PTKM (Petrokemija d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska PTKM (Petrokemija d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


…Više nitko ne pita za cijenu, već samo za količinu, ali prednost naše tvrtke predstavljaju dugogodišnji partnerski odnosi s isporučiteljima sirovina. «Ipak vjerujem da će i 2008. biti dobra godina za Petrokemiju. Ovakva industrija ima apsolutno svoje mjesto i svoju budućnost u ovoj regiji», zaključio je predblagdansko obraćanje novinarima predsjednik Uprave naše tvrtke.

Ključni dio rečenice

Više nitko ne pita za cijenu, već samo za količinu……………….[thumbsup]

http://www.petrokemija.hr

Ovo navijanje već postaje komično. Ajde da mi netko objasni kako porast cijena sirovina koje uvozi Petrokemija za svoju proizvodnju može biti pozitivna vijest?
[pray]


BigBoss: ” …Više nitko ne pita za cijenu, već samo za količinu, ali prednost naše tvrtke predstavljaju dugogodišnji partnerski odnosi s isporučiteljima sirovina. «


Ovo navijanje već postaje komično. Ajde da mi netko objasni kako porast cijena sirovina koje uvozi Petrokemija za svoju proizvodnju može biti pozitivna vijest? [pray]

Sa Vaših 30 postova na forumu (od toga je većina na PTKM) slobodno napišite stranicu ili dvije pa da i mi nešto naučimo. Cilj ovog foruma je nešto naučiti pa zaraditi.

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.

1. HRVATSKI FOND ZA PRIVATIZACIJU 1.210.822 36,24 Osnovni račun
2. MINISTARSTVO GOSPODARSTVA, RADA I PODUZETNIŠTVA 869.396 26,02 Osnovni račun
3. PBZ D.D./THE BANK OF NEW YORK AS CUSTODIAN 208.022 6,23 Skrb. račun
4. HPB D.D./KD INVESTMENTS – VICTORIA FOND 101.814 3,05 Skrb. račun
5. HPB D.D./KAPITALNI FOND D.D. 68.581 2,05 Skrb. račun
6. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 59.415 1,78 Skrb. račun
7. HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D./HYPO ALPE-ADRIA-BANK AG 45.329 ( – 1000) 1,36
8. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 40.112 1,2 Skrb. račun
9. RH,VLADA,SREDIŠNJI DRŽAVNI URED ZA UPRAV.DRŽ.IMOV 40.000 1,2 Osnovni račun
10. HPB D.D. 37.147 1,11 Skrb. račun
Ukupno: 80,23

Onome tko zna čekati, vrijeme otvara vrata.


BigBoss: ” …Više nitko ne pita za cijenu, već samo za količinu, ali prednost naše tvrtke predstavljaju dugogodišnji partnerski odnosi s isporučiteljima sirovina. «Ipak vjerujem da će i 2008. biti dobra godina za Petrokemiju. Ovakva industrija ima apsolutno svoje mjesto i svoju budućnost u ovoj regiji», zaključio je predblagdansko obraćanje novinarima predsjednik Uprave naše tvrtke. Ključni dio rečenice Više nitko ne pita za cijenu, već samo za količinu……………….[thumbsup] http://www.petrokemija.hr ” Ovo navijanje već postaje komično. Ajde da mi netko objasni kako porast cijena sirovina koje uvozi Petrokemija za svoju proizvodnju može biti pozitivna vijest? [pray]

evo ovako, porast cijena sirovina govori da je došlo do strahovite potražnje za fosfatima, sumporom i drugim elementima koji se koriste u proizvodnji gnojiva, a sve to kao posljedica strahovitog povećanja potražnje za umjetnim gnojivom. Kako se ne pita pošto sirovina isto tako pa i više ne pita se pošto tona đubra. Petrokemija ima dugogodišnju suradnju s dobavljačima sirovina i ima neupitne količine za proizvodnju za razliku od nekih drugih. Ključna je stvar da ptkm može dići cijenu više nego što će izgubiti povećanjem cijene plina, odnosno apsolutni iznosi ovih povećanja ići će u korist prihoda ako uprava ptkm bude pametna. To se događa zbog situacije u kojoj firma prodaje 100% proizvodnje, a to je san svake svjetske firme. Još kad sve to naplaćujete manje više avansno jasno je kakvi priljevi novaca dolaze na žiro kutinskog diva. Kupci više nemaju moć pregovora oko cijene nego moraju osigurati količine kako im ne bi poljoprivreda došla u opasnost. Stavite se u poziciju kmetijskih zadruga iz dežele koji osim kutinskog nemaju mogućnost nabavke kvalitetnog gnojiva i jasno je da je cijena njima sporedna stvar samo daj đubar. Bilanca ptkm je i ovako najljepša u Hrvata, a iduće godine biće lepotica i u širim razmjerima nakon poskupljena đubra..

