HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska HT (Hrvatski Telekom d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 23.05.2024. u 05:55
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
HT
30,79
24.665
801
30,80
31,00
0,00%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.




Mislim da su u krivu svi koji podcjenjuju lukavost malih ulagača. Naime, onaj tko je na IPOu kupio jedan paket dionica i nije ga dirao do danas još uvijek ima otprilike uloženo. Takvi ljudi ne bulje svaki dan u ekran pa nisu nervozni kao mi ostali jer im je to vid štednje. Također znaju da su sve druge dionice pušiona i znaju da im je ovdje sigurna dividenda. Mislim da su takvi mali investitori puno čvršće ruke nego neki fondovi pa neće prodavati svoje dionice tek tako. Jedino u slučaju da ih doma stisne besparica zbog otkaza, već rata kredita zbog devalvacije kune i sl.
Pored svega navedenog još će i trezor otkupljivati a i Mudrinić je dodatno kupovao po 190 ako se ne varam. Mislim da se pri otkupu trezorskih dionica neće previše špekulirati već će se postaviti na bid i čuvati cijenu. Očekujem da cijena neće više bitnije padati.

Pa ajmo pokusati izracunati: jedan paket (63) + dodatne dionice (6) => placeno 265 x 63 = 16695. Uzmimo danasnju cijenu od 201, dakle vrijede: 201 x 69 = 13869. Prihod od dividende 63 x (29,56 +29,99) + 6 x 29,99 = 3931,59. Sveukupno je 17800,59. Prinos od kojih 6,6% (da se pokrije inflacija)!
[/quote]

ne možeš uzeti u obzir drugi dio dividende sa današnjom cijenom. zato sam napisao da su investitori oko 0. 265×63=16.695; 29,56×63=1.862,28; 69X12,84=885,96 i 69×201=13.869. Sve to zajedno daje ulog 16.695 naspram trenutne vrijednosti s isplaćenim dividendama 16.617,24 [thumbsup]
[/quote]

Stima, za tocan racun trebalo bi uzeti cijenu nakon ex-div day-a. Buduci da mi ta nije poznata (o njoj mozemo samo nagadjati), u prvoj aproksimaciji sam uzeo jucerasnju cijenu. A to da su na nuli nikako nisu, jer je inflacija pojela dio vrijednosti novca u proteklom vremenu, pa se ta dva iznosa ne mogu samo tako lagano usporedjivati. Ali da budem ispravan prema HT-u, ima i dionica koje su stvarno krobeksnule (da citiram Jethro-a) u dvoznamenkstim iznosima. Tako da je jos dobro.





Molim pojašnjenje po pitanju trezora.
HT ima 81.888.535 dionica X 200 kn i to iznosi 16.377.707.000 od toga 10% iznosi 1.637.770.700.
Koja je logika da HT kupi miljardu šest miliona dionica i poništi ih, koja je dugoročna korist od toga.
HT nema dionice, mi ih imamo, mi imamo korist od tioga….

Davno sam o tome pisao, pa da ponovim. Radi lakšeg računa uzmimo u obzir da kupuju svih 10% za trezor,( iako je teško vjerovati u to) i da slijedi poništenje istih.
1. povećavaju svoj vlasnički dio sa 51% na 56,6%
2. povećavaju su svi fundamentalni pokazatelji dionice za 11%
3. sve to rade iz zadržane dobiti koja je u krajnjoj liniji njihova samo 51%
Znači, rade direktno u svoju korist dok je interes malih dioničara stabilnost cijene dionice i izvjestan porast njezine vrijednosti.
[/quote]

To isto sam i ja objasnjavao prije otprilike 9 mjeseci. Sve je tocno, samo sto nisi tocno naveo tko su to oni. Oni su Deutsche Telekom, koji ovim postupkom povecava svoj udjel sa 51% na 56,7% bez da izvadi jedan jedini novcic iz dzepa. Dakle njima ce od slijedecih dividendi ici 11,1% vise (56,7%/51%=111,1%). Pa tko ne bi to uradio?
[/quote]
Pa zar otkupom 10% dionica DT ne dobiva udio od 61%, više nego da ih poništi, kažeš bez pare, pa zar ih neće platiti 1.637.770.600 (to je više nego što će biti dobit u 2009.).
Bojim se na to nije deal s Sanaderom da otkupe II stub koji će on ukinuti….

[/quote]
Ne kupuje DT, nego HT (ali ustvari za DT interese). Dakle kad bi HT-a otkupio 10% i ne bi ih ponistio, udio DT-a bi i dalje svejedno ostao na 51% (osim ako i oni ne bi prodavali [lol] ). I sto bi onda HT s tim dionicama, sam sebi isplacivao dividendu zbog posjeda? DT je dionicar kao i ostali dionicari (samo sto ima moc vecinskog odlucivanja hehe!). Kad HT otkupi 10% i njih ponisti, sveukupno ostaje samo prethodnih 90%. Relativni udjel DT-a se povecava na (51%/90%)=56,7%, sto direktno znaci 11,1% vise novca za DT od buducih dividendi bez da su izvadili jednu jedinu lipu u odnosu na scenarij bez otkupa. Perpetuum mobile! Nije da se i mali nece okoristiti otkupom. Sto se tice drugog stupa, u njemu je ako se ne varam preko 20 milijardi kuna, tako da bi im puno trebalo tih 1,6 milijardi da ga otkupe. Nema to s tim veze. A sto se tice ukidanja drugog stupa, on je privatno vlasnistvo onih koji u njega uplacuju i predmet je nasljedjivanja. Samo ga taj veliki iznos novca cini nekima zanimljivim, koji bi se rado s njim poigrali, jer im je hitno potreban. Nije to nikakva humanost jer eto ljudima koji su usli u drugi stup, mirovine ispadaju manje nego da nisu usli. Sto se mene tice neka taj novac i propadne na burzi (a nece) prije nego ga se docepa drzava!


