Gospodarski programi stranaka – izbori 2007

Naslovnica Forum Gospodarstvo i financije Hrvatska privreda Gospodarski programi stranaka – izbori 2007

Cilj SDP-ove gospodarske strategije “Gospodarski rast za bolji život” je povećanje životnog standarda hrvatskih građana putem realnog rasta plaća, mirovina i dividende, te povećanja kvalitete javnih usluga. Veću stopu rasta realnog BDP-a po glavi stanovnika SDP namjerava ostvariti povećanjem domaće proizvodnje. Zadatak je makroekonomske politike stvoriti okruženje u kojem će radnici biti produktivniji. To okruženje pretpostavlja solidarnost bogatih sa siromašnima, zdravih sa bolesnima i mladih sa starima. Postoje li u takvom okruženju uvjeti za stopu rasta od preko 7% u situaciji kada Hrvatska ima najmanju stopu aktivnosti u Europi?

Infrastrukturni projekti na kojima SDP zasniva svoju strategiju su modernizacija željeznica i razvoj energetskog sektora. Jesu li ti projekti upravo ono što Hrvatskoj treba?

Industrijska politika SDP-a se bavi svakom grupom djelatnosti – industrijom, utvrđivanjem potencijala rasta svake industrije zasnovanom na njenim specifičnostima i utvrđivanjem prepreka njenom razvoju, pogotovo prepreka koje postavlja državna uprava. Cilj industrijske politike je povećati iskorištenost postojećih kapaciteta, povećati produktivnost u postojećim industrijama i stvoriti uvjete za razvoj industrija koje imaju veću produktivnost. Moram priznati da ova priča lijepo zvuči.

Regionalna politika SDP-a se zasniva na tezi o kojoj se može raspravljati, tezi da je svaka industrija vezana uz neku regiju. Da bi se industrija u regiji razvijala mora imati svu potrebnu infrastrukturu: fizičku i institucionalnu. Ovdje je potrebno istaknuti i socijalnu infrastrukturu poput domova umirovljenika.

Fiskalna politika SDP-a se temelji na reformi poreznog sustava. Porezi će se plaćati progresivno, prema financijskoj snazi poreznih obveznika. Strategija zagovara i uvođenje poreza na dohodak od kapitala kao dodatak porezu na dohodak od rada. Argument za uvođenje poreza na dohodak od kapitala je da se rast tržišta kapitala nije reflektirao na rast gospodarstva. O izrečenom argumentu ekonomska javnost tek treba raspravljati.

Pri provođenju strategije, SDP će morati voditi računa o ograničenjima hrvatske ekonomske stvarnosti. Najveće slabosti Hrvatskog gospodarstva su visok udio vanjskog duga u BDP-u i visoka zaduženost građana. Slabost je i niska efikasnost državnih investicija, a tome SDP namjerava doskočiti poticanjem gradnje novih i modernizacijom postojećih proizvodnih pogona dok će se potrošnja destimulirati. Nadam se da ćemo uskoro čuti mjere za ostvarivanje zacrtanih ciljeva.

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

Martine moj, opet se Ti bacio na pisanje umjesto da špekulantstvom zarađuješ lovu.

Zato ja nemam vremena za veliku analitiku ali mi je smješno kako nitko ne kaže najbitnije : Najveća slabost Hr.privrede NIJE prezaduženost nego suludo velika tzv. zajednička (budžetska, proračunska) potrošnja !
Svi samo pričaju kako još više uzeti ( Jurčić,Štern…), dakle o prihodovnoj strani, a nitko o kresanju rashodovne !? A bez toga NE MOŽE biti velikog razvoja i rasta !!!

Kad nađem vremena bit ću malo opširniji, do tada srdačan pozdrav.

