ADPL (AD Plastik d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADPL (AD Plastik d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 19.05.2024. u 15:20
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ADPL
12,98
16.104
1,241
12,95
13,10
-0,38%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

na tecajnim razlikama su izgubili dobit tako da za prvih 9 mjeseci ona iznosi 4 mil kuna gospodine Inzenjer malo bolje citajte FI

ako je tako, onda je atpl zaradila 60 milja kn, a nije spržila 100 milja kn. pametnome dosta.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

novac je novac kako god dosao u stavci svobuhvatna dobit je 4 mil kuna.Ima jedna poslovica off topic kaze nije bitna kakva je macka boja bitno je da lovi miseve

Snupy u krivu si.

Tecajne razlike se biljeze u OCI kao dio Stakeholder’s Equitya ODVOJENO od zadrzane dobiti.

Koristenje OCI ili other comprehensive income je slobodna volja pisatelja izvjestaja (kaoticna metoda jer baca sjenu na NI FV metodu a i ukupni RDG…)

No, dividenda se isplacuje iz ZADRZANE DOBITI gdje ove valutne razlike nemaju utjecaj… dakle… dividenda od 8 kuna je zaradjena i moze se isplatiti posto nema veze sa OCI i mislim da je to i GLAVNI uzrok zasto ADPL koristi OCI (sto je pod IFRS-om apsolutno legitimno).

Net income je net income, OCI je OCI… zapravo nemaju veze ali se vide i sintetiziraju samo u shareholder’s equityu.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


novac je novac kako god dosao u stavci svobuhvatna dobit je 4 mil kuna.Ima jedna poslovica off topic kaze nije bitna kakva je macka boja bitno je da lovi miseve

ja ne vidim da itko normalan tvrdi i misli da je atpl zaradila 60 milja kn, ali zato vidim da ima ljudi koji tvrde i misle da je po istom principu adpl u minusu. odlučiti se valja – ili smo za to načelo ili nismo, inače će biti načela koliko i dionica na zag burzi.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

kad stignu mjenice od banaka ili dobavljaca bitno je dali na kontu imas ili nemas novca nitko te nepita na koji si ga nacina stekao kako neko cita izvjestaj ATPL ili ajmo reci LKPC koja je ucinila sa dolarskim depozitma cud prosle i ove godine nije bitno bar meni ja izvjesta citam preko brojeva a ne empatija

Kakve veze ima OCI sa time sto si napisao?

Onda gledajmo cash flow (sto se slazem).

Nema empatije ali nema niti krivih tumacenja.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


Meni smeta jer je i on završio CFA i vjerujem da zna za te greške, ali idu njemu na ruku, pa ih objavljuje kao točne, što je navlačenje. Ili ne kuži, a piše o tome. (…) On je pametniji od mene da se razumijemo, ali meni to ne smeta.
Ako je točno što si naveo, onda nije pametniji nego je manipulativniji, a to onda više nije u domeni ekonomije, računovodstva i financija nego u domeni neke druge znanosti…

dajte da još jednom probam objasniti razliku između neto dobiti i sveobuhvatne dobiti. za sveobuhvatnu dobit ce poslužiti ova recenica iz wikipedije jel ima dvije stvari koje će vam pomoci lakse razumjeti.
Comprehensive income is the sum of net income and other items that must bypass the income statement because they have not been realized, including items like an unrealized holding gain or loss from available for sale securities and foreign currency translation gains or losses. These items are not part of net income, yet are important enough to be included in comprehensive income, giving the user a bigger, more comprehensive picture of the organization as a whole.
Znaci jednako je vazno ili neto dobit ili sveobuhvatna dobit. Razlika je što su jedni ostvareni, a drugi nisu. Recimo niste promjenili rublju u kunu, ali ste morali nekako napisati da taj gubitak postoji. On još nije realiziran. Ova druga stavka koja ulazi u sveobuhvatnu dobit će vam to lakše predociti. znaci imate tri vrste kratkotrajne imovine od kojih se svaka drukcije knjiži (trading securities, held to maturity i available for sale securties. Ova treća koja je navedena i u gornjoj recenici (available for sale) znaci da imate dionice neke druge firme koje ste kupili da od nje zarađujete i klasificirate je pod to. Dionicu ste kupili po 100 i sad je ona pala na 70. Da li ste vi izgubili na njoj tj. da li ste u minusu? Naravno. Vi prikazujete sadašnje stanje i tad je gubitak. Dal će se on vratiti? Možda. Ali možda i ne. Znaci knjiziti ćete u kratkotrajnu imovinu 70, ništa u RDiG i u sveobuhvatnu dobit -30. Da ste to realizirali, odnosno prodali dionicu onda bi ste izvukli tu stavku iz sveobuhvatne dobiti i stavili gubitak od 30 u RDiG jer se to i dogodilo. Da li to postoji ili ne postoji. Pa postoji sada. Da li je bitno? pa je bitno. Možda kasnije neće biti tako, ali sada je tako. Vi ste u ovom trenutku u kojem radite FI s njom u minusu.

Kako se knjizi npr held to maturity? To su vecinom obveznice. Pala ili narasla vrijednost obveznice vas briga. Ne prikazujete razliku ni u sveobuhvatnoj dobiti niti u bilanci (osim amortizacije, ali da ne otezavam) jer mislite obveznicu držati do kraja i dobiti će te točno određeni iznos na kraju koji je već naveden u obveznici. U RDiG ide samo prinos od kupona na obveznicu. Primjer: imate obveznicu koju ste kupili za 1000 sa 6% kamatnim kuponom. za godinu dana je cijena obveznice pala na 960. Znaci vi svejedno u bilanci upisujete 1000 i u RDiG 60kn kamata. U sveobuhvatnu dobit ništa. Sve se knjiži na jedan određen način i to je jednostavno tako.

