ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 14.05.2024. u 21:24
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ERNT
203,90
80.948
397
204,00
206,00
1,48%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.



Da ste s malo više pažnje čitali, shvatili bi da sam napisao da po sadašnjim dionicama tko kupi dionicu, u nešto malo više od godinu dana može dobiti 15-ak posto dividende, sadašnju dividendu od 120 kuna i pretpostavimo stotinjak kuna slijedeće, isto kao što u godinu dana na HT-u tko ga sada kupi dobiva 34 kune i pretpostavimo 25 kuna slijedeće godine u ovo vrijeme, to nosi 20-ak posto dividendnog prinosa u nešto više od 365 dana. A na ovu cijenu ERNT-a dividenda je inače 8 posto, meni dovoljno.

Novi nacin obracuna div yielda. Inace, obicno nakon div daya dolazi do pada cijene dionice, a zna biti usko povezano s iznosom div. U tom slucaju se ponistava div koju dobis za godnu dana, ako zelis odmah novac van, pa da pribrojis 2 div kao dobitak u 12 mjeseci.
[/quote]

Glupo, potpuno glupo razmišljanje, jel to znaći da ako HT svake godine isplačuje cca 10% dividende da će za deset godina dionica vrijediti 0 Kn. Ili za devet godina 30Kn…

Nakon div day-a obično padne za iznos dionice, da… ali… dali je nakon obavjesti o isplati porasao samo za iznos dividende?

Ili da postavim ovako pitanje – kolika je vrijednost dionice ERNT-a i npr. HT-a na 1.1.2008 a kolika na 1.1.2009

Usporedi, ne baljezgaj…

Slažem se s kolegom _zutim_ jer po logici kolege duduofa1 koliko sam ja shvatio, svakom isplačenom dividendom smanjuje se vrijednost dionice društva i tako recimo na primjeru HT-a za deset godina dionica bi vrijedila nula kuna kao što je kolega dao dobar primjer. Ta logika bi možda i bila ispravna, ako idemo s pretpostavkom da društvo ništa ne zarađuje, da svake godine dijeli dividendu iz dobiti prijašnjih godina, da rasprodaje imovinu dok ne potroši sve zalihe novca, ali u HT-u to nije slučaj kao ni u ERNT-u, kompanija i dalje zarađuje, ima dobit, a i zadržanu dobit, tako da ima mogućnost i dalje u budućnosti dijeliti iste, ako ne i veće dividende kada situacija bude stabilnija. I da, naravno da će dionica nakon ex dividend daya pasti za iznos dividende, ali ja je slijedeće godine u ovo vrijeme vidim u crnom scenariju na ovim razinama, a u optimističnom ili prije realnom scenariju na razinama do nekih 2000 kuna, a ne na razinama od 1000 kuna, to mi ne djeluje kao izgledna opcija, tako da i na tome baziram svoju prognozu da ako sada imam dionicu kupljenu po aktualnoj cijeni, za godinu dana kada bude objavljen i iznos slijedeće dividende, trebao bi imati dividendni prinos u godinu dana od nekih 15-ak posto.

Ovdje je možda uklakulirana "dividenda", ali zasada samo ona projekcija od 20 kn.
No ovih novih + 100 kn izvanredne nisu još uračunali.
Toliko će minimalno porasti slijedeći mjesec, na što treba pribrojiti i nove
poslove počevši od početka godine, ovog danas i još par do 1Q. Tko nisko proda slijedeći mjesec,
imati će prilika za kupnju al samo po višoj cijeni. [cool]

PORTFELJ U GIPSU ... PRODAJEM NAJBOLJEM PONUĐAČU !!!

malo gledam sta pisete i bilo bi bolje kad bi neki clacovi prestali komentirat jer pricaju gluposti,ja sam jos davno rekao….ljudi strpljenja sa ovom dionicom

sreca je samo popratni faktor znanja




Da ste s malo više pažnje čitali, shvatili bi da sam napisao da po sadašnjim dionicama tko kupi dionicu, u nešto malo više od godinu dana može dobiti 15-ak posto dividende, sadašnju dividendu od 120 kuna i pretpostavimo stotinjak kuna slijedeće, isto kao što u godinu dana na HT-u tko ga sada kupi dobiva 34 kune i pretpostavimo 25 kuna slijedeće godine u ovo vrijeme, to nosi 20-ak posto dividendnog prinosa u nešto više od 365 dana. A na ovu cijenu ERNT-a dividenda je inače 8 posto, meni dovoljno.