[color=black][/color]

Ideja vodilja bilo koje gospodarske strategije Hrvatske moraju biti hrvatski nacionalni interesi, a ekonomska znanost mora služiti ciljevima utvrđenim u prihvaćenoj gospodarskoj strategiji. Primarni cilj bilo koje gospodarske strategije mora biti maksimiziranje stope rasta realnog BDP-a po glavi stanovnika. Iz ekonomske teorije znamo da se postavljeni primarni cilj može realizirati povećavanjem produktivnosti zaposlenika i povećavanjem udjela zaposlenih u ukupnoj populaciji. Cilj mora biti povećavanje konkurentnosti nacionalnog gospodarstva, a ne izvoz sam po sebi. Izvoz uvijek dolazi kao posljedica povećane konkurentnosti, a smanjenje vanjskotrgovinskog deficita dolazi kao posljedica povećanog izvoza. Cilj mora biti razvoj financijskog tržišta koje mora biti stavljeno u službu utvrđenog primarnog cilja. Pri utvrđivanju mjera za provođenje gospodarskom strategijom utvrđenih ciljeva, mora se voditi računa o ograničenjima poput očuvanja stabilnosti cijena, a prema kriterijima iz Maastrichta imamo i ograničenje očuvanja stabilnosti tečaja (tečaj domaće valute mora najmanje dvije godine ostati unutar unaprijed postavljenih granica). Je li zaista već sada potrebno provoditi politiku očuvanja stabilnosti tečaja? Je li treba toliko žuriti sa zadovoljavanjem uvjeta za uvođenje eura ili prije toga tečaj treba dovesti u realne odnose? Pozivam ekonomsku znanost da odgovori na ova pitanja. Tek nakon znanstvenih simulacija očuvanje stabilnosti tečaja može biti prihvaćeno ograničenje gospodarske strategije. Prilažem još nekoliko pitanja za ekonomsku znanost: Može li se u Lijepoj Našoj voditi monetarna politika koja potiče gospodarski rast, a da se ne ugrožava makroekonomska stabilnost? Može li Hrvatska zamijeniti svoj inozemni dug u stranim valutama sa dugom u domaćoj valuti koji će financirati inozemni investitori? Hoće li smanjena kreditna aktivnost banaka koja će doći kao posljedica odluke HNB-a o ograničenju rasta plasmana banaka na 12% imati za posljedicu pad industrijske proizvodnje i izvoza?

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

Članak Sanje Modrić “Jurčićev novi kapitalizam” objavljen u Jutarnjem listu od 15.3.2007. godine navodi “U Hrvatskoj nema značajnijih investicija osim kada investira država”. Želi li Jurčić državu poduzetnika ili ga novinarka krivo interpretira? Nadam se da Jurčić želi jaku državu koja svojom infrastrukturom koja potiče privatno poduzetništvo. Promotori liberalnog i globalnog kapitalizma (globalni kapitalizam ili kapitalizam bez granica generira neograničenu mobilnost kapitala s ciljem povećanja dobiti) koje predvodi MMF moraju se suočiti s činjenicom da slobodna tržišta mogu opstati samo uz jaku državu.

U Jutarnjem listu od 15.3.2007. godine su prezentirani rezultati anketa:

1. Koliko su predstavnici HDZ-a opravdali povjerenje koje im je ukazano na prošlim izborima? (uopće ne 35.7%, uglavnom ne 32.1%, ne mogu ocijeniti 10.7%, uglavnom da 19.9% i u cijelosti 1.7%).

2. Da su danas izbori za Hrvatski sabor, za koju biste stranku glasali? (HDZ 31%, SDP 27.8%, HSP 11.2%, HNS 9.5%, HSS 8.1%, …)

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

Gospodinu guverneru odličje Miltonovog velereda za monetarnu politiku !!!
Sreća je da svi koji bi se poigrali tiskanjem novca – nemaju šanse.

Pozdrav s pjesmom : “Ne dirajte mi glavnicu”

[color=black][/color]

LJUBO JURČIĆ, GOSPODARSKI STRATEG SDP-A u članku “Jurčić: I s porezom bi cijene dionica jednako rasle” objavljenom 15.3.2007. godine:
1. U Hrvatskoj nema nikakve korelacije između poslovanja poduzeća i njegove vrijednosti na burzi – unutra imate sto-dvjesto insajdera koji igrajući se povećavaju cijene dionica
2. Za mene je kvalitetna nekretnina najdugoročnije ulaganje. Najsigurnije, ako vam ne treba da preživite. Ja iz tekućeg rada više zaradim nego što je potrebno za život, a za ovo ostalo je najsigurnije dugoročnije ulaganje. Imam već dva-tri poslovna prostora, no ja sam ipak najviše orijentiran profesorski i onako, pripovjedački.

