ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 19.04.2024. u 00:02
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ERNT
208,53
24.189
116
207,00
209,00
-0,95%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

ako napadam onda napadam stav, ali ne ad hominem…. a onda na kraju pitate koliko imam komada…. potpuno nevažno jer se po tome vraćamo onome tko ima većega.

shvatio sam i prije da imate veliki portfelj, ali mi svejedno ovakve vaše reakcije nisu logične. prije mjesec dana pišete da je cijena 1900 velika margina sigurnosti, a prodajete ili ste prodali, a sada ne kupujute kada je razina margin daleko veći. bez obzira koliko papira imate. meni to jednostavno nema smisla ako tako dobro poznajete kompaniju i vjerujete u nju. ili vam je cash sigurnija opcija. meni njie.

da imam slobodnog kapitala koliko ga trenutno nemam, bez razišljanja bi počeo sa šopingom i ovdje i na kodt i na spanu jer mi te tri dionice imaju ogroman potencijal rasta. na povremene manje padove se ionako ne obazirem.

netko je rasprodavao iz razloga očekivanja recesije kako velite za koju je 2008. mala beba, netko zbog očekivanog pada dobiti zbog bjelorusije, rusije i ukrajine, netko jer mu je ustrebao novac. možda je najpametnije napravio onaj koji nije poduzimao ništa. kao i u korona slučaju.

 

Ožujak, 2020 god. 1055kn.  Ožujak 2022. god. 1880kn. Divka, 49+82kn. Čisto dovoljno za 2 god. 900kn+. A ove 64kn od prošlog tjedna odavno popapala inflacija isto kao i dio glavnice. Dolaze nesigurna vremena, a tu je i prelazak na €.

Tomcat, 25.07.2022. u 21:42

Ožujak, 2020 god. 1055kn.  Ožujak 2022. god. 1880kn. Divka, 49+82kn. Čisto dovoljno za 2 god. 900kn+. A ove 64kn od prošlog tjedna odavno popapala inflacija isto kao i dio glavnice. Dolaze nesigurna vremena, a tu je i prelazak na €.

Što ste željeli reći?

Prelazak na Euro? Gotovina se ne mijenja samo dionice koje će imati manje brojke? To vas brine?

Dolaze nesigurna vremena? A koja su to vremena ikad bila sigurna?

Inflacija popapala 64kn? Ne, to su propali mali paničari prodajući od 5-20 koji se straše jeseni više od karcinoma gušterače.

Nisu li u 3 mj prodavali i po 1450? I što se desilo poslije? Vratila se na 1800 za mjesec dana.

Već su koliko se vidi po trgovanju mali i par velikih izašli i nema municije za prodaju. Koliko ćemo čekati i tko će krenuti po bidu pitanje je vremena i taktike, no svi znamo da će ovo do 10mj nazad prema 1800.

PS: do 1800 cca 150 kom. To ode u 10 min.

Mislim da je kolega Tomcat htio reći da je ERNT kratkoročno najveću snagu pokazao od izbijanja pandemije do izbijanja rata u Ukrajini i da najvjerojatnije neće na razine s početka ove godine u ostatku ove godine i idućoj godini te da je zarada od tog dna do ovogodišnjeg vrha najbolja opcija, a dividenda od 64kn je došla nakon što se cijena već počela urušavati u smjeru 1700kn.

Ja sam mišljenja, zapravo siguran sam da nitko od nas ne zna budućnost pa ne možemo procijeniti kakve će poslove ERNT imati i kakve će biti dobiti. Prihod im je osjetno pao, ali imali su oni i niže kvartalne prihode i to ne tako davno. Jedan loš kvartal ne mora ništa značiti. Međutim, ne možemo ignorirati poruke iz uprave koje nam daju do znanja da ih je osjetno pogodila geopolitička kriza koja je u tijeku i ne nazire joj se neki skori kraj. Ne možemo ignorirati ni poruke analitičara o vrlo uskom koridoru koji ekonomije moraju proći da ne završe u recesiji. Mali potresi su dovoljni da puno toga pođe po zlu.