Moj pogled je na ovu kupnju za trezor je: Bitna je samo cijena po kojoj će kupovati. Kupuju i s mojim novcem. Znači, kupnja treba i meni odgovarati. Ako kupuju po cijenama 180-240kn onda OK, jer bi i ja po tim cijenama kupovao. Ali ako će kupovati po 260-320kn onda pušiona, jer ja po tim cijenama ne bi kupovao.

Pri tome se još uvijek dobro sjećam da sam nekada (na IPOu) bio spreman dionicu platiti 320kn. Sreća da mi vlada te dionice nije uvaljala po toj cijeni. [sealed]

ne slažem se. ne bi kupovao po 320? bi ti i po bitno više kupovao, ne boj se. zašto sada ne bi kupovao po 320 ako je cijena na burzi – 320? barem je dionica stvar za koju se nikada ne zna koja joj je realna vrijednost. onoliko koliko možeš dobiti za nju. ako je napucaju, ona će automatizmom nastaviti. kako vrijedi za gravitaciju, tako vrijedi i za antigravitaciju. potreban je inicijalni ubod tipa milja kuna dnevno da je napucaju i polako održavaju. i to onda odražava njenu realnu vrijednost. platiš 320, prodaš po otprilike toliko i čemu uzbuna??
hm… ili se nismo razumjeli?
ovo zveckanje oružjem tipa "kupit će trezor" za sada je pokazao psihološki učinak.
a još kad krene batina :-)))


sada postoji mogućnost za otkup 10%. nitko ne govori da će stvarno otkupiti 10%. I ako budu kupovali, pretpostavlja da će biti paketi van burze.

misliš blok transakcija ili…?
ma ne, ritam se daje na stageu, višestruki efekt…


moze li neko odgovoriti na moje pitanje

može.

javio bi se već netko kome nije sjela…

Mislim da bi za raspravu bilo svrsishodno dati jedan jednostavan podatak, a to je da sva 4 mirovinca imaju 3,51% dionica HT-a (2.879.697 dionica na današnji dan). Vrijednost toga portfelja na današnji dan je cca 590 miliona kuna.

HT će imati mogućnost kupiti do 10% dionica. Dakle mogu kupiti sve dionice od mirovinaca bez da trepnu okom.

Puno je veća "opasnost" rasprodaja dionica braniteljskog fonda. On ih ima točno dvostruko više negoli mirovinci. A i pod neposrednom je kontrolom države. Koja je pred bankrotom. A da li je to "opasnost" ili opasnost? Osobno smatram da je priča o opasnosti da braniteljski fond rasproda dionice HT-a priča o baba Rogi. Da braniteljski fond ikada i proda dionice HT-a to bi bilo direktnom pogodbom s nekim velikim kupcem, tako da ta transakcija nebi imala uticaja na cijenu na burzi. Tek ako bi se fond ugasio i braniteljima dodijelile dionice onda bi eventualna njihova rasprodaja spustila cijenu. Ali o tome ne treba (za sada) špekulirati.

Ovdje upišite svoj komentar…

ma kakvo otkup od mirovinaca… odluka je donesena zato da dionica ne pada… nakon sto se isplati drugi dio dividende- prije toga ne moze trezor niti kupovati- ili grijesim?!

jedini problem je sto ce se u HR za par godina pitat "a kak su nas njemci namagarcili [yawn]" i sad imaju veci udio u firmici [shocked]

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

Ja bi isto tipovo na otkup dionica od BF-a kao i kolega rijeka… Ako je u pozadini otkup od nekoga, BF mi je najlogicniji kandidat.

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

boys
malo vise prouciti poslovanje HT,
a onda cete malo bolje misliti [wink]

ovako je to sad
“misliti je, drek znati”

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

Pa kolega vipy, burza je spekulacija… Gledanje u bilancu vas nece daleko dovesti. Uostalom, ovi ce isplacivat brijem tih cirka oko 30 kn dividende sljedecih ko zna koliko godina…

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."


Pa kolega vipy, burza je spekulacija… Gledanje u bilancu vas nece daleko dovesti. Uostalom, ovi ce isplacivat brijem tih cirka oko 30 kn dividende sljedecih ko zna koliko godina…

ja se s ovom pretpostavkom slažem i to je izgledfa i cilj dugoročni uprave i vlAsnika jer konkurencija je nula i to mogu s lakoćom ostvariti.

dan je pametniji od noći

New Report

Close