JDPL (Jadroplov d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska JDPL (Jadroplov d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

istina, zanimljiv je prijedlog i još je zanimljivije što se predlaže usvajanje, mislim čak i da je još uvijek na vrijeme da se sve skupa odradi transparentno…što bi rekao Lopina teći će med i mlijeko…

Mislim da će se predstavnik države morati dobro preznojiti da pojasni zašto bi prijedlog odbio. S druge strane,ako JDPL vrijedi 250,onda neka se to javno objavi.Mislim da je prijedog prilično mudro postavljen.

10. Donošenje odluke o zahtjevu Jadran Kapitala d.d. za poslovanje nekretninama, Split, Zvonimirova 14/IX, kojom se nalaže Upravi Izdavatelja da odabere po svom izboru i ugovori procjenu vrijednosti Izdavatelja s jednom od predloženih specijaliziranih i neovisnih tvrtki kako slijedi: 1. Tvrtka Howe Robinson Marine Evaluations Ltd, 7th Floor Regis House, London, EC4R 9AN, United Kingdom; 2. Tvrtka Clarksons, St. Magnus House, 3 Lower Thames Street, London, EC3R 6HE, United Kingdom; 3. Tvrtka Barry Rogliano Salles, 36-38 Cornhill, London, EC3V 3NG, United Kingdom. Odabrana specijalizirana i neovisna tvrtka s kojom će Uprava Izdavatelja sklopiti ugovor o obavljanju procjene Izdavatelja trebala bi procijeniti vrijednost Izdavatelja, uz zahtjev da se takva posebna procjena objavi na internetskim stranicama Zagrebačke burze i u ostalim propisanim medijima.

Zahtjev se obrazlaže time da zbog povećanja transparentnosti postupka i pravnog interesa 4000 malih dioničara koji zajedno imaju 487.000 dionica Izdavatelja, nominalnog iznosa preko 175 milijuna kuna, a zbog moguće prodaje u privatizaciji, transparentnost prodaje bi se povećala procjenom vrijednosti kompanije – Izdavatelja. Nadalje, Upravi bi se olakšala obveza izjave o fer vrijednosti sukladno Zakonu o preuzimanju trgovačkih društava, te odluka malih dioničara o prodaji sukladno navedenom zakonu. Dioničari koji imaju 5,18% dionica daju predmetni zahtjev Upravi Izdavatelja sukladno čl. 278. Zakona o trgovačkim društvima, a u vezi sa člankom 298, 299, i 300. Zakona o trgovačkim društvima, te ostalim pripadajućim i odgovarajućim člancima Zakona o trgovačkim društvima ili da navedeni predmet odlučivanja, zajedno sa Nadzornim odborom Izdavatelja predloži prilikom odluke o sazivu iduće redovne skupštine Izdavatelja ukoliko će se ista održati u razumnom roku


10. Donošenje odluke o zahtjevu Jadran Kapitala d.d. za poslovanje nekretninama, Split, Zvonimirova 14/IX, kojom se nalaže Upravi Izdavatelja da odabere po svom izboru i ugovori procjenu vrijednosti Izdavatelja s jednom od predloženih specijaliziranih i neovisnih tvrtki kako slijedi: 1. Tvrtka Howe Robinson Marine Evaluations Ltd, 7th Floor Regis House, London, EC4R 9AN, United Kingdom; 2. Tvrtka Clarksons, St. Magnus House, 3 Lower Thames Street, London, EC3R 6HE, United Kingdom; 3. Tvrtka Barry Rogliano Salles, 36-38 Cornhill, London, EC3V 3NG, United Kingdom. Odabrana specijalizirana i neovisna tvrtka s kojom će Uprava Izdavatelja sklopiti ugovor o obavljanju procjene Izdavatelja trebala bi procijeniti vrijednost Izdavatelja, uz zahtjev da se takva posebna procjena objavi na internetskim stranicama Zagrebačke burze i u ostalim propisanim medijima.

