PODR (Podravka d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PODR (Podravka d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 28.04.2024. u 20:10
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
PODR
157,45
23.302
148
156,50
158,00
0,64%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

fahrudine
sad si pomalo kontradiktoran. točno je da se u 20-ak g malo planova ostvarilo. zašto? jer su svi od grada, županije i države imali svoje interese i nikako se nije moglo dogoditi da svima odgovara željeni scenarij. i prije dolaska mršića rađeni su dobri potezi (a i država je bitno smanjila “upletanje”) od rezanja kojekakvih sponzorstava i drugih stvari na rezanju troškova i zbrinjavanju viška radnika, ali baš su se njegovim dolaskom i inicijativom stvari dodatno ubrzale i posložile, a “jasle” su svedene u ajmo reći normalne okvire. ja sam i prije desetak g (još dok sam bio zaposlenik) zagovarao ulazak večinskog vlasnika (onda se naveliko šuškalo o nekom norveškom lancu), ali to drž politici nije odgovaralo jer je unutra bio još ogroman broj zaslužnika/menađera bez portfelja. upravo je mršić te sve viškove počistio i presložio, i može se reći posložio (iako ih i sad ima podosta). i meni izgleda da je prošlogodišnjim dokapom priča pri samom kraju. dvije, max tri godine.

Uz napomenu da smatram da Mrle radi dobar posao, dvije mi stvari, ovako laički gledano, kao mirovinskom fondu ne bi baš legle:

1) Članovi NO-a izabrani su s 50,xx % glasova, a bitka se vodila između mirovinaca i države, koja kao drži 25% ili slično. Kao mirovinac, ne bih volio imati omanji srčani udar na svakoj skupštini, strijepeći od toga da će mi NO upadati razni uhljebopadobranci koji će zapošljavat druge uhljebe.

2) Da kao vlasnik Podravke imam direktora koji se javno protivi mojim planovima, potrudio bih se da ga zamijenim nekim drugim direktorom.

Raiff. je sad drugi najveci dionicar Podravke s 12,54 posto.
Mirovinci, obvezni A-B i dobrovoljni, sad imaju preko 50 posto Podravke.
Mirovinci, obvezni A-B i dobrovljni, sad imaju otprilike trecinu dionica Atlantica.
Sapienti sat…

hate red


fahrudine
sad si pomalo kontradiktoran. točno je da se u 20-ak g malo planova ostvarilo. zašto? jer su svi od grada, županije i države imali svoje interese i nikako se nije moglo dogoditi da svima odgovara željeni scenarij. i prije dolaska mršića rađeni su dobri potezi (a i država je bitno smanjila "upletanje") od rezanja kojekakvih sponzorstava i drugih stvari na rezanju troškova i zbrinjavanju viška radnika, ali baš su se njegovim dolaskom i inicijativom stvari dodatno ubrzale i posložile, a "jasle" su svedene u ajmo reći normalne okvire. ja sam i prije desetak g (još dok sam bio zaposlenik) zagovarao ulazak večinskog vlasnika (onda se naveliko šuškalo o nekom norveškom lancu), ali to drž politici nije odgovaralo jer je unutra bio još ogroman broj zaslužnika/menađera bez portfelja. upravo je mršić te sve viškove počistio i presložio, i može se reći posložio (iako ih i sad ima podosta). i meni izgleda da je prošlogodišnjim dokapom priča pri samom kraju. dvije, max tri godine.

Ja ne razumijem zašto se nešto što bi trebalo biti normalan posao menadžera, a to je racionalizacija troškova poslovanja, implementacija i provođenje dogovorene ili ciljane strategije i stvaranje vrijednosti dioničarima smatra nekakvim posebnim dostignućem. To što je Mrle provodio, to je bio njegov posao, za to je plaćen. I to dobro plaćen.

