ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 26.04.2024. u 22:45
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ERNT
203,15
92.433
455
202,00
204,00
-0,49%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

@redizjanlos

3000? ako pukne u ukrajini prije će biti 1300 kn, ako ne i niže…

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

E…ako ovo ode na 1300kn, P/E će biti valjda 10. A div. prinos preko 7,5%.

Ja ju vidim na iznad 2.000kn kroz cijelu ovu godinu i dividenda 100kn. Koliko iznad 2.000kn, teško mi je reći.. Očekujem i 2.500kn u nekome trenutku u budućnosti, s time da ni 3.000kn stvarno nije isključeno ako se nastavi ovakav free cash flow i sve ostalo bude optimalno.

@zorangutan

Rusi već godinama prave isti igrokaz. Nema od tog rata ništa. Rusi kad napadaju ne najavljuju, a ovo je samo igra za Amere i ostale kojima treba političkih bodova. Gledajmo mi poslove koji se rade i one koji će zasigurno doći. Dividenda od cca 5% je već tu.

ERNT ima jako geografski diverzificiran biznis, praktički na cijeli svijet. Iznenadilo me u koliko država rade. I stalno povećavaju prihod, što znači da imaju uspjeha u pronalaženju novih izvora prihoda. Još važnije, njihovo povećanje prihoda nije posljedica novih akvizicija, nego baš njihov zasebni rezultat.

Zanimljivo je pogledati koliko ova naša  uspješna firma pravzaprav ima zanemarivu dugoročnu zaduženost.

79,3 Mil duga  u odnosu na revenue za 2020 (2023 Mil) daje 4% što je vrlo rijetko.

Dok recimo nasumice odabrani njemački BASF (kemijska industrija, umjetna gnojiva), znana po izdašnoj politici dividendi, i diverzifikaciji na sve kontinente,

Isti taj odnos ima 27%   (18 B dugoročnog duga / 67,6 B revenue za 2020).

Drugim riječima, ako se gledaju dugoročne obaveze, ERNT je skoro sedam puta uspješniji.

 

 

Return On Capital Employed i jest tako velik zbog tog niskog duga(kojeg su još snizili u zadnje vrijeme). Meni obično dionica dolazi u obzir za kupnju ako je Free Cash Flow dovoljan da otplati sve svoje dugoročne obveze u 5 godina. Znaci Long Term Liabilities mora biti < (FCF x 5). Ova kompanija ima skoro dovoljno GOTOVINE da odjednom otplati sve svoje obveze, a ne samo dugoročne.

Naša inačica Ericssonove stranice ni nema toliko puno o 5Gu i njegovim industrijskim primjenama. Više ima na glavnoj stranici na engleskom jeziku. Ericsson je od svih zemalja svijeta u kojima posluje, svoj R&D odsjek odlučio smjestiti u Hrvatsku, što je golema stvar. Preko tisuću ljudi u R&Du je bilo još pred 5-6 godina…

Ako u Ukrajini dođe do rata, to će se u određenoj mjeri odraziti na cijenu ove dionice. Ne vjerujem da bi se dugoročno jako negativno odrazilo na poslovanje, ali određenih pritisaka će sigurno biti ako do toga dođe. Svatko normalan je protiv rata, ali treba biti spreman i na to, shvaćate što hoću reći…

Neće doći do rata u Ukrajini. To je samo igrokaz za pratitelje teorija zavjere. Veća je vjerovatnost da će doći do rata u Japanu.

Objasnite Japan.

Pričalo se i kod nas da neće doći do rata i većina ljudi nije vjerovala da će dojučerašnja “narodna armija” držati stranu srpskim teroristima i onda u vrlo kratkome vremenu otvoreno postati praktički glavni agresor kao de facto vojska Srbije.

Ruska Federacija je stalna članica Vijeća sigurnosti i u današnjem sustavu međunarodnog prava može izvesti praktički bilo što. Nakon svega što se dogodilo zadnjih desetak godina, više me ništa ne iznenađuje. Nisam nikad mislio da bi se moglo dogoditi da milijuni “izbjeglica” naprave novu seobu naroda preko teritorija toliko suverenih država i da im one to dozvole i još tvrde da ne mogu pratiti njihovo kretanje, danas kad imamo tehnologiju da pratimo kretanje atomskih čestica, a kud tipova od 80-90kg.