Novi nacin obracuna div yielda. Inace, obicno nakon div daya dolazi do pada cijene dionice, a zna biti usko povezano s iznosom div. U tom slucaju se ponistava div koju dobis za godnu dana, ako zelis odmah novac van, pa da pribrojis 2 div kao dobitak u 12 mjeseci.
[/quote]

Glupo, potpuno glupo razmišljanje, jel to znaći da ako HT svake godine isplačuje cca 10% dividende da će za deset godina dionica vrijediti 0 Kn. Ili za devet godina 30Kn…

Nakon div day-a obično padne za iznos dionice, da… ali… dali je nakon obavjesti o isplati porasao samo za iznos dividende?

Ili da postavim ovako pitanje – kolika je vrijednost dionice ERNT-a i npr. HT-a na 1.1.2008 a kolika na 1.1.2009

Usporedi, ne baljezgaj…
[/quote]
Da nesto razjasnim. Moja ideja nije bila da dionica gubi svake godine za iznos div i tako konstantno, bez oscilacija svake godine, vec da dan nakon div daya obicno izgubi na vrijednosti sto je usko vezano uz dividendu. 2008. godine (ne znam tocno koliko jer mi se neda kopati po povijesnim podacima, ali se toga sjecam) je i HT i ERNT izgubio na vrijednosti nakon div daya, i to je to. To ne znaci da nece poslije toga ponovno narasti ili mozda pasti. I tu je kraj price. Poanta je bila da ako zeli istu dionicu prodati odmah nakon div daya, da ce vrijednost dionice vrlo vjerojatno pasti, sto nema veze sa tim kakva ce biti cijena dionice nakon duljeg vremenskog razdoblje od tog dana. Inace bi svi na zadnji div day (ili sve od objave div) nakupovali se dionica i onda sljedeci dan sve prodali i zaradili za div yield. Svi znamo da to bas i ne pali. A to sto ce se dogoditi s dionicom u sljedecih godinu dana nakon div, to opce nije bit ove rasprave bila niti to bilo tko moze predvidjati.

K tome, rijeci je bilo o kupnji dionice kad se vec zna da ce se dijeliti div.

Time bih zavrsio s ovom raspravom, jer vidim da nema misla, posto se medjusbno ne razumijemo, samo sto neki uz svoje nerazumijevanje vole drobiti po drugima, ali to je samo njihov odraz.

Inace, preferiram dividendne dionice i nemam nista protiv ERNT, dapace, jedino mi je zao sto nisam usao na boljim iznosima.

tko malo trazi, malo i dobije


Slažem se s kolegom _zutim_ jer po logici kolege duduofa1 koliko sam ja shvatio, svakom isplačenom dividendom smanjuje se vrijednost dionice društva i tako recimo na primjeru HT-a za deset godina dionica bi vrijedila nula kuna kao što je kolega dao dobar primjer….

