RIVP (Valamar Riviera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska RIVP (Valamar Riviera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 10.05.2024. u 05:55
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
RIVP
5,00
61.631
12,329
4,98
5,02
-0,40%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Kolega Newinvest, postupak Vam je slijedeći:
1. morate biti vlasnik tih naslijeđenih dionica, tj.. biti upisani u skdd (to lako provijerite), ako niste onda treba u skdd poslati rješenje o nasljeđivanju i tražiti od njih da Vam te dionice prepišu na Vaše ime
2. trebate sa cerp-ovog weba skinuti obrazac zahtjeva za provjeru duga iz ugovora o prodaji dionica (imate ga na naslovnoj stranici cerpa na dnu stranice) i isti popuniti sa podacima koje znate (ako neznate sve, nema veze, oni će već pronaću ugovor) te ga obavezno pošaljite u cerp sa povratnicom, da imate potvrdu da su to zaprimili
3. nakon toga ćete od cerp-a dobiti izračun vrijednosti preostalih neotplaćenih dionica (nije bitno što je kod Vas slučaj da se radi o Rapcu koji više ne postoji kao dionica, oni će to preračunati u RIVP, ja sam imao slučaj ISTT-PLAG) i onda imate rok od 6 mjeseci da uplatite preostali iznos (ne morate čak niti odjednom, možete u više puta) ako Vam se naravno bude sviđala cifra koju će Vam cerp izračunati (ja sam imao slučaj sa ISTT-PLAG da su mi izračunali da me dionica košta cca 3.100 kn, znači više od trenutno tržišne, te naravno da to nisam pristao otkupiti)
4. Kada otplatite taj dug prema cerpu (naravno ako Vam bude dug prihvatljiv), cerp izdaje potvrdu da su dionice otplaćene koje će onda poslati u RIVP, a RIVP će o tome obavijestiti skdd, koji će onda promijeniti status Vaših dionica iz neotplaćenih u otplaćene
Eto, to je ukratko procedura, ako imate još pitanja slobodno se javite ….

Sve to stoji ali postoji i brži put. Ja sam danas poslao skenirani zahtjev mailom u CERP i primio odgovor da je zaprimljen – pisani odgovor bih trebao dobiti za 5-6 dana. Čudi me visoka cijena budući da obračunavaju tadašnji popust – ja sam imao tada 32%. Na današnju cijenu RIVP 34,xx to bi bilo 23,xx, ali ne znam koji im je način izračuna tako da to vjerojatno nije baš tako. I to će se saznati za nekoliko dana.

Nasljednicima ne obračunavaju popust … ja sam dionice ISTT-PLAG naslijedio, tako da nisam imao pravo na popust. Kako će obračunavati RIVP, nemam pojma. Naveo sam samo moj primjer iz kojeg proizlazi da očito nije uvijek isplativo otplatiti dug….

Pa to to je i logično, zašto bi se prenosio popust?

Svi bi nešto mukte.

Apsolutno se slažem sa Vama, kolega DonJuan ….

Nije mi poznato da li popust vrijedi i za nasljednike. Izračun bivšoj kolegici iz RIVP glasi na nešto manje od 25 kuna, ali tada je imala manje radnog staža od mene – popust se dobivao i na osnovi radnog staža. Kada budem dobio izračun mogu ga objaviti ovdje.

Hvala svima na informacijama, vidim ima ih puno sada ću sve to pročitati i proučiti.
Usput se pridružila i mama koja također ima nekih 130 neotplacenih dionica Rapca tako da ću odraditi to za cijelu obitelj.

Uglavnom ako sam dobro shvatio prvo treba poslati zahtjev cerpu za obračun, do 14.12?
Dali se do 14.12 treba poslati i zahtjev za otkup ili se isti podrazumijeva odnosno je uključen u zahtjev za obračun?

Hvala i pozdrav.

Do 14.12. je rok za slanje zahtjeva (Zahtjev za plaćanje duga iz ugovora o prodaji dionica itd….). Nakon izdavanja obračuna imate rok od 6 mjeseci za uplatu.

Dali netko ima ideju koliko dionica RIVP mogla vrijediti jedna dionica Rapca, nominale od 100 DEM-a
Onako čisto da vidim dali se uopće isplati zapocimati ovaj proces?

