LKPC (Luka Ploče d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LKPC (Luka Ploče d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

http://zse.hr/UserDocsImages/financ/LKPC-fin2017-1Y-NotREV-K-HR.pdf

“U strukturi generalnih tereta očekujemo daljnji rast u segmentu kontejnera, drvene
građe i posebno aluminijskih proizvoda.
Kontejnerski brodar MAERSK ponovno je pokrenuo promet kontejnera preko luke
Ploče s kojim smo zaključili ugovor. Postoji interes i drugih brodara za ponovnim
povratkom u luku Ploče.
Očekujemo značajan porast prometa jelove građe u segmentu punjenja kontejnera;
porast prekrcaja reefer kontejnera.
Izgledno je povećanje prekrcaja starog željeza, te prekrcaj željeznih gredica u uvozu
za potrebe tržišta BiH.
Kontinuiranom reorganizacijom kompanije, ulaganja u obnovu opreme i ljudske
potencijale postavljeni su snažni temelji budućeg rasta i razvoja”

Zanimljive najave. Prihod rekordan u zadnjih 5 godina.
Jel može netko pojasniti ovu situaciju s minusima na troškovima prodane robe i vrijednosnog usklađenja.

Vrlo dobro.Iz PPDa ocekuju i najavljuju povecanje prometa luke Ploce nekoliko puta u iducim godinama.Citajte u danasnjem broju SD.

Pa ja sam kupio nešto sitno, jer čini se da su dobre godine pred njima. Abome i generiraju dobar keš, noavc po dionici 420 kn. Samo mi nisu jasni ovi minusi na troškovima prodane robe. U svakom slučaju po meni dobar pick.

http://www.rogotin.hr/2018/03/01/oliver-krilic-u-zadnjih-sest-mjeseci-zaposlili-smo-50-ljudi-u-plocama/

Zanimljiv članak. U svakom slučaju PPD nije ušao bezveze.
Doduse, na asku se nudi poprilična količina po 500 a i niže.


http://www.rogotin.hr/2018/03/01/oliver-krilic-u-zadnjih-sest-mjeseci-zaposlili-smo-50-ljudi-u-plocama/

Ušli su oni s vezom i prek veze. Umivena kriminalna organizacija.
Vidjet ćemo koliko ćemo se mi drugi s njima usrećit. Drugim riječima očekujem da fondovi ovdje neće biti pasivni kao što im je to običaj.

Ako se potvrdi da kinezi rade pelješki most, to bi za LKPC trebao biti odličan posao.
https://www.vecernji.hr/vijesti/matesic-zalbeni-postupak-za-peljeski-most-gotov-za-dva-do-tri-tjedna-1229858

Podsjećamo, Hrvatske ceste su 12. siječnja objavile da su od tri pristigle ponude za prvu fazu izgradnje mosta Pelješac s pristupnim cestama izabrale ponudu kineskog konzorcija China Road and Bridge Corporation, koji je ponudio cijenu od 2,08 milijardi kuna (bez PDV-a).

Niti je PPD ušao beoz veze, niti je Vrdoljak ušao bez veze u vladu ista stvar je i s Petrokemijom, sve je povezano i ništa nije slučajno,

Malo sam si dao truda i pogledao brojke u nekoliko zadnjih god izvješća i ono što me čini skeptičnim ovdje je sljedeće. Glavnina prihoda dolazi od prekrcaja tereta i kad grubo gledate 2014 i 2015 rast prekrcaja tereta se odrazio na povećanje EBIT-a i u konačnici na rast zarade po dionici. 2016. je uglavnom bio gubitak zbog umanjenja vrijednosti od 24 mil što se mislim odnosi na prebacivanje investicija na Luka ploče trgovina d.o.0. I na koncu kad gledate 2017. imaju najveći prekcaj tereta u zadnjih 5 godina, a EBIT u padu. Osim toga i u 2016. i 2017. negativan je novčani tok od poslovnih aktivnosti. To je sve povezano čini mi se sa ovim prihodom od prodaje robe koji je počeo rasti značajno sa 2016. godinom ali marža tu nije neka, oko 5%. Naime, prihod od prodaje robe iznosio 78 miljuna, a rashod 74 milijuna KN. Nekako mi se čini da ovdje ima nekih sumnjivih transfernih odnosa. Zanimljivo Luka Ploče trgovina baš od sredine 2016. više nije unutar Grupe Luka Ploče.


