Gospodarski programi stranaka – izbori 2007

Naslovnica Forum Gospodarstvo i financije Hrvatska privreda Gospodarski programi stranaka – izbori 2007


Porez je dobra i pozitivna stvar, a u potpunosti se slažem sa oporezivanjem neiskorištenog stambenog prostora, jer on ubiti najčešće nije neiskorišten, već ljudi u njemu drže podstanare (uglavnom ilegalno), a i tej prostor je potencijalni izvor zarade.

porez nije nimalo dobra stvar, nego je samo nužan. porez je destimulativan za proizvodnju, razvoj i rast. najbolji način za punjenje budžeta je smanjivanje poreza.

da nema progresivne porezne stope ja bih radio dvostruko više. ovako mi se ne isplati i pola godine se odmaram. da nema tolikih nameta, otvorio bih i koje radno mjesto. ovako mi se ne isplati. država me dovoljno ne motivira da više radim. preveliki su nameti. a tko trpi od tih visokih poreza? pa naravno ne ja, meni je i ovako dobro. trpe oni radi kojih se porezi navodno uvode, jer za njih nema radnih mjesta, a gospodarski rast ne može se podići toliko koliko bi trebalo da bi se država mogla kvalitetno brinuti za one kojima je to potrebno.

dobra ekonomska politika nije zamjena za socijalnu politiku. ali je dobra ekonomska politika i bez bilo kakve socijalne sama po sebi ipak bolja socijalna politika nego što to može biti bilo kakva socijalna politika uz lošu ekonomsku.

što se tiče oporezivanja stambenog prostora, ako ljudi na njemu zarađuju onda treba istrijebiti tu sivu ekonomiju i spriječiti neregistriranu zaradu, a ne jednostavno oporezivati kvadrate.


što se tiče oporezivanja stambenog prostora, ako ljudi na njemu zarađuju onda treba istrijebiti tu sivu ekonomiju i spriječiti neregistriranu zaradu, a ne jednostavno oporezivati kvadrate.

Bravo kolega gorgija. Iako ste HDZ-ovac, a ja ih baš i ne smatram stručnjacima, ovo ste izvrsno napisali. A evo i teme za razmišljanje:

Bakica s mirovinom 1.250,00 kuna ima stan 65 kvadrata u Centru Zagreba. Iznajmljuje dvije sobe studenticama, svakoj naplaćuje po 1.000,00 kuna “na crno”. Kada bi plaćala 350,00 kuna poreza na 35 kvadrata “viška” stambenog prostora, mogla bi to prevaliti na studentice. Tako bi zajedno plaćale 2.350,00 kuna. A mogla bi bakica na njih prevaliti i PDV kada bi sve bilo “legalizirano”. Dobili bismo 2.867,00 kuna. Dakle, u ime legalizacije prevalili smo na studentice 867,00 kuna. Bi li im to država vratila? Ako bi, čemu posredovanje? [smiley9]

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.


što se tiče oporezivanja stambenog prostora, ako ljudi na njemu zarađuju onda treba istrijebiti tu sivu ekonomiju i spriječiti neregistriranu zaradu, a ne jednostavno oporezivati kvadrate.

Većinu rečenog podržavam, no ne mogu se složiti sa ovim posljednjim dijelom.

Ako imamo problem sa neprijavljenim stanarima, a definitivno imamo, onda nije rješenje porez nego inspekcija. Ako inspekcije mogu preko ljeta kontrolirati apartmane i neprijavljene goste po Jadranu, pa danas svakom iole ozbiljnom izdavatelju ne pada na pamet raditi na crno, tko brani da se iste inspekcije provode i u unutrašnjosti tijekom cijele godine?
Tako bi se uvelike stalo na kraj stanarima na crno, i takvi slučajevi bi postali izuzetak a ne pravilo.

Dakle, zakoni i porezi postoje, samo ih treba sprovoditi.

Zašto kažnjavati sve one koji se ne bave nečasnim radnjama? Zašto je posjedovanje nekretnine, kojom se ne koristimo mi ili ju ne koristimo cijelu godinu (apartman, vikendica) prljavije od posjedovanja dionice? Zar je loše dio kapitala investirati u nekretnine, kao što se to radi na svim najrazvijenijim tržištima.

