ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

konačno razumnija izjava iz adrisa koja daje dioničarima i javnosti potrebnu informaciju
http://www.jutarnji.hr/biznis/tko-stoji-iza-tri-mala-dionicara-adris-grupe-sa-10-dionica/6277901/
Ključno je bilo pitanje o pozajmici Adris grupe Agrokoru u iznosu od 963 milijuna kuna s kamatnom stopom od četiri posto, čiji je rok dospijeća 31. prosinca ove godine.
Kao instrumenti osiguranja, objasnio je financijski direktor Adrisa Vitomir Palinec, ugovorena su založna prava nad dionicama Jamnice, što je 16.799 dionica ili udio od 75,83 posto kompanije, prava nad dionicama Konzuma, njih 11.578., što čini 51 posto dionica kompanije te založno pravo na dionice Leda (11.115 dionica, što je udio od 3,54 posto).
Financijski direktor Adris grupe Vitomir Palinec odgovorio je da “Grupa prati i sudjeluje u okviru pravnih mogućnosti u restrukturiranju Agrokora kako bi zaštitila svoja potraživanja”.
Dodatne rezervacije
– Primjenjujući načelo poslovne opreznosti i procjene mogućih rizika, napravili smo dodatne rezervacije, uključili ih u prikaz rezultata za 2016. godinu, dakle rezerviranje od 37 posto te za prvi kvartal 2017. godine, kada smo rezervirali 40 posto ukupnih potraživanja, što nipošto ne znači da smo se tih potraživanja odrekli – rekao je Palinec.

Jlist
Financijski direktor Adris grupe Vitomir Palinec odgovorio je da “Grupa prati i sudjeluje u okviru pravnih mogućnosti u restrukturiranju Agrokora kako bi zaštitila svoja potraživanja”.

ovakva izjava za štampu je bila potrebna iz adrisa

Umjesto da angažira profesionalni menadžment, ako treba i inozemni ili preotme najbolje iz branše tipa Željka Kukurina, mislim na onog iz Valamara, ne Plinija, u Adrisu se i dalje donose odluke i kadrovira od strane jednog čovjeka. Ko da su djelatnici dio neke sekte ili političke partije!

Dionicari koji se ne slažu sa postojećom upravom proglašavaju se defacto neprijateljima, a ti isti dioničari prvenstveno žele da se aktivnije počnu analizirati sve postojeće i nove strateške opcije i da Adris na konsolidiranu bilancu od 20 milijardi kuna nema neto povrat od 2% nego da počne zaradjivati ozbiljnije niovce i stvarati vrijednost dioničarima.

A tamo se još uglavnom bave “vanjskim i unutarnjim neprijateljima” i borbom protiv vjetrenjača. Bila je nada da će nakon prodaje duhana poslovi krenuti aktivnije nekim novim ili nekim drugim smjerom, a sve je ostalo po starom. Ogromne investicije u hotelske kapacitete u Rovinju bez jasne diverzifikacije na druge destinacije i neki novi koncept poslovanja i zarade u turizmu.

Riba se isto muze. Tko proizvodi ambalažu i plitice u koje se pakira riba? Gdje je tu tržište? Samo sitni i uskogrudni interesi i ulaganje u beton i željezo i skupo opremanje hotela i ostalog. Po načelu, ja tebi, ti meni.

Znam ja da neki vole dizajn, al jel normalno stolice u hotelu plaćati 500 ili 700 eura, kad je moguće dobre i kvalitetne nabaviti za trećinu te cijene. Bas gosta zaboli u kojoj stolici sjedi. To zanima možda 2% gostiju. Mnogo je važnije ulagati u dodatnu ponudu, restorana i barova i ljudske resurse. Adris tu kaska za konkurencijom. I to nije dobro.


