RIVP (Valamar Riviera d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska RIVP (Valamar Riviera d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 16.06.2024. u 05:04
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
RIVP
5,04
6.486
1,287
5,02
5,04
0,00%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/S-glavnih-trzista-stizu-odlicne-najave-Nova-turisticka-sezona-u-Hrvatskoj-srusit-ce-sve-rekorde

fimina analiza drži vodu sa svih aspekata

Je kad očito piše da projekciju rasta prihoda temelji na rastu cijene smještaja, a svi koji se bave poslovima pružanja usluga hrane i smještaja znaju da cijene vrište u odnosu na konkurenciju i da nije realno očekivati da se sun&beach segment nastavi dalje rasti po dosadašnjim stopama, barem ne u cjenovnom smislu. Cijene više ne mogu dizati zato jer su i sad previsoke i prava je sreća da netko toliko plaća 4* u Poreču. Taj katalizator rasta je uglavnom iskorišten. Pa nisu emitivna tržišta baš toliko napaljena Porečom kao masovnom destinacijom da za 7 dana u hotelu plaćaju 2000 ili 2500 eura samo za noćenje?

Možda je nekima to smiješno, al klasično pumpanje cijena + duža sezona kao univerzalni recept za rast prihoda po dosadašnjim stopama, jest najobičnija glupost.

Slažem se s Fahrudinom sto posto, baš sam tako nešto pomislio kada sam jučer to pročitao. A onda sam pogledao autoricu i njen background i iskustvo, i nije ni čudo da je analiza takva kakva je, hrpa nabacanih cool pojmova s kojima bi netko tko ne razumije o čemu je riječ trebao biti impresioniran.

Po meni je realna cijena 45-50, ali do toga ćemo vjerojatno ići polako (kontrolirano kao što se držala cijena na 24 kod dividende). Bez obzira na to, ova nazovimo analiza je čisto trošenje papira. Činjenica je da je sada u ovoj dionici jedno 1.500 ljudi koji su došli direktno s bloga i par tisuća vezano na njih pa je sve super ako je za UP i sve je bezveze ako je za DOWN. Naravno, kada 90% tih dioničara ne zna ni GAMA-u zbrojiti nije čudo da im je to doseg.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Naravno da možemo imati još i veće cijene jer je potražnja za krevetima velika,
a kreveta je premalo. Pa to je toliko logično…

Neće ni to dom vječno ići jer i ponuda i potražnja su izrazito elastične.

A razlog što netko plaća koliko plaća u Poreču ili Rovinju nema veza sa srećom nego je rezultat pažljivog planiranja i promišljanja te ogromnih investicija koje su osigurale veću kvalitetu ponude, a time i veću spremnost turista da plate više jer dobivaju value for money. A kako vidimo i ostatak hrvatske se priključuje Istri u ponudi 4 zvijezdice gdje je taj value for money izražen. To je baza koja će postati standard i koja će privlačiti sve više gostiju.

Ipak, ništa od toga nema veze s predmetnom analizom i kvalitetom iste.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche


Upravo je problem Valamara da ima izuzetno visoke cijene i taj rast nije održiv na dugi rok. Tako da su te procjene rasta EBITDA-e i ostalog preoptimistične. Zato su i krenuli u daljnje akvizicije jer znaju da organski rasti, a pogotovo u smislu cijena više ne mogu. Al tu onda raste i dug, koji zbog niskih kamatnih stopa ne bi trebao biti problem. Dosegnuta je točka saturacije, barem po pitanju cjenovnog okvira prodaje smješataja.

Slažem se da ne možeš značajno povećavati cijenu na dulji rok i utrpat u jednu sobu više turista po noćenje.
Ali zato postoje ulaganja kao npr. Kamp Krk i sada Rabac, bolja usluga pa time i veća cijena.

A što se tiče “anorganskog” rasta pa što tome fali. Rast je rast i ako nemaju preveliku polugu je jako poželjan ( a nemaju, debt to equity je čak nešto manje od 1).
Akvizicija je uvijek ok, jedino bi bilo lijepo da su kupili Rab po onoj prvoj cijeni, to im zamjeram, treba ižmikati svaku kunu

Izgleda da pojedinci zaboravljaju tko je kupio HIMR , tko obnavlja pola Rapca, tko cilja i na HMST, tko trazi prvu investiciju u zimski turizam, itd. Ovo navijanje je stvarno presmijesno,a pogotovo jer se pljuje bez ikakvih argumenata i vlastitih analiza.
Budemo za cca godinu dana vidjeli je li FIMA ponovno bila u pravu ili nekakav fahrudin.

eh, da nam je ovdje namamiti tatu dalibora da on to u trokoraku – prihod-ebitda-ev/ebitda rašerupa pa da znamo na čemu smo.

