ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 09.05.2024. u 17:27
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ERNT
203,07
52.392
258
203,00
204,00
0,00%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.



Zašto uopće ERNT troši energiju i novce na ponude HT-u kada puno skuplji Siemens uvijek odnese posao, pa čak i kao NSN ( Nokia Siemens Network ) ?

Pravo je pitanje zašto se predsjednicu ERNT u HT-u tretira kao običnog trgovačkog putnika i pušta ju se da čeka nekoliko sati … mislim da to dovoljno govori samo za sebe. Kad te važan kupac poput HT-a tako tretira nema šanse da nešto prodaš, bez obzira kako je kvalitetna tvoja ponuda.
[/quote]

Po sili nacionalnih interesa HT nesmije ERNT-u dati posao osim terminala na koje konkurencija nema riješenje ili upgrade postojeće opreme, te kako gđa. Kovačević tako i gosp. Mudrinić znaju da odrađuju formalnost sastanka kako bi oboje zadovoljni nadređene.
Možda bi ERNT-u bilo unosnije da sklopi savez s Hrvatskom poštom u pokretanju MAX-TV-a, IP i DSL usluge i napravi posao.
Naravno i WiFi internet servis na bonove/pretplatu u gradskim omjerima je vrlo interesantan.


Govorite što hoćete, ja sam zadovoljan izvješćem. Ostvariti bilo kakvu pozitivnu dobit u doba kad većina firmi u HR grcaju u gubicima je više nego dobro. Ali kod nas se očito više cijene gubitaši(vidljivo iz današnjeg trgovanja Ingre) nego firme koje godinama pozitivno posluju i isplaćuju dividende svojim dioničarima. Rekli bi špekulanti gleda se budućnost. Da Ingra bi možda mogla 2020. zaraditi neku lovu pa je sad povoljna cijena.

dobit i ove godine i lani je vrlo skromna….i lani i ove godine dijele zadržanudobit u dividendu, što je zapravo vrlo loše jer djeluje kao da firma ne zna što bi radila i kako bi se širila….nikakve akvizicije, ništa….podijeliš keš dioničarima pa što bude…za mene je to loš i kratkovidan potez uprave, ukratko nedostatak vizije

moje pisanje je moje osobno mišljenje, nije savjet ili poziv za kupnju ili prodaju dionica!


Govorite što hoćete, ja sam zadovoljan izvješćem. Ostvariti bilo kakvu pozitivnu dobit u doba kad većina firmi u HR grcaju u gubicima je više nego dobro. Ali kod nas se očito više cijene gubitaši(vidljivo iz današnjeg trgovanja Ingre) nego firme koje godinama pozitivno posluju i isplaćuju dividende svojim dioničarima. Rekli bi špekulanti gleda se budućnost. Da Ingra bi možda mogla 2020. zaraditi neku lovu pa je sad povoljna cijena.

dobit 2011 28 mil.kn
dobit 2010 24
dobit 2009 128
dobit 2008 204

Da bi cijena dionice bila 1000 kn,dobit bi trebala biti kao 2009.
To bi dalo P/E nešto preko 10.
Koliko je to realno očekivati nakon ovakve dvije godine.
A 2009 kada je bila ovako velika dobit gotovo 50% je bilo ostvareno iz financijskih aktivnosti,a to je bilo moguće jer su novčana sredstva i depoziti bili veliki,a samim time bi kamate.
Kako su dividenda bila izuzetno velike ta sredstva su se stanjila i zato bi ERNT trebao puno potonuti.
Ne zaboravite da će i BV pasti na ispod 500 kn nakon isplate dividende
P/E X P/BV=1100/21 X 1100/500=52,38 x 2,2=115,24
NIJE LI TO PREVIŠE? sve preko 20 nije dobro,ovo je oćajan koeficijent
Samo dobit od stotinjak kuna po dionici bi opravdala cijenu od 1000 kn.

Vrijeme je za tutanj.

Volio bi da ERNT počme zarađivati kao i u predkrizno razdoblje i da dalje dijeli visoke dividende i
pomaže ovu nelikvidnu baru.
Ali u to ne vjerujem!



Govorite što hoćete, ja sam zadovoljan izvješćem. Ostvariti bilo kakvu pozitivnu dobit u doba kad većina firmi u HR grcaju u gubicima je više nego dobro. Ali kod nas se očito više cijene gubitaši(vidljivo iz današnjeg trgovanja Ingre) nego firme koje godinama pozitivno posluju i isplaćuju dividende svojim dioničarima. Rekli bi špekulanti gleda se budućnost. Da Ingra bi možda mogla 2020. zaraditi neku lovu pa je sad povoljna cijena.

dobit 2011 28 mil.kn
dobit 2010 24
dobit 2009 128
dobit 2008 204

Da bi cijena dionice bila 1000 kn,dobit bi trebala biti kao 2009.
To bi dalo P/E nešto preko 10.
Koliko je to realno očekivati nakon ovakve dvije godine.
A 2009 kada je bila ovako velika dobit gotovo 50% je bilo ostvareno iz financijskih aktivnosti,a to je bilo moguće jer su novčana sredstva i depoziti bili veliki,a samim time bi kamate.
Kako su dividenda bila izuzetno velike ta sredstva su se stanjila i zato bi ERNT trebao puno potonuti.
Ne zaboravite da će i BV pasti na ispod 500 kn nakon isplate dividende
P/E X P/BV=1100/21 X 1100/500=52,38 x 2,2=115,24
NIJE LI TO PREVIŠE? sve preko 20 nije dobro,ovo je oćajan koeficijent
Samo dobit od stotinjak kuna po dionici bi opravdala cijenu od 1000 kn.

