JNAF (Jadranski naftovod)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JNAF (Jadranski naftovod)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 27.07.2024. u 01:32
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
JNAF
895,00
1.790
2
875,00
905,00
0,00%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.


Kaj bu se zaduzio kad bi mu kamate bile veće od povrata na taj dug

1.) U kapitalu JANFA (na papiru) stoje 536 mil. s kojima JANAF još ne radi i treba ih tek dobit….

2.) i bitnije
JANAF svake godine u rashode bilježi 140 mil kuna amortizacije….Toliko mu je dobit manja…Kada bi Janaf radio s iznosom duga jednakom kapitalu i dalje bi amortizacija bila 140 mil. , jer naravno na dug ne ide amortizacija, no ajde uzmimo da je to trošak zaduživanja….Tada ispada da bi dobit bila duplo veća i samim time ROE bio na ovim razinama od naftovoda vani…..(ne zaboravimo ovo pod 1)

činjenice:

1.jak prodavač sa 5000 komada za čiji paket je očigledno da interesa po ovim cijenama _nema_.

2.dionica je na 1X BV uz povrat na kapital od ispod 4%, dakle na ovoj cijeni dionice više se isplati staviti novce na banku i uživati kamatu od 5, 6 a ponegdje i 7%.

3. točka 2 ne vrijedi ukoliko igramo na growth play, no s obzirom na forecast za 2010, dobit će biti manja, dakle kratkoročnog forwarda _nema_ (svojevrsno razočaranje, barem što se mene tiće jer sam očekivao povećanje prihoda, a samim time i dobiti… barem linearno, međutim ništa od toga).

4.dividende _nema_.

5. špekulacija o prodaji nema nikakvog utemeljenja i priča je za naivne. RH _NEMA ŠANSE_ da proda JNAF jer je to infrastrukturni subjekt. Kao i šume, vodovod i sl. Cijena može na toj špekulaciji skočiti, ali se transakcija NIKADA neće dogoditi.

6. JNAF je dobar buy ako igrate na rok od 3 do 5 godina na ulaz danas, zbog najavljenog velikog investicijskog ciklusa do 2015 koji će (vjerojatno, nadamo se) uroditi plodom po ključu većeg dodavanja nove vrijednosti za dioničara. Onaj tko misli kratkoročno špekulirati sa ovom dionicom (jedna do dvije godine) ulaskom na ovim razinama mogao bi polomiti zube čekajući i trpeći oportunitetni gubitak ili čak realni gubitak pada cijene dionice.

7. Priče o geostrateškom položaju kao goodwill su priče za malu djecu. Svaki naftovod na svijetu ima "geostrateški" položaj. Jer mu je to u opisu posla "provodi naftu" od točke A do točke B. i JNAF po tom pitanju nije ni po čemu poseban, osim što je trenutno duplo manje profitabilan od ostalih.

8. činjenica da je JNAF nezadužen ne znači da bi mu eventualni laverage donio išta dobra s obzirom da mu je povrat na kapital manji od (eventualnih) kamata na dug, a ionako je "navodno" podkapacitiran… pa ne kužim čemu uopće laverage…

9. stvar je vrlo jednostavna ovdje. IMHO, JNAF je buy po 2000 i ispod, sell po 3000 i iznad. Ovo između je međuprostor otvoren za kratkoročnu špekulaciju ako je nekome dosadno.

Moj call je da će JNAF sljedeće dulje razdoblje šetati u kanalu od 2700 do 3300 kuna i time mi pri ovoj cijeni dionica nije posebno atraktivna.

srdačno Vaš,

GMB GUBERNATOR


Flayeru

Tvrtke koje se zadužuju moraju imati veci povrat na aktivu nego sto su im kamate na zaduzenje, tj veci povrat na to zaduzenje nego kamate na isto…

A to Jnaf ne moze, jer on ionako ne moze radit kapacitetima koje ima, njegov problem su mali prihodi

ROA Janafa prava (dakle bez 536 mil) je 5,77%
Evo npr BPL u Americi 3,91%

Eto i sad sused kompromitira….

Povrat na kapital nije to što pišete…..Računate nešto čega još nema !!!!


