Gospodarski programi stranaka – izbori 2007

Naslovnica Forum Gospodarstvo i financije Hrvatska privreda Gospodarski programi stranaka – izbori 2007

“P.S.: I ako možeš, molim te, smanji uskličnike. Jedan je dovoljan za smisao.
da: isprike administratorima ako smo izašli iz okvira teme, ali ipak mislim da smo još uvijek u doticaju potencijalnih gospodarskih programa stranaka.”

OK! Ispričavam se zbog tolikih uskličnika, tu si u pravu. A u prvu si kada kažeš da smo još uvijek u okvirima teme.

Ja vjerujem da je politika za koju se ja zalažem (a i neke političke stranke) prava da dovede ovu državu na pravi put, a vjeruj mi više od svega bi volio da je Hrvatska ekonomski jaka država. Problem je što usitinu nisam siguran dali mi trenudno imamo dovoljno sposobne ljude u saboru da provedu ikakvu politiku. Pa to znači da trebamo srati po tim ljudima,a ne po ekonomskoj politici! dobar di ovoga o čemu ja ovdje pričam govorio je i John Maynard Keyens, a on je već jednom izvuko svijet iz krize.

“Državu vode političari a ne ekonomi. Prepustimo struci da radi svoj posao.”

Pa nisam ni mislio da ti političari vode tu industrijalizaciju, vać da država da samo kapital, a na vodeća mjesta zaposli vrhunske stručnjake. Ne kažem da cijela privreda treba pripadati državi, već da ona samo treba direktno ulagati u nju! Meni se čini da se tebi sviđa američki način privrede, a odi malo u Ameriku pa ćeš shvatiti da oni u biti večinom žive u drvenim kućama (barakama) jer nemaju para za betonske kuće. Jerdino šta tamo valja je pravosuđe!

P.S. Nadam se da moja uvjerenja nikoga ne vrijeđaju, a još bi manje htio da me smatraju nekakvim zagovornikom komunizma. Smatram da je svatko tko dođe na ovaj forum i tko raspravlja o ovim temema pametan čovjek, jer provodi vrijeme raspravljajuči o pametnim stvarima!


Bio sam poslovno u Bugarsko, Rumunjskoj i Litvi pa sam vidio šta je to tamo. Imaš izrazito bogate ljude koji čine manjinu i većinu koja doslovce izgleda kao naši Romi. A da ne govorim o infrastrukturi, malo izađeš iz centra grada i nailaziš na kilometre neasfaltiranih ulica. Kako god da okreneš jedinstvena stopa poreza samo povećava jaz između bogatih i siromašnih. Šta stvarno misliš da bi neki vlasnik nekog poduzeća povečao plaće svojim radnicima samo zato što mora manje platiti poreza? Mislim da bi ipak taj novac sačuvao za sebe!!!

prvo od kraja: ako poslodavac mora platiti manje poreza, onda će imati više ili a) da investira ili b) da otvori još radnih mjesta ili c) da povisi plaće radnicima (i za to ima dobrih ekonomskih razloga i mnogi to zato čine, a vjeruj mi ima ih i dosta koji to čine zato jer im nije profit baš jedini motiv). i bilo što od toga da napravi, jako je dobro za zajednicu.