No, Mrle nije vizionar niti poduzetnik od formata, što se i vidi pri opiranju od spajanja ili barem interesnog udruživanja sa drugim kompanijama s kojima postoji značajna sinergija. On misli da ako sad ima kapitala da se vrlo brzo nakon efektuiranja započetih investicija neće naći u situaciji da će taj rast biti nedovoljan ili čak negativnog predznaka. Kompanije te veličine na europskom tržištu su skoro pa patuljci i samo mehaničkim širenjem (M&A aktivnostima) mogu nastaviti rasti i stvarati novu vrijednost. Naprosto jer mogu ostvariti značajne uštede, komplementarno rasti (primjer: ljekarne + pogon farmaceutske industrije ili razvijena distribucija + proizvodni kapacitet, diverzifikacija i komplementarnost prema različitim tržištima i sl.). U tom smislu Tedeschi iako gleda svoje interese (na kraju, spajanjem će se razvodniti i njegova dominacija kao dioničara u situaciji hipotetski spojenih kompanija) svjestan je prilike koju spajanje pruža, ali i neminovnosti tog čina jer prije ili kasnije i jedna i druga kompanija će ostati u začaranom krugu lokalnih okvira i opet će se ponoviti priča sa sisanjem njihovih fondova, nemogućnosti daljnjeg rasta i razvoja i uništavanja vrijednosti dioničarima. U burzovnom smislu i jedna i druga će ostati ovdje, na lokalnoj burzi umjesto da kotiraju negdje vani i imaju pristup povoljnijem financiranju i adekvatnijem odnosno efikasnijem vrednovanju.

Ja ne kažem da je za Podravku jedina opcija Atlantic i obratno, al te dvije firme se gotovo pa idealno naslanjaju jedna na drugu po mojem skromnom sudu i imaju potencijala da uz adekvatno vodstvo (tu prije svega mislim na Tedeschija i njegov tim) stvore vrijednost dioničarima i to značajnu vrijednost.

malo o nekretninama namjenjenim prodaji:

U revizorskom za 2015. u Bilješci 26 – dugotrajna imovina namjenjena prodaji (str. 140) imamo:

Od ukupnog iznosa zemljišta i zgrada namijenjenih prodaji, 134.908.000 kn odnosi se na zemljište i zgrade u Rijeci (bivše Istravino). Preostali iznos zemljišta i objekata (26.468.000) namijenjenih prodaji odnosi se uglavnom na zemljište i objekte u području grada Poreča (vjerojatno Ital-Ice) kao i nekretnine u Koprivnici za koje Grupa i dalje aktivno traži kupca te na nekretnine u Poljskoj.

U izvješću za 1H 2016, str. 18:

“Nova tvornica ribe i rajčice – izgradnja nove tvornice za proizvodnju ribljih konzervi i proizvoda na bazi rajčice. Investicija će omogućiti izmještanje i objedinjavanje proizvodnje ribe i rajčice sa postojećih lokacija uz obalu (Rovinj i Umag) na novu zajedničku lokaciju u unutrašnjosti Istre (Sveti Petar u Šumi).”

No od lokacije Sv. Petra u Šumi se odustalo tj. prodana je prošli mjesec što je vidljivo i u zemljišnim knjigama:
Zaprimljeno 17.10.2016.g. pod brojem Z-29682/2016 UKNJIŽBA, PRAVO VLASNIŠTVA, UGOVOR O KUPOPRODAJI NEKRETNINA 04.10.2016, TABULARNA IZJAVA 10.10.2016, IZVADAK IZ SUDSKOG REGISTRA 05.10.2016, sa imena Podravka d.d. iz Koprivnice, Ulica Ante Starčevića 32, OIB: 18928523252, u korist: VALIPILE D.O.O., OIB: 00467090373, SESVETE (GRAD ZAGREB), IVE POLITEA 62
vidi dolje privitak: IZK Sv. Petar u sumi.pdf

Inače tu lokaciju su kupili 2015.: “a Ćupković veli da je 16. prosinca 2015. prodana Podravci mesna industrija u Svetom Petru u Šumi za 1,5 milijuna eura.”
link: Sv. Petar u Šumi

Što se tiče Rovinja, na mirna.hr[/url] kažu: “Cijeli kompleks tvornice smješten je na 60.000 m2, neposredno uz more” no ja sam uspio locirati samo 31.280 m2 (vidi privitke PL Rovinj 1.pdf i PL Rovinj 2.pdf) i 6.734 m2 koji su pod Valaltom (PL Rovinj 3.pdf; čestice 2949/3, 2949/6, 2949/7, 2949/9).