činjenice:

1.jak prodavač sa 5000 komada za

2.dionica je na 1X BV uz povrat na kapital od ispod 4%, dakle na ovoj cijeni dionice više se isplati staviti novce na banku i uživati kamatu od 5, 6 a ponegdje i 7%.

GMB GUBERNATOR

Kolega Vilime, da vas nešto naučim………………..nije bitno koliki je povrat na kapital Janafa, nego koliki je vaš povrat na kapital………..naime meni je povrat na Janafu preko 200% godišnje………..tako da nemam zamjerke, hehe

http://www.kucilooro.webs.com/


Eto i sad sused kompromitira….

Povrat na kapital nije to što pišete…..Računate nešto čega još nema !!!!

[smiley] hehe. svejdno. nek je po tvom. kolko hoćeš da ti je ROE? kamate su 10%.



činjenice:

1.jak prodavač sa 5000 komada za

2.dionica je na 1X BV uz povrat na kapital od ispod 4%, dakle na ovoj cijeni dionice više se isplati staviti novce na banku i uživati kamatu od 5, 6 a ponegdje i 7%.

GMB GUBERNATOR

Kolega Vilime, da vas nešto naučim………………..nije bitno koliki je povrat na kapital Janafa, nego koliki je vaš povrat na kapital………..naime meni je povrat na Janafu preko 200% godišnje………..tako da nemam zamjerke, hehe

[/quote]

kolega Vidra/Španac/Rambo s kuhačom/Karoje/Kučilo/Volkovska banka/Karoje,

a što Vam to vrijedi kada ste sve to sasuli kupujući IGH po 4200 i HDEL po 350?

Al ostavimo to na stranu… diskutirajmo ozbiljno i konstruktivno. Ukoliko ne možete (ili, ne daj bože, ne znate) onda prepustite da to čine oni koji znaju. A ukoliko znate, evo obrazložite nam zašto smatrate da JNAF vrijedi više od 3000, i koliko je fer cijena po vama? Evo dajte neke argumente.

Ja sam se potrudio i napisao argumente.

srdačno Vaš,

GMB GUBERNATOR

Tako je i zato da svako odluči kako mu volja evo i Amera i njihovih vrijednosti…Prosjek ROA je negdi malo veći od 4….


Tako je i zato da svako odluči kako mu volja evo i Amera i njihovih vrijednosti…Prosjek ROA je negdi malo veći od 4….

Ali ROE preko 10% [wink]

JNAF se dobro drži i dalje…..

kao šta se dobro drži po pitanju oklade jedna smišna mala
[lol]

ima li tko od kolega da mi objasni "forward" janafa u svjetlu smanjenja dobiti u tekućoj godine?
je li to bilo očekivano i uračunato u "forward"?

to je ono o čemu pričam, obećanja su varljiva, mogu ali ne moraju i tu treba biti jako oprezan i ne preplatiti imovinu, ako je moguće.

رحمك الله يا قائد الوطن نعم فلسطين لن تعرف قائد محنك وصلب مثلك ووفق الله جميع فصائلنا البطلة وارجو

Samanjenje dobiti Jnafa u godini u kojoj bi se ekonomija trebala u potpunosti oporaviti mogu samo "prave uprave"

Bas me zanima kako ce to jnaf povecati svoju profitabilnost?
Ne mislim pri tome dobit u odnosu na svoje prihode, vec dobit u odnosu na svoju glavnicu…

Hoce li se mozda konacno zaduziti?
Ako su ludi onda hoće, jer ako to i naprave pa kako ce placat kamate, kad im je povrat na ta sredstva manji nego sto bi imbile kamate na ta zaduzenja…

Zato su lukavi pa napravili dokap…
A kad to sve udje u book, pa ROE ce biti jedno 2,3
Super perspektiva, nema kaj
A da 3 puta povecaju dobit eto ti ROE na 7 u tom slucaju…
Kamate u banci 6, za dobru lovu može i 7
A spavaš ko beba

Najavljen je Pad dobiti za iducu godinu

Ma prelijepo, s tom dobiti su se konacno odbili od zemlje i sad ponovno nokdaun..

Ovakvog neceg sam se i bojao, zato sam na cca 3600 odlucio s Jnafom "šijo mi ga đure i skratio mu muke"

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]

New Report

Close