Gospodarski programi stranaka – izbori 2007

Naslovnica Forum Gospodarstvo i financije Hrvatska privreda Gospodarski programi stranaka – izbori 2007


ali hajde na drugu temu: zna li netko zašto još nigdje u medijima nema ozbiljnijih interpretacija i kritika jurčićevog ekonomskog programa? znam samo za onaj već stari intervju čičin-šaina u banci, a to nije medij za široko biračko tijelo. jedino drugo što sam čuo su one 2-3 rečenice koje izgovara sanader s vremena na vrijeme. što je s ekonomistima? da li ništa ne znaju, da li se ne usude, ili jednostavno urednici novina to zabranjuju?

U medijima nema ozbiljnih interpretacija i kritika Jurčićeva programa jer ga on niti nije službeno objavio, jer je medijima to zabranjeno uopće prenijeti.
Predizborno vrijeme još nije na snazi i svi mediji koji se ogriješe te primjerice daju reklame, gdje se politički propagira jedan čovjek ili stranka (primjerice Čačićeva knjiga), uredno dobivaju opomene Vijeća za elektroničke medije.
Na stranu što se neke izjave i komentari koji se čuju kroz informativni program elektroničkih medija mogu interpretirati kao predizbora kampanja, postoji prag tolerancije jer se ne može ići u krajnost. Obično je taj prag tolerancije veći prema stranci na vlasti, jer su u njoj i osobe iz Vlade i Ministarstava, koje se svaki dan i nešto pita, dok oporba mora sazivati pressice da bi nešto rekla.

No respect


Kolega gorgija, malo tko se usudi protiv vjerojatnog premijera. HDZ-ovci bi, ali ne znaju.

zapravo nisam mislio da se “ne usude” u tom smislu da će on biti premijer pa im se može osvetiti. nego zato jer se valjda ne osjećaju sigurni u svoju kompetenciju. sa strahom od srdžbe budućeg premijera ne vjerujem da itko ima problema, pa ne vidimo da se itko boji sadašnjeg premijera, zašto bi se bojali budućeg kad je ne samo tek eventualno budući nego k tome i dvije glave niži i slabiji? dapače siguran sam da će svi oni koji sada napadaju sanadera i priželjkuju jurčića u roku od 12 mjeseci nakon što eventualno postane “sadašnji” biti prvi u hajci na ovoga i da će odjednom kada bude kasno otkriti i razapinjati sve ono u njegovoj politici o čemu je trebalo govoriti sada. jer je za novine probitačnije kritizirati vlast nego opoziciju, bolje se prodaje.

i ne mislim da je dobar izgovor da njegov program još nismo čuli pa se zato o njemu još ne može govoriti. za predizbornu kampanju mu zapravo ne bi bilo ni nužno ikada izaći s više nego par “točaka”. vjerojatno će na tim “točkama” i ostati, zašto i bi riskirao da napravi neki gaf ako se i dalje bude pokazivalo da i ovako ima prednost? ali čičin-šain je u svojem intervjuu i na osnovi onoga što je poznato znao rekonstruirati profil tog programa. hoću reći, sve to i nije nešto specifično jurčićevsko ni hrvatsko nego više manje deja vu antireformskog backlasha već viđenog u drugim tranzicijskim zemljama.


U medijima nema ozbiljnih interpretacija i kritika Jurčićeva programa jer ga on niti nije službeno objavio, jer je medijima to zabranjeno uopće prenijeti.

Pa evo jedne likovne interpretacije, nije valjda to zabranjeno.

[color=black][/color]


evo jedne likovne interpretacije, nije valjda to zabranjeno.

Legendo !!! [smiley2]

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.


SLK:

U medijima nema ozbiljnih interpretacija i kritika Jurčićeva programa jer ga on niti nije službeno objavio, jer je medijima to zabranjeno uopće prenijeti.

Pa evo jedne likovne interpretacije, nije valjda to zabranjeno.

Dapače. Nama je zapravo dopušteno puno više nego njima.

Evo jedna nabrzinu.

No respect


SLK: ” U medijima nema ozbiljnih interpretacija i kritika Jurčićeva programa jer ga on niti nije službeno objavio, jer je medijima to zabranjeno uopće prenijeti. ” Pa evo jedne likovne interpretacije, nije valjda to zabranjeno.

Nekako bi mi tu više pasali Sanader i Kalmeta.


Nama je zapravo dopušteno puno više nego njima. Evo jedna nabrzinu.