book je ovdje slaba vajda jer tu govorimo o desecima tisuća kvadratnih metara i natkrovljenog prstora i zemljišta pa 1 euro gore ili dolje čini ogromnu razliku. ebitda i neto dug će ovdje biti relevantniji tj. i inače su kod turista najrelevantniji, ali ovdje pogotovo jer ja ne znam može li tko sam sagledati svu tu imovinu kao što neki to mogu kod manjih kuća npr lrh.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

Upravo to govorim Investimir, tablica za RIVP mi ima skoro 50 sheetova da bi kvalitetno raščlanio izvještaje i došao do pravih (po mojem mišljenju) brojki, pogotovo kada je u pitanju imovine (koja će jednog dana izaći na vidjelo jer nije EPIC vlasnik za sva vremena ili kako kaže bloger prirodni). SNHO zapetljancije nisu puno manje od toga…

I tko god je tako nešto radio zna koja je kvaliteta ove analize i argumenata za unos svakavih vrijednosti u DCF model, vidjeli smo i na ATLN koja je maksimalno jednsotavna priča kakve se gluposti pišu. I da, analize kako ih Dalibor ovdje iznosi su daleko točnije, a jednostavnije, samo je problem kod RIVP u odnosu na LRH što ovdje ima puno više stvari za razmatrati u budućnosti.


@novi
: Kakve veze vaša prva rečnica ima sa analizom FIMA-e? Da li se sječate kakav je Valamar bio po pitanju IZNESENIH planova i transparetnosti?
A i”taj nekakav Fahrudin” je malo više konstruktivnih postova na forumu ostavio, slagali se ili ne…

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche

Imam još dosta, ne brinite se. Samo malo skraćeno za one stvari gdje sam vidio potencijal veći od 50%. A kada se i dogodi to što ste naveli ne treba plakati već analizirati gdje si pogriješio u razmišljanjima i kalkulacijama.

"Sometimes people don't want to hear the truth because they don't want their illusions destroyed." Nietzsche



NIšta konstruktivno pa se odjavuljujem, sretno vam bilo sa investiranjem jednog dana kada se blog ugasi (protiv kojeg nemam ništa, dapače)

moć bloga je ogromna, istina, bloger upućuje ljude na lvalitetrne dionice i čini im uslugu time, ali potencijal manipulacije je isto prisutan. prvo kupim, onda objavim.

osim neučinkovitosto, grobex očituje još jednu osobinu – šizofrenost – iz očaja u euforiju, iz euforije u očaj. svaki put sebi kažem – imaj strpljenja, , isplatit će ti se, ali ne uspijevam uvijek – toliki su to šokovi.
[/quote]

Pa nece valjda prvo objavit da se sprema kupovat pa onda kupovat?!

Nije Grobex toliko neucinkovit, a vjerojatno si pod time mislio na lokalnu burzu, nego je ona deficitarna novim i kvalitetnim papirima, pa hoces, neces svi zavrse u istima ili slicnima. A onda to netko digne na razinu svetista i idolopoklonstva. Al meni koliko god prije bilo odurno zbog ocite manipulacije i pretjerivanja, sad mi je cak i simpaticno jel daje i neku likvidnost i iluziju dogadjanja i pokoji dobar argument itd. itd. Zanemarimo li pritom konstantno blacenje onih koji nisu na istoj mentalnoj frekvenciji sa Prorokom. Al to najvise govori o karakternim i socijalnim osobinama nekih… jel.

Mislim da sama cinjenica dal netko ima ili nema dionicu za argumentiranu raspravu, pa tako i na ovoj temi nije presudna. I ne moze argument biti ti si prodao ili hoces srusiti cijenu na konstataciju da je analiza nedorecena. Neka firma vrijedi i 50, al nek postoje argumenti i podloga za to, a ne mi smo diskontirali novcane tokove i dobili to i to. To su analize iz proslog stoljeca. Meni je cak informativnije i zanimljivije sravniti i usporediti firmu ili firme po odabranom pokazatelju tipa EV/EBITDA ili njih 3-4 nego prtljati po DCF-u i nastimavati rezultat. Pokazatelji te nece informirati o trendovima i polozaju na krivulji podcjenjenost/precjenjenost samog biznisa ili sektora, al ce ti barem ponuditi informaciju o relativnom polozaju firme u odnosu na konkurente. I dobro, analiza je mix svega toga, al najbitnije za dobru analizu jest vjerodostojna prica odnosno investicijska teza koju analizom prihvatis ili odbacis. Meni se vidi da kod ove analize neke stvari glede premisa za investicijske teze ne stimaju. Ili barem nisu dobro odnosno detaljno pojasnjene u samom tekstu koji prati analizu i pojasnjava je.

Analize su potrebne i trebalo bi ih biti vise, mnogo vise, kao i misljenja, al bitna je i profesionalnost i pridrzavanje pisanih i nepisanih pravila pri izradi istih.

Fimino istraživanje imamo.
Neka Fahrudin kaže svoji ciljanu cijenu i mišljenje držati,kupiti ili prodati.
Uz disclaimer naravnooo

New Report

Close