IPKK (Termes Grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska IPKK (Termes Grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Sada ce krenut Paviceva medijska kampanja , a dionica nazad prema 300.

Ne znam od kad smo to mi na ti, ali može i tako …

sass, 14.04.2010. u 18:08
Ma da? Kažeš nije ga gradio vlastitim sredstvima nego kreditom. Pa onda su u Kanditu stvarno čarobnjaci kad mogu sakriti kredit od stotinjak milijuna kuna. U 2007.g. nije bilo povećanja dugoročnih obveza po kreditima, u 2008.g. su povećane za 30 mio kn (što je potrošeno za modernizaciju šećerane), u 2009.g. u devet mjeseca su dugoročne obveze po kreditima čak i malo smanjene. Pa gdje li su ih samo sakrili? Osim toga na zem. knjiž. izvacima ne vidim upisanu nikakvu novu hipoteku za taj navodni kredit. Ajde ako već pišeš gluposti, koncentriraj se na stvari koje se ne mogu provjeriti jednostavnim uvidom u bilancu firme. Financiranje novog pogona vlastitim sredstvima i jeste osnovni uzrok trenutne nelikvidnosti. No kao što vidite taj problem će uskoro biti riješen…

Zašto bi sakrivali 100 milijuna (u pogon uloženo 70-75 milijuna kuna što je vrijednost temeljnog kapitala Kandita). Pogledaj dobit prethodnih godina „jednostavnim uvidom u bilancu“ firme i zbrajaj ih, pa nam onda napiši koliko je Kanditu trebalo vremena da ima „svojih“ 70-ak milijuna.
Malo ću ti pomoći za početak – dobit (nakon oporezivanja) u 2008. oko 1.130.000, 2007. oko 260.000 . Dalje nastavi sam i još u to uračunaj da je za dividende u 2005. i 2007. isplaćeno oko 19 milijuna.

Modernizaciju čega? Je li ti to misliš ozbiljno, netko ti je rekao, negdje si pročitao ili … Ili pod modernizacijom šećerane misliš na novi pogon Kandit II. Naime, često se moglo pročitati kako je Kandit GRADIO novi pogon (čak se niti na službenim stranicama ne mogu odlučiti –

„Riječ je o gradnji nove tvornice čokolade Kandit II (08.04.2004)
Novi pogon nalazi se u sklopu tvornica Kandit i Kandit Premijer, odnosno u temeljito preuređenom nekadašnjem skladištu osječke šećerane (11.11.2009).“

Pogon je trebao biti otvoren prije više od godinu dana, ali se kasnilo iz raznih razloga o kojima ne bih ponovno. Trenutno se u pogonu odvija proizvodnja ni približno kapacitetu od 3800 tona godišnje. Odvija se proizvodnja, ali pogon nije (službeno) otvoren. Razlog – nemaju sve potrebne dozvole.

Misliš li ti da će Kandit za svoj kredit upisati hipoteku na zemljište. Što misliš čemu služe (između ostalog) dionice IPKK koje ima Kandit – nešto manje od 9%? Osim toga ne znam je li ti poznata struktura tzv. Kandit grupe.

IPK Kandit d.d je vlasnik:
Tvornice šećera Kandit Premijer 100%
Prodaja i distribucija Kandit d.o.o. Celje Slovenija (100%)
IPK Robni promet d.o.o. Osijek (100%)
IPK Robna kuća d.o.o. Osijek (39,43%)
Agroholding d.o.o. Osijek (17%)
Tvornica stočne hrane IPK TSH Osječanka (65,41%)
Svinjogojska farma IPK Lipovača Prkos d.o.o. 62,47%
Je si li čuo za te tvrtke? Jamstvo za kredit može (ako ti netko iz banke dopusti) biti bilo koja tvrtka, a ti i dalje radi jednostavne uvide u bilancu.

