Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Dali mi može netko reći koji su to objektivni argumenti za rast cijena dionica. Ja još uvijek ne vidim svjetlo na kraju tunela.
Budući da se kužim u makroekonomiju vidim kako nam izgleda proračun za 2009. a to je čista katastrofa. Sanader se boji sindikata i oporbe i želi pošto-poto zadržati vlast pa djeli novce šakom i kapom. Radim godinama u proizvođačkim firmama i znam kako stvari stoje, ljudi, nema plaća, nema Božićnica, nema se za ništa. Turizam nas je godinama izvlačio jer ima nemjerljive multiplikatorske efekte na sve djelatnosti, a proračun izgleda kao da će turizam rasti za 10% u 2009. Dali itko normalan misli da će tako biti. Kod mene u firmi je od 1.12. 300 ljudi otpušteno, to nitko ne govori.
Tvrtka je Limex iz D.Miholjca. Vjerujte mi da bi meni bilo drago da je ovaj rast znak izlaska iz krize, ali gdje su argumenti?

Argument? Atpl na kraju godine ima dobit od 150 mil.$ a dionica je pala ko da su u bankrotu. Da li se tu pita za argumente?
[/quote]

A to kaj su vozarine pale to nikom nis a? [wink] Kupnjom dionicom se kupuje buducnost firme i ocekivanja a ne proslost. ATPL je imala nikad bolju godinu, no kakva ce slijedeca biti to je pitanje. Nece biti sigurno ko ova.

Jako dobar članak.

Katastrofalna godina za ZSE, uzroci pada u IPO-u HT-a?

"Kad podvučemo crtu iza ove godine na hrvatskom tržištu kapitala, ostaje nam samo negativna poruka za sve ulagače. Povratka nema, a posljedice krize nestat će tek kada umre i zadnji ulagač koji je ove godine izgubio novac na Zagrebačkoj burzi", izjavio je za Business.hr izvanredni profesor na Ekonomskom fakultetu Drago Jakovčević.

Jakovčević ističe da je javna ponuda za dionice HT-a napravila najveću štetu na burzi jer su brokeri pod njenim utjecajem navukli ulagače na tržište na kojem su vladale napuhane cijene.

Malo koji ulagač je mogao zamisliti da će jedini rast u odnosu na 2007. godinu hrvatski burzovni indeks zabilježiti u prva dva trgovinska dana ove godine kada je Crobex sa zaključnih 5239,03 boda blago narastao na 5279,58 bodova, što mu je i ostala najviša vrijednost u 2008., nakon koje je slijedio strmoglavi pad od 68 posto, na 1674,61.

Pri tome se “narodna” HT-ova dionica i dobro držala te je izgubila “samo” 44,7 posto. HT je sa 352,75 pao na 195 kuna, zaključnu cijenu 15. prosinca. Druga velika narodna dionica dobar dio godine svojim držanjem vrijednosti u očekivanju javne ponude maskirala je stvarno stanje na burzi, da bi završetak Molova preuzimanja otkrilo da je i hrvatski naftaš 54,9 posto u minusu i sa 2786 kuna pao je na 1255 kuna za dionicu.

Još jedna rasprostranjena dionica, koja se zahvaljujući svom velikom free floatu drži u društvu najlikvidnijih, ona Atlantske plovidbe, pokazuje pravu sliku strmoglavog pada u 2008. godini. Atlantska je bila žrtva BDI indeksa, čiji pad je usporediv s padom vrijednosti hrvatskih brodara, pa je dubrovački brodar tako pao 82,1 posto, sa 3529,99 kuna na sadašnjih 630 kuna.

“Srušio se globalni kapitalistički sustav, a burza je samo indikator toga. Na burzi se vidi samo odraz onoga što se događa u globalnoj ekonomiji”, zaključuje Jakovčević.

Prema Jakovčeviću, došlo je do nepovratnog potresa u poretku svjetskog gospodarstvu, u kojem je SAD izgubio primat i mora “sjesti za stol” s državama kao što su Kina i Indija, što je trend koji se više neće okrenuti natrag.
Vaš link

KAKO DA VRATIM 50% MINUSA. JAO MAJKO MOJA JAAAAAOOOOOOOOOOOOOOOOOOO !!!!