Da, može porez na nekretnine. Ali u paketu sa PKD.

No respect

Ponavljam se: taj tvoj neiskorišteni stambeni prostor je dobar potencijalni izvor zarade (i to one legalne) i ako ti nisi sposoban iz toga izvući dobit i naći način da na njoj zaradiš to je tvoj problem.
U svakom slučaju se slažem da treba iskorijeniti sivu ekonomiju (to bi dalo i prostora za smanjivanje nekih poreza), a i ja (kao građanin koji redovito plaća svoj porez i prijavljuje sve svoje izvore zarade) bi se u svakom slućaju zbog toga osjećao bolje.
Situacija u našoj državi je takva da se država još uvijek mora petljati u gospodarstvo i više nego što je potrebno (bitno je samo da se petlja na pravi način, a to baš i nije slučaj) jer pojedinci još uvijek nisu dovoljno jaki da sami konkuriraju na međunarodnom globalnom tržištu. Posljedica globalizacije je da velike korporacije (inozemne) odmah progutaju manje poduzetnike), pa kao posljedicu imaš da se u hrvatskoj večina poduzetnika bavi trgovinom, ugostiteljstvom i tek na trećem mjestu turizmom. A gospodarstvo jedne države ne može živjeti od toga. Dobra stara kaže “ne stavljajte sva jaja u istu košaru”, a mislim da mi kao država, makroekonomski gledano, upravo to i radimo. Ono što i imamo od ostalih grana to smo i onako prodali uglavnom strancima.
Upravo zbog svega gore navedenog smatram da država treba postati poduzetnik, kao konkurencija na globaziranom tržištu (ali ne i kao konkurencija domaćim poduzetnicima) i to upravo kroz industrijalizaciju koja u svakom slućaju mora biti vrhunski isplanirana. Kasni je će poduzeća koja izađu iz te industralizacije lako biti prodana našim građanima na način na koji je to napravljeno sa Inom i sada sa THT-om. (samo smatram da ta poduzeća ne moraju imati većinskog vlasnika)
DRŽAVA NE MORA BITI LOŠ PODUZETNIK!


Iako ste HDZ-ovac, a ja ih baš i ne smatram stručnjacima, ovo ste izvrsno napisali.

evo ga i što da čovjek na to kaže?[smiley1] hm ako čovjek dođe u situaciju da mora birati HDZ jer su druge opcije katastrofalne, čini li ga to HDZovcem?

“da nema progresivne porezne stope ja bih radio dvostruko više. ovako mi se ne isplati i pola godine se odmaram. da nema tolikih nameta, otvorio bih i koje radno mjesto. ovako mi se ne isplati. država me dovoljno ne motivira da više radim. preveliki su nameti. a tko trpi od tih visokih poreza?”

ovo ovdje o čemu ti govoriš su porezi na plaće i tu se slažem da je oporezivanje preveliko, ali upravo zato treba oporeziti neke druge izvore zarade kako bi se ti porezi mogli smanjiti.

Inače progresivna porezna politika nije loša, samo je kod nas jako loše provedena, tj. ti razredi su užasno određeni. Pgledaj malo države koje su uvele tu jedinstvenu poreznu stopu (masovno ove nove članice EU) pa ćeš vidjeti da one jesu masovno ostvarile veliki gospodarski rast, ali preko leđa srednjeg staleža i sirotinje.
Bio sam poslovno u Bugarsko, Rumunjskoj i Litvi pa sam vidio šta je to tamo. Imaš izrazito bogate ljude koji čine manjinu i većinu koja doslovce izgleda kao naši Romi.
A da ne govorim o infrastrukturi, malo izađeš iz centra grada i nailaziš na kilometre neasfaltiranih ulica.
Kako god da okreneš jedinstvena stopa poreza samo povećava jaz između bogatih i siromašnih.
Šta stvarno misliš da bi neki vlasnik nekog poduzeća povečao plaće svojim radnicima samo zato što mora manje platiti poreza? Mislim da bi ipak taj novac sačuvao za sebe!!!

MARTINGALE
“Inače, ja sam po uvjerenju zaštitnik malih i slabih. Predvodnik mladeži stranke umirovljenika i nemoćnih pred terorom birokracije. Libertarijanac.”

