VERN (Veterina d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska VERN (Veterina d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ih, lako je dodavati, ali glavno je pitanje hoće li se štogod trebati oduzimati?

Prihodi od izvoza u 1q povećani su 30%, a prihodi od prodaje preko 50%. Razlika je napravljena na domaćem tržištu. Zašto? Je li tu bilo kakvih izvanrednih događaja? Hoće li oni ponavljati sljedeće tri godine? Zašto su zalihe u 1q negativne?

Mnogo je pitanja, a na forumu nema odgovora. [emo_namigusa]

nema na forumu, ali ima burzi. nekad i narod zna biti u pravu

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

50% rasta prosjecne trgovane cijene u 15 trgovinskih dana od dana izlaska revdidiranog izvjesca za ’14 i 1Q15 te dosli do supply/demand razina iz ‘ 08 i ’09.

ZSE privlaci ulagace sa milijardama eura viska

@Leb, Ma ovaj kruh sto Generira rast u ZSE furuni, koliko kora ima, kakvog je okusa i koliko godina ce okus aktivno djelovati na konzumente iz Spanjolske, Grcke, Irske i Madjarske. Revidirac klasa ’14.

ZSE privlaci ulagace sa milijardama eura viska



Iako budućnost ne znamo (iznenađen sam bio i rezultatima u prvom kvartalu), to ne znači da se ne možemo poigrati s potencijalnim rezultatima…

U prvom kvartalu je Genera ostvarila rast prihoda od velikih 57%, no još bitnije je to da je jedan negativan kvartal pretvorila u pozitivan i time digla marže. Tako ako pogledamo rezultate za 'trailing twelve months' vidimo da je EBITDA marža podignuta sa 11,34% na 16,25% samo na temelju rezultata jednog kvartala. Kad bi u iduća tri kvartala rezultat stagnirao, tj. ostao isti kao prošle godine vidimo da bi samo ovaj prvi kvartal pridonio povećanju poslovnih prihoda od 11% na godišnjoj razini.

Kao što sam gore napisao (mojedionice je izvor) trenutni EV/EBITDA iznosi 6,42. S obzirom da se od Genere u budućem razdoblju očekuju povećanje prihoda i podizanje marži mislim da takva kompanija zaslužuje valuaciju EV/EBITDA cca 8.
Po toj valuaciji s trenutnim rezultatima bi vrijednost jedne dionice iznosila 120kn.
P/E 12,76

Što kad bi Genera ostvarila viši rast od trenutno 'sigurnih' 11% uz zadržavanje trenutno postignute EBITDA marže od 16,25%?
Da bi u 2015. rast poslovnih prihoda od 20% bio moguć Genera u iduća tri kvartala mora imati rast od 11,1% naspram posljednja tri kvartala u 2014. Da bi bio moguć rast prihoda od 30%, u iduća tri kvartala prihodi moraju porasti 23,6% naspram prošle godine. Te varijante bi izgledale ovako…

*Cijena dionice: 83kn
*Broj dionica (umanjen za vlastite) – 1.679.372
Ttm 2015
Posl. prihodi 241,16 mil kn
EBITDA marža 16,25%
EBITDA 39,2 mil kn
EV/EBITDA 8
Cijena dionice: 120kn
Potencijal rasta: 44,58%

Rast 20%
Posl. prihodi 260,664 mil kn
EBITDA marža 16,25%
EBITDA 42,36 mil kn
EV/EBITDA 8
Cijena dionice 135kn
Potencijal rasta: 62,65%

Rast 30%
Posl. prihodi 282,39 mil kn
EBITDA marža 16,25%
EBITDA 45,89 mil kn
EV/EBITDA 8
Cijena dionice 151,8kn
Potencijal rasta: 82,9%

Naravno, možda se i negativno iznenadimo rezultatima na kraju godine, znat ćemo za 7 mj.
Nadam se da nisam pogriješio s izračunima…

lijep svod. možda malo preoptimističan za moj ukus, iako držim fige. naime, genera ne mora ništa povećavati – ni prihode ni marže. nek samo posluje kao unatrag 12 mjeseci ukupno uzevši i to je iznad 100 kn debelo.
[/quote]

Svi dosadašnji rezultati su bez EU registracije glavnih proizvoda, onih 5 što ih je Genera pokrenula potkraj srpnja prošle godine, a ta procedura traje oko godinu dana, a sad je tih 5 cjepiva na terenskom istraživanju što je nadam se zadnja faza.