Zahtjev se obrazlaže time da zbog povećanja transparentnosti postupka i pravnog interesa 4000 malih dioničara koji zajedno imaju 487.000 dionica Izdavatelja, nominalnog iznosa preko 175 milijuna kuna, a zbog moguće prodaje u privatizaciji, transparentnost prodaje bi se povećala procjenom vrijednosti kompanije – Izdavatelja. Nadalje, Upravi bi se olakšala obveza izjave o fer vrijednosti sukladno Zakonu o preuzimanju trgovačkih društava, te odluka malih dioničara o prodaji sukladno navedenom zakonu. Dioničari koji imaju 5,18% dionica daju predmetni zahtjev Upravi Izdavatelja sukladno čl. 278. Zakona o trgovačkim društvima, a u vezi sa člankom 298, 299, i 300. Zakona o trgovačkim društvima, te ostalim pripadajućim i odgovarajućim člancima Zakona o trgovačkim društvima ili da navedeni predmet odlučivanja, zajedno sa Nadzornim odborom Izdavatelja predloži prilikom odluke o sazivu iduće redovne skupštine Izdavatelja ukoliko će se ista održati u razumnom roku


kolega mozete li navesti izvor teksta koji navodite ….link?



10. Donošenje odluke o zahtjevu Jadran Kapitala d.d. za poslovanje nekretninama, Split, Zvonimirova 14/IX, kojom se nalaže Upravi Izdavatelja da odabere po svom izboru i ugovori procjenu vrijednosti Izdavatelja s jednom od predloženih specijaliziranih i neovisnih tvrtki kako slijedi: 1. Tvrtka Howe Robinson Marine Evaluations Ltd, 7th Floor Regis House, London, EC4R 9AN, United Kingdom; 2. Tvrtka Clarksons, St. Magnus House, 3 Lower Thames Street, London, EC3R 6HE, United Kingdom; 3. Tvrtka Barry Rogliano Salles, 36-38 Cornhill, London, EC3V 3NG, United Kingdom. Odabrana specijalizirana i neovisna tvrtka s kojom će Uprava Izdavatelja sklopiti ugovor o obavljanju procjene Izdavatelja trebala bi procijeniti vrijednost Izdavatelja, uz zahtjev da se takva posebna procjena objavi na internetskim stranicama Zagrebačke burze i u ostalim propisanim medijima.

Zahtjev se obrazlaže time da zbog povećanja transparentnosti postupka i pravnog interesa 4000 malih dioničara koji zajedno imaju 487.000 dionica Izdavatelja, nominalnog iznosa preko 175 milijuna kuna, a zbog moguće prodaje u privatizaciji, transparentnost prodaje bi se povećala procjenom vrijednosti kompanije – Izdavatelja. Nadalje, Upravi bi se olakšala obveza izjave o fer vrijednosti sukladno Zakonu o preuzimanju trgovačkih društava, te odluka malih dioničara o prodaji sukladno navedenom zakonu. Dioničari koji imaju 5,18% dionica daju predmetni zahtjev Upravi Izdavatelja sukladno čl. 278. Zakona o trgovačkim društvima, a u vezi sa člankom 298, 299, i 300. Zakona o trgovačkim društvima, te ostalim pripadajućim i odgovarajućim člancima Zakona o trgovačkim društvima ili da navedeni predmet odlučivanja, zajedno sa Nadzornim odborom Izdavatelja predloži prilikom odluke o sazivu iduće redovne skupštine Izdavatelja ukoliko će se ista održati u razumnom roku


kolega mozete li navesti izvor teksta koji navodite ….link?
[/quote]

Uprava Društva predlaže da Glava skupština donese sljedeću odluku:

Ad 10. Usvaja se zahtjev Jadran Kapitala d.d. za poslovanje nekretninama, Split, Zvonimirova 14/IX, kojom se nalaže Upravi Izdavatelja da odabere po svom izboru i ugovori procjenu vrijednosti Izdavatelja s jednom od predloženih specijaliziranih i neovisnih tvrtki kako slijedi: 1. Tvrtka Howe Robinson Marine Evaluations Ltd, 7th Floor Regis House, London, EC4R 9AN, United Kingdom; 2. Tvrtka Clarksons, St. Magnus House, 3 Lower Thames Street, London, EC3R 6HE, United Kingdom; 3. Tvrtka Barry Rogliano Salles, 36-38 Cornhill, London,EC3V 3NG, United Kingdom. Odabrana specijalizirana i neovisna tvrtka s kojom će Uprava Izdavatelja sklopiti ugovor o obavljanju procjene Izdavatelja trebala bi procijeniti vrijednost Izdavatelja, uz zahtjev da se takva posebna procjena objavi na internetskim stranicama Zagrebačke burze i u ostalim propisanim medijima.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/oglasi/2628327.html

pa je li gore piše oglasni dio narodnih novina…nije to baš nepouzdan izvor

Mnogi su protiv Ove i ovakve privatizacije,priželjkujući ESOP-privatizaciju.To vladajući znaju.

Vaš link …


Vaš link …

Opet ponavljaju, ništa novog


Vaš link …

15.9. im je rok?

luzeri, šta drugo reći.

ne znam jel ima ikog u brodarstvu tko ne očekuje da u prosincu cijene polovnih brodova budu bar 2 mil dolara više nego 15.9. a to je 50 kuna više po dionici.

ali briga me, svoje prodaju, ne prodaju moje [emo_plazi]

Bit ce zanimljivo na skupstini…Bas me zanima sta ce ovi Duudijasi sta su naumili drzavno pridavati ka nicije…

Konačno neke nove informacije, već su se svi uspavali u svojim pozicijama. Sad znamo dva bitna datuma:

28.8. kad je glavna skupština, na kojoj će biti prijedlog da se izradi neovisna procjena vrijednosti firme, što može ili ne mora proći, sigurno da bi bilo korisno za sve postojeće dioničare. Pitanje je može li se procjena izraditi u dva tjedna. Mislim da će već sam prijedlog procjene potaknuti zainteresirane da daju svoje prave ponude, budući da je država već jednom odbila ponude za privatizaciju po preniskoj cijeni (HPB).

15.9. krajnji rok za predaju obvezujućih ponuda, poslije kojeg dolazi donošenje odluke i igra završava…

Ne znam zašto se većina dioničara vodi početnom cijenom kad je u pitanju nadmetanje. Onaj ko ponudi više po dionici će preuzeti kompaniju. Kroz due dilligence će se izračunati vrijednost flote i svega ostalog. Već postoje neke okvirne procjene u javnosti.

Vergilije, 28.07.2014. u 01:46
Vrijednost “Jadroplova” su – u prvom redu – domaći pomorci i flota od osam brodova, koji su, prema nekim procjenama, danas vrijedni oko 145 milijuna dolara. Uz to, splitski brodar najavio je i izgradnju nova četiri broda za sipke terete, a nisu zanemarive ni nekretnine koje su procijenjene na oko 10 milijuna dolara.
Izvor

Jasno da potencijalni kandidati žele platiti što manje, no čim su 3 ili 4 ozbiljna u igri utrka postaje tržišna. Kome to nije jasno, nema što tražiti na burzi. Primjerice:

-Tsakos Energy Navigation Limited ima tržišnu kapitalizaciju od 614 milijuna USD, dovoljno novca i očito iskusno rukovodstvo, po meni su favorit
-H. Vogemann Group su koliko vidim brokeri, ali imaju i svoju flotu koju očito žele povećati, nisam našao financijska izvješća kroz koja bih procjenio financijsku snagu
-Tankerska plovidba i Brodospas, domaći, imaju dosta jake kapitalne rezerve – pitanje je imaju li dovoljno sredstva za ozbiljno natjecanje sa europskom konkurencijom kao što je Adris recimo imao kod preuzimanja Croatia Osiguranja

Spike poput prodavanje djedovine, prodavanje u ništa, uspješna firma pa zašto privatizirati su obično prodavanje magle. Ne vidim ni jedan dobar razlog zašto bi država trebala biti vlasnik brodarske kompanije.