U potpunosti se slazem s tobom, samo s jednom razlikom sto to nije bila moja logika vec slobodno tumacenje i olako degradiranje kolega s foruma. Maloprije sam opisao koja je bila ideja, zapravo konstatacija stanja dionice na tocno odredjeni dan i to "dan poslije".

tko malo trazi, malo i dobije

Dao sam si malo truda pa sam napisao neke podatke za investitore manje upućene u kretanje cijene na ex dividend day prošlih godina. Pisao sam ovo u najboljoj namjeri, pa ako mi se i potkrala neka greška, neka me netko slobodno ispravi. Prošle godine je bila specifična situacija s HT-om s obzirom da je i dividenda isplaćena u dva dijela, baš zbog namjere da dionica ne padne za puni iznos dividende, a sada da li su u tome uspjeli procijenite sami. A inače, kolega dudof1, kada sam se složio sa kolegom _zutim_, nisam se i složio s njegovim komentarima vezanim uz Vaše degradiranje, nego samo uz komentiranje dionice, a ako Vi smatrate da ipak nije bilo tako, ovim putem Vam se ispričavam. I sada kada ste malo pobliže objasnili što ste zapravo u prvoj poruci namijenjenoj meni htjeli reći, mogu samo reći da se slažem s time, jer takvo viđenje imam i ja, takvo i je uostalom činjenično stanje da dionica pada dan poslije za otprilike cijenu dividende, samo što sam ja u svojoj poruci iznio svoje predviđanje vezano uz dionicu u ovo vrijeme slijedeće godine,malo dugoročnije, a Vi ste komentirali ovu aktualnu godinu, pa je i zato došlo do malog nesporazuma. Lijep pozdrav

HT 2008.
Predujam dividende 12,84
Predujam dividende + 02.03. 225,19
Predujam dividende – 03.03. 205,16

Ostatak dividende 17,15
Ostatak dividende + 16.04. 221,28
Ostatak dividende – 17.04. 206,81

ERNT 2008.
Dividenda 270
Dividenda + 15.05. 2726,59
Dividenda – 16.05. 2495,61

ERNT 2009.
Dividenda 70
Dividenda + 13.05. 1505,36
Dividenda – 14.05. 1449,45


Dao sam si malo truda pa sam napisao neke podatke za investitore manje upućene u kretanje cijene na ex dividend day prošlih godina. Pisao sam ovo u najboljoj namjeri, pa ako mi se i potkrala neka greška, neka me netko slobodno ispravi. Prošle godine je bila specifična situacija s HT-om s obzirom da je i dividenda isplaćena u dva dijela, baš zbog namjere da dionica ne padne za puni iznos dividende, a sada da li su u tome uspjeli procijenite sami. A inače, kolega dudof1, kada sam se složio sa kolegom _zutim_, nisam se i složio s njegovim komentarima vezanim uz Vaše degradiranje, nego samo uz komentiranje dionice, a ako Vi smatrate da ipak nije bilo tako, ovim putem Vam se ispričavam. I sada kada ste malo pobliže objasnili što ste zapravo u prvoj poruci namijenjenoj meni htjeli reći, mogu samo reći da se slažem s time, jer takvo viđenje imam i ja, takvo i je uostalom činjenično stanje da dionica pada dan poslije za otprilike cijenu dividende, samo što sam ja u svojoj poruci iznio svoje predviđanje vezano uz dionicu u ovo vrijeme slijedeće godine,malo dugoročnije, a Vi ste komentirali ovu aktualnu godinu, pa je i zato došlo do malog nesporazuma. Lijep pozdrav

HT 2008.
Predujam dividende 12,84
Predujam dividende + 02.03. 225,19
Predujam dividende – 03.03. 205,16

Ostatak dividende 17,15
Ostatak dividende + 16.04. 221,28
Ostatak dividende – 17.04. 206,81

ERNT 2008.
Dividenda 270
Dividenda + 15.05. 2726,59
Dividenda – 16.05. 2495,61

ERNT 2009.
Dividenda 70
Dividenda + 13.05. 1505,36
Dividenda – 14.05. 1449,45


To smo razjasnili. Na tebe nisam aludirao, tako da isprika nije ni potrebna, sve ok [thumbsup]. Ocito je doslo do nesporazuma.

Kao sto sam i rekao, tako si i potvrdio ovim podacima iz proslih godina. Jedino sto mislim da su ovo gore podaci za HT za div isplacenu u 2009., a ne u 2008. godini. U 2008. su u komadu isplatili cijelu div, a pad dionice je bio otprilike kao iznos div.