Ako sad nisam lakše objasnio onda stvarno nisam za objašnjavanje. Eto nadam se da sam pomogao i sad krenimo o necemu drugome ahahaha

Hvala, Alias! 🙂

PersJesus, 01.11.2015. u 21:22
These items are not part of net income, yet are important enough to be included in comprehensive income, giving the user a bigger, more comprehensive picture of the organization as a whole.

Dakle, sveobuhvatna dobit je nešto (pozitivno ili negativno) što nije (još) realizirano, ali će jednom možda biti realizirano ili će se tijekom vremena situacija (možda) promijeniti pa će slika opet biti neka druga.

Konkretno, AD Plastik je iz računovodstvene perspektive (nerealizirano) izgubio 60-ak milijuna kuna na tečajnim razlikama što se u daljnjem slijedu, ako se tačaj rublje popravi ili barem stabilizira, može ublažiti i neutralizirati. Realizirano ili ne, 60-ak milijuna mi se čini prilično. S druge strane, treba uzeti u obzir da je tečaj rublje u zadnje 3 godine padao i do 50% u odnosu na početnu poziciju pa laički konstatiram da se AD Plastik obzirom na činjenicu da se značajni dio prihoda ostvarivao u Rusiji još i odlično drži kako je moglo biti!

PerJesus skuženo. Sjedi 5


dajte da još jednom probam objasniti razliku između neto dobiti i sveobuhvatne dobiti. za sveobuhvatnu dobit ce poslužiti ova recenica iz wikipedije jel ima dvije stvari koje će vam pomoci lakse razumjeti.
Comprehensive income is the sum of net income and other items that must bypass the income statement because they have not been realized, including items like an unrealized holding gain or loss from available for sale securities and foreign currency translation gains or losses. These items are not part of net income, yet are important enough to be included in comprehensive income, giving the user a bigger, more comprehensive picture of the organization as a whole.
Znaci jednako je vazno ili neto dobit ili sveobuhvatna dobit. Razlika je što su jedni ostvareni, a drugi nisu. Recimo niste promjenili rublju u kunu, ali ste morali nekako napisati da taj gubitak postoji. On još nije realiziran. Ova druga stavka koja ulazi u sveobuhvatnu dobit će vam to lakše predociti. znaci imate tri vrste kratkotrajne imovine od kojih se svaka drukcije knjiži (trading securities, held to maturity i available for sale securties. Ova treća koja je navedena i u gornjoj recenici (available for sale) znaci da imate dionice neke druge firme koje ste kupili da od nje zarađujete i klasificirate je pod to. Dionicu ste kupili po 100 i sad je ona pala na 70. Da li ste vi izgubili na njoj tj. da li ste u minusu? Naravno. Vi prikazujete sadašnje stanje i tad je gubitak. Dal će se on vratiti? Možda. Ali možda i ne. Znaci knjiziti ćete u kratkotrajnu imovinu 70, ništa u RDiG i u sveobuhvatnu dobit -30. Da ste to realizirali, odnosno prodali dionicu onda bi ste izvukli tu stavku iz sveobuhvatne dobiti i stavili gubitak od 30 u RDiG jer se to i dogodilo. Da li to postoji ili ne postoji. Pa postoji sada. Da li je bitno? pa je bitno. Možda kasnije neće biti tako, ali sada je tako. Vi ste u ovom trenutku u kojem radite FI s njom u minusu.

Kako se knjizi npr held to maturity? To su vecinom obveznice. Pala ili narasla vrijednost obveznice vas briga. Ne prikazujete razliku ni u sveobuhvatnoj dobiti niti u bilanci (osim amortizacije, ali da ne otezavam) jer mislite obveznicu držati do kraja i dobiti će te točno određeni iznos na kraju koji je već naveden u obveznici. U RDiG ide samo prinos od kupona na obveznicu. Primjer: imate obveznicu koju ste kupili za 1000 sa 6% kamatnim kuponom. za godinu dana je cijena obveznice pala na 960. Znaci vi svejedno u bilanci upisujete 1000 i u RDiG 60kn kamata. U sveobuhvatnu dobit ništa. Sve se knjiži na jedan određen način i to je jednostavno tako.

Ako sad nisam lakše objasnio onda stvarno nisam za objašnjavanje. Eto nadam se da sam pomogao i sad krenimo o necemu drugome ahahaha

Cijela mogucnost izbora izmedju provlacnja kroz RDG ili prebaciti na RE je konfuzna. Mislim da je uvedena 2009 – zato je malo ljudi i razumije.

Alias sigurno znas osnove GAAP-a koje su slicne osnovama IFRSA i njihovim obostranim principima.

Predictive value je jedna od kljucnih kvalitativnih vrijednosti izvjestaja.

Other comprehensive income se cini kao oprecan tome posto pad vrijednosti value apsolutno ne daje nikakvu projekciju na buducnost. Gdje je tu predictive value?

Bilo kako bilo OCI ima puno veci utjecaj na kapitalni rast nego na isplatu dividende posto se dividenda isplacuje iz zadrzane dobiti koja nema veze sa ovim minusom (bar ne trenutno).

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

New Report

Close