Hvala

Kolega istriano: pitao ja, popust ne vrijedi za nasljednike
Kolega Newinvest: uvijek se isplati poslati zahtjev, to Vas ne košta ništa a dobit ćete obračun na osnovu kojega ćete vidjeti da li Vam se onda isplati kupiti te dionice ili ne
Prvo šaljete zahtjev za obračun duga i na obračunu kojega dobijete će Vam pisati kako trebate platiti.
Evo Vam kontakt podaci koje sam ja dobio na popratnom dopisu:
tel. 01 6346-176, zvati utorkom i četvrtkom od 09-12 sati (sutra je četvrtak), e-mail: lozika.kamber@cerp.hr
U svakom slučaju bitno je da pokrenete proces (uputite zahtjev za obračun duga) jer ako Vam tu prođe zakonski rok, onda gubite pravo na kupovinu tih dionica i one automatski postaju vlasništvo cerp-a.

To je država ionako odigrala prilično k….ski jer su to progurali kao dva članka zakona o upravljanju državnom imovinom, a javnost sa tim uglavnom nije bila upoznata, već su pojedine firme slale obavijjesti imaocima neotplaćenih dionica. Ja recimo o tome nisam imao pojma jer PLAG nije očito obavijestila imaoce o tome, dok ARNT je i tako sam saznao za to, premda sam ranijih godina višekratno kontaktirao cerp vezano za to, i uvijek dobijao odgovor da to još nije zakonski definirano.

Tako je kolega @mjanko. I ja sam za to doznao preko kolegice koja radi u RIVP. Oni su pismeno obavijestili svoje zaposlenike (pretpostavljam sadašnje jer meni kao bivšem još ništa nisu poslali).

nisu ovo još neki proemeti al može li opet ispod 34 kn?
što mislite kolege?
čekati ili na ovim razinama posegnuti u škrabicu?

nije zanemarivo: ako sljedeća dividenda bude recimo 1,10 kn, daje div. yield od cca 3%
plus mogući rast dionice do ljeta sljedeće godine na razine preko 40-42-45 kn

znači laganih 20-30% s dividendom

Kolega accountant, ne smetnuti sa uma prilikom analize in ili out i odluku po kojoj se dodjeljuje bonus upravi ukoliko dionica ima porast vrijednosti u tekućoj godini a vrijedit će od 1.1.2019. Pisao sam o tome prije nekoliko mjeseci i kao glavni razlog uz poveće zaduženje firme odlučio prodati dionice. Niski start dionice na početku godine u tom momentu je vrlo bitan…


nisu ovo još neki proemeti al može li opet ispod 34 kn?
što mislite kolege?
čekati ili na ovim razinama posegnuti u škrabicu?

nije zanemarivo: ako sljedeća dividenda bude recimo 1,10 kn, daje div. yield od cca 3%
plus mogući rast dionice do ljeta sljedeće godine na razine preko 40-42-45 kn

znači laganih 20-30% s dividendom


Za dividendu racunate 2-3%,a cijena od pocetka godine pala sa 43 na 34 kune i pokazuje tendenciju pada???
Koja je tu racunica?

https://hrportfolio.hr/vijesti/kompanije/trezor-sve-puniji-ceka-se-odgovor-trzista-54241
Tako je u danima kad poraste likvidnost, dio trgovanja pojedinom vrijednosnicom čisto zauzimanje pozicija investitora, a dio trgovanja se odnosi na investitore koji reagiraju na promjene u tržišnim cijenama. “Kod Valamara je jedna od stvari koja ima utjecaj na kretanje cijene dionice također očekivanje o otkupu vlastitih dionica od strane društva. Trenutak otkupa veće količine trezorskih dionica je kod turističkog društva kao što je Valamar povezan s cikličnošću poslovanja te specifičnosti hrvatskog turizma, kod kojeg se većina prihoda poslovanja u godini realizira u srpnju i kolovozu.

Tako da Valamar Riviera trenutno raspolaže velikim količinama gotovine, a dio trenutno namjerava iskoristiti za otkup vlastitih dionica”, navode. Količinom vlastitih dionica koje društvo ima, dodaju, utječe se na pokazatelj zarade po dionici, jedan od najvažnijih pokazatelja za svakog pojedinog dioničara.

Na kraju 2017. Valamar je u trezoru držao oko 1,8 milijuna vlastitih dionica, ili 1,42% temeljnog kapitala. Saldo je to nakon otpuštanja oko 62,58 tisuća vlastitih dionica radi isplate dividende. Danas ih ima nešto više od 2,6 milijuna, što je 2,0936% u odnosu na kraj 2017. povećanje iznosi oko 45%, ali je bitno ispod razina koje bi bile indikativne. Zadnja cijena iznosi 34,90 kn, uz pad od 1,97%.

još samo treba znati kada prodati a kada ponovno ući

New Report

Close