I jos samo da se nadovezem na ove zakljucke, a to je da ovo nije nikakva negativna posljedica div, vec jednostavno prirodna reakcija na burzi. S vremenom, ako nema tektonskih pomaka na cijeni dionice ili negativne konvergencije, ta se korekcija s vremenom rastopi.

tko malo trazi, malo i dobije

ERNT stalno niže fine poslove, a ni 120 kn dividende koja uskoro stiže, nije se još stiglo ukalkulirati
u trenutnu vrijednost [wink]

PORTFELJ U GIPSU ... PRODAJEM NAJBOLJEM PONUĐAČU !!!

poštovani kolege. molio bi ako mi ko može dati info kad je zadnji dan za kupnju ernt radi dividende. gledao sam malo ali nisam našao
fala


HT 2008.
Predujam dividende 12,84
Predujam dividende + 02.03. 225,19
Predujam dividende – 03.03. 205,16

Ostatak dividende 17,15
Ostatak dividende + 16.04. 221,28
Ostatak dividende – 17.04. 206,81

ERNT 2008.
Dividenda 270
Dividenda + 15.05. 2726,59
Dividenda – 16.05. 2495,61

ERNT 2009.
Dividenda 70
Dividenda + 13.05. 1505,36
Dividenda – 14.05. 1449,45

Zanimljive bi bile statistike od npr. tri dana prije dividende, tjedan dana prije dividende… Uobičajeno je da dionica u tom periodu također i naraste za određeni postotak…

kada ističe zadnji dan za dividendu?

30.04.09. 1.370,94 4,23%
04.05.09. 1.406,80 2,62%
05.05.09. 1.431,16 1,73%
06.05.09. 1.490,85 4,17%
07.05.09. 1.523,44 2,19%
08.05.09. 1.522,30 -0,07%
11.05.09. 1.563,25 2,69%
12.05.09. 1.547,50 -1,01%
13.05.09. 1.505,36 -2,72%
________________________
9 dana +134,42kn +9,8%

Evo zanimljive statistike koja potvrđuje razmišljanja kolege _zutog_ , zaključak izvucite sami, iako je više nego očito da je u zadnjih 9 dana trgovanja u 2009. prije ex dividend daya dionica nadmašila iznos dividende za skoro još jednu dividendu, nadajmo se da će biti približno slična situacija i ove godine [thumbsup]


30.04.09. 1.370,94 4,23%
04.05.09. 1.406,80 2,62%
05.05.09. 1.431,16 1,73%
06.05.09. 1.490,85 4,17%
07.05.09. 1.523,44 2,19%
08.05.09. 1.522,30 -0,07%
11.05.09. 1.563,25 2,69%
12.05.09. 1.547,50 -1,01%
13.05.09. 1.505,36 -2,72%
________________________
9 dana +134,42kn +9,8%

Evo zanimljive statistike koja potvrđuje razmišljanja kolege _zutog_ , zaključak izvucite sami, iako je više nego očito da je u zadnjih 9 dana trgovanja u 2009. prije ex dividend daya dionica nadmašila iznos dividende za skoro još jednu dividendu, nadajmo se da će biti približno slična situacija i ove godine [thumbsup]

Gotovo je uvjek tako, dividenda se zadnjih par dana trgovanja disperzira u vidu porastu cijene. Iste se statistike mogu vidjeti i na ostalim dionicama. HT je prošle godine bio iznimka, iz prosto matematičkih razloga – dividenda je išla u dva dijela, gubici nakon divday.a nisu bili veliki jel je bio i pozitivni segment tržišta…

Na kraju bi moglo pasti jer se naslagao bid, a prodavača koliko želiš … ?

PORTFELJ U GIPSU ... PRODAJEM NAJBOLJEM PONUĐAČU !!!

New Report

Close