Ja nisam član nikakve stranke i još niti jednom na izborima nisam glasao za SDP, a ova politika o kojoj Jurčić govori je politika koju ja vzagovaram još prije nego što ju je on “izmislio”
Ja sam pak magistar ekonomskih znanosti, naime magistarski rad mi nije bio na temu poreza i oporezivanja, već na temu monetarne politike![smiley2]


Ponavljam se: taj tvoj neiskorišteni stambeni prostor je dobar potencijalni izvor zarade (i to one legalne) i ako ti nisi sposoban iz toga izvući dobit i naći način da na njoj zaradiš to je tvoj problem.

Čuj, uvijek je lako nabijat porez tamo gdje se tebe ne dira.

Devet mjeseci su deseci tisuća apartmana na Jadranu prazni, jer je to normalno. Ti mi nađi stanara u apartman dok meni ne treba. Ne da ću platit porez, nego ćeš dobiti i proviziju od 20% od neto stanarine.

Vidim da si član foruma puna 4 dana. Vjerojatno nisi uspio upoznat forumaše, pa ti preporučujem da prvo procjeniš društvo u koje si ušao. Nećeš vjerovat, ali ima osim tebe i drugih pametnih, obrazovanih i sposobnih ljudi. Ne podcjenjuj našu inteligenciju.

P.S.: Sa forom o državi kao poduzetniku kasniš 50 godina ili si propustio povijest u školi i uvidio kako je ta tvoja ideja skončala krajem prošlog stoljeća. Pokazala se neuspješnom.
Šta ćemo – ispočetka?

No respect


MARTINGALE
“Inače, ja sam po uvjerenju zaštitnik malih i slabih. Predvodnik mladeži stranke umirovljenika i nemoćnih pred terorom birokracije. Libertarijanac.”

Ja sam pak magistar ekonomskih znanosti, naime magistarski rad mi nije bio na temu poreza i oporezivanja, već na temu monetarne politike![smiley2]

Baš si našao kome ćeš svoj magisterij nabit na nos. Kažem ti da malo proučiš gdje si.

No respect

evo ga i što da čovjek na to kaže?[smiley1] hm ako čovjek dođe u situaciju da mora birati HDZ jer su druge opcije katastrofalne, čini li ga to HDZovcem?

Tako i ja razmišljam. Ovo SDPovci, HDZovci su parole iz 1990tih. HDZovac od onda ima negativnu konotaciju i ne kažem da nije sa pravom. HDZ još vuće dio prtljage iz 90tih, ali polako se to čisti i opada. Puno veći problem sa HDZ danas je slab kadar ljudi. Da imaju više mladih i obrazovanih sa svježim idejama bolje bi prolazili.
Što želim reći je da je beskorisno raspravljati na principu “ti si ovaj, ti si onaj.” Veliki dio birača je neodlučen i oko njih se vodiu bitka za glasove. Gledajmo programe, prijedloge i stavove. Ako glasaš za HDZ nisi HDZovac u nekom negativnom smislu. Isto vrijedi i za druge. Tko kaže da sljedeći put neću glasati za druge ako baš taj put imaju bolje, konkretnije prijedloge. Promjena na SDP za sada mi se čini da znači preveliki trošak, a benefiti su gotovo pa i nevidljivi. Preraspodjele, “tax & spend” politika i da ne govorimo o nekonkretnosti prijedloga.

I love argument, I love debate. I don't expect anyone just to sit there and agree with me, that's not their job. Margaret Thatcher

Nikome ne nabijam ništa na nos, a bio sam i prije na ovom forumu samo sam od sada na ovom niku!
Mogu ja i biti samo sa srednjom školom, a ti doktor znanosti, pa to u ovoj državi ne znači da znaš išta više od mene u ekonomiji!!!!!!!

“Sa forom o državi kao poduzetniku kasniš 50 godina ili si propustio povijest u školi i uvidio kako je ta tvoja ideja skončala krajem prošlog stoljeća. Pokazala se neuspješnom.
Šta ćemo – ispočetka?”

MILIM DA TI PROPUŠTAŠ I POVIJEST, SADAŠNJOST, A NAŽALOST I BUDUČNOST.

