ZABA (Zagrebačka banka d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ZABA (Zagrebačka banka d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 16.04.2024. u 15:45
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ZABA
17,41
121.055
6,955
17,35
17,40
-5,43%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

cijena gore ili dividenda je jednako,,,

Sun Tzu – [b]Umijeće Ratovanja[/b] & George S. Clason - [b]Najbogatiji čovjek u Babilonu[/b] vrijedi pročitati

Setac, 04.01.2021. u 09:55

Ništa čudno

HNB predlaže da banke do kraja 2021. ne isplaćuju dividendu

cijena gore ili dividenda je za mene jednako,,,

 

 

Sun Tzu – [b]Umijeće Ratovanja[/b] & George S. Clason - [b]Najbogatiji čovjek u Babilonu[/b] vrijedi pročitati

kornat, 04.01.2021. u 10:40

cijena gore ili dividenda je jednako,,,

Čak i bolje kad se cijena napuhne prije dividende u 2022., rasprodam uz veliku kapitalnu dobit, a porez na kapitalnu dobit izbjegnem pa nazad unutra kad padne cijena.

Bitno je da rezervacije ne pokvare previse rezultat, i da ne provedu delistiranje kao PBZ

yieldchaser, 04.01.2021. u 14:58

 





kornat, 04.01.2021. u 10:40



 

cijena gore ili dividenda je jednako,,,

 



 

Čak i bolje kad se cijena napuhne prije dividende u 2022., rasprodam uz veliku kapitalnu dobit, a porez na kapitalnu dobit izbjegnem pa nazad unutra kad padne cijena.

 

Možeš li molim te pojasniti na koji način izbjegneš porez na kapitalnu dobit? Ja sam bio uvjerenja da ukoliko prodaš i ostvariš zaradu a da pri tome vrijednosni papir nisi imao dulje od tri godine – moraš platiti porez.

@slax

Dvije godine je, ne tri. Prilično je jednostavno – držim dionice jako dugo, ubirem dividende, ne prodajem ništa, samo eventualno dokupujem. Tako sam se ponašao i u proljeće prošle godine. Iako bi mi bilo bolje da sam tad iskrcao to malo ADPLa što sam imao i možda ušao nazad kad je palo na ispod 120kn.

Čim uprava najavi dividendu, cijena dionice krene rasti. Onda zadam cijenu po kojoj mi je ok za izaći prije datuma zabilježbe. Tako uzmem i tu dobit koju bih inače uzeo kroz dividendu, a na koju ne bih mogao izbjeći porez, nego bi mi bio ustegnut od SKDDa. Nakon toga opet uđem u dionicu(konkretno u ZABU) i opet držim do daljnjega. Ne znači da bih recimo ušao nazad u spomenuti ADPL, iako jako volim i tu kompaniju.

jučer su banke u Europi rasle. unicredito čak 6%. možda i Zaba može danas potegnuti

yieldchaser, 06.01.2021. u 17:29

@slax

Dvije godine je, ne tri. Prilično je jednostavno – držim dionice jako dugo, ubirem dividende, ne prodajem ništa, samo eventualno dokupujem. Tako sam se ponašao i u proljeće prošle godine. Iako bi mi bilo bolje da sam tad iskrcao to malo ADPLa što sam imao i možda ušao nazad kad je palo na ispod 120kn.

Čim uprava najavi dividendu, cijena dionice krene rasti. Onda zadam cijenu po kojoj mi je ok za izaći prije datuma zabilježbe. Tako uzmem i tu dobit koju bih inače uzeo kroz dividendu, a na koju ne bih mogao izbjeći porez, nego bi mi bio ustegnut od SKDDa. Nakon toga opet uđem u dionicu(konkretno u ZABU) i opet držim do daljnjega. Ne znači da bih recimo ušao nazad u spomenuti ADPL, iako jako volim i tu kompaniju.

 

 

 

-Opet nisi izbjegao porez na kapitalnu dobit.

Evo ovako.

Kupis preko 1 brokera a prodas preko drugoga i ako te uvate to moraju u roku u kome porezni dug ne zastarjeva a to je……1 godina ili 5.

Ne znam tacno.

 

Posto su lijencine u poreznoj, veca je sansa da te ne uvate.

Prodati Zabu i uloziti u ht i slicne dionice koje daju divku i pred kraj godine opet u Zabu.

Konkretno mi se Ht cini dobrim jer daje svake godine divku koja nije masna ali je sigurna plus likvidnost ,plus potencijal rasta ,jer je ovo doba tehnickih dostignuca.

posmatrac, 07.01.2021. u 15:08

Prodati Zabu i uloziti u ht i slicne dionice koje daju divku i pred kraj godine opet u Zabu.

Konkretno mi se Ht cini dobrim jer daje svake godine divku koja nije masna ali je sigurna plus likvidnost ,plus potencijal rasta ,jer je ovo doba tehnickih dostignuca.

HT je prošlost.

Da je dionica ispod 100 kn to bi bila neka druga priča. Na ovim razinama nije best buy.

ZABA se ovdje mrcvari već mjesecima… ali ne sumnjma u potencijal rasta x2 dok korona ne bude prošlost i bude imala dopuštenje ECB/HNB za isplatom dobiti…

 

Trolam, hejtam, vrijeđam, ponižavam, omaložavami - mućki Džubrarim.