O rješavanju problema

Vidim da neki ovdje nisu shvatili zašto je Čobanković bio prekjučer u Osijeku. Tema nije bio Kandit d.d. (i to je Čobanković otvoreno rekao kad ga je Pavić počeo "obrađivati" pričom o novom pogonu, planovima, … prekinuo ga je vrlo brzo pri prezentaciji) nego rješavanje duga čepinske uljare (d.o.o. u državnom vlasništvu). Na sastanku su osim Čobankovića (i suradnika) bili Pavić i „njegovi“, ali i predstavnici sindikata i radničkog vijeća Kandit Premijera koji su pokazali totalno nepoznavanje stanja (a po funkciji bi trebali biti puno bolje informirani).

Problemi koje je trebao riješiti Čobanković vuku svoje korijene iz neraščišćenih, kako imovinskih tako i materijalnih, odnosa unutar nekadašnjeg IPK Osijeka. Tvrtke koje su bile u IPK Osijek su doživjele različite sudbine i statuse. Neke su propale, neke su u stečaju, neke posluju kao dionička društva , a neka su društva s ograničenom odgovornošću.

Bez obzira na statuse (osim onih koje su likvidirane) sve ostale posluju. Kako? E, tu dolazimo do teme o čarobnjacima (kako ih je nazvao Pentiumin). Sve akrobacije su dozvoljene dok se ne sankcioniraju. Kako sankcioniranja nije bilo akrobacije su poprimile nevjerojatne razmjere.

Jedna od tih je (kako Pavić misli) da čepinska uljara duguje novce Kanditu, iako nikad nisu imale bilo kakav direktni posao. Ali jesu preko ostalih tvrtki iz IPK Osijek. Dug je nastao prema Tvornici stočne hrane (koja je u stečaju) čiji je Kandit vlasnik 65,41%. No, postoji i (pravomoćna) sudska presuda na oko 40 milijuna kuna koje Kandit Premijer mora platiti jer je koristio prostore u vlasništvu Tvornice stočne hrane, a nije plaćao najam za koji je uredno dobivao račune, jer ih je Pavić ignorirao u stilu – to je ionako sve naše. No, Babić je kao predsjednik uprave Tvornice stočne hrane (i vlasnik oko 25% iste) račune redovno slao i kad je suma postala pristojna digao je tužbu. Sad je i on u pregovorima (nemaju veze s ovima prekjučer) na koji način će se to isplatiti.

Kad bi netko imao hrabrosti ući u ova raščišćavanja u kompletu i odjednom, još bi moglo ispasti da bi Tvornica stočne hrane sa dugom uljare i šećerane mogla izaći iz stečaja i postati respektabilan subjekt (sa trenutno manje od 5 zaposlenih). Da bi to izbjegao Pavić je informirao Čobankovića da je programom restrukturiranja predviđeno pripajanje TSH Kandit Premijeru.

No, ne vjerujem da će se to dogoditi jer ni politika nema volje (a niti znanja) da takve stvari raščisti. Jer kako drugačije tumačiti Čobankovićev dolazak u Osijek, a nema pojma kakva je vlasnička struktura u odnosima za koja on treba predložiti rješenja. Pavić mu je pokazao slijedeću vlasničku strukturu Kandita (datiranu sa 15.03.)

IPK Zavod 32,16% (195 dioničara)
Premisa d.o.o. 18,92% (vlasnik je IPK Zavod i 20 fizičkih osoba)
IPK Kandit d.d. 8,77%
Koestlin d.d. 3,83%
Ostali dioničari (1510)36,31%

Zašto je sa 4. mjesta (ili možda već 3.) izostavljen Kolarek, možda će bolje (pr)ocijeniti oni koji znaju nešto više o njemu.

