ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 24.04.2024. u 17:59
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ERNT
205,11
18.460
90
205,00
206,00
-0,49%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

plavi05, 03.01.2022. u 14:30

Tako veliki broj dionica u trezoru nije sigurno sve za nagrađivanje već i za poništavanje, što će okrupniti vrijednost udjela postojećim dioničarima.

 

Mislim da bi tako nešto bilo posebno najavljeno, a i kompliciranije je to izvesti s dionicama koje imaju nominalnu vrijednost, iako nije nemoguće. Vidjet ćemo. ~13310 ili koliko dionica je jedan posto kapitala.

Trezorske dionice tako velike vrijednosti mogu poslužiti za širenje poslovanja, kupnju neke tvrtke preko koje će osvajati neko novo tržište i na temelju nekih budućih većih prihoda cijena dionice na TK poraste ERNT proda dionice iz trezora i povoljnije kupi buduću akviziciju.

U svakom slučaju je procjena uprave da je dionica podcijenjena i da će još rasti. Upravo to je trenutak kada je share buyback dobar potez, kao što to primjerice radi Intel.

U obrnutom slučaju, kad je dionica precijenjena, a kompanija treba cash, onda izdaju nove dionice i na taj način dolaze do casha bez da dižu kredite. Tako to radi Tesla Motors. Za kompaniju i upravu je to gladi bradu, a za malog dioničara je to tiha smrt od tisuću rezova.

Uzmimo u obzir da oni ipak jesu najavili da je to za program nagrađivanja, koji će vjerojatno trajati i više godina, a ne sve odjednom. Kako god, puno je bolje da rade to što rade, nego da rade obrnuto.

Što mislite, bi li se moglo to još korigirati do 1800kn i kusur kroz ovaj mjesec ili neće puno ispod 1900kn?

Nezahvalnoj je prognozirati kratkotrajno kretanje cijene ali nakon objave GFI i odluke o isplate dividende cijena bi mogla preskočiti 2000 kuna

S obzirom na poslove koji se već obavljaju cijena preko 1900 je realna. Gledajući na prošlogodišnje rezultate za očekivati je divid oko 100kn. Budući da je divid uglavnom oko 5% cijene nije nerealno da cijena do DD dođe na 2000. Ako do tada objave još koji posao moglo bi i više od toga.

Njihova dividenda je trenutno među izdašnijima generalno, ne samo u Hrvatskoj. Kad pogledamo da je dividendni prinos S&P 500 indeksa sada ~1,5%.

A ljepota svega je da je potpuno održiva, s obzirom na takav golemi free cash flow.

Nitko od nas ulagača nije u dionici isključivo zbog dividende, ali nam je jaki motiv iz niza razloga, kako teoretskih, tako i praktičnih.

Ako ROCE ratio ostane tako visok kroz cijelu ovu i iduću godinu, skok cijene će biti značajan.

Za FCF vrijedi isto. Ako se bude kretao oko 200 milijuna kuna godišnje, x20 daje ciljani market cap od 4 milijarde kuna, odnosno oko 3.000kn po dionici.

Naravno to sve je po fundamentalnim pokazateljima i pod pretpostavkom da te vrijednosti budu takve. Mogu biti i manje, a s druge strane, nije nemoguće da čak budu i veće!

Malo sam računao…trenutno bi trebala biti cijena na cca 2020. Naravno realno ovisi o kupcima i njihovoj spoznaji trenutnog stanja i budućnosti.

@redizajnlos

Koju metodu valuacije koristite? Kako ste došli baš na tu brojku?

Za mene znate da koristim free cash flow, kroz nj dosadašnji trend, trenutni i očekivani godišnji iznos.

Ništa posebno, osnovna fund. analiza. Novčani tok, očekivani prinosi-kratkoročni dugoročni, dividenda, pa i usporedba sa “sličnom” dionicom uz fer vrijednost i odnose tokom cca 1-2 godine i naravno psihologija i trend i još neke sitnice.  Sve je to naravno neka “moja metoda” i koja mi na ERNT već duže vremena dobro funkcionira.  Jedino ERNT i pratim pomno kroz godine. ATGR sam isto pratio i bilo je kako sam analizirao. Jedino mi je greška što sam pratio ali ne i kupio, još ispod 800. Naravno nisam expert ali za sad su dobri pokazatelji.

Samo podsjetnik koji nije tako nevažan. U zadnjih 8 godina ERNT je isplatio ukupno dividende 824 kn, što je u prosjeku više od 100kn god. Uz to cijena je narasla za cca 100%. Nije zanemariv podatak da su to bile malo teže godine za poslovanje zbog Rusije uz Covid19 zadnje 2 godine. Neke dionice su rasle puno više u tom periodu ali nisu imale izdašnu a neke i nikakvu dividendu. Uz to su nestabilne i brzo i gube vrijednost. To su dionice za trejd igrače. ERNT ima pred sobom veliku perspektivu. Samo na polju 5G koji je tek krenuo je veliku potencijal a da ne govorimo još o drugim specijalnostima koje pruža ova tvrtka i to bez velike konkurencije.

Skida se sve živo i mrtvo s aska, a dugo je bio mršav promet. Što je s time? Očekuju se još bolji rezultati, a očito i prognoze? Kakva će tek cijena biti pred ex dividend date?

Vilim Primorac, predsjednik Uprave HT Mostara i Gordana Kovačević, predsjednica Ericssona Nikole Tesle, potpisali su novi ugovor vrijedan više od 11 milijuna kuna vezan uz upravljanje softverom i licencama Ericssonovih rješenja u mreži HT Mostara.

https://eho.zse.hr/fileadmin/issuers/ERNT/COI-ERNT-94ab0ba2e78f367cba92da6f45c14a7c.pdf

Još jedan novi posao. Trejderi prodaju kao i na svakom otporu, od 1300kn pa skoro svakih 100 kn više. Do kraja ove godine očekujem preko 2500 čak i bez novih poslova, a biće ih. Nije nemoguće ni oko 3000

New Report

Close