što se tiče bugarske i rumunjske: ja sam tamo bio i prije ekonomskih reformi, u godinama neposredno poslije pada socijalizma. i vjeruj mi siromaštvo je bilo neusporedivo gore u odnosu na ovo danas. ne samo izvan bukurešta, nego i u samom bukureštu izgledalo je kao u sarajevu odmah poslije rata. druga je stvar to što na žalost uglavnom uvijek samo one zemlje koje su na dnu i nemaju šta izgubiti provode zaista korjenite ekonomske reforme. u imućnijim zemljama uvijek se popušta pred populističkim pritiscima. pa onda političari iz tih malo razvijenijih zemalja mogu pokazivati na siromahe i uvjeravati da su to proizvele preradikalne reforme. a zapravo je to siromaštvo ostatak starih vremena. ali to nije samo slučaj kod tranzicijskih zemalja, gdje siromašna rumunjska uskoro prestiže nekada mnogo bogatiju mađarsku, a i hrvatsku će uskoro. nego je tako i unutar eu, gdje je irska – još prije 20 godina siromašna – danas ostavila daleko iza sebe nekada prebogatu njemačku, zato jer u njemačkoj još postoji neprevladan otpor liberalnim reformama. a tko to najviše osjeća na svojim plaćama? medicinsko osoblje, radnici, željezničari, oni koji se najviše protive reformama, a u toj irskoj bi danas imali po 2 i više puta veće plaće za isti posao nego što ih danas imaju u njemačkoj. a realno gledano sami su si krivi, to je samo rezultat njihovog zviždanja u masovnim sindikalnim povorkama u kojima “brane svoja prava”.

madrill:
neiskorišteni stambeni prostor je dobar potencijalni izvor zarade (i to one legalne) i ako ti nisi sposoban iz toga izvući dobit i naći način da na njoj zaradiš to je tvoj problem… DRŽAVA NE MORA BITI LOŠ PODUZETNIK!

Sve si rekao. Dakle, uz Ljubu je nasljeđena kuća mojih roditelja moj problem, uz Ivu nije. Još ću i ja biti prisiljen glasati za HDZ, da se zaštitim od poreza koje nemam odakle platiti.

gorgija:
ako čovjek dođe u situaciju da mora birati HDZ jer su druge opcije katastrofalne, čini li ga to HDZovcem?

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

madrill:
Ja sam pak magistar ekonomskih znanosti … na temu monetarne politike!

Hvala što si nam se predstavio. Neću te javno predstaviti kolegama, ali drago mi je da znam tko je moj sugovornik. [smiley2]

Bepo:
1. Puno veći problem sa HDZ danas je slab kadar ljudi.
2. Promjena na SDP za sada mi se čini da znači preveliki trošak, a benefiti su gotovo pa i nevidljivi.

Dobro došao nazad u raspravu, kolega Bepo. Izvrsna dva opažanja. Kratko i jasno!!! [smiley2]

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

“što se tiče bugarske i rumunjske: ja sam tamo bio i prije ekonomskih reformi, u godinama neposredno poslije pada socijalizma. i vjeruj mi siromaštvo je bilo neusporedivo gore u odnosu na ovo danas. ne samo izvan bukurešta, nego i u samom bukureštu izgledalo je kao u sarajevu odmah poslije rata.”

“gdje je irska – još prije 20 godina siromašna – danas ostavila daleko iza sebe nekada prebogatu njemačku, zato jer u njemačkoj još postoji neprevladan otpor liberalnim reformama.”

Čuj, tu politiku o kjoj pričaš vodi SAD, pa odi malo i tamo pa češ vidjeti da i tamo sve vrvi od sirotinje (ovo šta mi ovdje imamo i šta je normalno za mnoge od njih je itekako luksuz), ponavljam: kada malo pogledaš oni žive u jeftinim montažnim kućama i mi s jednom našom prosječnom kućom možemo tamo kupiti nekoliko njihovih baraka.

madrillu….

ne, ja sam govorio o politici kakvu vodi irska i kakvu pokušavaju voditi i neke tranzicijske zemlje, a ti si očito odlučio govoriti o politici kakvu vodi SAD (za koje se ionako već zna da zavide hrvatskoj i kubi na zdravstvu a bez sumnje i na mnogo toga drugoga, pa i nisu neka zanimljiva tema) pa onda nemamo baš neke zajedničke tematske podloge za diskusiju, uživaj i dobru zabavu.