Na Čobankovićevo pitanje tko su Zavod i Premisa netko je dobacio da su to tvrtke za pranje novca. Zanimljivo je da nitko nije reagirao. No, još je zanimljivije kako to da Zavod i Premisa koji zajedno nemaju niti 15 radnika isplaćuju (povremeno) plaće radnicima Kandita i Kandit Premijera (jer ovi imaju blokirane račune). Volio bih kad bi nam Premium (ili netko drugi) „jednostavnim uvidom u bilancu“ pronašao podatke o njihovim godišnjim prihodima (a još bi zanimljivija bila dobit). Pod time ne mislim na novac koji je samo prošao preko računa na dan-dva, a stvarno je Kanditov i(li) Kandit Premijerov, ali nije smio sjesti na njihove račune zbog straha od prisilne naplate ili blokade.

Ne bi bilo loše saznati ni (trenutnu) vrijednost jedne od 6891 izdane dionice IPK Zavod d.d. koji je registriran "samo i jedino" za savjetovanje u vezi s poslovanjem i upravljanjem i posredovanje u trgovini na veliko (trgovina na veliko uz naplatu ili po ug

Ne znam bih li se smijao ili plakao…prvo na "ti" su si svi na forumu, bez obzira na godište, iskustvo itd., to što uopće obraćaš pažnju na to mi govori da si pripadnik starije generacije. Druga stvar, očito je da radiš u Kanditu, do tebe stižu informacije, poluniformacije i glasine, kao i u svakoj drugoj firmi, nešto od toga je točno, nešto posve krivo. Radiš najvjerovatnije u proizvodnji, možda inženjer? Treća stvar, više je nego evidentno da o financijama pojma nemaš, bez ljutnje, mislim da ne moram objašnjavati zašto to kažem svima koji su ti pročitali zadnji post, da sad posebno ne komentiram financiranje Kandita II iz temeljnog kapitala, dobiti i dividendi. Četvrta stvar, za svaki dosadašnji Kanditov kredit je upisana hipoteka na nekretninama, pa čak i za one najmanje kredite što možeš sam provjeriti preko interneta. Nema banke koja bi dala kredit od stotinjak milijuna kuna bez hipoteke, to da bi banka uzela jamstvo od tvrtki kćeri za osiguranje kredita, od kojih su sve osim Premijera beznačajne (u smislu financijske snage) je smiješno. Da su dionice iz trezora pod zalogom banke bile bi na skrbničkom računu. Očito je da vodiš neki svoj križarski rat protiv Kandita, valjda se osjećaš zapostavljeno ili šta ja znam šta. Svima nam je jasno da je Kandit daleko od idealne tvrtke, da je Pavić još dalje od idealnog managera, ali se stvarno trude zadnjih mjeseci da se dođe do konačnog rješenja za Kandit, biti će ti jasno poslije. Istina je da se kasnilo s nekim potezima, svi smo se nadali bržoj reakciji (prošle godine), ali glavno da su se sad počeli stvarati preduvjeti koji će vjerujem kroz 3-4 mjeseca biti vidljivi. Evo konačno će naplatiti i dug za čije rješavanje se čekalo godinama. Izračunaj si koliko je samo to po dionici keša. Kužiš, nas zanima vrijednost dionica, hoće li rasti ili padati, a ne krivde i pravde u Kanditu. Da me krivo ne razumiješ, nemam ja ništa protiv tebe niti toga da nam ukazuješ na loše stvari u Kanditu, ali ne možeš plasirati dezinformacije, namjerno ili slučajno, posebno na području financija koje nedovoljno razumiješ. Daj barem provjeri informacije prije nego ih objaviš.

