ZABA (Zagrebačka banka d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ZABA (Zagrebačka banka d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 27.04.2024. u 08:42
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ZABA
16,67
113.613
6,816
16,65
16,75
0,60%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Da li s ovom cijenom 18,65 OTP indeksni fond mora prodati skoro 17.000 komada Zaba dionice da mu u portfelju bude ispod 40 %, da li je i to jedan od razloga što moraju iskipavat i korigirat cijenu prema dolje. Molim odgovor od znalaca

Pa nisam primjetio neko veliko iskipavanje.

Ali se mora primijetiti vec dvotjedna stagnacija. Je li to nagovjestaj korekcije?

Pa ne može cijena unedogled rasti. Dugo se vrtila oko 12e, sada je skoro 19e…to je više od 50%, zar to nije dovoljno.

A vjerojatno će još malo ojačati kada se objavi dividenda.

Ali moze padati. A za pretpostaviti je da su i ocekivanja od dividende vec ugradjena u ovu cijenu, kao i vec poznat rezultat Q4. Cini mi se da smo dosli do plafona o kojem sam svojevremeno pisao. I zato sam zelio cuti misljenje informiranijih o mogucoj promjeni trenda. Prometi su se u stagnacijskom razdoblju rapidno stanjili, Miljac je istresao sto je trebao i imamo maestral. Pred buru? Zadnjih dana uocavam blok naloge na vrhu aska po 12.000-25.000 dionica. OTP IF-a i/ili nekog drugog? Kolega Dzono je nedavno opravdano primijetio istu stvar.

Moje mišljenje je da je dio dividende svakako ugrađen u cijenu, ali svejedno ako objave dobru dividendu (npr. 1,5eura) cijena će ipak malo gore.

A za 2 mjeseca je izvješće o prvom kvartalu, a kamate jos nisu snižene.

 





Politika dividendi



Prezentacije rezultata na Danu strategije za 2021. i 4. kvartal 2021. iznijele su našu ambiciju, za ostatak plana “UniCredit Unlocked”, raspodjelu dioničarima od ukupno najmanje 16 milijardi eura za razdoblje 2021.-2024. s godišnjim raspodjelama u skladu s organskim kapitalom generacije 1 svake relevantne godine uz održavanje ili premašivanje robusnog ciljnog omjera CET1 od 12,5-13%.



Distribucija će biti putem kombinacije dividende u novcu i otkupa dionica (ovisno o odobrenju nadzora i dioničara). Ciljat ćemo novčane dividende na oko 30% temeljne dobiti 2 u 2021. i omjer isplate od 35% od 2022. nadalje u odnosu na našu novu definiciju neto dobiti 3 .



Budući da se te raspodjele temelje na vraćanju našeg neto godišnjeg stvaranja kapitala dioničarima, smatramo ih običnim, iako očito ovise o našem izvršenju. Ne oslanjaju se na povrat viška kapitala dioničarima. To je nešto što bismo mogli razmotriti da učinimo kada je to potrebno uz odobrenje nadzornih tijela i dioničara.










1. Organsko stvaranje kapitala znači CET1r evoluciju koja proizlazi iz (i) iskazane (ili računovodstvene) neto dobiti isključujući DTA iz doprinosa prenesenog poreznog gubitka i (ii) RWA dinamičkog neto regulatornog utjecaja i scenarija PD.


2. Temeljna neto dobit znači iskazanu (ili računovodstvenu) neto dobit prilagođenu za neposlovne stavke.


3. Neto dobit znači iskazanu (ili računovodstvenu) neto dobit (za temeljnu neto dobit za 2021. kako je gore definirano) prilagođenu za utjecaje DTA-a iz testa održivosti prijenosa poreznog gubitka (samo za Grupu).



Puno toga napisano,  a malo toga konkretno rečeno.

Najavljivalo se oko 400 milijna eura dobiti prema izvještaju Unicredita, a ispalo preko 500 milijuna eura dobiti. Sjajno izvješće.

Inače, pisao sam o tome u ranijim postovima da se najava za oko 400 milijuna dobiti ne poklapa sa izračunima i tako je i ispalo.

https://eho.zse.hr//fileadmin/issuers/ZABA/FI-ZABA-3190e1554d1970c3c66f553418ea9f29.xlsx

Objavljena dividenda od 1,23 nakon poreza, a onda krenulo rušenje cijene…

Jel to objava dividende ili ex dividend date pa da se ovako ruši.

Ili su neki očekivali neku nerealnu dividendu…

Malo sam gledao kamatnu stopu za euro i lani je prosječna bila oko 3,55 % za 2023.godinu, dok sam za ovu godinu napravio kalkulaciju i prosječna kamatna stopa nebi trebala biti niža od 4,11% za 2024.

Ako Zaba ima 5 milijardi položeno kod HNBa, onda bi razlika u zaradi izmedju ’23 i ’24 bila oko 26,5 milijuna eura, odnosno oko 200 milijuna kuna više  u ’24toj nego u ’23oj…ili 15% više.

Danas N.Bakić na facebooku tvrdi da će se prihodi od kamata smanjiti. Toliko o njemu ozbiljnosti.

A također neki, ne znam kako bi ga nazvao nego čudakom, jucer u 16:00h ruši cijenu sa 18,50 na 18, a danas sa 17,30 na 17 eura. Pretpostavljam da je neki fond, odnosno netko tko ne trguje svojim novcem.

Inflacija u EU u veljači 2,6% u odnosu na očekivanih 2,5%..Dakle, još ništa od snižavanja kamatnih stopa 🙂

Malo sam gledao kamatnu stopu za euro i lani je prosječna bila oko 3,55 % za 2023.godinu, dok sam za ovu godinu napravio kalkulaciju i prosječna kamatna stopa nebi trebala biti niža od 4,11% za 2024.


Ako Zaba ima 5 milijardi položeno kod HNBa, onda bi razlika u zaradi izmedju ’23 i ’24 bila oko 26,5 milijuna eura, odnosno oko 200 milijuna kuna više  u ’24toj nego u ’23oj…ili 15% više.


Danas N.Bakić na facebooku tvrdi da će se prihodi od kamata smanjiti. Toliko o njemu ozbiljnosti.


A također neki, ne znam kako bi ga nazvao nego čudakom, jucer u 16:00h ruši cijenu sa 18,50 na 18, a danas sa 17,30 na 17 eura. Pretpostavljam da je neki fond, odnosno netko tko ne trguje svojim novcem.

Dosta bitna informacija o depozitima kod središnje banke. U 2024 se nastavlja po starom!

https://novac.jutarnji.hr/novac/aktualno/dobit-banaka-lani-je-porasla-cak-91-posto-ali-ne-od-kucanstava-hnb-im-je-lani-isplatio-479-milijuna-eura-15435757

Рінат Ахметов "тільки небо - це межа!"

New Report

Close