Legendo!!! [smiley2]

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

i ne mislim da je dobar izgovor da njegov program još nismo čuli pa se zato o njemu još ne može govoriti. za predizbornu kampanju mu zapravo ne bi bilo ni nužno ikada izaći s više nego par “točaka”. vjerojatno će na tim “točkama” i ostati, zašto i bi riskirao da napravi neki gaf ako se i dalje bude pokazivalo da i ovako ima prednost? ali čičin-šain je u svojem intervjuu i na osnovi onoga što je poznato znao rekonstruirati profil tog programa. hoću reći, sve to i nije nešto specifično jurčićevsko ni hrvatsko nego više manje deja vu antireformskog backlasha već viđenog u drugim tranzicijskim zemljama.

Složiti ću se sa SLK jer je u pravu. [smiley11] SDP još uvijek nije predstavio gospodarski program i na SDPovim web stranicama ga nema. HNS i HDZ imaju svoje, HDZ sa Strateškim planom, koji je Vladin dokument, ali HDZ djelo. Onih 13 slajdova nije ekonomski program. Kao što dr. Ott u Lipanjskom izdanju Banke kaže, “na stranicama se može naći mnoštvo slajdova koje se često ponavljaju, deklarativni su, bombastični i više navode mane postojećeg stanja, i to na pristran i neobjektivan način, nego što nude konkretne, sveobuhvatne, utemeljene ciljeve i mjere.” O čemu diskutirat onda, što pohvaliti i što kritizirati u više od 2 rečenice “ovo je dobro, ovo nije.” Preostalo nam je samo naklapanje o što nešto, možda znači.

Slika “Socijalnosa” je odlična.

I love argument, I love debate. I don't expect anyone just to sit there and agree with me, that's not their job. Margaret Thatcher


Kao što dr. Ott u Lipanjskom izdanju Banke kaže, “na stranicama se može naći mnoštvo slajdova koje se često ponavljaju, deklarativni su, bombastični i više navode mane postojećeg stanja, i to na pristran i neobjektivan način, nego što nude konkretne, sveobuhvatne, utemeljene ciljeve i mjere.”

Katarina je pametna žena. Vidjet ćemo do jeseni. Za sada se SDP-u populizam isplatio.

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.


SDP još uvijek nije predstavio gospodarski program i na SDPovim web stranicama ga nema.

Preostalo nam je samo naklapanje o što nešto, možda znači.

a zašto misliš da će do izbora izaći sa ičim razrađenijim? pa to im neće narediti ustavni sud niti predizborna komisija. a ako i dalje bude izgledalo da birače ne smeta… uostalom siguran sam da bi ga recimo šonje, lovrinčević i još par njih samo na osnovi onoga što se već zna mogli satima analizirati.

ali sve dok se kao glavna predizborna tema bude vuklo koja stranka ima bolje/gore sopranose argumenti na osnovi gospodarskog razvoja ionako će utjecati na ishod skoro pa 0%.

navodno je u sloveniji bila neka anketa gdje je većina građana rekla da misli da je brz gospodarski rast nešto negativno.

a indeks poslovnog optimizma za budućnost u lipnju je kako se i očekivalo nastavio padati. najbizarnije: nadolje ga povukao pad u turizmu i transportu. po tome kako zse ostaje mlaka, čini se da ni u srpnju neće baš skočiti.

SDP se predstavlja kao stranka kojoj je najviše stalo do gospodarstva i stope rasta. Smatraju da se može i mora brže od sadašnjeg rasta. Nepredstvaljanje programa poput HNSovog recimo, bi bio korak unazad. Kako bi ih javnost mogla shvatiti ozbiljno ako su predstavili prezentaciju na internetu i Jurčić kao ekonomist bio trebao biti premjer, a nemaju dokument o ekonomskom razvoju?
Zaključak bi bio da nisu baš ozbiljni oko gospodarstva i da ih uglavnom zanima preraspodjela među društvenim skupinama.
Satima možemo i mi analizirati, ali bi se svelo uglavnom na pogođanja što i kako SDP misli napraviti. Ne, da li je konkretna prijedlog ispravan i induktivan za željeni cilj.