@oportunist

kako je bilo kad je krenulo padati…ivek i ekipa su govorili pada,pada…90% nickova tu govorilo, ma vi ste ludi, da ne koristim teže riječi…
onda krenuli postati "bolesno" niske targete, opet pljuvačnica…
ja budala nisam slušao njih nego "ostale" i kao i oni debelo popušio…
kaj mi imaš reći na to…
mi se eventualno možemo malo oporaviti, ali ljudi božji druge godine nas čeka kriza do jaja..
ove godine mi na moru i u restaću pitamo barbu, a bio ono početak 8 mj. di su ljudi…veli barba nema njemaca, nema austrijanaca, samo mađari i slovenci…mađari bankrotirali ove godine, a slovenci su tu onak oduvijek tak da su tu doma..ko će druge godine potrošit tu miljarde…a nama trebaju miljarde..
mogu još navest takvih 100 živih primjera…

Navedi, ali đaba ti to, to je bitno za profesore kako bi podučavali studente.
Tržište kapitala nije nešto egzaktno, ne znači da će biti ako je nešto i neće biti ako nije nešto, već se ponaša često upravo iracionalno. Nasolili su svima pamet i sad svi kao papige ponavljaju.

AKO ćemo gledati omjer pesimista i optimista, oduvijek, koliko ja znam, i na svakom temi bio je na strani pesimista da po njima nikada ne bi trebalo ulagati na tržište kapitala. To su trolovi koje treba ignorirati i samo se svojom pameću i znanjem povoditi.

Zapamtite, po takvim ljudima nikada nije bilo za ulagati na tržištu kapitala, sada je svijet na njihovoj strani i to im je jedini argument za pad. Uvijek i u bilo kojem trenutku oni će govoriti da investicija nije dobra.

http://www.youtube.com/watch?v=j47zgQ0--Ho




Dali mi može netko reći koji su to objektivni argumenti za rast cijena dionica. Ja još uvijek ne vidim svjetlo na kraju tunela.
Budući da se kužim u makroekonomiju vidim kako nam izgleda proračun za 2009. a to je čista katastrofa. Sanader se boji sindikata i oporbe i želi pošto-poto zadržati vlast pa djeli novce šakom i kapom. Radim godinama u proizvođačkim firmama i znam kako stvari stoje, ljudi, nema plaća, nema Božićnica, nema se za ništa. Turizam nas je godinama izvlačio jer ima nemjerljive multiplikatorske efekte na sve djelatnosti, a proračun izgleda kao da će turizam rasti za 10% u 2009. Dali itko normalan misli da će tako biti. Kod mene u firmi je od 1.12. 300 ljudi otpušteno, to nitko ne govori.
Tvrtka je Limex iz D.Miholjca. Vjerujte mi da bi meni bilo drago da je ovaj rast znak izlaska iz krize, ali gdje su argumenti?

Argument? Atpl na kraju godine ima dobit od 150 mil.$ a dionica je pala ko da su u bankrotu. Da li se tu pita za argumente?
[/quote]

A to kaj su vozarine pale to nikom nis a? [wink] Kupnjom dionicom se kupuje buducnost firme i ocekivanja a ne proslost. ATPL je imala nikad bolju godinu, no kakva ce slijedeca biti to je pitanje. Nece biti sigurno ko ova.
[/quote]

Istina. Ali su mi malo pre brzi ti prelazi iz prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Posebno su brzi u padu.

who dares, wins

@ Opurtunist
bravo…,pogodak u suštinu… [thumbsup]


Ljudi čemu panika…..mi koji radimo za izvoz na zapadna tržišta naplata je po pravilu 100
dana
od franco isporuke……rok se poštuje al ima i dužih rokova ovo su kraći….
E sad do veljače nije tak daleko……malo da vam dočaram realni sektor…

e pa ima firmi kojima naplata prosječno traje i oko 110 dana… znam ja to dobro, baš gledam neke primjere ("velikih uspješnih hrvatskih firmi"), međutim neke druge (također velike, uspješne, proizvodne, izvozne…) firme naplatu vrše već na predivnih 51 dan! (napredak sa prošlogodišnjih 58, dakle stalan napredak, vidim dakle u svim aspektima poslovanja, pa tako i u rokovima naplate – to se traži! 😉 )

