose. Prvi milestone koji ce trebati gledati je da prodje mjesec do dva ove karantene da vidimo hoce li se virus prestati siriti (za ocekivati je naravno da hoce jer te mjere sigurno daju rezultat to je nesumnjivo jer tolko o sirenju virusa znanost zna). Kad se uspori sirenje, probat ce se naravno sa ponovnim otvaranjem zivota. Ako nakon toga ponovno bukne onda smo u banani i onda ce biti ocito da ga se necemo na duze rijesiti.

Ako krene padati iz nekog razloga onda smo super prosli. Trenutno bas ne vidim nekog znansvtenika koji vjeruje u ovaj optimisticni scenarij da samo tako nestane.

Dapace, svi pricaju da ga se necemo tako lako rijesiti. Sam zbroji 2 i 2 i kako ce to utjecati na ekonomiju.

 

ja nigdje ama baš nigdje nisam spomenuo da se kupuje valamar.Nigdje nisam napisao da se kupuje valamar

to ste Vi naveli:A ti bi porucio kupujte dionice i budite optimisti???

 

@plavi01,

Sta onda konkretno na dionici znaci “biti optimistican”?

Ja kad sam optimistican ja kupim. Ti prodajes?

Svatko donosi odluke za sebe i kakve god te odluke bile treba dobro promislit hoće li moći i u slučaju najgoreg scenarija i dalje mirno spavati. Valamar u ovoj situaciji nije izoliran slučaj i uvijek se može kombinirati s nekim drugim short pozicijama na stranim burzama.

Dokapitalizacijom na način kakvu neki od vas spominju najviše bi izgubili najveći vlasnici tako da nisam baš siguran da će takav model povećanja temeljnog kapitala biti prva mjera. Valamar je već otpustio nešto nepotrebnog kadra (kuhačice kave i slično) i kao svaka ozbiljna kompanija u ovakvom trenutku će se ići na maksimalno smanjenje troškova pa će toga sigurno biti još puno više a kad se stvari postave na noge, naći će neki model da si kroz poticaje osiguraju gotovo pa besplatnu radnu snagu s obzirom na to koliko će ljudi biti na burzi kao posljedica svega ovog što se danas događa.

Što se tiče znanstvenika i njihovih prognoza, sve to treba uzet s dozom rezerve jer ni oni sami ne znaju kako će se situacija razvijat za par mjeseci niti se oni bave manipulativnim tržištem dionica odnosno ekonomskim i financijskim posljedicama. Ni jednog znanstvenika ne zanima koliko su se snizile kamatne stope kao ni količine novog svježeg novca koji se upumpava u sustav koji se urušava. Kao posljedica takvih mjera, današnjih 20-ak kuna ili $3 može za godinu dvije imati upola manju kupovnu vrijednost i u ovakvim situacijama ni držanje keša nije savršen recept za miran san.

Ne treba zaboraviti ni da će ljudi koji o svemu odlučuju, donositi odluke koje će prvenstveno imati cilj da zaštite svoj kapital.

bitcoin, 24.03.2020. u 19:50

Dokapitalizacijom na način kakvu neki od vas spominju najviše bi izgubili najveći vlasnici tako da nisam baš siguran da će takav model povećanja temeljnog kapitala biti prva mjera.

Dođe li do dokapitalizacije  male i većinske dioničare neće se ništa pitati  samo će to napraviti

bitcoin, 24.03.2020. u 19:50

Ne treba zaboraviti ni da će ljudi koji o svemu odlučuju, donositi odluke koje će prvenstveno imati cilj da zaštite svoj kapital.

Upravo to

 

moje poruke nisu poziv na kupnju, prodaju dionica niti savjet za ulaganje - za takve stvari imate vlastitu glavu SVE VAS BUM TUŽIL !

bitcoin, 24.03.2020. u 19:50

Sto se tiče znanstvenika i njihovih prognoza, sve to treba uzet s dozom rezerve jer ni oni sami ne znaju kako će se situacija razvijat za par mjeseci niti se oni bave manipulativnim tržištem dionica odnosno ekonomskim i financijskim posljedicama. Ni jednog znanstvenika ne zanima koliko su se snizile kamatne stope kao ni količine novog svježeg novca koji se upumpava u sustav koji se urušava. Kao posljedica takvih mjera, današnjih 20-ak kuna ili $3 može za godinu dvije imati upola manju kupovnu vrijednost i u ovakvim situacijama ni držanje keša nije savršen recept za miran san.

Ne trebas ti nista uzimati s dozom rezeve jer oni sve uzimaju s dozom rezerve.

Sve ti ljepo govore zar ne? Jel itko od njih ikad ista tvrdio sa 100% tnom sigurnoscu? Nisam nikad nikoga ozbiljnog cuo.

Znanstvenici su upravo JEDINI koje sad treba slusati. Ne ekonomiste i blentavog Trumpa nego bas te znanstvenike Iako se oni ne bave “ekonomskim i financijskim posljedicama”. Ne trebaju se oni time ni baviti jer se one znaju. Oni niti itko drugi na svijetu neznaju koliko ce virus potrajati ali zato SVI znaju da do god traje ekonomija ide na DOLE. A time i cijena dionica i sve ostalo. I dzabe ti ovakvi kratkotrajni rastovi na burzi i najave Trumpa da ce otvoriti ekonomiju (a nece, pogledajte konferenciju za novinare sa Dr. Fauci-em sta to zapravo znaci) jer do god virus vlada i nema naznaku nestati do tada ce biti depresija. Dali ce trajati mjesec-dva ili godinu-dve ili duze to nitko ne zna. Ali sigurno znamo (bez da si ekonomski strucnjak) da na ekonomiju to utjece ne MOZDA lose, nego SIGURNO devastirajuce.

 

elninho, 24.03.2020. u 13:46

 





elninho, 24.03.2020. u 01:48






 





RIVP

Dobit: 305 milijuna

Dug izvan grupe: 2,7 miljarde

Omjer godišnje dobiti u dugu: 8,85

 

PLAG

Dobit: 245 milijuna

Dug izvan grupe: 800 milijuna

Omjer godišnje dobiti u dugu: 3,25

 

MAIS

Dobit: 150 milijuna

Dug izvan grupe: 650 milijuna

Omjer godišnje dobiti u dugu: 4,3

 

Zna se kome je od gore navedenih dugoročno najviše ugroženo poslovanje.

disclaimer: manji sam investitor i ovo je jedna od dionica koje sam posjedovao i koju ću posjedovati.

 

ako vi poslovanje firme gledate kroz neto dobit, a pogotovo kroz neto dobit i dug, mogli bi se jako iznenenaditi što znače one druge kratice (EBITDA i slične)

New Report

Close