Vidjet ćemo kako će se sve odigrati. Ono u što sam također siguran je da će 5G industrija imati ocean posla bez obzira na makroekonomske okolnosti te i dalje tvrdim da je to najlakši način za zaraditi dosta novca u ovome desetljeću. Smatram li da je to prilika za najveću potencijalnu zaradu? Ne. Daleko od toga. Ali najlakšu na burzi, u to sam uvjeren. S Ericssonom ne možemo dugoročno izgubiti, nema šanse… Čak i onaj skandal u Iraku… nekad bilo, sad se spominjalo… Imaju oni milijarde.. i da plate velike kazne, neće do promijeniti ništa značajno na desetljetnom planu. A i 5G nije kraj…bit će i 6G! 🤣

Ako bude recesije, kompanije poput ERNTa i sve takve koje imaju snažne, čiste bilance i veliki slobodni novčani tok proći će bolje i bit će, uvjetno rečeno, zaštitne dionice u recesiji. Ali to ne znači da neće primiti udarac ako do recesije dođe. Ako to udari, a ja više naginjem da hoće nego da neće pa mi je tako i portfelj pozicioniran, padat će sve pa i ERNT. To treba promatrati kao priliku.

yieldchaser, 26.07.2022. u 21:00

Mislim da je kolega Tomcat htio reći da je ERNT kratkoročno najveću snagu pokazao od izbijanja pandemije do izbijanja rata u Ukrajini i da najvjerojatnije neće na razine s početka ove godine u ostatku ove godine i idućoj godini te da je zarada od tog dna do ovogodišnjeg vrha najbolja opcija, a dividenda od 64kn je došla nakon što se cijena već počela urušavati u smjeru 1700kn.

Ja sam mišljenja, zapravo siguran sam da nitko od nas ne zna budućnost pa ne možemo procijeniti kakve će poslove ERNT imati i kakve će biti dobiti. Prihod im je osjetno pao, ali imali su oni i niže kvartalne prihode i to ne tako davno. Jedan loš kvartal ne mora ništa značiti. Međutim, ne možemo ignorirati poruke iz uprave koje nam daju do znanja da ih je osjetno pogodila geopolitička kriza koja je u tijeku i ne nazire joj se neki skori kraj. Ne možemo ignorirati ni poruke analitičara o vrlo uskom koridoru koji ekonomije moraju proći da ne završe u recesiji. Mali potresi su dovoljni da puno toga pođe po zlu.

Vidjet ćemo kako će se sve odigrati. Ono u što sam također siguran je da će 5G industrija imati ocean posla bez obzira na makroekonomske okolnosti te i dalje tvrdim da je to najlakši način za zaraditi dosta novca u ovome desetljeću. Smatram li da je to prilika za najveću potencijalnu zaradu? Ne. Daleko od toga. Ali najlakšu na burzi, u to sam uvjeren. S Ericssonom ne možemo dugoročno izgubiti, nema šanse… Čak i onaj skandal u Iraku… nekad bilo, sad se spominjalo… Imaju oni milijarde.. i da plate velike kazne, neće do promijeniti ništa značajno na desetljetnom planu. A i 5G nije kraj…bit će i 6G! 🤣

Ako bude recesije, kompanije poput ERNTa i sve takve koje imaju snažne, čiste bilance i veliki slobodni novčani tok proći će bolje i bit će, uvjetno rečeno, zaštitne dionice u recesiji. Ali to ne znači da neće primiti udarac ako do recesije dođe. Ako to udari, a ja više naginjem da hoće nego da neće pa mi je tako i portfelj pozicioniran, padat će sve pa i ERNT. To treba promatrati kao priliku.

U mnogome se slažem sa vama. Jedino što mislim da je u glavama onih koji su prodali zadnjih tjedana recesija već stvarnost. Kao što znamo najčešće se trguje očekivanje, budućnost. Zbog toga je dionica već pala skoro 30%. Dakle ne slažem se da bi ako dođe recesija trebalo dodatno padati. Osima ako bude kamikaza što je onda prilika za povoljnu kupnju naravno. 5G je globalno tek u povojima a ERNT je veliki igrač i budućnost kompanije je svijetla. Paničari odlučuju koliko će izgubiti prodajom ovog bisera. Po meni smo na razini dna.

yieldchaser, Točno tako.

redizajnlos, A koji su to paničari!? Jer oni koji su u dvije godine podebljali konto za 85%. Jer oni koji opet sa strane čekaju priliku uskočit u vlak, pogotovo ako se opet spusti na razinu 1300kn. Vrijednost dionice ne prati inflaciju i samim time realno gledajući dionice vrijede manje barem 15% od početka godine samo zahvaljujući tome. I još kada se pribroji ovih 300kn, to je značajni pad vrijednosti. Vidiš, ja ne vjerujem da će u skoroj budućnosti ERNT dostići 1900kn. Bit će dobro ako se održi na ovim razinama.

Tomcat, 27.07.2022. u 21:17

yieldchaser, Točno tako.

redizajnlos, A koji su to paničari!? Jer oni koji su u dvije godine podebljali konto za 85%. Jer oni koji opet sa strane čekaju priliku uskočit u vlak, pogotovo ako se opet spusti na razinu 1300kn. Vrijednost dionice ne prati inflaciju i samim time realno gledajući dionice vrijede manje barem 15% od početka godine samo zahvaljujući tome. I još kada se pribroji ovih 300kn, to je značajni pad vrijednosti. Vidiš, ja ne vjerujem da će u skoroj budućnosti ERNT dostići 1900kn. Bit će dobro ako se održi na ovim razinama.