Ono što ja mislim je da neće doći do ruske okupacije Ukrajine jer bi žrtva bila prevelika na obje strane, koje Putin u svom viđenju stvari ni ne percipira kao ‘strane’, nego kao jedan narod neke zajedničke povijesti, što samo donekle ima smisla. Uvijek sam u stanju slušati struku, a većina vojno-sigurnosnih analitičara, pa i naših, kaže da je mogućnost njihovog napada vrlo visoka i da bi im cilj bilo uništavanje vojnih i ekonomskih potencijala Ukrajine do rijeke Dnjepar i onda se povući. Danas s tehnologijom nije toliko bitna brojnost vojnika na terenu. Otklanjati oružani sukob uopće kao mogućnost je naivno.

A što mislite o ponavljanju povijesti u smislu da zapad sada naoružava Ukrainu, obučava ih i td, a na kraju se Ukraina udruži sa Rusima kontra zapada? No to je politika i mišljenja sam da ova situacija ne utiče na poslovanje. Više su psihološki pritisak i mislim da ovi koji sada prodaju teško da će ponovo unutra ili tek na preko 2000. To je takva kategorija sitnih ulagača(do cca 20 dionica). Kad izađe izvješće onda ćemo vidjeti gdje smo, a mislim da smo na visokom nivou, kao što ste kolege već spominjali u prijašnjim komentarima.-

Mislim da to da se Ukrajina okrene protiv zapada i to ‘ponavljanje povijesti’ odgovara onome što kolege nazivaju teorijama zavjere, iako ne volim tu sintagmu jer je njoj suprotstavljena ona o ‘spontanom razvoju događaja’, a nismo valjda toliko naivni da vjerujemo i u to. Stvar je u tome da su Ukrajinci jako podijeljeni među sobom. Tu su obiteljske veze, povijesne veze, pogotovo onih na istoku i jugu zemlje. Jako puno etničkih Rusa u Ukrajini, velik broj i onih koji se tako osjećaju, ali zbog tih njihovih vlasti koje veličaju Stepana Banderu, zakonom izbacuju ruski jezik iz službene uporabe, a skoro pola ljudi govori ruski stoljećima.. Po gradovima srednje veličine i većim prilično uobičajen.. Uskraćuju(barem su uskraćivali) Krimu pristup pitkoj vodi… negiraju pogrome i Holokaust…

Nije dobro.. Neće to ni diplomatski izaći na dobro, a kud ako bude oružanog sukoba jer onda znači da je diplomacija potpuno podbacila.

Na poslovanje ERNTa se neće jače odraziti, ali bi moglo na cijenu zbog budućih neizvjesnosti. Cijena dionice je jedno, rezultati kompanije su drugo.

malo je off topic, ali da se nadovežem na ukrajinu. mene podsjeća na susjednu nam BiH. dakle, bure baruta. ukrajinska vlada ne priznaje ruse/rusine kao manjinu, a govorimo o najmanje 20% ili 9 milijuna stanovnika. indirektno, kao što kolega kaže, povezanih ili skrivenih barem još toliko. ako pak pogledate strukturu religije, onda je svaka riječ suvišna. da ne povjeruješ… tri vrste pravoslavlja (moskovska, kijevska i oni koji ne priznaju niti jednu patrijaršiju!!!????), rimokatolici i grkokatolici, ateisti i protestanti….

putin igra svoju igru stvaranja novog SSSR-a (vrag bi ga znao kako će se zvati!) bez pribaltičkih i kavkazkih država s jedne strane. s druge drži energetski europu za šinjak, s treće koketira s kinom, a SAD su stara priča. ako ne prevlada razum i zaiskri….. ratovat će svatko protiv svakoga.

 

Koliko sam izračunao za dionice je ERNT do sada potrošio oko 11 Milijunčeka a rezervirano je čini mi se 25. Sada je prilika da se kupi još nešto dok je cijena diskontna. Nadam se da će odgovorni dati naloge za kupnju.

Evo i moje misljenje o mogucem ratu u Ukrajni koje moze utjecati na poslovanje ERNT.