Hvala Martingale. Slažem se sa ostalima koji kritiziraju uvođenje poreza na imovinu i neiskorištene prostore. Nepotrebno sada i ništa više nego težnja države, pogotovo lijeve orijentacije, za većim poreznim prihodima. Čak je i Švedska sa tradicionalno visokim porezima odlučila ukinuti porez na imovinu, što bi trebalo uzeti efekt od Siječnja ’08 i simboličan porez na bogatstvo. Da ne govorimo koliko je uopće neefikasno i krajnje glupo kažnjavati ljude sa porezima na imovinu jer “iz nje ne mogu izvući zaradu i to je njihov problem.”
Prvo bi uopće trebalo biti istina da sam ja ili neki drugi pojedinac kriv što ne mogu zaraditi iz neiskorištenog stambenog prostora. Da bi potencijalno dobro zarađivali u Hrvatskoj prvo mi se država treba maknuti sa puta sa svojim otežavajućim okolnostima, bilo da je to nepotreban regulativa ili visoki porezi na prihod, loše pravosuđe, loše gruntovnice itd..
Zadaća države je da omogući mogućnost zarade i podizanja vlastitog standarda građanima koji rade, koji investiraju, koji posjeduju određenu imovinu. Tek onda se političati imaju pravo javiti za dio kolača.
Kod nas ide suprotno. Političari prvo traže dio kolača iz bilo kakve ekonomski produktivne aktivnosti, a onda će možda oni slušati zahtjeve javnosti. Krajnje bezobrazno i nemoralno i kao što Martingale kaže “sramota za socijal-demokrate.” Imovina u privatnom vlasništvu je uvijek i svugdje u korist vlasnika i podiže njegov životni standard. Država nek kloni svoje prste daleko od toga i tako će najbolje podići veći životni standard za svoje građane.

Kad smo već kod Irske evo zanimljivog članka/intervju iz Jutarnjeg sa bivšim irskim ministrom financija koji kaže da je nemoguće samo tranferirati neki model na državu, što je naravno točno. Ali da se puno toga može učiniti sličnim ili istim po pitanju ekonomske politike, pogotovo kad imamo dosta sličnosti sa Irskom, je vrijedno istaknuti.
http://www.jutarnji.hr/novac/vijesti/clanak/art-2007,9,20,,91000.jl

I love argument, I love debate. I don't expect anyone just to sit there and agree with me, that's not their job. Margaret Thatcher

Bepo:
Zadaća države je da omogući mogućnost zarade i podizanja vlastitog standarda građanima koji rade, koji investiraju, koji posjeduju određenu imovinu. Tek onda se političari imaju pravo javiti za dio kolača.

Ponovo briljantno rečeno. “Porez, porez i porez” je loša predizborna parola. Danas sam razgovarao s jednim gazdom. Kaže da želi pružiti svojim radnicima bolje uvjete nego konkurencija, da budu zadovoljni. Država želeći da mu uzme kako bi SVIMA dala besplatno zdravstveno čini loše, jer on želi dati besplatno zdravstveno svojim djelatnicima, ne i ljenčinama u državnoj upravi. A porezni namet je toliki da ga on može podmiriti jedino ako otme svojim djelatnicima. A teško mu je davati im samo 4.000,00 kuna plaće. Dao bi više, ali nema… [smiley16]

"[b]Čate[/b]" su najveći problem s kojim je Lijepa Naša suočena.