E sad, valjda će i Genera lijekovi jednog dana pozitivno poslovati, jer sumnjam da su Hanžeković ili Luka Rajić ljudi koji su upali u taj biznis da bi pomogli čovječanstvu. PharmaS je zadnje dvije dostupne godine tukao po 60 milijuna kuna gubitka.

mislim da je lebowski danas sa komentarima uspio oslikati mentalitet svakog ozbiljnijeg ulagača u vern, pa čak i tradera..firma je na vrlo zdravim osnovama, financijska izvješća iz kvartala u kvartal postaju sve bolje, ovaj dio o cjepivima za plavi jezik moram priznat da sam tek sad otkrio, ali to je super priča o višegodišnjem prihodu, a najveći potencijal leži u izvozu u EU gdje smo cjenovno ekstra konkurentni..i sad se može pričati što god hoće, ulagači prepoznaju potencijal, traderi prepoznaju zdravu osnovu na kojoj će gradit svoje priče i to je to..jedno vrijeme će ovako plesati gore dolje dok se ne poveća volumen pa takve stvari neće biti moguće, ali ja mislim da ovo ide debelo preko 100 u doglednoj budućnosti..

Uz to možemo naglasiti i transparentnost izvješćivanja. Sve lijpo i korektno izvijeste i izgleda profesionalno.

Uz to, može li se dogoditi da uđemo u Crobex jedom…. A i free float je veliki.

O dionicama i filozofija ulaganja... [url=https://www.youtube.com/channel/UCQaIEzxdRpzdbDkCjWxFthg]Mali Dioničar[/url]

Po meni razlog za ovo aktualno uzbuđenje na forumu je kao što obično biva tajming.
Rezultati poslovanja se uklapaju ali sami posebi nemaju utjecaj na rast vrijednosti dionice koju pratimo. O tome odlučuju investitori.
Razlog je rasta što ćemo već u ovoj godini saznati da li je veterinarski sektor u globalnom smislu rezultirao u pozitivnom ili negativnom terenu.
Pretpostavljam da je trezor za tu konačnicu i isbunkerirao respektabilan iznos dionica.
2016. god. trebala bi dati odgovor da li je projekt Osteogrow globalni promašaj ili globalni uspjeh. O tome ovisi poslovanje Genera lijekova na svjetskom planu.
Dakle s jedne strane događaji o kojima ovisi budućnost tvrtke približuje se brzinom kometa iz udaljenog svemira a s druge strane imamo godinama tromu burzu s vrijednosima dionice ispod nominale s datumom nominale kada se čitava ta prića počela tek formirati.
Apsurd nad apsurdima.
Prema tome ovaj rast na burzi objašnjavam po onoj tko zadnji bio ……

aha..dakle ovi su im dali ugovor jer su nesposobni stručnjaci i ako je to razlog rasta, sigurno im neće pomoći u naredno vrijeme..ni otvaranje EU tržišta, ni obveza cjepljenja domaće stoke, ni konsolidacija poslovanja, ni eventualno lansiranje revolucionarnog lijeka za kosti, genera je osuđena na propast, zato je onaj hazarder Hanžeković stukao tolike pare u nju..brzo svi na ask u ponedjeljak..neće ići;)

nikakvih promjena u top 10? zanimljivo.

izgleda počela kapitalizacija

i dokapitalizacija….[emo_namigusa]

Jeli pesimista nakrcan dionicama Optime - Optimista ?

počela je korekcija …

drastično smanjti doprinose na plaće i drastično smanjiti poreze. samo tako možemo dalje !


počela je korekcija …

rastemo na 100 000 kn, padamo na 10 000. to nije korekcija, to je grobex.

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...



počela je korekcija …

rastemo na 100 000 kn, padamo na 10 000. to nije korekcija, to je grobex.
[/quote]

ovako ti je :

ako se raslo u zadnje vrijeme cca 50% , onda je sasvim očekivano da dođe do korekcije iste dionice . drugo je ako netko očekuje da će to rasti još 50-100% , što je sf u kratkom roku.

drastično smanjti doprinose na plaće i drastično smanjiti poreze. samo tako možemo dalje !


ako se raslo u zadnje vrijeme cca 50% , onda je sasvim očekivano da dođe do korekcije iste dionice . drugo je ako netko očekuje da će to rasti još 50-100% , što je sf u kratkom roku.

Onaj tko je uvjeren da su 1q rezultati održivi, ili čak da je moguće da će postati bolji, njemu je trenutna cijena smiješno niska.

Onaj tko je uvjeren da su 1q rezultati omaška ili knjigovodstvena kajgana, njemu je trenutna cijena previsoka.

Potonjih je trenutno više, zato se ovo zove korekcija.

Eto, moj skromni prilog ovoj ispraznoj raspravi. :p

Jel imamo ikoga tko je upoznat s Generinim poslovanjem? Može i na PM.

New Report

Close