I love argument, I love debate. I don't expect anyone just to sit there and agree with me, that's not their job. Margaret Thatcher


Zaključak bi bio da nisu baš ozbiljni oko gospodarstva i da ih uglavnom zanima preraspodjela među društvenim skupinama.

pa mislim da je nama ovdje svima ionako jasno da je tako a i ekonomskim stručnjacima. zato se i čudim što se tako sramežljivo javljaju sa svojim mišljenjima.

napokon, jurčićev pogled na svijet i jest onaj dinosaurski predblairovske ljevice. dakle prva su mu pitanja raspodjele, a tek zatim rasta. ali i to samo ako je iskren. a ako je neiskren, onda samo jaše na valu mentalne pauperizacije javnosti da bi došao na vlast.

a što se tiče toga da oni licitiraju brzim rastom od sadašnjeg, usuđujem se pretpostaviti da ćemo za drugi kvartal dobiti još višu stopu rasta od 7%. i ako bude tako i ako birače zaista zanima ekonomija, sdp ostaje bez aduta. a ako i onda ostane u prednosti, to će samo značiti da birače ekonomija zbilja ne zanima. i da se ljudi odlučuju na osnovi toga čije sopranose mediji bolje prodaju i tko bolje mazi njihove frustracije i zavisti.

Kad uz neke novine bude prilog s poslovnom, ekonomskom temom, primjetio sam da većina ljudi to odmah baci. To je Hrvatska danas. Reklamni dodatci s potrošačkom ponudom se puno više proučavaju.

[color=black][/color]


Kad uz neke novine bude prilog s poslovnom, ekonomskom temom, primjetio sam da većina ljudi to odmah baci. To je Hrvatska danas. Reklamni dodatci s potrošačkom ponudom se puno više proučavaju.

da, to je paradoks tranzicije, kad se pojavi mnogo kapitala u nedo.ebanom narodu. super je da troše i ubrzavaju razvoj, ali istovremeno se i sve više zadužuju, sve više je toga što žele a ne mogu, smatraju se siromašnima (uz stan, veliki auto, plazmu i 6 mobitela u obitelji) pa na kraju dovedu na vlast one koji zaustave rast. pod parolom socijalne pravednosti, a zapravo samo podilazeći toj glasnoj gunđajućoj većini navikloj na rentijerstvo, pri čemu im se zapravo fućka za one kojima je zaista loše.


Satima možemo i mi analizirati, ali bi se svelo uglavnom na pogođanja što i kako SDP misli napraviti.

evo kao potvrda moje teze da se i te kako već dugo može i mora govoriti o jurčićevim gospodarskim idejama današnja analiza ive banca u jutarnjem. ivo banac čak i nije ekonomist, ali to mu nije prepreka da kaže ono o čemu većina salonskih ekonomista šuti.

highlights o jurčiću:

Općenito, svi elementi programa “3 X 3” upućuju na “uspostavljanje pravednosti”, ali ne i rasta, putem interventnih državnih mjera, posebno putem poreza. Drugim riječima, SDP je još uvijek na terenu socijalnog gospodarstva. Tržište može čekati.

On zagovara “pravednu preraspodjelu bogatstva” putem fiskalne politike koja naglašava oporezivanje dobiti na dionice, a dioničare – posve u skladu sa svojim preživjelim pogledima – nazivlje “bogatim špekulantima koji svoj profit ostvaruju na kapitalu”.

Prema stranim investitorima Jurčić predviđa još uvijek nedefinirane “restrikcije na strana ulaganja”. Ma što to značilo, takav program ne može biti u skladu s našim željama da pristupimo EU.

HDZ je od stranke izolacije doista postao predvodnik proeuropske politike. Ne bi bilo dobro da se Račanova suzdržanost, koja ga je branila od svakog populizma, u redovima SDP-a nadomjesti platformom što će suštinski i šifrom (“slušam Thompsonovu glazbu”) postati okupljalište izolacionističkih snaga.

Dugoročna stabilnost povezana je s integracijama i prihvaćanjem europskih standarda, mogućnost revivala preživjelih politika nužno se veže uz izolaciju. “Originalne” politike što odbacuju svjetske uzore, politike “trećeg puta” i “nesvrstavanja”, eksperimenti oko uspostavljanja autonomne (nacionalne) gospodarske politike, vode ne u Jurčićev socijalni (čitaj: državni) kapitalizam nego, kako je Ante Čičin-Šain nedavno upozorio, “u nekakvu sivu zonu, tj. u područje kaljuže, mraka i korupcije…

a ima još…

http://www.jutarnji.hr/magazin/clanak/art-2007,7,21,izbori_analiza,83125.jl

New Report

Close