Malo sam si dao truda i pogledao brojke u nekoliko zadnjih god izvješća ….. Nekako mi se čini da ovdje ima nekih sumnjivih transfernih odnosa. Zanimljivo Luka Ploče trgovina baš od sredine 2016. više nije unutar Grupe Luka Ploče.

Iskreno, i ja sam se nadao da će ovdje doći do pomaka nabolje u 2017. godini, no godišnje izvješće je neočekivano loše. Nevjerojatno je da firma ostvari preko 200 mil. Kn prometa (zadnji put su imali prihode od 200+ milja 2008. godine, dakle za vrijeme burzovnog balona), i pritom izvuče mizernih 1,3 mil. dobiti. Nisam prijatelj teorija zavjere ali imam dojam da tvrtka u vlasništvu Udbe (hint: PPD, Karamarko) može neograničeno muljati i prebacivati keš u crne fondove. U posjedu dionica takve kompanije ne bi smio biti nijedan mali ulagač, a kamo li mirovinski fond.

Pravo zboriš. Možda bi jedino trebalo promijeniti zadnju rečenicu.
Ova firma bi trebala doći pod lupu regulatora.
O čekaj…, kojeg regulatora??

A mirovinci?! Mirovinci vežu konja gdje im gazda kaže.

Vidim da mnogi PPD-ov udjel od gotovo 25% ovdje tumače kao izričito dobru stvar radi koje će se tobože dogoditi otključvanje vrijednosti dionice. Meni je upravo to najveći rizik ove dionice. Bojim se da bi se moglo ispostaviti da PPD može puno veće koristi za sebe ostvariti tako da kolo vodi u Luci Ploče i drži poslovanje na pozitivnoj nuli, a profit od porasta prometa ubire negdje drugdje gdje ima puno veći udjel i ne treba dobit dijeliti s nikim. Oni su s udjelom od 25% stekli potpunu kontrolu poslovanja i mogu u pravom smislu riječi raditi što hoće. Sami sastav uprave i nadzornog odbora ove firme je katastrofa. Kvartalni i Godišnji izvještaji su eklatantni primjer netransparentnosti iz kojih se ne može iščitati ništa tako da je PDF datoteku bolje ne i otvarati. Poslovanje bilježi izraziti rast prihoda ali dobiti nema. Amortizacija se smanjuje što znači da ulaganja kojima bi se mogao opravdati izostanak dobiti baš i nema. A sada imamo i poveći rast duga… Znači li sve ovo da ću prodati svoje dionice jer mislim da ne vrijede 500 kn/dionici? Ne, ali samo iznosim svoju zabrinutost.



Malo sam si dao truda i pogledao brojke u nekoliko zadnjih god izvješća ….. Nekako mi se čini da ovdje ima nekih sumnjivih transfernih odnosa. Zanimljivo Luka Ploče trgovina baš od sredine 2016. više nije unutar Grupe Luka Ploče.

