ADPL (AD Plastik d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADPL (AD Plastik d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 04.05.2024. u 16:55
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ADPL
13,03
6.504
499
12,95
13,05
0,38%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.


Ovaj erste izvještaj je očito pokušaj da se zaustavi nezaustavljivo, danas u novinama priča o 130 kn ciljana no nije nitko lud da ne vidi kamo ide ovaj voz. Osobno sam imao ovaj papir, prodao po 130 i iskreno neznam ni sam bi li se usudio ući ponovo i po puno nižoj cijeni od trenutne

Ti nam nisi bitan.
Bitni su strani i domaci fondovi.
Trpaju adpl na duge staze.
Zasto?
Vec se za ovu godinu nagadja dividenda od 10 kuna.
Iducih godina sigurno vise.
Investicije su OVER.
Rusina ne utjece na dividendu.
Edison da.
Najbolja dividendna dionica hr marketu.

F i g h t T h e P o w e r ! ! !

Dividenda od 10 kn na osnovu cega??? Do sada su dizali kredite da bi isplatili dividendu, ako tako nastave i ubuduće lose im se piše. Od dobiti iz poslovanja sigurno dividendu isplatiti neće

Još jedan medijski osvrt:
http://www.business.hr/kompanije/erste-oporavak-eu-trzista-automobila-pogoduje-ad-plastiku

halfte trinken, halfte Šarcu geben

Helo?
Helooooooo?
Dobit za 3 Q 2014. im je 43.7 mil.!
Dobit za cijelu 2013. je bila 42.5 mil!
Vec sada je dobit veca.
A jos krece Edison sa zadnjim kvartalom!
TARZANE,
KOD ADP SE GLEDA NEKONSOLIDIRANO IZVJESCE AKO TE ZANIMA DIVIDENDA.
O kakvim ti kreditima pises?!
Covjece kakvih likova ima?

F i g h t T h e P o w e r ! ! !


Ovaj erste izvještaj je očito pokušaj da se zaustavi nezaustavljivo, danas u novinama priča o 130 kn ciljana no nije nitko lud da ne vidi kamo ide ovaj voz. Osobno sam imao ovaj papir, prodao po 130 i iskreno neznam ni sam bi li se usudio ući ponovo i po puno nižoj cijeni od trenutne

Kredibilitet je nestao sa – kuda vozi ovaj voz -.
Logical fallacy – zato sto ste vi prodali papir, nikomne bi trebao vrijediti.
Subjektivizam.
Gledate prestaticno.
No, pad rublje nije sigurno dobra stvar. Opet, sve se pocelo tek zagrijavati od strane realizacije projekata I siguran sam da niti kratkorocna niti dugorocna krivulja troskovanisu minimalizirane a kamoli iste u prvom derivatu – dakle nismo na troskovnom minimum u dugom roku.

Biti ce tu jos svega, na pozitivnoj I negativnoj strain.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Nije direktno vezano za ADPL, no je za pricu o RUB i RSD koja muce ADPL. Evo sto ATGR kaze u svojoj prezntaciji za investitore

Atlantic ultilises available risk management tools (forward contracts for commodities), but for some risks (RUB,RSD) hedging is too expensive.

Ovo treba imati na umu prilikom procijenjivanja koliko ADPL moze headgingom amortizirati valutne rizike

...


Nije direktno vezano za ADPL, no je za pricu o RUB i RSD koja muce ADPL. Evo sto ATGR kaze u svojoj prezntaciji za investitore

Atlantic ultilises available risk management tools (forward contracts for commodities), but for some risks (RUB,RSD) hedging is too expensive.

Ovo treba imati na umu prilikom procijenjivanja koliko ADPL moze headgingom amortizirati valutne rizike

Ispada kao da se heđiranje ne isplati kao bolje da nisu heđirali pa da su ostvarili gubitak 100 mil mislim da je malo glupo raspravljat o tome dok se ne zna u kojem kontekstu su to spomenili i zasto. KODT koristi heđiranje pa ne vidim da imaju problema radi toga upravo suprotno ako se zna kako se radi

Ignore : renči

Hedging je dobra svar, drugi je par postola što mi ne znamo na kojoj razini su zaključali vrijednost rublja i na koji period.

Da sam na njihovom mjestu, ja bih radije udrio short hedge rublja na Chicago Mercantile Exchange i mislim kako bi puno bolje prošli… ovako možemo samo nagađati.



Nije direktno vezano za ADPL, no je za pricu o RUB i RSD koja muce ADPL. Evo sto ATGR kaze u svojoj prezntaciji za investitore

Atlantic ultilises available risk management tools (forward contracts for commodities), but for some risks (RUB,RSD) hedging is too expensive.