konačno razumnija izjava iz adrisa koja daje dioničarima i javnosti potrebnu informaciju
http://www.jutarnji.hr/biznis/tko-stoji-iza-tri-mala-dionicara-adris-grupe-sa-10-dionica/6277901/
Ključno je bilo pitanje o pozajmici Adris grupe Agrokoru u iznosu od 963 milijuna kuna s kamatnom stopom od četiri posto, čiji je rok dospijeća 31. prosinca ove godine.
Kao instrumenti osiguranja, objasnio je financijski direktor Adrisa Vitomir Palinec, ugovorena su založna prava nad dionicama Jamnice, što je 16.799 dionica ili udio od 75,83 posto kompanije, prava nad dionicama Konzuma, njih 11.578., što čini 51 posto dionica kompanije te založno pravo na dionice Leda (11.115 dionica, što je udio od 3,54 posto).
Financijski direktor Adris grupe Vitomir Palinec odgovorio je da “Grupa prati i sudjeluje u okviru pravnih mogućnosti u restrukturiranju Agrokora kako bi zaštitila svoja potraživanja”.
Dodatne rezervacije
– Primjenjujući načelo poslovne opreznosti i procjene mogućih rizika, napravili smo dodatne rezervacije, uključili ih u prikaz rezultata za 2016. godinu, dakle rezerviranje od 37 posto te za prvi kvartal 2017. godine, kada smo rezervirali 40 posto ukupnih potraživanja, što nipošto ne znači da smo se tih potraživanja odrekli – rekao je Palinec.

Jutarnji je zaboravio dodati još tri brojke na kraju, jer 51% Konzuma je 11.578.459 dionica. Obzirom na količinu zaloga, i dalje pretpostavljam da će im haircut biti 50% tj. 100 m eur će naplatiti, a što znači da evenutalni gubitak 100 m eur u odnosu na zarađenih cca 300-400 m eur više (kumulativna dobit + veća prodajna cijena za TDR) ne čini mi se kao loš posao….

Kolika doza gorčine protiv prvog čovjeka ADRISA.Ako ćemo gledati širu sliku,pa i veći koncerni čitaj(VW) su imali loših poslovnih odluka.ŽIVOT IDE DALJE.Svaki dioničar ima dvije mogučnosti uzmi ili ostavi.Sve drugo je ispravljanje krive drine-to je nemoguća misija.



konačno razumnija izjava iz adrisa koja daje dioničarima i javnosti potrebnu informaciju
http://www.jutarnji.hr/biznis/tko-stoji-iza-tri-mala-dionicara-adris-grupe-sa-10-dionica/6277901/
Ključno je bilo pitanje o pozajmici Adris grupe Agrokoru u iznosu od 963 milijuna kuna s kamatnom stopom od četiri posto, čiji je rok dospijeća 31. prosinca ove godine.
Kao instrumenti osiguranja, objasnio je financijski direktor Adrisa Vitomir Palinec, ugovorena su založna prava nad dionicama Jamnice, što je 16.799 dionica ili udio od 75,83 posto kompanije, prava nad dionicama Konzuma, njih 11.578., što čini 51 posto dionica kompanije te založno pravo na dionice Leda (11.115 dionica, što je udio od 3,54 posto).
Financijski direktor Adris grupe Vitomir Palinec odgovorio je da “Grupa prati i sudjeluje u okviru pravnih mogućnosti u restrukturiranju Agrokora kako bi zaštitila svoja potraživanja”.
Dodatne rezervacije
– Primjenjujući načelo poslovne opreznosti i procjene mogućih rizika, napravili smo dodatne rezervacije, uključili ih u prikaz rezultata za 2016. godinu, dakle rezerviranje od 37 posto te za prvi kvartal 2017. godine, kada smo rezervirali 40 posto ukupnih potraživanja, što nipošto ne znači da smo se tih potraživanja odrekli – rekao je Palinec.

Jutarnji je zaboravio dodati još tri brojke na kraju, jer 51% Konzuma je 11.578.459 dionica. Obzirom na količinu zaloga, i dalje pretpostavljam da će im haircut biti 50% tj. 100 m eur će naplatiti, a što znači da evenutalni gubitak 100 m eur u odnosu na zarađenih cca 300-400 m eur više (kumulativna dobit + veća prodajna cijena za TDR) ne čini mi se kao loš posao….
[/quote]

Ma na temelju čega si to zaključio?

Ako aktiviraju zalog moraju preuzeti kompaniju i onda će im vjerovnici sjesti s hrpom jamstava na grbaču!

Osiguranje Adrisa dionicama Jamnice, Konzuma i ostalog je bezvrijedno. Pa zato ih je Todorić svima i dijelio Šakom i kapom. Majstor ih je odradio i ostavio da se glođu medjusobno oko ničega.


Kolika doza gorčine protiv prvog čovjeka ADRISA.Ako ćemo gledati širu sliku,pa i veći koncerni čitaj(VW) su imali loših poslovnih odluka.ŽIVOT IDE DALJE.Svaki dioničar ima dvije mogučnosti uzmi ili ostavi.Sve drugo je ispravljanje krive drine-to je nemoguća misija.