@posmatrac

Zabrijao si. Ja sam u ZABI još od sredine 2019. I u proljeće 2020. sam kupovao, 14,000 komada ukupno imam. Do proljeća 2022. dvije godine i tad pred dividendu prodam, nakon što ih držim dvije godine. Ta kapitalna dobit je izuzeta od oporezivanja. I sve radim preko PBZ Brokeri… Nakon isplate dividende opet uđem u ZABU. Meni je ZABA buy&hold forever, ali naravno da bih koristio priliku da neoporezivo zaradim ‘izašavši’ da bih onda opet ušao. To je zakonita porezna evazija. Sve čisto, nema mijenjanja brokera i petljanja…

A porezna zastara je bila 6 godina, efektivno 7, a vjerujem da je i dalje takva. Jer se računa 6 godina od proteka godine u kojoj je nastala porezna obveza.


@Djubre

Kapitalna dobit na HTu neće biti neka, ali oni otkupljuju i poništavaju vlastite dionice pa se trzišna kapitalizacija dijeli na manji broj dionica i time veća cijena svake pojedine, veća zarada po dionici i u krajnjoj liniji veća dividenda po dionici. Žao mi je da nisam slušao Investa kad je govorio da je HT best buy u proljeće prošle godine jer bio. Doduše, on ga je nastavio kupovati i po većim cijenama. Razloge koje sam gore naveo mi je on rekao i kolega je u pravu. Znam jer sam napravio sâm svoje istraživanje…

ZABAin x2 potencijal je samo to  – potencijal. I sâm si jednom rekao da nismo dovoljno efikasno tržište da ZABA ide na 80kn i gore. Iako bi ju ta kumulacija dobiti mogla odvesti na ~75kn. Takav rast cijene se već događao u prošlosti ZABAe kad nije dugo isplaćivala dividendu.

HT ne otkupljuje dovoljno niti program otkupa traje još dugo kako bi imao značajnu ulogu ma rast cijene. Govorimo o jedva par posto ako ne i promilima.

Veći problem je pad dobiti i izvlačenje dobiti programom kupovine korporativnih dionica DT.

Konkurencija je nemilosrdna i svi su prisiljeni spustiti cijenu. Gotovi su dani roaminga, telefona i skupog interneta.

Pa s Netflix-om ili HBO imam volji programski sadržaj nego li da plaćam TV. I duplo jeftinije.

Što se tiče ZABA-e.

Ne vidim prostor za rast dok ne izađe ovaj Fond s Cipra ili odakle već. Ali Zasigurno mi je jedna od dražih dionica.

Imam ZABA i IKBA, izašao u potpunosti iz HT.

yieldchaser, 07.01.2021. u 22:07

@posmatrac

Zabrijao si. Ja sam u ZABI još od sredine 2019. I u proljeće 2020. sam kupovao, 14,000 komada ukupno imam. Do proljeća 2022. dvije godine i tad pred dividendu prodam, nakon što ih držim dvije godine. Ta kapitalna dobit je izuzeta od oporezivanja. I sve radim preko PBZ Brokeri… Nakon isplate dividende opet uđem u ZABU. Meni je ZABA buy&hold forever, ali naravno da bih koristio priliku da neoporezivo zaradim ‘izašavši’ da bih onda opet ušao. To je zakonita porezna evazija. Sve čisto, nema mijenjanja brokera i petljanja…

A porezna zastara je bila 6 godina, efektivno 7, a vjerujem da je i dalje takva. Jer se računa 6 godina od proteka godine u kojoj je nastala porezna obveza.

@Djubre

Kapitalna dobit na HTu neće biti neka, ali oni otkupljuju i poništavaju vlastite dionice pa se trzišna kapitalizacija dijeli na manji broj dionica i time veća cijena svake pojedine, veća zarada po dionici i u krajnjoj liniji veća dividenda po dionici. Žao mi je da nisam slušao Investa kad je govorio da je HT best buy u proljeće prošle godine jer bio. Doduše, on ga je nastavio kupovati i po većim cijenama. Razloge koje sam gore naveo mi je on rekao i kolega je u pravu. Znam jer sam napravio sâm svoje istraživanje…

 

 

 

 

-Naravno da nema poreza nakon 2 godine.

Covjek te pitao kako izbjegnes porez.

 

Pbz brokeri imaju 0.5 % proviziju a poba brokeri 0.29%.

Erste 0.4%.

 

yieldchaser, 07.01.2021. u 22:07

@posmatrac

Zabrijao si. Ja sam u ZABI još od sredine 2019. I u proljeće 2020. sam kupovao, 14,000 komada ukupno imam. Do proljeća 2022. dvije godine i tad pred dividendu prodam, nakon što ih držim dvije godine. Ta kapitalna dobit je izuzeta od oporezivanja. I sve radim preko PBZ Brokeri… Nakon isplate dividende opet uđem u ZABU. Meni je ZABA buy&hold forever, ali naravno da bih koristio priliku da neoporezivo zaradim ‘izašavši’ da bih onda opet ušao. To je zakonita porezna evazija. Sve čisto, nema mijenjanja brokera i petljanja…

A porezna zastara je bila 6 godina, efektivno 7, a vjerujem da je i dalje takva. Jer se računa 6 godina od proteka godine u kojoj je nastala porezna obveza.

@Djubre

Kapitalna dobit na HTu neće biti neka, ali oni otkupljuju i poništavaju vlastite dionice pa se trzišna kapitalizacija dijeli na manji broj dionica i time veća cijena svake pojedine, veća zarada po dionici i u krajnjoj liniji veća dividenda po dionici. Žao mi je da nisam slušao Investa kad je govorio da je HT best buy u proljeće prošle godine jer bio. Doduše, on ga je nastavio kupovati i po većim cijenama. Razloge koje sam gore naveo mi je on rekao i kolega je u pravu. Znam jer sam napravio sâm svoje istraživanje…

 

Puno hvala kolega na pohvali, velika čast a posebno kada ona dolazi od potvrđeno izuzetno kvalitetnog ulagača kao što si ti 🙂

Znam kakav si ulagač, i samo naprijed 😉

 

New Report

Close