Umag, 23.205 m2, privitak PL Umag.pdf

RAIFFEISEN OMF i PBZ CO OMF povećali udjel u Podravci

http://www.seebiz.eu/raiffeisen-omf-i-pbz-co-povecali-udjel-u-podravci/ar-145632/



fahrudine
sad si pomalo kontradiktoran. točno je da se u 20-ak g malo planova ostvarilo. zašto? jer su svi od grada, županije i države imali svoje interese i nikako se nije moglo dogoditi da svima odgovara željeni scenarij. i prije dolaska mršića rađeni su dobri potezi (a i država je bitno smanjila "upletanje") od rezanja kojekakvih sponzorstava i drugih stvari na rezanju troškova i zbrinjavanju viška radnika, ali baš su se njegovim dolaskom i inicijativom stvari dodatno ubrzale i posložile, a "jasle" su svedene u ajmo reći normalne okvire. ja sam i prije desetak g (još dok sam bio zaposlenik) zagovarao ulazak večinskog vlasnika (onda se naveliko šuškalo o nekom norveškom lancu), ali to drž politici nije odgovaralo jer je unutra bio još ogroman broj zaslužnika/menađera bez portfelja. upravo je mršić te sve viškove počistio i presložio, i može se reći posložio (iako ih i sad ima podosta). i meni izgleda da je prošlogodišnjim dokapom priča pri samom kraju. dvije, max tri godine.

Ja ne razumijem zašto se nešto što bi trebalo biti normalan posao menadžera, a to je racionalizacija troškova poslovanja, implementacija i provođenje dogovorene ili ciljane strategije i stvaranje vrijednosti dioničarima smatra nekakvim posebnim dostignućem. To što je Mrle provodio, to je bio njegov posao, za to je plaćen. I to dobro plaćen.

No, Mrle nije vizionar niti poduzetnik od formata, što se i vidi pri opiranju od spajanja ili barem interesnog udruživanja sa drugim kompanijama s kojima postoji značajna sinergija. On misli da ako sad ima kapitala da se vrlo brzo nakon efektuiranja započetih investicija neće naći u situaciji da će taj rast biti nedovoljan ili čak negativnog predznaka. Kompanije te veličine na europskom tržištu su skoro pa patuljci i samo mehaničkim širenjem (M&A aktivnostima) mogu nastaviti rasti i stvarati novu vrijednost. Naprosto jer mogu ostvariti značajne uštede, komplementarno rasti (primjer: ljekarne + pogon farmaceutske industrije ili razvijena distribucija + proizvodni kapacitet, diverzifikacija i komplementarnost prema različitim tržištima i sl.). U tom smislu Tedeschi iako gleda svoje interese (na kraju, spajanjem će se razvodniti i njegova dominacija kao dioničara u situaciji hipotetski spojenih kompanija) svjestan je prilike koju spajanje pruža, ali i neminovnosti tog čina jer prije ili kasnije i jedna i druga kompanija će ostati u začaranom krugu lokalnih okvira i opet će se ponoviti priča sa sisanjem njihovih fondova, nemogućnosti daljnjeg rasta i razvoja i uništavanja vrijednosti dioničarima. U burzovnom smislu i jedna i druga će ostati ovdje, na lokalnoj burzi umjesto da kotiraju negdje vani i imaju pristup povoljnijem financiranju i adekvatnijem odnosno efikasnijem vrednovanju.

Ja ne kažem da je za Podravku jedina opcija Atlantic i obratno, al te dvije firme se gotovo pa idealno naslanjaju jedna na drugu po mojem skromnom sudu i imaju potencijala da uz adekvatno vodstvo (tu prije svega mislim na Tedeschija i njegov tim) stvore vrijednost dioničarima i to značajnu vrijednost.
[/quote]

slažem se da mrle nije od formata i niti blizu emilu, ali je faca imao m.da da pokrene rošade u top i srednjem menagementu od kojih su svi bježali. i normalno je da se pomalo opire preuzimanju/spajanju zbog lokalne zajednice. ipak je on prvenstveno političar i ne može/smije na prvu reči dobro.
a o sinergije je bespredmetno raspravljati. sve si rekao. na obostrano zadovoljstvo.

