ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 30.04.2024. u 02:54
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ERNT
203,34
112.042
551
202,00
204,00
0,00%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Ajde da ne možeš po 218.Sigurno ne možeš🤣🤣

yieldchaser,

Ti imaš svoju računicu, a ja svoju. Tadašnjih 100€ danas vrijedi duplo manje, odnosno 50%. Krajem 2008 god. numerička vrijednost je bila otprilike kao sada, oko 210€. Namjerno nisam potegao kolika je bila početkom 2008 god. (500€). Čak kada i pridodaš sve dividende koje si pretvorio u dionice, ti si i dalje danas u realnom minusu. Ja sam počeo tamo 2003 god. kada je bila 500kn. 2008 nisam baš stigao na vrijeme, ali 2100kn je bilo sasvim OK. Ubo neke nekretnine i onda tek tamo 2015 god. opet uzeo za 940-980kn, pa ih se riješio 2017g. pa opet uzeo 2019, pa 2020 (Korona). Pa 2021/22/23. Zato kažem da je kupnja i onda gledanje svaki dan-mjesec-godinu neke izvještaje kao “spavač” i imat “osmjeh” jednom godišnje kada sjeda dividenda loše. Pa svi smo znali da će barem radi Korone sve past. I onaj koji je tada krenuo u kupnju, danas je nakon 3 god. na +50%.

Tomcat, 07.06.2023. u 21:31

yieldchaser,

Ti imaš svoju računicu, a ja svoju. Tadašnjih 100€ danas vrijedi duplo manje, odnosno 50%. Krajem 2008 god. numerička vrijednost je bila otprilike kao sada, oko 210€. Namjerno nisam potegao kolika je bila početkom 2008 god. (500€). Čak kada i pridodaš sve dividende koje si pretvorio u dionice, ti si i dalje danas u realnom minusu. Ja sam počeo tamo 2003 god. kada je bila 500kn. 2008 nisam baš stigao na vrijeme, ali 2100kn je bilo sasvim OK. Ubo neke nekretnine i onda tek tamo 2015 god. opet uzeo za 940-980kn, pa ih se riješio 2017g. pa opet uzeo 2019, pa 2020 (Korona). Pa 2021/22/23. Zato kažem da je kupnja i onda gledanje svaki dan-mjesec-godinu neke izvještaje kao “spavač” i imat “osmjeh” jednom godišnje kada sjeda dividenda loše. Pa svi smo znali da će barem radi Korone sve past. I onaj koji je tada krenuo u kupnju, danas je nakon 3 god. na +50%.

Nisam u dionice pretvarao samo dividende, nego i dohotke iz raznih izvora i nasljedstvo te značajno povećao ulog. A kupovao sam kad mi je cijena bila prihvatljiva. Naravno da nisam kupovao ove godine ERNT po 255 eura jer mi ta cijena nije odgovarala, ali mi je po 245 bilo oke i nastavio sam kupnju.

Sad si otišao u još dalju prošlost, u 2003. godinu, a od tada na ovamo je ERNT napravio povrat od preko 3.000%, od čega je oko 2.000% baš u tim dividendama i 1000 i nešto % u promjeni cijene od tih 125kn po koliko je izvorno izlistan. I taj ukupni povrat od preko 3.000% ne uzima u obzir reinvestiranje dividendi. Dakle, da si tada ubacio u to 10.000 eura i ne radio ništa s tim dionicama i dividendama od njih, to bi bilo oko 300.000 eura danas. I da ti je total return bio 700%, to bi danas bilo 80.000 eura. I to da nisi ništa u međuvremenu povećavao količinu dionica. Kako time nisi pobijedio inflaciju? Oke, to je 2023. kao 2003. 40.000 eura…možda i 30.000 eura… ali i dalje višestruko u odnosu na prvotno uloženih 10.000 eura.

Ne vidim kud ideš s tom pričom, pogotovo ovo o povijesti i objektima svojih ulaganja. O tome možemo na PM. A ovdje na temi ERNT ne vidim što mi hoćeš reći? Pogotovo ovo da smo “svi znali” da će Covid-19 sve srušit. To naprosto nije istina. Ekipa je uglavnom odmahivala rukom i tko je tada bio do grla u dionicama, a nije imao casha i/ili ekvivalenata, nije uspio značajno obrati vrhnje ni na jednome ulaganju. Cijene su baš pale tako jako jer se prodavalo u najvećoj panici… A hvatalo se i padajućih noževa. Međutim sve je to dobro na srednji, a pogotovo duži rok. Ja sam ERNT tada počeo kupovati na malo ispod 1200 i nastavio kroz cijelu 2020. i početak 2021. Cijena je rasla pa sam kupovao i svejedno zaradio. Prodao sam dosta lani u ovo vrijeme, ali ni u jednome trenutku nisam imao manje od 100 komada. Dno početkom kolovoza sam propustio i krenuo opet s kupnjom tamo u studenome prosincu na 1600kn. Dugoročno nije od tako velikog značaja po koliko sam uzimao. Ako zaradim 3x ili 4x na ulaganje…koga briga što nisam zaradio 10x ili 12x? Svejedno sam pobijedio. A naivčine su u međuvremenu izgubile po 30%. Glavno da prijavljuju po forumima svoje godišnje prinose od po 120% na cijeli portfelj. Ispada da nitko od tih klaunova nikad ne gubi na dionicama.