Hm…svoj prethodni post sam napisao prije nego je ovaj tvoj zadnji objavljen. Sada sam posve siguran da vodiš nekakav rat s Kanditom i PAvićem, a jasno mi je i da muljaš. Obojica znamo da je izneseno mnogo neistina u ovom postu, ja se mogu referirati kao i u prethodnim postovima samo na stvari koje se mogu provjeriti – TSH nije u stečaju, ne znam odakle ti to, to svatko može provjeriti, drugo ovo s Babićem i dugovanjima Kandita za najamninu, TSH kao mogući respektabilni subjekt itd. je teška glupost, to se također može provjeriti. Da li je Čobanković dobro izvješten da će se TSH pripajati Premijeru saznati ćemo vrlo brzo, a onda ćemo vidjeti i da li si (namjerno) plasirao dobre ili lažne informacije. To će ti biti prvi test. Ja sam posve siguran da će se dogoditi upravo to, a s Babićem vjerovatno pregovaraju o prenašanju njegovog suvlasništva na Premijer, a ne nekakvim dugovima. Do onda više nemam namjeru polemizirati s tobom, ono što se može provjeriti to sam te demantirao, a nemam namjeru ići na riječ protiv riječi za stvari koje se ne mogu dokazati (trenutno), niti komentirati šta je tko kome rekao na sastanku, nisam bio pa ne znam detalje, mogu ti vjerovati ili ne, s obzirom da znam da si iznio mnogo neistina, sumnjam i u potpunu vjerodostojnost tog izvještaja sa sastanka. No vrijeme će pokazati kakve su ti namjere bile, vrlo brzo.

Kako sam na ovom forumu od nedavno svi do sada su mi se obraćali sa g.sass iz čega sam zaključio da se vi dioničari (na ovom forumu) tako ophodite. Ti si bio prvi koji mi se obratio sa ti. Nisam znao da će to izazvati takvu reakciju. Znači, plač ili smijeh … po izboru.

Drugo ne radim u Kanditu, što sam već naveo, ali tamo poznajem 80-ak % zaposlenih (već sam napisao da je Kandit obiteljska tvrtka), što uključuje i razinu uprave i nadzornih odbora. Nekima (a nalaze se među 20 vlasnika Premise) je već dosta Pavićeve samovolje (a još više arogancije njegove kćerke), pa se s vremena na vrijeme izjadaju. Osim toga postoje i oni koji su uključeni u friziranje rezultata (a to je iz dana u dan sve veća akrobacija) i što je, za njih, još gore moraju to i potpisati. Slažem se da u pričama ima svega, ali ono što sam napisao je potvrđeno iz više izvora.

Treće. O financijama znam jako malo i zato se slažem sa tvojom ocjenom da nemam pojma, ali … Vidim da nisi shvatio što sam napisao o financiranju Kandita II. Htio sam reći da nema ni teoretske šanse da je Kandit zajedno sa svim tvrtkama u vlasništvu iz svog poslovanja "stvorio" 70-ak milijuna kuna za Kandit II. Zato sam rekao da zbrojiš sve pozitivne poslovne rezultate prethodnih godina i pogledaš koliko treba da se dođe do navedog iznosa. Dio o temeljnom kapitalu je samo za usporedbu da vidiš da je Kandit II koštao otprilike kolika je vrijednost temeljnog kapitala Kandita.

Četvrto. Način na koji tvrtke (a pogotovo velike kao Kandit) dobijaju kredite nije identična načinu na koji ih dobijamo mi (obični)građani. Jedno se dogovori, a drugo je u ugovorima. Posebno se to odnosi na kašnjenja i ovrhe.
Slične kredite je imala ekipa iz Zavoda (a rate je plaćao Kandit)
Vaš link
Onog trenutka kad banka odluči da od sutra vrijedi potpisano, a ne dogovoreno počinju problemi. Ako se na to nadovežu i loši poslovni potezi, kriza, … ide se u samo jednom smjeru.

sass, 14.04.2010. u 22:42
Kužiš, nas zanima vrijednost dionica, hoće li rasti ili padati, a ne krivde i pravde u Kanditu.

Kužim, ali ja ne mogu dati prognozu kao ti da će za 3-4 mjeseca biti bolje.

sass, 14.04.2010. u 22:42
Da me krivo ne razumiješ, nemam ja ništa protiv tebe niti toga da nam ukazuješ na loše stvari u Kanditu, ali ne možeš plasirati dezinformacije, namjerno ili slučajno, posebno na području financija koje nedovoljno razumiješ.