Podravkini proizvodi u nizu najvažnijih prodajnih lanaca u Pekingu i Šangaju, pred potpisivanjem novi ugovori

Podravkini proizvodi u nizu najvažnijih prodajnih lanaca u Pekingu i Šangaju, pred potpisivanjem novi ugovori

Ovaj zadnji posao trebao bi za Podravku biti pravo čudo 😉
Svaka čast!

Nakon gostovanja Hanzekovica kod Stankovicai njegovih izjava sve je jasnije da do ovoga mora doc.

http://www.slobodnadalmacija.hr/novosti/biznis/clanak/id/450369/na-pomolu-jedna-od-najvecih-privatizacija-u-hrvatskoj-povijesti-emil-tedeschi-za-2-milijarde-kuna-kupuje-podravku

Pozdrav

svi smo mi Crobex


Nakon gostovanja Hanzekovica kod Stankovicai njegovih izjava sve je jasnije da do ovoga mora doc.

Kakve izjave? Kakve veze ima Hanžeković s (iritantno-senzacionalističkim) naslovom članka? Prosvijetli nas.

Znate li kolega tko je vlasnik Slobodne dalmacije ?
Jeste gledali emisiju kolega ?..Ako niste pogledajte tamo od 49 minute.
You tube https://www.youtube.com/watch?v=UIrWjkl05yU

Povežite jedno s drugim pa mi recite kakve veze imaju Hanžeković i Tedeschi.

Pozdrav

svi smo mi Crobex


Znate li kolega tko je vlasnik Slobodne dalmacije ?
Jeste gledali emisiju kolega ? Ako niste pogledajte tamo od 49 minute.
You tube https://www.youtube.com/watch?v=UIrWjkl05yU%5B/b%5D
Povežite jedno s drugim pa mi recite kakve veze imaju Hanžeković i Tedeschi.

[/quote]
Hvala na poveznici, moram priznati da se nikada nisam previše bavio tko je tko u medijima, samo sam znao ovlaš zakačiti imena poput Europapress Holding (čitam da od 1. srpnja mijenja naziv u Hanza Media) iza čega, tako piše, stoji Marijan Hanžeković. Dakle, on je vlasnik Slobodne Dalmacije. I mislite da je to razlog takvom bombastičnom naslovu. Također je zanimljivo da Hanžeković mora “razmišljati” pokoju sekundu kada ga Stanković pita tko je treći član Trilaterale (pored Franje Lukovića) – Emil Tedeschi.

Sve u svemu, željeli bi se jeftino dočepati Podravke jer trenutačna cijena Podravke je povoljno niska i jednoznačno nije nešto što bi se moglo zvati “preuzimačkom” cijenom.


Znate li kolega tko je vlasnik Slobodne dalmacije ?
Jeste gledali emisiju kolega ?..Ako niste pogledajte tamo od 49 minute.
You tube https://www.youtube.com/watch?v=UIrWjkl05yU

Povežite jedno s drugim pa mi recite kakve veze imaju Hanžeković i Tedeschi.

Pozdrav


Kolega, ovo mi je skroz promaklo, nisam uopće razmišljao na taj način – ali potpuno ima smisla.

Dajte mi jeftino da vam prodam skupo.



Znate li kolega tko je vlasnik Slobodne dalmacije ?
Jeste gledali emisiju kolega ? Ako niste pogledajte tamo od 49 minute.
You tube https://www.youtube.com/watch?v=UIrWjkl05yU%5B/b%5D
Povežite jedno s drugim pa mi recite kakve veze imaju Hanžeković i Tedeschi.

[/b]
…Također je zanimljivo da Hanžeković mora "razmišljati" pokoju sekundu kada ga Stanković pita tko je treći član Trilaterale (pored Franje Lukovića) – Emil Tedeschi…
[/quote]

Nemojte stvarati veliku konspiraciju oko toga je li on razmišljao i zašto… to za lukovića, hanžekovića i tedeschog i trilateralu vam sve piše na wikipediji 🙂 nema nikakve tajne oko toga, hanzekovic nije nista novo otkrio

New Report

Close