Profesorove izjave zaslužuju komentar:
1. Koeficijent korelacije između US GDP in EKS$ i S&P 500 indeksa između 1997. i 2002. godine iznosi 0.007372. Analogno, koeficijent korelacije između US GDP in EKS$ i S&P 500 indeksa između 1950. i 2002. godine iznosi 0.865422
2. Ako je nekretnina najsigurnije dugoročno ulaganje, profesor Jurčić bi se kao domoljub morao založiti da se mirovinskim fondovima kao dugoročnim i konzervativnim investitorima omogući ulaganje u ZIF-ove s javnom ponudom za ulaganje u nekretnine.

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

Evo jednog zanimljivog članka Borisa Vlašića: “Kada SDP-ovci glasuju za HDZ”

http://www.jutarnji.hr/clanak/art-2007,3,17,Valsic_kolumna,66786.jl

Hoće li SDP u izbore sa sloganom “Srce je lijevo”?

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.


Evo jednog zanimljivog članka Borisa Vlašića: “Kada SDP-ovci glasuju za HDZ” http://www.jutarnji.hr/clanak/art-2007,3,17,Valsic_kolumna,66786.jl Hoće li SDP u izbore sa sloganom “Srce je lijevo”?

ne znam da li im je netko podvalio a oni nemaju pojma ili zaista u sdpu misle da je hrvatska tako autisticna da nitko nece skuziti da nisu bili u stanju sami smisliti niti svoj slogan. prvo uzmu od lafontainea taj svoj fundamentalisticki socijalizam, a sada ce i predizborni slogan. netko im izgleda debelo podvaljuje navlaceci ih jadne na vec propale eksperimente… ili oni svjesno navlace narod samo zato da bi dosli na vlast…

Prof. dr. Gvozden Flego i Marija Lugarić su autori SDP-ovog izbornog prijedloga promjena u obrazovanju koji će izaći pod sloganom “Obrazovanje za društvo znanja”. Prijedlog sugerira da u porezne olakšice trebaju ući troškovi PDS-a, učenja stranih jezika i informatičkog obrazovanja. Meni bi osobno bilo draže da se ukine PDV na kupovinu knjiga jer već imam diplomu PDS-a, a informatički sam jako dobro obrazovan. Prijedlog sugerira besplatne fakultete koje će pohađati duplo više studenata, pa je shodno tome i nužan rast broja zaposlenih u školama i na fakultetima. Zbog oskudnih kapaciteta treba osigurati i gradnju novih objekata. To bi se trebalo financirati povećanjem proračunskih rashoda izdvojenih za obrazovanje za samo 50% do kraja mandata od 4 godine. Je li se autori prijedloga razbacuju neutemeljenim parolama? Pretpostavimo da će (prema zacrtanom cilju SDP-a) realni rast BDP-a biti 6% prve dvije godine uz 7% sljedeće dvije godine. Pretpostavimo da će stopa inflacije iznositi 3%. Tada će se nominalni BDP tijekom 4 godine potencijalnog mandata povećati za 44.79%, što je gotovo jednako predviđenom povećanju proračunskih rashoda za obrazovanje. Čini mi se da sa brojkama nešto nije u redu, te autore gospodarskih strategija još jednom pozivam da što prije izađu u javnost s prijedlogom kako misle podijeliti pitu (vidi http://www.poslovni.hr/Forum/Thread.aspx?ThreadID=1897). Napominjem da prijedlog proračunskih rashoda Ministarstva obrazovanja, znanosti i športa za 2007. godinu iznosi 10.449.532.000 HRK, odnosno 9.67% ukupnih proračunskih rashoda.

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

Vidjeti ćemo što će nam ‘Jesen’ donijeti [smiley2]

Članak Mirele Klanec “Poslodavci od rujna traže registar nameta” objavljen 21.3.2007. godine: “Monetarnu politiku ne vodi Vlada, nego Hrvatska narodna banka, no politika tečaja koju provodi je dobra”, nedvosmisleno je poručio Sanader. Napomenuo je da ta politike ne ide uvijek na ruku izvoznicima, no zato postoji niz mjera kojima se izvoz može potpomoći. Smanjenja doprinosa na plaće neće biti moguće barem do 2009. godine.