Potpisujem.
Ako već ne želiš kao free rider uživati u plodovima nečijeg rada i stresa, prodaj. Sve ostalo je suvišno, uključujući i pametovanja tzv. “stručnjaka” šta bi menadžment trebao napraviti (tu ubrajam i sebe).



Kolika doza gorčine protiv prvog čovjeka ADRISA.Ako ćemo gledati širu sliku,pa i veći koncerni čitaj(VW) su imali loših poslovnih odluka.ŽIVOT IDE DALJE.Svaki dioničar ima dvije mogučnosti uzmi ili ostavi.Sve drugo je ispravljanje krive drine-to je nemoguća misija.

Potpisujem.
Ako već ne želiš kao free rider uživati u plodovima nečijeg rada i stresa, prodaj. Sve ostalo je suvišno, uključujući i pametovanja tzv. "stručnjaka" šta bi menadžment trebao napraviti (tu ubrajam i sebe).
[/quote]

Menadžment ne treba vise ništa napraviti. On je sve napravio da sprži 1,5 milijardi kuna i da unazadi poslovanje ove kompanije. Mislim da je odavno došlo vrijeme da predsjednik uprave kuvertira ostavku prvom sljedećom prilikom kao i njegov NO. Ne znam sto mu sve to treba. I njima. Čovjek je bolestan i očito nema ni znanja, ni volje, a ni ambicije da se ozbiljno bavi poslom i novim razvojnim ciklusom kompanije.

I da li ću ja prodati ili neću, imam li ili nemam dionice, moja je osobna stvar. Ja se ne bavim tvojom imovinom, a nemoj ni ti mojom. Promjene su nužne, pitanje je osvještenosti, korektnosti i poštenja prema ostalim suvlasnicima koji imaju sve manje strpljenja za dosadašnje eskapade i uništavanje vrijednosti od strane uprave.



Pitajte upravu gdje se vidi za 3 ili 5 godina? Oni to nažalost ne znaju. Uprava se bavi sama sobom i zaštitom zatečenih pozicija odnosno povećanjem udjela i blokiranjem svake suvisle inicijative za bolji rast i razvoj kompanije.

Da, ulaze se u turizam, u ribu, u osiguranja… al sve je to bez nekog jasnog plana i odlučnosti da se napravi respektabilna kompanija koja bi mogla vrijediti x2 na ovu cijenu. Adris funkcionira kao obiteljska firma par velikih i nešto manjih dionicara iz Rovinja i okolice, a to u ovim uvjetima vise nije moguće. Treba profesionalizirati poslovne cikluse i upravljanje i usredotočiti se na rast i razvoj onih grana koje imaju potencijal da zarade novce, al u srednjem roku. Vise akvizirati i preuzimati. Ovako, u nekom trenutku, i Adris će biti preuzet ispod vrijednosti. Potrebne su promjene… od vrha, pa nadolje. Status quo u Adrisu traje predugo i to se vidi i na rezultatima i na rastu i profitabilnosti i na rodijacko-uhljebnickom ponašanju. Izlaganju kompaniji prevelikim rizicima u poslovima kojima se ona uopće ne bi trebala baviti, tipa posuđivanja novaca na dug i sl.

Moram priznati kako nemam takav dojam. Adris je u posljednje dvije godine doživio ogromnu promjenu – od firme koja se oslanjala samo na dugoročno neodrživ duhanski biznis, danas je jedna od najstabilnijih firmi koja se oslanja na dugoročno održive poslove (turizam, zdrava hrana i osiguranje). Za sva tri stupa trenutnog poslovanja imaju planove i ideje gdje žele biti u narednim godinama (pogledaj prezentaciju sa skupštine – ciljevi su poprilično kvantitativni).

Što se tiče širenja, iz izjava sa skupštine jasno se da iščitati kako traže "pravu priliku". Kada imaš toliko keša (i zahtjevne dioničare), vjerujem da im nije baš svejedno u što će uložiti.
[/quote]

Pravoj prilici su posudili 1,5 milijardi kuna, jer se ne mogu maknuti ni korak dalje od kamatarskog i petljaroskog mentaliteta. Prvo su čuvali monopol i skupo to plaćali, a onda su nakon sto su prodali monopol bivšem “partneru” isplatili njegovu premiju za prethodno čuvanje monopola?! Sad uređuju i prave privatnu sinekuru.