Nisam ni shvatio da imaš nešto protiv mene, ali ono što sam napisao nisu dezinformacije. To je stanje u Kanditu. U kojoj mjeri će to stanje (a ne moje pisanje) imati utjecaja na događanja u Kanditu i na vrijednost dionice pokazat će vrijeme.

Dionica vrijedi za dioničara samo (i jedino) onoliko koliko je za nju spreman platiti, odnosno po kojoj cijeni ju je spreman prodati. Ni više, ni manje. I, naravno, da bi svi voljeli znati kad će dionica rasti i(li) padati, no kad bi svi znali da li bi onda, uopće, bilo burze.


Kako sam na ovom forumu od nedavno svi do sada su mi se obraćali sa g.sass iz čega sam zaključio da se vi dioničari (na ovom forumu) tako ophodite. Ti si bio prvi koji mi se obratio sa ti. Nisam znao da će to izazvati takvu reakciju. Znači, plač ili smijeh … po izboru.

Drugo ne radim u Kanditu, što sam već naveo, ali tamo poznajem 80-ak % zaposlenih (već sam napisao da je Kandit obiteljska tvrtka), što uključuje i razinu uprave i nadzornih odbora. Nekima (a nalaze se među 20 vlasnika Premise) je već dosta Pavićeve samovolje (a još više arogancije njegove kćerke), pa se s vremena na vrijeme izjadaju. Osim toga postoje i oni koji su uključeni u friziranje rezultata (a to je iz dana u dan sve veća akrobacija) i što je, za njih, još gore moraju to i potpisati. Slažem se da u pričama ima svega, ali ono što sam napisao je potvrđeno iz više izvora.

Treće. O financijama znam jako malo i zato se slažem sa tvojom ocjenom da nemam pojma, ali … Vidim da nisi shvatio što sam napisao o financiranju Kandita II. Htio sam reći da nema ni teoretske šanse da je Kandit zajedno sa svim tvrtkama u vlasništvu iz svog poslovanja "stvorio" 70-ak milijuna kuna za Kandit II. Zato sam rekao da zbrojiš sve pozitivne poslovne rezultate prethodnih godina i pogledaš koliko treba da se dođe do navedog iznosa. Dio o temeljnom kapitalu je samo za usporedbu da vidiš da je Kandit II koštao otprilike kolika je vrijednost temeljnog kapitala Kandita.

Četvrto. Način na koji tvrtke (a pogotovo velike kao Kandit) dobijaju kredite nije identična načinu na koji ih dobijamo mi (obični)građani. Jedno se dogovori, a drugo je u ugovorima. Posebno se to odnosi na kašnjenja i ovrhe.
Slične kredite je imala ekipa iz Zavoda (a rate je plaćao Kandit)
Vaš link
Onog trenutka kad banka odluči da od sutra vrijedi potpisano, a ne dogovoreno počinju problemi. Ako se na to nadovežu i loši poslovni potezi, kriza, … ide se u samo jednom smjeru.

žorž, 14.04.2010. u 23:34
Kužiš, nas zanima vrijednost dionica, hoće li rasti ili padati, a ne krivde i pravde u Kanditu.

Kužim, ali ja ne mogu dati prognozu kao ti da će za 3-4 mjeseca biti bolje.

žorž, 14.04.2010. u 23:34
Da me krivo ne razumiješ, nemam ja ništa protiv tebe niti toga da nam ukazuješ na loše stvari u Kanditu, ali ne možeš plasirati dezinformacije, namjerno ili slučajno, posebno na području financija koje nedovoljno razumiješ.

Nisam ni shvatio da imaš nešto protiv mene, ali ono što sam napisao nisu dezinformacije. To je stanje u Kanditu. U kojoj mjeri će to stanje (a ne moje pisanje) imati utjecaja na događanja u Kanditu i na vrijednost dionice pokazat će vrijeme.

