Azijske burze porasle, dolar oslabio prema euru

Autor: Poslovni.hr/Hina , 14. studeni 2013. u 09:11
Thinkstock

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati na dobitku 1 posto, nakon što je jučer zaronio na najnižu razinu u šest tjedana.

 Na azijskim su burzama cijene dionica jutros znatno porasle, odmaknuvši se s najnižih razina u mjesec i pol dana, jer se ulagači nadaju da američki Fed neće tako skoro smanjiti poticajne monetarne mjere.

Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu više od 2 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Singapuru, Australiji, Hong Kongu i Južnoj Koreji porasle između 0,2 i 0,8 posto.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 7,30 sati na dobitku 1 posto, nakon što je jučer zaronio na najnižu razinu u šest tjedana.

Azijske ulagače ohrabrio je jučerašnji skok cijena dionica na Wall Streetu na nove najviše razine u povijesti, nakon naznaka da će Janet Yellen, koja bi uskoro trebala postati predsjednicom Feda, najaviti nastavak labave monetarne politike.

Yellen, koju Bijela kuća predlaže za predsjednicu Feda, odgovarat će u četvrtak na pitanja zastupnika u bankarskom odboru Senata, a mediji pišu kako u njezinim bilješkama stoji da središnja banka ima još posla kako bi pomogla gospodarstvu i tržištu rada.

„Yellen poručuje da je stopa nezaposlenosti previsoka, a inflacija preniska. Nigdje se u njezinim bilješkama ne može naći nikakva naznaka smanjenja poticaja“, kaže Norihiro Fujito, strateg u tvrtki Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.

Yellen je i dosad zagovarala popustljivu monetarnu politiku sve dok se nezaposlenost znatno ne smanji, stoga se ulagači nadaju da će Fed pod njezinim vodstvom, kada u siječnju na čelu središnje banke naslijedi Bena Bernankea, još neko vrijeme zadržati monetarne poticaje.

To je ohrabrilo ulagače jer Fedovi programi otkupa državnih i hipotekarnih obveznica u iznosu od 85 milijardi dolara mjesečno već dugo predstavljaju osnovnu polugu rasta cijena dionica, pa su se plašili da bi smanjenjem tih poticaja tržište izgubilo podršku.

Pozitivno je na tržišta utjecao i podatak o rastu japanskog bruto domaćeg proizvoda u trećem tromjesečju za 1,9 posto na godišnjoj razini, što je više od očekivanih 1,7 posto.

Ulagače na Tokijskoj burzi ohrabrio je i japanski ministar financija Taro Aso koji je kazao da je važno zadržati mogućnost intervencije na tržištu valuta kao opciju u slučaju pretjeranih oscilacija tečajeva.

Premda se ne očekuje hitna intervencija na tržištu, to je ipak, potaknulo rast cijena dionica japanskih izvoznika, kojima bi odgovaralo slabljenje jena jer na taj način njihovi proizvodi na svjetskom tržištu postaju jeftiniji i konkurentniji.

No, zbog tog se komentara japanska valuta na deviznom tržištu našla pod pritiskom.

Jutros se tečaj dolara kreće oko 99,70 jena, dok je jučer u ovo doba iznosio 99,50 jena.

Cijena eura prema japanskoj valuti porasla je, pak, s jučerašnjih 133,75 na 134,20 jena.

Euro je ojačao i u odnosu na europsku valutu, pa mu je tečaj dosegnuo 1,3470 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosio 1,3440 dolara.

Dolar se pod pritiskom našao još jučer navečer nakon objave bilješki Janet Yellen, koje navode na zaključak da Fed neće tako skoro smanjiti poticajne monetarne mjere.

Komentirajte prvi

New Report

Close