“A porezni namet je toliki da ga on može podmiriti jedino ako otme svojim djelatnicima. A teško mu je davati im samo 4.000,00 kuna plaće. Dao bi više, ali nema… ”

Tu se u potpunasti slažem i mislim da su nameti na plaće itekako preveliki (gotovo 50%), ali to ne znači da je progresivno oporezivanje loša stvar, već smatram da je samo kod nas jako loše isplanirano i još gore provedeno. No baš radi ovoga sam za uvođenje nekih drugih poreza (npr. na zaradu od dionica, ali za ove veće zarade)
Mislim budimo realni, situacija je takva da je državi ipak potrebno puno novca, barem još uvijek (npr. reforma zdravstva i sve ostale reforme koje treba provesti – posebno naglasak na reformu pravosuđa koja itekeko koči ekonomski razvoj ove zemlje) i ako ona želi smanjiti namete na plaće mora to negdje nadoknaditi. Ponavljam: potpuno se slažem da je ovakva trenutna politika potpuno loša za ekonomski razvoj

Kada već govorimo o porezima skrenuo bi i pažnju na PDV za koji mislim da isto nije baš najpravednije i najbolje proveden. Meni barem nema nikakvog smisla da plaćam isti PDV na kuopnju Jaguara i na kupnju nekih osnovnih potrepština (ajde u zadnje vrijeme se kao pojavljuju neke druge stope osim tih famoznih 22%)
Dali imate kakve informacije da neka stranka planira nešto mjenjati što se tiće PDV-a?

Dragi kolege, slabo se javljam jer nikad vremena ali pročitam sve i kad vidim polemiku o porezima…
kolegi madrillu : progresivni porez je užasno loš za razvoj, to si mogu priuštiti samo oni koji su već bogati pa im visoke stope rasta nisu ni potrebne (!) i drugo : država je UVIJEK loš poduzetnik, što god o tome pričali Mesić, Jurčić, Štern i tko god drugi.

I jedna priča vezana uz porez, odem neki dan na porezni po potvrdu (za sud) a daju mi upitnik s pedesetak pitanja, samo je falilo pitanje “zarađujete li neke prihode davanjem seksualnih usluga”. Odmah sam bacio u smeće.

[color=black][/color]

http://www.jutarnji.hr/magazin/clanak/art-2007,10,20,sanader_milanovic,94890.jl

… U jednom od prvih poglavlja SDP-ova gospodarskog programa kaže se kako Hrvatska nije na prodaju. Nadalje, kaže se da se SDP suprotstavlja privatizaciji poljoprivrednog zemljišta u državnom vlasništvu. U SDP-ovu se gospodarskom programu privatizacija ne spominje ni u kakvom pozitivnom kontekstu, dok se strana ulaganja uopće ne spominju.

Pa ovo bi potpisao i pokojni Kardelj , tovariš Bevc, marksistički ideolog -(za mlade koji ne znaju).

[color=black][/color]

Hehe…
To ti misliš na one slideove o industrijskoj politici ili 2,5 stranice u pdfu “Nova snaga”? Ja ne mogu naći njihov gospodarski program na sdp.hr. Ako netko ima taj program, “procurite” ga ovdje. 🙂

I love argument, I love debate. I don't expect anyone just to sit there and agree with me, that's not their job. Margaret Thatcher

definitivno treba u potpunsoti promijeniti trenutnu politiku gospodarstva, jer dugoročno je to neodrživo!!! u HR vlada jedna kriza koju vlada pokupšava zataškati, država se samo zadužuje, nema zdravog rasta kapitala, sve je fiktivno i umjetno, balon je prenapuhnut, ako se dugovi ne smanjet puknut će i slomiti se kompletno tržište.
Šuker je doista nesposoban! zato su potrebne promjene, na čelo financija mora doći, poslovno sposoban manager, netko tko ima jasnu strategiju i viziju, sadašnja vlast to nema, ja još uvijek nisam siguran za koga glasati, ali za HDZ sigurno neću!

[b]kupuj od pesimista i prodaj optimistu, al budi realist[/b][color=black][/color]

i mene u ovakvim danima ponekad uhvati takva malodušnost, nije ni čudo kakva je situacija. ali onda isključim kompjuter, otputujem nekoliko dana na toplo, pročitam dobru knjigu koja nema veze s burzom ili hrvatskom, i kad se vratim sve je opet kao umiveno jutarnjom rosom.

New Report

Close