Ma kako se nije znalo da će sve past radi Covida19. Pa u dva dana je palo preko 5%. Očekivao sam da će past na 900, vidio da se pomalo sve oporavlja i uletio na 1055. Sa ATPL sam bio godinama u minusu i onda došlo svjetlo na 655 i riješio ih se. Zato sam napisao gore nikad više u brodare. A IGH je posebna priča, ali srećom nemem ih punu pa ne tugujem. Ali kada vidim koliko se toga objavljuje, i to većinom gubitaši, dođe mi muka. Kod HT-a isto, inicijalna kupnja bila 265kn i onaj koji još uvijek ima paket od 69 kom. ili onaj koji nije mrdao ničim od tada je tek sada sa dividendama došao do tog iznosa. Ali što je sa inflacijom u međuvremenu? Popapala 50%. ja sam još skromniji, meni je i 2x dovoljno i ono najbitnije ne pratim skoro ništa. Ali naprosto moraš reagirat kada jedna ERNT značajno padne da si podebljaš portfelj.

U tom Covidu je bio jednak broj onih koji su prodavali i onih koji su kupovali, a tako je uvijek. “Znalo se”, tj. vidjelo se da pada, ali nitko nije očekivao toliki krš i lom na mnogim dionicama… takvi događaji su možda nekoliko puta u životu, ovisi kolko dugo živiš…

HT ti nikako nije dobar primjer za usporedbu s ERNT jer all time return od HTa nije ni 12% s dividendama, za razliku od ERNTovog od preko 3200%. Meni je HT i sada skup, ali ispod 23,50 mi je oke.. Zadnjih 5 godina je HT oke ulaganje… Bolji primjer za usporedbu s ERNT je KODT.

Ali naprosto moraš reagirat kada jedna ERNT značajno padne da si podebljaš portfelj.

To se slažem.

Ovo će samo u jednom trenutku potonuti ispod 200€, a onda tko zna gdje je dno…

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

Samo vidjet ćemo što će biti okidač?! Promatrajmo i dalje..

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

https://eho.zse.hr/obavijesti-izdavatelja/view/50108

 

Održavanje iz ernt servisi prelazi u ht.

Okidač za pad na 200 će biti Q2, IMO.

Ako ne naprave 6 milijuna eura neto dobit, nego samo 5 milijuna, to ju mora srušiti na 200. Ako kudikamo bude 4,5 milijuna eura ili manje neto dobiti, tko zna gdje je dno?

Da barem ovaj iz Erste prospe sve što još ima za prodati pa da i sebi i nama olakša posao. Ovako ne znamo dokle ga čekati da prosipa po malo i po želji. Diletant čini se. Šteta je dati više ako još ima po extra diskont cijeni, samo neka požuri. Nema ništa od njihovog protuprijedlog, to ostaje za iduće godine.

 

Ne vidim kako mogu imati 6 MIL u Q2. Mnogo izglednije 4.4-5 MIL.

A cijena je nebitna pri tome. Bit će onoliko koliko ovaj Mirovinac odluči je spustiti ili dignuti…

Trolam, hejtam, vrijeđam, ponižavam, omaložavami - mućki Džubrarim.

Održavanje je i bilo nekad u HT, sad se vraća nazad zbog smanjivanja troškova. Razuman potez koji će i jednima i drugima donijeti uštede i veću dobit.

Okidač za pad na 200 može biti samo ako ovaj iz Plavog odluči učiniti nam tu uslugu. Ostalo su puste druk želje koje budu il’ ne budu.

Ako ste svi zadovoljni sa dobitkom, nema potrebe d bazirati kako se moglo zaraditi više. Nitko nikad nije velike količine kupio na apsolutnom dnu i prodao na apsolutnom vrhu. Bilo je  valova i bit će. Mnogi imaju dionice koje nisu dale dividendu 20ak godina pa su zadovoljni, a što ne bi i mi sa dividendušom svakogodišnjom. Nakupilo se toga za tolike godine. Samo lagano i pametno koliko s može.

Mogao bi se desiti veliki pad konsolidiranih prihoda na domaćem tržištu iduće godine..

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

Sarkastičan sam kad pričam o dobiti i cijeni.

Raznorazna prezadužena 💩💩💩 se na ZSE trže na P/E 30 i većem jer izazivaju neviđenu fascinaciju kod “ulagatelja”. A ovo je na pola ili skoro pola te valuacije, nema dug, nema konkurenciju, ima cash, ima rast, itd.

New Report

Close