Ja sam učio da je monetarna politika samo jedan dio ekonomske politike koju Vlada dogovara sa Hrvatskom narodnom bankom. Hrvatska narodna banka monetarnu politiku samo provodi.

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

Članak Ksenije Rukavina “SDP obećava 50 posto više novca za obrazovanje” objavljen 21.3.2007. godine: U obrazovanje će osim države, ulagati i gospodarski subjekti te pojedinci, a to će im se isplatiti jer SDP planira posebnim poreznim olakšicama stimulirati ulaganja u obrazovanje i znanost.

Članak Ksenije Rukavina “Obrazovni plan SDP-a slabiji od očekivanja” objavljen 21.3.2007. godine: SDP-ova obećanja temelje se na povećanju proračunskih sredstava od 50 posto u četiri godine eventualnog socijaldemokratskog mandata. Kako će se to povećanje ostvariti, ostalo je bez odgovora… Planira li u četiri godine svog mandata SDP sagraditi ili dograditi veći broj fakultetskih zgrada te zaposliti više stotina profesora? Ako je odgovor potvrdan, onda bi ta stranka trebala obrazložiti gdje će za to skupiti novac… Obrazovanje treba biti dostupno, ali ne za svakoga po istim uvjetima.

Nije pravično stimulirati ulaganje u obrazovanje poreznim olakšicama. Ako je nečija kćerka upravo završila školovanje neće uživati porezne olakšice, dok će ih nečiji sin koji tek kreće na studije uživati. Kako do infrastrukture potrebne visokom školstvu bez proračunskih ulaganja? Možda je dobra ideja osnovati fond po uzoru na Government Properties Real Estate Investment Trust u SAD-u koji će graditi, kupovati i nadograđivati, te renovirati nekretnine poput škola, fakulteta, bolnica, domova zdravlja i umirovljeničkih domova, a koje će koristiti javni sektor. Javni sektor bi od fonda prostore iznajmljivao putem dugoročnog ugovora o operativnom leasingu, a sredstva GP REIT fonda bi se prikupila putem IPO-a. REITs se u USA sa do 20% imovine uključuju u rizična partnerstva zajednički sa drugim poduzećima, uglavnom malim privatnim poduzetnicima. Ideja je u skladu i sa poticanjem poduzetničke klime i sa poticanjem ulaganja u obrazovanje. Ako ništa drugo, ideja umjesto komentara prof.dr.sc. Ljube Jurčića da Hrvatska ne može kopirati rješenja razvijenih zemalja zaslužuje barem raspravu.

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

Treba li Hrvatska težiti da ponovo postane država – poduzetnik? Brzorastuća Hrvatska poštanska banka trenutno treba dokapitalizaciju od 2.000.000.000 HRK i može se smatrati simbolom državnog poduzetništva. Treba li se Hrvatska Vlada ugledati na HPB? Da li će SDP-ova ideja ambicioznog državnog poduzetništva ponovo pasti na ispitu iz dijela osnova ekonomije – tržišno natjecanje?

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.


Ja sam učio da je monetarna politika samo jedan dio ekonomske politike koju Vlada dogovara sa Hrvatskom narodnom bankom. Hrvatska narodna banka monetarnu politiku samo provodi.

Krivo su te učili, moj Martine. To je bilo tako, kada se iz CK telefonom davalo naloge “da se razvoj ima financirati iz primarne emisije”. To je bilo vrijeme Obrovaca, ne ponovilo se.
I danas ima nostalgičnih polit-ekonomista koji bi opet tako… tiskali novac, ko fol za razvoj.
Tu je premijer potpuno u pravu. Monetarna politika HNB-a je najbolja moguća !

[color=black][/color]


Monetarna politika HNB-a je najbolja moguća !

Možda jeste, a možda i nije. Nisam vidio nijednu simulaciju što bi bilo kad bi bilo…

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

New Report

Close