Dionica vrijedi za dioničara samo (i jedino) onoliko koliko je za nju spreman platiti, odnosno po kojoj cijeni ju je spreman prodati. Ni više, ni manje. I, naravno, da bi svi voljeli znati kad će dionica rasti i(li) padati, no kad bi svi znali da li bi onda, uopće, bilo burze.
[/quote]

Kolega Sass niste mi još konkrektno odgovorili što radite na ovom forumu?
Dionice nemate , ne namjeravate ih kupovati!
Koji vam je cilj pisanja na ovom forumu?
Pozdrav

Hajde još samo jedan post. Pa daj shvati da se Kandit II financirao iz obrtnih sredstava, zato nisu platili kooperante, zato nisu platili dobavljače i zato su si stvarili milijun problema. I razumij da se uz bilo kakve akrobacije ili da su ne znam kakvi čarobnjaci ne može sakriti tako veliki kredit da je postojao, mora postojati bilo kakav trag u financijama tvrtke. Ovo da banke plasiraju kredite tako da jedno dogovore a drugo stave u ugovor…pa daj molim te, kako možeš uopće povjerovati u tako nešto? Tko bi pristao na tako nešto? Ugovori o kreditu, pogotovo s velikim tvrtkama, se detaljno razrađuju.
I ono što sam te zaboravio pitati, ako znaš da postoje nezakonitosti u Kanditu i ako imaš dokaze za to, zašto odgovorne ne prijaviš nadležnim institucijama? Ne razumijem koji je smisao optuživanja ljudi po forumu za nezakonite radnje, pa postoji mjesto gdje se to rješava. Vjerujem da bi mali dioničari pozdravili rasčišćavanje kriminala ako on, kako ti kažeš, otvoreno egzistira u Kanditu.
Ovo za vrijednost dionica, nisam niti mislio da ćeš mi ti reći hoće li cijena porasti ili pasti, nego sam ti htio reći da me ne zanimaju krive Drine u Kanditu, nego njegovo poslovanje i poslovne odluke koje imaju direktnu vezu s rezultatima i budućnošću tvrtke, odnosno cijenom dionica na burzi. Ako postoje krive Drine i želiš ih ispraviti, onda šta čekaš, rješavaj to gdje treba, jer kao što pita kolega Žorž, koji je onda cilj tog pisanja na forumu, ako dionice niti imaš niti ih ne namjeravaš kupiti? Misliš da ćeš na forumu riješiti bilo šta? Ovo je samo forum o trgovanju dionica, ništa drugo

Valjda je svima koji su se uključili u diskusiju na temu Kandit postalo jasno da je Paviću voda došla do grla ili mu je proradila savjest jer je odgovoran za sudbinu tvrke i više od 1000 zaposlenika.
Sada se hvata za slamku spasa i traži pomoć države te raznim kemijanjima unutar IPK želi namaknuti sredstva kojima bi omogućio opstanak Kandit grupe te ih napravio likvidnima pošto se pokazao nesposobnim da ih održi likvidnima kroz samo poslovanje.
Pitam se zašto ta tema nije postala aktualna kad je trebalo osigurati sredstva za novi pogon Kandit II?
Bilo je jednostavnije zaduživat se kod banaka ( u što sumnjam ) ili ne plaćati obaveze prema dobavljaćima i kooperantima.
Pogon Kandit II je "magla" jer da i proradi punim kapacitetima Kandit nema tržište da plasira proizvodnju pošto se nazovi "management" godinama bavio više samim sobom i svojim udjelima u vlasničkoj strukturi nago samom prodajom i tržištem. To je ono što sam više puta spomenuo; osobni interes iznad interesa tvrtke.

Što je više kleveta i laži,
to nam je IPKK miliji i draži.
(Ne kažem ja nego tržište vrijednosnica)
Stoga, molim nadležne za gore spomenute aktivnosti da nastave dalje,
a kad kapitaliziram ulaganja, častim ih ićem i pićem po izboru.
U slučaju iznimno dobre zarade, dobit će i gratis ljetovanje u mojim apartmanima.
Žorž! Sudjeluješ li u mom sponzorstvu?
Malo na temu:
Netko ulaže i gradi
a ima namjeru
da se bankrotom osladi ???