Ako smo država bez industrije i ako sposobnost da osnuje industriju ima samo država, šta ćemo onda!
Ne podržavam komuniste i samtram da ono što su oni provodili nije imalo veze sa poduzetništvom.
Nisam rekao da država ostane i vlasnik, već samo da potakne industrijalizaciju.

A ti mi molim te još za kraj reci da ja Karl Marx bio u krivu ili da je živio iza svog vremena. Mnoge stvari koje je on predvidio su se i ostvarile, da paće nigdje nije ni pogrešio. Njegov jedini problem je što su njegove riječi u djela pretakali najveći egoisti i idioti prošlog stoljeća željni samo pažnje!!!

A ovo o čemu ja govorim nije nikakav komunizam, već najnoviji smjer razvoja ekonomije!!!

Ta ideja od prije 50 godina o kojoj ti pričaš nema veze o državi kao poduzetniku, već o državi kao vlasniku, a ti bi barem trebao znati to dvoje itekeko nije isto!!!!!!


Nikome ne nabijam ništa na nos, a bio sam i prije na ovom forumu samo sam od sada na ovom niku!
Mogu ja i biti samo sa srednjom školom, a ti doktor znanosti, pa to u ovoj državi ne znači da znaš išta više od mene u ekonomiji!!!!!!!

“Sa forom o državi kao poduzetniku kasniš 50 godina ili si propustio povijest u školi i uvidio kako je ta tvoja ideja skončala krajem prošlog stoljeća. Pokazala se neuspješnom.
Šta ćemo – ispočetka?”

MILIM DA TI PROPUŠTAŠ I POVIJEST, SADAŠNJOST, A NAŽALOST I BUDUČNOST.

Ako smo država bez industrije i ako sposobnost da osnuje industriju ima samo država, šta ćemo onda!
Ne podržavam komuniste i samtram da ono što su oni provodili nije imalo veze sa poduzetništvom.
Nisam rekao da država ostane i vlasnik, već samo da potakne industrijalizaciju.

A ti mi molim te još za kraj reci da ja Karl Marx bio u krivu ili da je živio iza svog vremena. Mnoge stvari koje je on predvidio su se i ostvarile, da paće nigdje nije ni pogrešio. Njegov jedini problem je što su njegove riječi u djela pretakali najveći egoisti i idioti prošlog stoljeća željni samo pažnje!!!

A ovo o čemu ja govorim nije nikakav komunizam, već najnoviji smjer razvoja ekonomije!!!

Čuj, ne znam zašto si mijenjao nick. Vjerojatno ti je dosadio.
Slažemo se da su stvari krivo postavljene u ovoj državi, što se tiče pozicija i obrazovanja.

Država treba poticati profitabilnu industriju umjesto propalih brodogradilišta; poljoprivredu u deficitarnim a profitabilnim kulturama umjesto poticaja za pšenicu; seoska gospodarstva, samozapošljavanje, osigurana radna mjesta po izlasku sa fakulteta itd. Država NE SMIJE biti dio nove industrijalizacije i porasta gospodarstva. Državu vode političari a ne ekonomi. Prepustimo struci da radi svoj posao.

Karl Marx je živio u svom vremenu, uz dužno poštovaje prema njemu. Vrijeme Karla Marxa je iza nas i ostavimo ga tamo. Potrebno je prilagoditi se i društvu i vremenu u kojem živimo.

No respect


Ta ideja od prije 50 godina o kojoj ti pričaš nema veze o državi kao poduzetniku, već o državi kao vlasniku, a ti bi barem trebao znati to dvoje itekeko nije isto!!!!!!

Mislim da je sa idejom poduzetnika i krenulo prije 50 godina, i vrlo brzo se pretvorilo u ono drugo. Nisam siguran u veću odgovornost današnjih političara prema onima od prije 50 godina. Onda je bila ideja da je sve “društveno” pa si se trebao osjećati i sam “dioničarom” svega društvenoga. Ne znam da se narod tako osjećao.

P.S.: I ako možeš, molim te, smanji uskličnike. Jedan je dovoljan za smisao.

No respect

I da: isprike administratorima ako smo izašli iz okvira teme, ali ipak mislim da smo još uvijek u doticaju potencijalnih gospodarskih programa stranaka.

No respect

New Report

Close