Recesija neće doći ona već traje. O njoj trube na forumu najviše oni koji su prodali pri vrhovima i sada drukaju recesijom kao smakim svijeta da uspaniče druge da prodaju i spuštaju cijenu kada bi oni uskočili sa strane kao što kažete. No realnost nije tako crna kao što se želi prikazati. A zašto kažem paničari. Pa zar nije recesija sadašnja i buduća i kod drugih dionica? Kako to jedna Ingra ne osjeća recesiju a niti poslova niti dividende. ERNT solidno posluje čak dobro i u Koroni i sada dok je rat. I sad je kao njeno poslovanje u recesiji i treba pasti na 1300. Kako ste došli do toga da treba pasti? Naravno da i ja koristim padove za kupnju ali ne trpim pametnjakoviće koji bez dokaza o poslovanju i stabilnosti-nestabilnosti firme kažu takvo što. Zar ATGR koji radi sa hranom isto treba pasti zbog recesije a znamo koliko je hrana? Zar samo brodari imaju korist od recesije? Njima ništa nije poskupilo a drugima je? Nisam mišljenja da ERNT sada treba vrijediti 1900 i više no ova cijena s obzirom na izvješća, poslovanje, dividende, perspektivu s obzirom na djelatnost i td, cijena je preniska zbog paničara i to malih ulagača između 2-30 dionica, što se vidjelo po prodajnim nalozima. Ipak svako slijedi svoje ili tuđe mišljenje i odlučuje o načinu ulaganja. Možda sam u pravu, možda griješim.  Sretno svima.

 

@redizajnlos

Kolega, sumnjam da se cijene na bilo kojoj burzi, pa tako ni cijena ERNT na ZSE, kreću zbog anonimnih postova po forumima.

Što se tiče recesije kod drugih dionica…moglo bi im se dogoditi da ih pobriše. Mi ni ne znamo moguće posljedice povećanja kamatnih stopa. Jučerašnji sastanak FEDa jedni tumače na jedan način, drugi na drugi način. Svi čuju što žele čuti. Ja sam čuo dosta hawkish stav i smatram da će oni, a i druge monetarne vlasti, nastaviti s osjetnim povećanjem kamatnih stopa. Ako razumijete što to znači, onda znate da to nužno dovodi usporavanja ekonomije. Svaki put. Na to generalno usporavanje ne može niti jedna kompanija biti imuna. Stvar je samo koliko je koja sposobna prilagoditi. Svi mi koji smo zainteresirani za ERNT svojim potezima jasno pokazujemo da smo uvjereni da će ERNT prebroditi sve nadolazeće makroekonomske probleme.

 

redizajnlos, Što misliš kakav utjecaj imaju ti “paničari” na ovom forumu u kreiranju vrijednosti dionica, mizeran. Što se tiče cifre 1300kn, nisam napisao kada, već ako. Vrati se 2 god. unatrag i kakva su tada bila izvješća te ih usporedi sa ovima danas. Ako se održi na ovim razinama, to možemo zahvaliti malo većim igračima od nas. Zar misliš da su to sve mali ulagači koji kupuju-prodaju 2-30 dionica. Zar misliš da su kod HT-a sitni ulagači kada se pojavi prodaja 69 dionica. Točno, svatko ima svoju računicu i radi ono što misli da je najbolje isto kao i ovi drukeri i paničeri koje spominješ. 

Tomcat, 28.07.2022. u 11:16

redizajnlos, Što misliš kakav utjecaj imaju ti “paničari” na ovom forumu u kreiranju vrijednosti dionica, mizeran. Što se tiče cifre 1300kn, nisam napisao kada, već ako. Vrati se 2 god. unatrag i kakva su tada bila izvješća te ih usporedi sa ovima danas. Ako se održi na ovim razinama, to možemo zahvaliti malo većim igračima od nas. Zar misliš da su to sve mali ulagači koji kupuju-prodaju 2-30 dionica. Zar misliš da su kod HT-a sitni ulagači kada se pojavi prodaja 69 dionica. Točno, svatko ima svoju računicu i radi ono što misli da je najbolje isto kao i ovi drukeri i paničeri koje spominješ. 

I na kraju krajeva, dovoljno je da ERNT padne petnaestak posto s ovih razina i da budemo na 1300kn. Zašto je to toliko nezamislivo ako udari recesija? Pa hrpa smeća će padati 60%, a ne 15, 20% ako dođe do tog scenarija, a bit će i dosta bankrota. U uvjetima ovih niskih kamatnih stopa na ZSE i drugim burzama godinama plivaju zombiji koji bi već davno doživjeli ‘double tap’ da je monetarna politika bila restriktivnija.