Pravi dioničar drži dionice barem 100 godina u svom portfelju.

Sad opet Zapad…u zadnjih mjesec dana ničete kao gljive poslije kiše na temi Kandita. Kandit II je magla? Tebi za informaciju, Kandit II radi punim kapacitetom, radnici rade u 3 smjene, gotovo sva proizvodnja se izvozi u Austriju, što ih donekle amnestira od inertnosti na planu marketinga u RH. U prvom kvartalu ove godine su povećali proizvodnju za 15% u odnosu na isto razdoblje lani. U rujnu dolazi novi dodatni modul čime će se kapacitet još više povećati. Ako si iz Osijeka prošeći malo do Kandita, da malo pogledaš tu "maglu", možda nas onda poštediš pisanja takvih bedastoća


Što je više kleveta i laži,
to nam je IPKK miliji i draži.
(Ne kažem ja nego tržište vrijednosnica)
Stoga, molim nadležne za gore spomenute aktivnosti da nastave dalje,
a kad kapitaliziram ulaganja, častim ih ićem i pićem po izboru.
U slučaju iznimno dobre zarade, dobit će i gratis ljetovanje u mojim apartmanima.
Žorž! Sudjeluješ li u mom sponzorstvu?
Malo na temu:
Netko ulaže i gradi
a ima namjeru
da se bankrotom osladi ???

Uf kolega ovo je malo nisko ali evo ti 100ica za mudar post!
Pozdrav dobronamjernima!

Razlog mog dolaska na ovaj forum bilo je istraživanje vezano uz brojne katastrofične priče (manje-više iz prve ruke) o Kanditu i Kandit Premijeru, koje su uslijedile naročito poslije Nove godine. Plaće radnicima su kasnile, isplaćivale su se po grupama (nisu ih svi dobijali isti dan), prijevoz se prestao plaćati, … plaće su sjedale sa različitih računa, … Obzirom da se to nikad (pa čak niti ratne 1991. i 1992. kad tvornice nisu niti radile) nije događalo postavilo se logično pitanje – što se događa?
Informacije na skupovima radnika su bile općenite, uvijek uopćene, u stilu – kriza je, malo smo u problemima, ali sve će biti riješeno. Pričalo se o novom pogonu kao o Spasitelju. Kako je početak rada više puta prolongiran, problemi su postajali sve vidljiviji.

Tražeći neke podatke naišao sam i na ovaj forum misleći kako ću (i ovdje) naći nekakve razloge takvog stanja. Dao sam si truda i pročitao sve postove, a onda odlučio s vama podijeliti svoja saznanja bez bilo kakvog ulaska u procjene i prognoze oko vrijednosti dionice.
To je kod nekih izazvalo vrlo burne reakcije. Da sam SAMO napisao kako mislim (bez ikakvog objašnjenja) da će dionica biti npr. 300 kuna (ili 500 kuna) izazvao bih „oduševljenje“ jer svi oni koji posjeduju dionicu bi bili zadovoljni. Dobro, ne baš svi jer neki su se izjasnili da ju ne bi prodavali ni po 800 kuna (valjda je to vezano i uz cijenu po kojoj su kupovali).

I tako za jedne (MrWB) širim loše vibre kako bih pogodovao Pavićevom planu (ne znam na kakav se plan misli), a drugi su posve sigurni (Pentiumin) da vodim nekakav rat s Kanditom i Pavićem.

Zanimljivo je i da ste (ovo se odnosi na one koji su ulazili u polemiku sa mnom) više zabrinuti zašto sam pisao o Kanditu, nego što. Mislio sam da će vam moje informacije pomoći kako biste kvalitetnije mogli procijeniti što ćete raditi sa dionicom. Niti jednom nisam sugerirao ništa.