 

Trenutna situacija oko Ukrajne, dok vecina misli da rata nece biti, i krivi se Rusija i Putin, sve to dolazi naravno iz nasih zapadnih medija. Treba se vratiti na pocetak, i sagledati zasto se stvari odvijaju danas. 2008 NATO summit, Ukrajna i Gruzija su na planu da udju u NATO savez. to znaci NATO vojska i oprema na podu u Ukrajni i Gruziji. Do tada, Putin nema nikakve zelje za osvajanjem Ukrajne(niti nakon, ali smo si mi to umislili jer sebe NATO nemozemo kriviti). Nakon Summita, Putin je strogo!!! izjavio NATO vojska ne moze u Ukrajnu, te to nece dopustiti.

2008 Rusija rjesava problem Gruzije, ljudi koji su zelili NATO vise ih nema. 2014 Ukrajna, znamo svi…

Kako je podrucije Ukrajne strateski vazno za sigurnost Rusije, za Putina ekonomske sankcije njega nece odvratiti od ispunjavanja ciljeva. Tako i danas Putin ponavlja sto je rekao 2008!

 

Problem je naravno nasih politicara u NATO savezu, gdje ne vide da pokusajem ukljucivanja Ukrajne u NATO cemo samo Ukrajnu unistiti. Najbolje sto mozemo napraviti je da Ukrajna bude neovsina zemlja sama za sebe, ali moguce da je kasno za to.

Tako za Putina preostaje, unistiti ekonomski i ratom Ukrajnu prije nego sto se postigne dogovor s NATO savezom, i pokusaj micanja ljudi u Ukrajni koji su za NATO.

 

Vidimo, tenzije oko Ukrajne nece nestati preko noci (osim ako amerikanci kazu da se povlace kao i svi drugih expedicija zadnji 60godina, odustajanje od NATO za Ukrajnu).

@Monorux

Načelno se slažem. I još da dodam – Putin ima 70 godina… On je svjestan da je ovo možda njegov ‘Posljednji tango’… Razapet je između raznih pitanja.. S jedne strane, on vidi narod Ukrajine kao vlastiti, zajedničku povijest, svojevrsnu prirodnu bliskost i ne želi da taj narod gine, tj. ako baš mora doći do toga, želi da žrtve budu minimalne, na svim stranama. S druge strane u njegovoj zemlji vlada princip ‘might is right’, a ne ‘rule of law’. Ima izuzetno agresivnu oporbu na ljevici – komuniste, koji radikalno zagovaraju rat protiv Ukrajine, a žele maknuti i njega i na desnici – ruske ultranacionaliste, koji smatraju da on ne radi dovoljno u interesu ruskog naroda u RF i izvan nje, da je previše tolerantan prema islamu i da nastupa kao imperijalist, a ne kao ruski nacionalist. Onda ispada slab, a znamo što to tamo znači.

Ono što je za nas kao investitore ključno pitanje su domašaji i posljedice potencijalnih ‘sankcija'(u biti glup termin koji zapad koristi jer samo Vijeće sigurnosti može nametati sankcije svojim obvezujućim rezolucijama, a Rusija može staviti veto na svaku takvu odluku) na poslovanje ERNTa u Bjelorusiji i Rusiji. Koliko su uopće prisutni u Ukrajini? Najgore bi bilo da dođe do tih tzv. nuklearnih ekonomskih opcija glede tog SWIFTA sustava plaćanja. A i Rusija bi se potencijalno zatvorila kao tržište kompaniji koja ima sjedište u Švedskoj, državi s kojom također ima napetosti, a Hrvatska je članica NATOa.

Izgledi za sve te scenarije su dosta mali, ali nisu zanemarivi. Ne bi sad kompanija ERNT posrnula, ali rast bi u tim scenarijima bio manji. To je nešto čemu trebamo racionalno, stoički pristupiti.

Što bi bilo kad bi bilo, ipak neće uticati na poslovanje ove perjanice ZSE. Nego da mi vidimo kakvi su izgledi za dividendu i gdje bi cijena mogla otići nakon što se situacija smiri, a hoće. Što mislite kolege koji imate ovu biser-dionicu, što očekujete?

New Report

Close