Iskreno, i ja sam se nadao da će ovdje doći do pomaka nabolje u 2017. godini, no godišnje izvješće je neočekivano loše. Nevjerojatno je da firma ostvari preko 200 mil. Kn prometa (zadnji put su imali prihode od 200+ milja 2008. godine, dakle za vrijeme burzovnog balona), i pritom izvuče mizernih 1,3 mil. dobiti. Nisam prijatelj teorija zavjere ali imam dojam da tvrtka u vlasništvu Udbe (hint: PPD, Karamarko) može neograničeno muljati i prebacivati keš u crne fondove. U posjedu dionica takve kompanije ne bi smio biti nijedan mali ulagač, a kamo li mirovinski fond.
[/quote]
Troškovi prodane robe (AOP 118 u računu dobiti i gubitka) iznose 126.842.846 kn.
To bi trebalo značiti da se društvo bavi trgovinom?
Na sedmoj stranici konsolidiranog godišnjeg izvještaja za 2017. g. uprava društva navodi:
“Grupa Luka Ploče prati i iskazuje poslovne prihode, dobit iz poslovanja, kapitalna ulaganja, ukupnu imovinu i ukupne obveze za slijedeće djelatnosti:
– Manipulacije teretom (ukrcaj, iskrcaj, prenošenje, oplemenjivanje, vaganje generalnih, rasutih i tekućih tereta) i predstavlja matično društvo.
– Usluge špedicije, pomorskog servisa (privez, odvez teretnih i putničkih brodova)
– Sporedne djelatnosti (ugostiteljstvo i slični poslovi).”
Trgovina kao djelatnost kojom se ostvaruju prihodi se uopće ne spominje?




Malo sam si dao truda i pogledao brojke u nekoliko zadnjih god izvješća ….. Nekako mi se čini da ovdje ima nekih sumnjivih transfernih odnosa. Zanimljivo Luka Ploče trgovina baš od sredine 2016. više nije unutar Grupe Luka Ploče.

Iskreno, i ja sam se nadao da će ovdje doći do pomaka nabolje u 2017. godini, no godišnje izvješće je neočekivano loše. Nevjerojatno je da firma ostvari preko 200 mil. Kn prometa (zadnji put su imali prihode od 200+ milja 2008. godine, dakle za vrijeme burzovnog balona), i pritom izvuče mizernih 1,3 mil. dobiti. Nisam prijatelj teorija zavjere ali imam dojam da tvrtka u vlasništvu Udbe (hint: PPD, Karamarko) može neograničeno muljati i prebacivati keš u crne fondove. U posjedu dionica takve kompanije ne bi smio biti nijedan mali ulagač, a kamo li mirovinski fond.
[/quote]
Troškovi prodane robe (AOP 118 u računu dobiti i gubitka) iznose 126.842.846 kn.
To bi trebalo značiti da se društvo bavi trgovinom?
Na sedmoj stranici konsolidiranog godišnjeg izvještaja za 2017. g. uprava društva navodi:
"Grupa Luka Ploče prati i iskazuje poslovne prihode, dobit iz poslovanja, kapitalna ulaganja, ukupnu imovinu i ukupne obveze za slijedeće djelatnosti:
– Manipulacije teretom (ukrcaj, iskrcaj, prenošenje, oplemenjivanje, vaganje generalnih, rasutih i tekućih tereta) i predstavlja matično društvo.
– Usluge špedicije, pomorskog servisa (privez, odvez teretnih i putničkih brodova)
– Sporedne djelatnosti (ugostiteljstvo i slični poslovi)."
Trgovina kao djelatnost kojom se ostvaruju prihodi se uopće ne spominje?
[/quote]

Uopće pokušavati shvatiti te njihove akrobacije je bespredmetno. Godinama su se poigravali s financijskim prihodima kada su imali milionske prihode po osnovi kamata za oročeni novac. Knjižili su ga kako im je pasalo. Kada je trebalo pumpati prihodovnu stranu ne bi li zamaskirali pad prihoda isti su knjižili kao poslovni. U sljedećem bi ga kvartalu vraćali pa opet na kraju godine izbacili. Sada im je glavna fora trošak prodane robe. Upravo zato postoje dvije forme izvješća, jedan u excellu i drugi u PDF-u gdje bi Uprava trebala podrobnije objasniti što radi. Do sada im je u interesu bilo skrivati podatke, a čini se da su dobili najvećeg dioničara kojem je to u još većem interesu. Nije mi jasna uloga mirovinskih fondova ovdje koji bi poučeni iskustvima na drugim dionicama trebali zauzeti proaktivniji pristup i pritiskati Upravu na promjene i prelazak u transparentniji način poslovanja i izvještavanja.

New Report

Close