Nakon što sam još jednom pročitao sve što sam napisao uočio sam i jednu pogrešku na koju mi je ukazao Pentiumin, a vezana je za Tvornicu stočne hrane (TSH). Prvi put kad sam ju spomenuo napisao sam da mislim da je u stečaju, a drugi put sam napisao da je u stečaju (izostavio riječ možda ili slično). Ovo o stečaju je moj krivo izvučen zaključak na osnovu činjenice da u TSH ne radi ništa, da su radnici iz TSH prebačeni u Kandit Premijer, a da je u TSH ostalo samo dva (2) radnika – predsjednik uprave Babić i pravnik koji od rujna/listopada prošle godine stvarno obavlja poslove u Kanditu.

PRIZNAJEM POGREŠKU !

Kad sam pisao da Kandit II nije građen vlastitim sredstvima nisam nigdje napisao da je građen kreditom, već sam napisao da to nisu vlastita sredstva, misleći prije svega na „zdrava“ sredstva. Kredit sam spominjao u kontekstu kupovanja radničkih dionica od strane Pavića i ekipe, a koji je otplatio Kandit.

Kako o financijama nemam pojma, čudno mi je da se uprava hvali vlastitim sredstvima koja proizlaze iz neplaćanja obveza kooperantima, dobavljačima, … ali to je, izgleda, normalno u ekonomiji (ulazak dva putnika u autobus kako bi bio prazan). Znači, ako Kandit bude u situaciju da (eventualnim) kreditom podmiruje kooperante i dobavljače, onda to neće imati veze sa pogonom, jer će kredit biti za podmirenje obveza, a ne za gradnju. Zanimljiva akrobatika, ali kao što sam već napisao valjda je (i) to ekonomija.

Ovdje sam naučio da se dionica kupuje zbog perspektive odnosno njene zbog potencijalne vrijednosti.

Ako sam dobro shvatio, neki ovdje smatraju da gradnja pogona, odnosno nova proizvodnja, treba utjecati na porast vrijednost dionice IPKK, ali nepodmirivanje obveza ne smije utjecati na njezin pad.

Pročitao sam sve postove od početka, ali nešto nisam naučio (na vrijeme). Zato sam i napravio pogrešku kao i Brankica koja vas je prije nešto manje od godinu dana upozoravala na situaciju u Kanditu. Vi ste i tada vjerovali i pisali o novom pogonu kao nečem što će biti (orkanski) vjetar u leđa vrijednosti dionice, bez obzira što je početak rada (najavljen za Uskrs) prolongiran za 3. kvartal (ni to nije ostvareno).

Indikativno je da su i onda sličnu hajku na donositelja loših vijesti predvodili (redoslijed nije po važnosti) Metuzalem, Pentiumin, Žorž, … Čini mi se, da je ekipa kupovala po višim cijenama, pa su (razumljivo) nervozni, iako su se neki (Metuzalem) imali potrebe i (o)pravdati svojim trenutnim prosjekom za IPKK ili čak „pohvaliti“ (nakon godinu i pol) sa iskrcavanjem na 850 kuna (Žorž).

Moja osobna (i po pitanju Kandita, jedina) želja je da se poslovanje stabilizira i da se očuvaju radna mjesta (po mogućnosti i povećaju). Hoće li to biti na način da Pavić i ekipa shvate i isprave pogreške, dolaskom (ovdje često priželjkivanih i prizivanih) strateških partnera, novim vlasnikom (vlasnicima) ili nekim drugačijim načinom apsolutno mi je svejedno.

Na kraju svima Vama želim zaradu ne samo na ovoj, ali pogotovo na ovoj, dionici.

Ispričavam se svima koje sam (možda) na bilo koji način uvrijedio.

Kolega Pentiumin bilo bi mi drago da su ono što ja pišem "bedastoće". Isto kao što bi mi bilo drago da se investicija u Kandit II pokaže ekonomski opravdanom kao i sama profitabilnost proizvodnje asortimana kojeg Kandit izvozi u Austriju. Vrijeme će pokazati tko je u pravu jer očigledno nemamo iste izvore informacija.

New Report

Close