Vrijeme je za tutanj.

Volio bi da ERNT počme zarađivati kao i u predkrizno razdoblje i da dalje dijeli visoke dividende i
pomaže ovu nelikvidnu baru.
Ali u to ne vjerujem!

[/quote]

Joj Lopina ti si još na P/E i BV.

Gledaj kada računaš koliko slobodnog novca jedna firma stvara onda tražiš free cash flow.

E sada kada izračunaš 7 godišnji prosjek(FCF) i staviš svoju željenu stopu povrata i diskontiraš dobiješ bez casha 1270 hrk po dionici!

Možda je prijašnjih godina ERNT imala više earningsa i revenua ali ne i slobodnog novca na raspolaganju – zato dijele dividendu:)

Da se razumijemo, ne branim ERNT(uzeo jesam 100-njak komada) ali ne želim da svi gledaju tvoj P/E i B/V jer su to jako jako jako simplificirani i varljivi pokazatelji.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

kad je ex dividenda day? toliko pada da me tjera da pomislim da je bio jučer?

Slobodni novac 2009: 414M, ND 128,4M
Slobodni novac 2011: 525M, ND 8 M

Neki se ponašaju kao da moraju platiti ERNT dividendu a ne da će dobiti cca145KN.
Bravo g. Domach 1984!


kad je ex dividenda day? toliko pada da me tjera da pomislim da je bio jučer?

…prema nesl.inf.uskoro čemo bitii informirani o danu sazivanja skupštine na kojem će se utvrditi točan datum s pravom na stijecanje dividende,navodno će to biti u 6-mjesecu [thumbsup]

p.s nadam se da će do onda uletit i neki malo veći poslić( zasad samo moja želja)

POKRET OTPORA

A FCF je pouzdan pokazatelj ? Odnosno koliki će biti FCF dogodine , a koliki prekogodine , a koliki nakon godine ??? Ako si i dobro procjenio novčane tokove koliki staviti traženi prinos ?? I tako dođemo do zaključka da ništa nije sigurno kod dionica.


A FCF je pouzdan pokazatelj ? Odnosno koliki će biti FCF dogodine , a koliki prekogodine , a koliki nakon godine ??? Ako si i dobro procjenio novčane tokove koliki staviti traženi prinos ?? I tako dođemo do zaključka da ništa nije sigurno kod dionica.

O da. Pouzdaniji od PE i PB ( barem ga Buffet koristi pod OWNER EARNINGS).

Gledaj baza od 7 do 8 godina ti daje prosjek u cikličkim kontrakcijama i expanzijama.

Znaš koliki sam prinos stavio? 10 posto uz stagnaciju , 15 posto uz rast! 15 posto prinosa!!

To je moj zahtjevani prinos. Gledaj Niksone, projsek je prosjek i on rijetko griješi – naspram cijene i PE i ostalih tuposti.

Ako ništa nije sigurno, onda ti je bolje ne ulagati – moj savjet:)

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.



Meni se čini po poznavanju poslovanja i uposlenika te kako stvari stoje sa poslovima da bi ovo moglo postati kao INGRA jako jako skoro!!! [bye] [bye] [bye]

Ha,ha..htio bi ti valjda još po 1000 -1050 , al nema više stari…
Ja već prije mjesec,dva pokupovao svoje ( prosjek 1043,80 ) i sad samo mirno čekam kraj drugog mjeseca i objavu dividende ( trenutno se nagađa min. 100 kn,a vjerojatno će bit i više )

Uglavnom u narednim tjednima ovo ide lagano samo u jednom smjeru 🙂

Ingra i Ernt ,hm da , da sam u ingru ulupao par stotina tisuća valjda bih se sad već vješao negdje na tavanu il pio sredstva za smirenje,a ovako u ernt-u spavam ko beba,uzet ću svojih 10-20 % i zbogom burzo opet do jeseni [wink] [thumbsup]
[/quote]
Evo ja dočekao objavu dividende sa 390 kom,al jučer i danas nisam izdržao i podosta prodao…jučer — 195,danas se natezao po asku,uglavnom –87,..ne znam možda sam se zahebo,al jednostavno 18-20 % je za mene sasvim lijepa zarada…

