ZABA (Zagrebačka banka d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ZABA (Zagrebačka banka d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 16.06.2024. u 07:55
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ZABA
17,99
6.854
381
17,95
18,00
0,00%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Ni jedni ni drugi nisu u poziciji da lupaju šakom po stolu. Biti će tu još kompromisa. HNB će oslobađati sredstva banke (mic po mic), a Taljani neće povlačiti novac. Na kraju dužnik mora preživiti kako bi podmirivao svoje obaveze. Znači na kraju proizlazi: ništa od dividende.
Da me bar hoće Uni Credit istisnuti s poštenom cijenom po dionici. Mislim da ni ostali dioničari nebi imali ništa protiv. No i od toga ništa.


Nemoze zabraniti isplatu dividende, ali moze zabranit vlasniku da povuce devize iz zemlje. Moze iznjet kune ako hoce. [lol]

a da li može kupiti zlato pa ga iznijeti? [lol]

Ja mislim da je najjednostavnije, ako bi ALLIANZ SE pristao po razumnoj cijeni, otkupiti od njega 10 % za trezor, i poništiti, jer ako Unicredit baš nije tako jako stisla kriza likvidnosti da im treba svaki keš kojeg se mogu dočepati nekako, tada ovo (otkup i poništavanja dionica) dugoročno predstavlja dobru alternativu isplati dividende.

P.S. Ali što onda Allianz radi, može li i njemu HNB spriječiti da svoje kune dobivene prodajom dionica pretvori u EUR i iznese? Doduše, mislim da Allianz ni ne bi iznosio, on bi uložio u nešto u drugo u RH, oni znaju u ovakvim situacijama/kriza izabrati podcijenjene dionice, možda bi sasvim bili raspoloženi svoj udjel u ZABA-i zamijeniti sa nekim drugim ulaganjem.

Stvar je u tome, što god Unicredito napravio, neće moći iznijeti gotovinu van. U bilo kojem obliku i pod bilo kojim izgovorom. Ovdje forma nije bitna…

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

,,KAJ MISLITE,,BUDE LI DIVIDENDE,,,KOLIKO JE BILA ZADNJA,

pitam se kakva bi bila situacija da zg banka nije prodana uni creditu, pitam se može li gore od ovoga – slobodni pad.


Moze probat vjerovatno dizanjem rezervi, adekvatnosti kapitala i raznih ostali regula probat sprijeciti isplatu dividende… Ali ne brine njih dividenda, nego odljev deviza.

Mislim da će se ipak morati postići kompromis, tj. da se ne dira dobit iz ranijih godina te da se limitira iznos koji će ići u dividendu. Ne može HNB u potpunosti zabraniti Unicreditu da si pripomogne dividendom u ovakvim kriznim vremenima. Bitno je da se isplatom dividende ne oslabi ZABA i ne dovede u pitanje njena stabinost, mislim da to najviše brine Rohatinskog.
S druge strane, ZABA je odlična i stabilna banka i možda je bolje da se sva dobit usmjeri u širenje i preuzimanje drugih manjih banaka i za par godina bi ZABA mogla biti jak regionalni igrač.

Hrvatska ulazi u EU glasovima 30% biračkog tijela. 70% birača nije dalo svoj glas za ulazak u EU!


pitam se kakva bi bila situacija da zg banka nije prodana uni creditu, pitam se može li gore od ovoga – slobodni pad.

Uvijek može gore… [wink]

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!


S druge strane, ZABA je odlična i stabilna banka i možda je bolje da se sva dobit usmjeri u širenje i preuzimanje drugih manjih banaka i za par godina bi ZABA mogla biti jak regionalni igrač.

u pravilu, poduzeća koja su preuzeli stranci, teško da će postati jaki regionalni igrači, pogotovo ovakva poduzeća koja to mogu samo akvizicijama po susjedstvu/inozemstvu, naime postavalja se pitanje zašto to (akvizicije) matica ne bi činila direktno, zašto bi im bilo isplativije preko podružnice u kojoj nemaju 100 % udio… To nekada može biti slučaj, ali češće NE, stoga ja (premda mi je ok "držati manjinski udjel i u firmi koja ima većinskog ali kvalitetnog vlasnika") ne volim baš poduzeća koji imaju stranog "strateškog" većinskog vlasnika, barem što se tiče u tome kontekstu regionalnog širenja…

Nažalost ali to je tako, nije velika vjerojatnost da će se oni (znatnije) regionalno širiti… Kada bi većinski vlasnik bio netko iz RH (a da taj netko nije druga banka) tada bi regionalno širenje bilo za očekivati, npr. kada bi većinski vlasnik Zagrebačke banke bila Adris grupa, tada bi bilo logično očekivati da će preko ZABA-e preuzimati druge banke, a ne direktno, no kako je Unicredit vlasnik… ovdje samo "slučajno" može ispasti da preko ZABA-e preuzme nešto vani umjesto da direktno, ako to iz nekog razloga bude isplativije/jednostavnije, a to nije uvijek tako…

Ima puno takvih firmi koje mi se sviđaju, ali mi nije ugodna misao da imaju stranog većinskog vlasnika, npr. Zagrebačka pivovora ili Dukat, su sjajni primjeri, jako lijepe firme, ali koje teško da će se širiti na regiju, nego će to činiti njihove "matice" direktno… no to ne znači da imati manjinski udio u nekoj takvoj firmi (ukoliko postoji bar nekakav razumni free float, a ne da je oko 5 % pa da se treba bojati sqeez outa) nije dobro, dapače, i ZABA je po ovim cijenama super, i ZAPI je po oko 2.200 kn meni nešto jako primamljivo… sve to može biti zgodno za malog ulagača (recimo često u takvim situacijama su to jako dobre dividendne dionice, ako su kupljene po zgodnoj cijeni), ali u načelu – meni ja jako žao što je stanje stvari takvo, što većinski nije "netko naš" nego stranci što nam drže ono najvrjednije što imamo u državi…

ZABA je super, ali šteta što je Unicredit-ova, koliko god će sada netko pričati da nije tako da ne bila ovo što je sada… a možda i ne bi, ali mogla je biti, itekako je mogla biti.

P.S. Mislim stvarno je razumno očekivati da će ZABA preuzeti neku manju banku vani, toliko malu da je Unicreditu nezanimljivo se time baviti osobno nego radi preko podružnice :P, ne kažem ja da se to neće nikada događati, ali smatram da je puno manje vjerojatno i da će to biti aktivnosti puno manjeg opsega nego da je vlasnička struktura drugačija…

Tko zna kada ZABA treba objaviti izvješće za 2008.Mislim da će to izvješće potaknuti oporavak cijene ove dionice

@Lynx
Uni Credit upravlja bankama u istočnoj Evropi putem svoje banke u Austriji /BA-CA/. Za manje banke u regiji možda bi i ZABA bila dobra. No, sumnjam da će se Uni Credit širiti. Čak i sa 4 miljarde EUR-a dobiti u 2008. Nije problem kreditirati nego naplatiti.

ZABA se ponaša kao dobar poduzetnik želi što veću dobit uz što manji rizik.
Iz razloga što je najveća treba paziti i da država sa njom bude zadovoljna.

Dobra najava i za ZABU?

UniCredit Srbija: Dobit 30,6 mil. eura

Kapital banke tijekom prošle godine povećan za 42 posto na gotovo 220 milijuna eura
http://www.bankamagazine.hr/default.aspx?TabId=103&View=Details&ItemID=48800

Be vewy vewy quiet. I'm hunting wabbits!

New Report

Close