Vergilije, 28.07.2014. u 01:46
Budući vlasnik “Jadroplova” mora zadržati sjedište tvrtke u Splitu, zapošljavati hrvatske pomorce (može i europske po potrebi), te zadržati brodove pod hrvatskom zastavom. Ali, samo prvih pet godina nakon privatizacije.

Prema dosadašnjim člancima država je tražila razumne dodatne uvjete, koji spadaju u normalni okvir poslovanja koji neće ni na koji način ugroziti radnike niti profitabilnost investicije. Razumijem da se sindikati bune promjenama, jer će izgubiti svoju poziciju. Ali dioničari, uključujući i državu imaju drugačiji interes.

Šteta što novinari ne upitaju potencijalne ponuđače za mišljenje, to bi tek bilo od pravog interesa i vijest dana. Sve skupa, ovo bi mogla biti vrlo pozitivna privatizacijska priča prema mojem skromnom mišljenju. Naravno nije nagovor na kupnju ili prodaju ili bilo šta drugo… Svatko odgovara za svoj novac [emo_smijesak]

When speculation has done its worst, two and two still make four.

A u ovoj “analizi” ni rijeci o dokapitalizaciji za koju je pisalo u slobodnoj da ce biti jedan od uvjeta prodaje?
netko ponudi npr.130 mil kn za državne dionice + npr.200 mil kn za nove dionice tj.dokapitalizaciju,i eto “najvece”ponude od 330 milijuna kuna?

Vergilije, 28.07.2014. u 12:11
A u ovoj “analizi” ni rijeci o dokapitalizaciji za koju je pisalo u slobodnoj da ce biti jedan od uvjeta prodaje?
netko ponudi npr.130 mil kn za državne dionice + npr.200 mil kn za nove dionice tj.dokapitalizaciju,i eto “najvece”ponude od 330 milijuna kuna?

Ako je točno ono što je pisalo u slobodnoj, riječ je o 130 milijuna kn dokapitalizacije. Ona po meni nije presudna, jer mi je logično da vlasnik koji kupi firmu mora dodatno uložiti u biznis. Pa neće ju prodati nekom ko će likvidirati, čak ni vlada nije toliko blesava. Zato ne smatram domaće ponuđače previše ozbiljnim igračima. Npr. Adris je od države kupio 39,05 posto udjela u Croatia osiguranju, za što je ponudio 905 milijuna kuna i bez problema dokapitalizirao oko 840 milijuna kuna. Dokapitalizacija je dodatno ulaganje u ovom slučaju namijenjeno za nove brodove koji će opet zarađivati, ne neki novci koji se bace i zapale onako reda radi.

Ja sam siguran da bi svi ponuđači rado pristali na tvoju procjenu, samo je problem što su onda velike šanse da ostanu praznih ruku. Neka flota vrijedi trećinu vrijednosti iz članka, govorimo o kupnji u rangu 330 milijuna kn + dokapitalizacija 130 milijuna i još uvijek smo debelo ispod cijene NAV-a, a kamoli BV-a, isplativost investicije je već na tim cijenama strašna. Iako pravo je pitanje koliko bi koštalo ovog trenutka nabaviti takvu flotu na tržištu. Drugima prepuštam “prave analize”, ovo su moja razmišljanja. Slobodno pojasni kako pod ovakvim uvjetima natječaja možeš nekome zabraniti dati višu ponudu od početne.

When speculation has done its worst, two and two still make four.

Evo danas u Slobodnoj, prodan bivsi Jadroplovov kontejneras Jadroplov pride za 6,9 M $….

Eto to bi znacilo da bi 8 takvih brodova vrijedilo nekih 56 M $… Dakle vise nego cijena paketa I obveza dokaptalizacije…

Ali kontejnerasa vise nema nego samo bulkeri koji se trze po trostruko vecim cijenama

I sad ono zasto sam postao ovaj clanak.

Brod je prodan u REZALISTE, dakle toliko vrijedi samo celik I gorivo…

New Report

Close