Realno gledajući firma posluje stabilno, al bez neke velike zarade po dionici,marža i narudžbe sve manje,budućnost svakako ima,al neki veći profit i zaradu po dionici ne očekujem narednih godina,keš pozicija sve slabija ( naravno zbog dividendi ),pa će i dobit iz financijskih aktivnosti koja ju je ove god. izvukla biti sve manja…
Uglavnom mislim da je sad prilika za izlazak po vrlo dobroj cijeni,koja će do d-daya možda i porasti ( u što ne vjerujem ),al poslije (ljeto ,jesen) po meni dionica neminovno ide na 1000 kn,a moguće i puno niže…
No to je samo moje mišljenje…uglavnom vraćam se opet unutra na jesen ili oko Božića i baš me zanima po kojoj cijeni

Fascinantno. Firma objavi predobru dividendu a vrijednost dionice ne da ne poraste nego padne. Istovremeno, gubitasi koji su pred bankrotom rastu ko blesavi. Nemres vjerovat.


Fascinantno. Firma objavi predobru dividendu a vrijednost dionice ne da ne poraste nego padne. Istovremeno, gubitasi koji su pred bankrotom rastu ko blesavi. Nemres vjerovat.

Gledaj sve ima svoje razloge. ERNT nebi bilo ubilo niti da su rekli datum isplate dividende i ostale podatke.

Opet ne vjerujem da će kada dođe do zadnjih dana prije dividende cijena pasti na 1000 ili sl i onda da prinos bude 15 posto 17 posto. Jako sumnjam.
Sada se ˝investitori˝riješavaju dionice jer misle da je dividenda u 6 tj da se može nabaviti do kraja 5 mjeseca( a dosta ljudi je to punoooooooo vremena za čekati).

Opet, prije samog ex dividend daya teško da će padati.

Mislim da je sada iskrcaj onih koji u mislili jućer 10 posto u dan zaraditi(zbog blokade oko dividende).

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


Fascinantno. Firma objavi predobru dividendu a vrijednost dionice ne da ne poraste nego padne. Istovremeno, gubitasi koji su pred bankrotom rastu ko blesavi. Nemres vjerovat.

Ma o čemu ti to…pa firma ima neku mizernu zaradu od 20 kn po dionici prošle godine i ti bi da još raste…mislim svašta…drugo bi bilo da daje takvu dividendu iz prošlogodišnje dobiti…al ovdje se radi o izvanrednoj dividendi čime se samo oslabljuje vrijednost i financijska snaga firme jer očito viziju za neko širenje i daljnji razvoj nemaju,narudžbe im padaju,marža isto tako,konkurencija sve veća,Kazahstan ih poprilično shebao…budućnost sigurno nije najsvjetlija…al dobro nije ni loša..možda se ove godine poprave 🙂
Budimo realni..
Ide ovo ispod 1000 na ljeto, ako ne i prije…ova cijena je još i dobra prilika za izlazak…


Fascinantno. Firma objavi predobru dividendu a vrijednost dionice ne da ne poraste nego padne. Istovremeno, gubitasi koji su pred bankrotom rastu ko blesavi. Nemres vjerovat.

Prevagnuli su nažalost oni koji tvrde da je dividenda već uračunata u sadašnju cijenu (cca. 1.200 kn) i bojim se da će se zbog toga iskipavanje nastaviti i dalje. Dosta ih ima koji su kupovali u rasponu 1.050 – 1.150 i takvi će ju najprije zatuć da izvuku šta se izvuć da. To se najbolje vidi po omjeru K/P. Kupnja više nije motivirana skidat s aska sada kad se zna kolika će biti dividenda, a ta neizvjesnost i špekulacije da će biti solidna bile su jamstvo za rast prije jučerašnje objave rezultata. K tome još treba čekati do lipnja za isplatu dividende, a nitko ne zna što će biti sutra. [sad]

Bez brige, vozi hidra k'o hidrogliser ! [emo_smijeh][emo_smijeh][emo_smijeh]


Ma o čemu ti to…pa firma ima neku mizernu zaradu od 20 kn po dionici prošle godine i ti bi da još raste…mislim svašta…drugo bi bilo da daje takvu dividendu iz prošlogodišnje dobiti…al ovdje se radi o izvanrednoj dividendi čime se samo oslabljuje vrijednost i financijska snaga firme jer očito viziju za neko širenje i daljnji razvoj nemaju,narudžbe im padaju,marža isto tako,konkurencija sve veća,Kazahstan ih poprilično shebao…budućnost sigurno nije najsvjetlija…al dobro nije ni loša..možda se ove godine poprave 🙂
Budimo realni..
Ide ovo ispod 1000 na ljeto, ako ne i prije…ova cijena je još i dobra prilika za izlazak…

Čemu trud objašnjavit ljudima ono što ne žele čuti. Pa dividenda je 170 kn, alo!!!!
Elementarna matematika kaže kad iz novčanika izvadiš 170 kn u novčaniku imaš 170 kn manje ali to ovdje ne vrijedi [lol]

New Report

Close