Da se razumijemo, ne kažem ja ništa protiv "dugih rokova" (preko 100 dana je meni ipak dugo…) ali bitno je da se rok poštuje, o tome ja govorim!, ako je 100 dana, tada se ne smije ni pod koju cijenu dogoditi da isplata slučajno ispadne na 101. dan. Dovoljno je besramno dug rok da bi se išlo još kasniti; međutim ono što se dogovori, obje strane znaju zašto su pristale na takav dogovor, popusti, kamate… što im odgovara ovisno o tome da li su vjerovnik ili dužnik, kakva je računica i dogovor, ali dogovor se mora poštovati a ustaljene dobre poslovne običaje također nije lijepo mijenjati iz čista mira "na gore", ne iz čist mira ići i dogovarati duži rok, a ne da netko slučajno nešto već dogovoreno ne poštuje, ali tu je opet odgovornost na obje strane… druga strana zna da li će i zašto pristati na "neke nove uvjete"… i da li i zašto uopće poslovati ponovno s nekim tko je jednom izigrao dogovore, dobru volju, "povjerenje"…

Ovdje želim aludirati i na činjenicu da nije baš svatko u poziciji da može nametati svoju volju glede rokova plaćanja… to puno govori o dotičnoj firmi, njenom sadašnjem položaju/ugledu/autoritetu a time i ponešto o budućim perspektivama.

Osobno cijenim firme koje glatko/godinama održavaju izimno brzu naplatu svojih potraživanja, a paralelno sa time u jednom fer-play duhu, premda nadmoćni i potpunosti u mogućnosti na drugoj strani igrati sasvim drugu igru (sličnu Agrokorovoj) to ipak ne čine nego i svoje obveze poštuju u rokovima ne bitno različitim nego što naplaćuju svoju potraživanja.


ma sve je to sranje, i crobex i gospodarstvo i vlada …. mi živimo u vukojebini … ljudi nemaju za kruh i vlada otpuštanje radnika i keša ni za lijek a pričamo o golfu

a kiklop i ljudska prava nivesice, aha tema za dubioznu raspravu…
valjda smo svetski prvaki da prebacujemo fokus na nebitno!!!

najgore se svadat s budalom, prvo te spusti na svoju razinu pa te dotuce iskustvom

Auff… ne znam zašto me tako ubediralo i iznenadilo.. ali upravo malo bacih pogled.. i skužim da bi crobex trebao narast 90% da dođe na razinu od pred samo 2 mjeseca… [cry]

Kardum sere po običaju.. proročica Pitija… najbolje mi je kad zaključi da gdje se moglo u ovih nekoliko dana toliko zaradit koliko na hr burzi.. aha.. možda oni koji su obavješteni kad je dno i kad treba opet izać…
Prilog Poslovnog kluba o USA i EU burzama je zastarjeo, taman da stekneš totalno krivi dojam… bolje ni ne komentirat burzu ove dane ako ne možeš snimit prilog danas, odnosno reć aktualno stanje..





Dali mi može netko reći koji su to objektivni argumenti za rast cijena dionica. Ja još uvijek ne vidim svjetlo na kraju tunela.
Budući da se kužim u makroekonomiju vidim kako nam izgleda proračun za 2009. a to je čista katastrofa. Sanader se boji sindikata i oporbe i želi pošto-poto zadržati vlast pa djeli novce šakom i kapom. Radim godinama u proizvođačkim firmama i znam kako stvari stoje, ljudi, nema plaća, nema Božićnica, nema se za ništa. Turizam nas je godinama izvlačio jer ima nemjerljive multiplikatorske efekte na sve djelatnosti, a proračun izgleda kao da će turizam rasti za 10% u 2009. Dali itko normalan misli da će tako biti. Kod mene u firmi je od 1.12. 300 ljudi otpušteno, to nitko ne govori.
Tvrtka je Limex iz D.Miholjca. Vjerujte mi da bi meni bilo drago da je ovaj rast znak izlaska iz krize, ali gdje su argumenti?

Argument? Atpl na kraju godine ima dobit od 150 mil.$ a dionica je pala ko da su u bankrotu. Da li se tu pita za argumente?
[/quote]

A to kaj su vozarine pale to nikom nis a? [wink] Kupnjom dionicom se kupuje buducnost firme i ocekivanja a ne proslost. ATPL je imala nikad bolju godinu, no kakva ce slijedeca biti to je pitanje. Nece biti sigurno ko ova.
[/quote]

Istina. Ali su mi malo pre brzi ti prelazi iz prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Posebno su brzi u padu.
[/quote]
A DALI NETKO MOŽE DATI ARGUMENT ZA ONAKAV PAD___???????????????
E PA ZATO I NEMA ARGUMENTA ZA "NEARGUMENTIRAN RAST"……..
BITNO DA RASTEMO.
I ja sam se čudio kada smo padali , ali zato se ne čudim kada rastemo,jer idem teorijom KADA SMO PADALI SVI SU VIKALI MA NEJDE TO VIŠE DOLE , E PA SADA IDE OBRNUTO MA IDE TO SAMO MALO GORE ,E …………………………….