Kompanija treba zaokret. A zaokret može krenuti od novih ideja, promjene mentaliteta, nove strategije i jasnog definiranja i provedbe ciljeva. Preduvjet tome jest “svježa krv” i to je jasno ko 2 + 2!

Vau, koju kod temu otvorim ti maltretiras ljude,sa arene si dosa u adris i ista predavanja držiš ,izgleda da si frustriran bog zna radi čega pa si cijele dane na forumu.Idi malo okupaj se biti ćeš bolje volje.



Kolika doza gorčine protiv prvog čovjeka ADRISA.Ako ćemo gledati širu sliku,pa i veći koncerni čitaj(VW) su imali loših poslovnih odluka.ŽIVOT IDE DALJE.Svaki dioničar ima dvije mogučnosti uzmi ili ostavi.Sve drugo je ispravljanje krive drine-to je nemoguća misija.

Potpisujem.
Ako već ne želiš kao free rider uživati u plodovima nečijeg rada i stresa, prodaj. Sve ostalo je suvišno, uključujući i pametovanja tzv. "stručnjaka" šta bi menadžment trebao napraviti (tu ubrajam i sebe).
[/quote]

Free rider?
Kakav free rider, pa imatelj dionica je SUVLASNIK firme!
A menadžment je tu da radi za korist svih suvlasnika, a ne obrnuto!
I pritom nije bitno ima li netko jednu, deset ili milijun dionica, princip je za sve isti.

Ali uz ovakav kmetovski mentalitet, gdje se suvlasnik sam smatra free riderom, nije ni čudo da se razni Vlahovići i Todorići ponašaju prema drugim dioničarima kao prema stoci sitnog zuba.

@ spalato

Pa upravo sam se okupao?! I to nećeš vjerovati, na Kašjunima! 😀




Kolika doza gorčine protiv prvog čovjeka ADRISA.Ako ćemo gledati širu sliku,pa i veći koncerni čitaj(VW) su imali loših poslovnih odluka.ŽIVOT IDE DALJE.Svaki dioničar ima dvije mogučnosti uzmi ili ostavi.Sve drugo je ispravljanje krive drine-to je nemoguća misija.

Potpisujem.
Ako već ne želiš kao free rider uživati u plodovima nečijeg rada i stresa, prodaj. Sve ostalo je suvišno, uključujući i pametovanja tzv. "stručnjaka" šta bi menadžment trebao napraviti (tu ubrajam i sebe).
[/quote]

Free rider?
Kakav free rider, pa imatelj dionica je SUVLASNIK firme!
A menadžment je tu da radi za korist svih suvlasnika, a ne obrnuto!
I pritom nije bitno ima li netko jednu, deset ili milijun dionica, princip je za sve isti.

Ali uz ovakav kmetovski mentalitet, gdje se suvlasnik sam smatra free riderom, nije ni čudo da se razni Vlahovići i Todorići ponašaju prema drugim dioničarima kao prema stoci sitnog zuba.
[/quote]

A obzirom da si suvlasnik, koju si to ključnu odluku generirao/pomogao u kreiranju iste?
Kao i svi mi drugi, kupio si dionice i očekuješ da raste.
Da li ostvaruješ prinos bolji od CROBEX-a? Da.
U zadnjih 10 g., CAGR ukupnog prinosa (bez dividende za 2017.) za ADRS-P je 0,4% vs. CROBEX -9,1%, u zadnjih 5 g omjer je 21,7% vs. 2,7% za ADRS-P.

I plus firma bez duga, sa 3,0 mlrd HRK na računu.

Da li sam zadovoljan upravljanjem? Jesam. I želim da ovako nastave, jer na dugi rok sigurno sam u plusu.

A za kratkoročna uzbuđenja, kupiti ću Viadukt ili uplatiti loto.

seebiz 23.6.17.
http://www.seebiz.eu/adris-grupa-ponovno-trazi-dozvolu-za-povecanje-udjela-u-savi-re/ar-158319/
čini mi se da je ovo stari članak samo ponovo aktualiziran


seebiz 23.6.17.
http://www.seebiz.eu/adris-grupa-ponovno-trazi-dozvolu-za-povecanje-udjela-u-savi-re/ar-158319/
čini mi se da je ovo stari članak samo ponovo aktualiziran

originalni članak sa Siol-a, ima više informacija:
http://siol.net/posel-danes/novice/eden-najbogatejsih-hrvatov-gre-nad-savo-re-drugic-443889

New Report

Close