1300kn bi bilo super. Naravno, što niže to bolje. Sav taj cash koji smo nagomilali prodajući po preko 1800 kuna nestrpljivo čeka da ponovno zaposjedne ovu dionicu. Mi katastrofičari ćemo obrati vrhnje, a vi možete samo biti svjedoci našem financijskom uspjehu! 😉

yieldchaser, 28.07.2022. u 12:56

 





Tomcat, 28.07.2022. u 11:16



 

redizajnlos, Što misliš kakav utjecaj imaju ti “paničari” na ovom forumu u kreiranju vrijednosti dionica, mizeran. Što se tiče cifre 1300kn, nisam napisao kada, već ako. Vrati se 2 god. unatrag i kakva su tada bila izvješća te ih usporedi sa ovima danas. Ako se održi na ovim razinama, to možemo zahvaliti malo većim igračima od nas. Zar misliš da su to sve mali ulagači koji kupuju-prodaju 2-30 dionica. Zar misliš da su kod HT-a sitni ulagači kada se pojavi prodaja 69 dionica. Točno, svatko ima svoju računicu i radi ono što misli da je najbolje isto kao i ovi drukeri i paničeri koje spominješ.

 



 

I na kraju krajeva, dovoljno je da ERNT padne petnaestak posto s ovih razina i da budemo na 1300kn. Zašto je to toliko nezamislivo ako udari recesija? Pa hrpa smeća će padati 60%, a ne 15, 20% ako dođe do tog scenarija, a bit će i dosta bankrota. U uvjetima ovih niskih kamatnih stopa na ZSE i drugim burzama godinama plivaju zombiji koji bi već davno doživjeli ‘double tap’ da je monetarna politika bila restriktivnija.

Eto vidiš vas 2 ste prodali ili skratili i sad bi jeftin ulaz, 1300 bi vam bilo idealno. To se vidi iz vašeg pisanja. No to je vaša stvar kako mislite nagovoriti da neko i proda za 1300. Dok se izlazilo pjevalo se hvalospjeve. Ne treba mi bogatstvo na takav način.  Izvješča ona prošla i sadašnja ne ukazuju na neke drastične razlike, ili ja gledam krivo. Recesija neće doći, ona već traje mjesecima od kad poče rat u Ukrajini i nešto malo prije. Rat može potrajati godinama a može stat i za mjesec dva. Sretno vam bilo da kupite koji komad po 1300, možda i meni koja padne u portfelj. No treba paziti Ask je veoma šupalj, to vidimo i sami. Neće se moći svi vratiti u dionicu pojeftino .

yieldchaser, 28.07.2022. u 17:58

1300kn bi bilo super. Naravno, što niže to bolje. Sav taj cash koji smo nagomilali prodajući po preko 1800 kuna nestrpljivo čeka da ponovno zaposjedne ovu dionicu. Mi katastrofičari ćemo obrati vrhnje, a vi možete samo biti svjedoci našem financijskom uspjehu! 😉

Znaci napravili ste cisto trade, odlucili prodati jer se cijena cinila visoka i sada cekate 1300 da ponovo udjete, ne govorite o recesiji ili bilo cemu drugome.

Kada mozete predvijeti svaki put kada ce biti dno i vrh samo nastavite.

 


@redizajnlos

Ja sam potpuno krvo prognozirao 2300 do kraja godine, sad mi je smijesno.

Ipak sada mislim da ERNT vrijedi oko 1600, 90 dana ili jedan los kvartal ne znaci ne ostatak godine ne moze biti okay kao i prosle god.

Ja ERNT nisam prodao i ne mislim.

@Monorux

Ovo sumira sve što imam za reći. I Tomcat i ja i još nekolicina nas smo poput zlikovaca s Wall Streeta. Mi ćemo obrati vrhnje jer smo premoćni. Moć našeg drukanja je nemjerljiva. Fondovi kleče pred nama..ti menadžeri ljube travu po kojoj hodamo…

Šalu na stranu..ljudi ovo uopće nije dobra situacija. Večeras su izašla izvješća na glavnim američkim dionicama. Dosta toga je već objavljeno ranije ovaj tjedan. Na Intelu je masakr.. Prihod im je pao 22%! Cijena -11% u after hoursu. A ja sam prije bio uvjeren u uspjeh Intela. Amazon si je isfrizirao izvješće i iz nekog razloga ekipa misli da je u redu platiti za to 12% više od današnje cijene na zatvaranju… Mogao bih ovako do jutra off topic. Neće to dobro završiti.. A u ovim izvještajima ni nisu učinci povećanih kamatnih stopa. Što će tek biti na jesen? Na godinu?

New Report

Close