Ovo treba imati na umu prilikom procijenjivanja koliko ADPL moze headgingom amortizirati valutne rizike

Ispada kao da se heđiranje ne isplati kao bolje da nisu heđirali pa da su ostvarili gubitak 100 mil mislim da je malo glupo raspravljat o tome dok se ne zna u kojem kontekstu su to spomenili i zasto. KODT koristi heđiranje pa ne vidim da imaju problema radi toga upravo suprotno ako se zna kako se radi
[/quote]

možda je hedging preskup u smislu ulaska u neke nove poslove na području Rusije ali što raditi kad već imate tvornice, prozvodnju i ugovorene isporuke tamo? ne hedgirati?

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort

Na zalost imamo premalo informacija da mozemo sa sigurnoscu zakljuciti zasto se ATGRu ne isplati hedgirati RUB i RSD. Naprimjer headgingom se stitis od negativnih tecajnih razlika, medutim ukoliko se desi scenarij u kojemu tecaj krene u za tebe povoljnom smjeru ponovno zbog headginga ne profitiras niti na pozitivnim tecajnim razlikama. moguce je da je oportunitetni trosak headginga rsd a i ruba prevelik, odnosno da firma svjesno ide u rizik gubitka na tim valutama jer bi u slucaju porasta valute izgubila puno vise na neostvarenim pozitivnim tecajnim razlikama.

ADPL headgira na drugaciji nacin, oni svaki kvartal korigiraju cijene svojih proizvoda, moguce da su se za taj nacin headginga odlucili upravo zato jer je headging standardnim nacinom preskup (kao sto kaze atgr). Po mom misljenju ovo je “wannabe” headging jer dok kod pravog headginga kupac tvojih proizvoda ne mora brinuti o tecaju i tecaj se pokriva kupnjom put/call opcija, kod adplovog nacina headgiranja sav teret pada tecaja se prenosi na kupca kroz povecanje cijene prozivoda i smanjuje konkuretnost prozivoda. sto se desi kada neki prozivod bude (pre)skup? narudbe za taj proizvod padaju.

Nemamo informaciju ima li ADPL fiksne ugovore, odnosno moraju li narucitelji od adpla kupiti odredenu kolicinu proizvoda inace placaju penale, ili kupac moze sam odredivati koliko ce proizvoda naruciti bez ikakvih penala. Osobno mislim da prilikom tih kvartalnih odredivanja cijene, odreduju se i kolicine koje ce se taj kvartal isporuciti jer nema smisla da proizvodac moze dignuti cijenu koliko zeli , a da kupac nema pravo korigirati svoju narucenu cijenu.

Mislim da se ADPL pokusava zastiti koliko moze, no to njegovo sticenje ga cini sve skupljim i skupljim za narucitelja u zemlji kojoj ekonomija pati zbog zapadnih sankcija. Dakle imamo ekonomiju pod pritiskom kojoj strmoglavo pada valuta, a prozivodac dijelova za luksuz (aute) ima sve vece cijene proizvoda. Lagano je zakljuciti kakve bi to rezultate moglo imati na poslovanje ADPLa u Rusiji. Do sada je Rusija dizala ADPL dok je EU bio problem, sada je situacija dijametralno drugaciji, zanimljivo ce biti pratiti rezultate.

Nije nagovor na kupnju/prodaju dionica, samo poziv na diskusiju.

...

+ 6.5% rast prodaje automobila u listopadu u EU. Nelose.

Kako će ovoliki pad cijene nafte utjecati na rusku ekonomiju, rublju, a posljedično i na potrošnju u Rusiji? Bude li se ovakvo stanje održalo recesija ne gine rusiji


Kako će ovoliki pad cijene nafte utjecati na rusku ekonomiju, rublju, a posljedično i na potrošnju u Rusiji? Bude li se ovakvo stanje održalo recesija ne gine rusiji

Kaže se da slika vrijedi tisuću riječi…
A ova slika pokazuje brutalan pad cijene nafte (zelena) i rublje (plava)koja ga prati u stopu…

Sve poznato.

Ono sto nije poznato je:
a) tocan utjecaj pada rublje na bottom line
b) kolika i na kojoj razini je zastita od oscilacije rublje uvedena

Do sada se pokazalo da je EU nisko korelirana po prodajnim rezultatim sa Rusijom.
Tako da bi pad Ruskog trzista znacio rast Europskog, sto je i vidljivo.

Rusija je pokrivala pad Europe dosta lako, vidjeti cemo da li ce Europa pokrivati Rusiju. Ja vjerujem da da.
BItan je trenutak kada:

a) i Rusija i Europa padnu skupa
b) rastu skupa

Biti ce zanimljivo.

Cijena goriva ovdje u Alberti je oko 4.5 kuna po litri trenutno.

Svi sumnjaju da ce ostati tako nisko na dugi rok.

OScilacije su normalni dio investiranja.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Koliko vidim po izvjestaju na adpl solin otpada 2/3 prihoda a 1/3 na ostale u grupi. Od tih ostalih dio je u rumunjskoj i srbiji a dio u rusiji. Tako da ne bi trebalo doci do vecih poremecaja osim onog ruskog dijela. Pitanje koliki je to utjecaj – bilo bi dobro znat neke brojke.

New Report

Close