Dali mi može netko reći koji su to objektivni argumenti za rast cijena dionica. Ja još uvijek ne vidim svjetlo na kraju tunela.
Budući da se kužim u makroekonomiju vidim kako nam izgleda proračun za 2009. a to je čista katastrofa. Sanader se boji sindikata i oporbe i želi pošto-poto zadržati vlast pa djeli novce šakom i kapom. Radim godinama u proizvođačkim firmama i znam kako stvari stoje, ljudi, nema plaća, nema Božićnica, nema se za ništa. Turizam nas je godinama izvlačio jer ima nemjerljive multiplikatorske efekte na sve djelatnosti, a proračun izgleda kao da će turizam rasti za 10% u 2009. Dali itko normalan misli da će tako biti. Kod mene u firmi je od 1.12. 300 ljudi otpušteno, to nitko ne govori.
Tvrtka je Limex iz D.Miholjca. Vjerujte mi da bi meni bilo drago da je ovaj rast znak izlaska iz krize, ali gdje su argumenti?

Daj mi molim te reci na kojoj poziciji radiš u Limex-u? Ima li u tih 300 otpuštenih ijedan koji je radio na neodređeno, s obzirom da poznam i tvrtku i Šeleja i njegove probleme s neplaćenim porezima i doprinosima? Čisto nasilje nad ljudima pod kapom sponzorstva hdz-u, na lokalnoj razini. Što se tiče argumenata za rast, možeš ih naći na ovom forumu koliko želiš. Pitanje je samo da li vjeruješ u njih ili trebaš egzaktne brojke. Kod ovog zadnjeg tržište je već prošlo barem 1/3 rasta. 😉
[/quote]
Radim u izvozu. Istina je da su svi na određeno vrijeme, no brzo će doći na red i na druge.
Ovo što si naveo za neplaćanje, politiku i radnike je istina, no nitko ne tjera ljude da rade ovdje. Svatko ko radi u gospodarstvu zna najbolje kakva je situacija i kakve su prognoze za dalje. Ovo je prvi puta od kako radim da sam zavidan onima što rade u državnoj upravi.
Ovi što pričaju za dane naplate…došlo je vrijeme da si presretan, ako nekom nešto prodaš, a još ako ti i plati bilo kada odlično.

u zadnjih nekoliko dana je croby porastao cca 15% a HT je u totalnoj banani, iskreno to bas i ne kuzim



@oportunist

kako je bilo kad je krenulo padati…ivek i ekipa su govorili pada,pada…90% nickova tu govorilo, ma vi ste ludi, da ne koristim teže riječi…
onda krenuli postati "bolesno" niske targete, opet pljuvačnica…
ja budala nisam slušao njih nego "ostale" i kao i oni debelo popušio…
kaj mi imaš reći na to…
mi se eventualno možemo malo oporaviti, ali ljudi božji druge godine nas čeka kriza do jaja..
ove godine mi na moru i u restaću pitamo barbu, a bio ono početak 8 mj. di su ljudi…veli barba nema njemaca, nema austrijanaca, samo mađari i slovenci…mađari bankrotirali ove godine, a slovenci su tu onak oduvijek tak da su tu doma..ko će druge godine potrošit tu miljarde…a nama trebaju miljarde..
mogu još navest takvih 100 živih primjera…

Kriza,recesija,kriza,recesija,kriza……i tak kud god se okreneš. Iz paštete skače. Već bi i debil shvatio. A di su novci,pitam ja vas??? Podliježemo masovnom ludilu!


Oportunist, svaka ti dala [thumbsup]


To zato jer izgleda kao S. Connery ili ….

I will ask you one question "Do you feel lucky?"


u zadnjih nekoliko dana je croby porastao cca 15% a HT je u totalnoj banani, iskreno to bas i ne kuzim

To ni meni nije jasno… ima li neko objašnjenje? Mislio sam dokupit sutra, al ne znam, ko da je zakopana ispod 200…

New Report

Close