Eto zato je povećanje cijene sirovine pozitivno za ptkm.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

Sa Vaših 30 postova na forumu (od toga je većina na PTKM) slobodno napišite stranicu ili dvije pa da i mi nešto naučimo. Cilj ovog foruma je nešto naučiti pa zaraditi.


Ma osjećam li ja to podsmijeh ili je to moja paranoja?

To što ja imam 99,06% manje postova od recimo kolege BigBossa ne znači odmah da im je i relevantnost isto toliko manja. Što mislim o trenutnoj situaciji s PTKM već sam rekao pa tko želi i ima viška vremena može to pronaći.

Ostavimo se broja postova. Dajte radije argumente na stol pa obrazložite naciji što je to kad netko citira Mesarića u dijelu oko „divljanja“ cijena sirovina i to plasira kao pozitivnu vijest.

evo ovako, porast cijena sirovina govori da je došlo do strahovite potražnje za fosfatima, sumporom i drugim elementima koji se koriste u proizvodnji gnojiva, a sve to kao posljedica strahovitog povećanja potražnje za umjetnim gnojivom. Kako se ne pita pošto sirovina isto tako pa i više ne pita se pošto tona đubra. Petrokemija ima dugogodišnju suradnju s dobavljačima sirovina i ima neupitne količine za proizvodnju za razliku od nekih drugih. Ključna je stvar da ptkm može dići cijenu više nego što će izgubiti povećanjem cijene plina, odnosno apsolutni iznosi ovih povećanja ići će u korist prihoda ako uprava ptkm bude pametna. To se događa zbog situacije u kojoj firma prodaje 100% proizvodnje, a to je san svake svjetske firme. Još kad sve to naplaćujete manje više avansno jasno je kakvi priljevi novaca dolaze na žiro kutinskog diva. Kupci više nemaju moć pregovora oko cijene nego moraju osigurati količine kako im ne bi poljoprivreda došla u opasnost. Stavite se u poziciju kmetijskih zadruga iz dežele koji osim kutinskog nemaju mogućnost nabavke kvalitetnog gnojiva i jasno je da je cijena njima sporedna stvar samo daj đubar. Bilanca ptkm je i ovako najljepša u Hrvata, a iduće godine biće lepotica i u širim razmjerima nakon poskupljena đubra..

Eto zato je povećanje cijene sirovine pozitivno za ptkm.


Poštujem vaše mišljenje ali se s njim ne slažem. Povećanje cijena sirovina koje ugrađujem u svoj proizvod ne može biti dobro za mene kao proizvođača. Ovo što iznosite previše je nategnuto. Kada Mesarić govori o dugogodišnjim partnerskim odnosima i ja si tumačim na način da će lakše osigurati količine ali morati će platiti ovisno o situaciji na svjetskom tržištu. Čisto sumnjam da PTKM ima dugogodišnje ugovore sa fiksnim cijenama sirovina. Jedino u tom kontekstu bi to mogla biti dobra vijest (barem dok cijene sirovina rastu).
Rast cijena sirovina kao argument za moljakanje vlade da dozvoli čim veći postotak rasta cijene gnojiva kratkog je daha. Više bih volio da profit raste iz povećane proizvodnje s manjim troškovima a manjim dijelom od podizanja cijena.


Goran8: ” Sa Vaših 30 postova na forumu (od toga je većina na PTKM) slobodno napišite stranicu ili dvije pa da i mi nešto naučimo. Cilj ovog foruma je nešto naučiti pa zaraditi. ” Ma osjećam li ja to podsmijeh ili je to moja paranoja? To što ja imam 99,06% manje postova od recimo kolege BigBossa ne znači odmah da im je i relevantnost isto toliko manja.

Kvaliteta postova je daleko bitnija od kvantitete naravno

Slaven Andrašić, Poslovni dnevnik


mika: ” evo ovako, porast cijena sirovina govori da je došlo do strahovite potražnje za fosfatima, sumporom i drugim elementima koji se koriste u proizvodnji gnojiva, a sve to kao posljedica strahovitog povećanja potražnje za umjetnim gnojivom. Kako se ne pita pošto sirovina isto tako pa i više ne pita se pošto tona đubra. Petrokemija ima dugogodišnju suradnju s dobavljačima sirovina i ima neupitne količine za proizvodnju za razliku od nekih drugih. Ključna je stvar da ptkm može dići cijenu više nego što će izgubiti povećanjem cijene plina, odnosno apsolutni iznosi ovih povećanja ići će u korist prihoda ako uprava ptkm bude pametna. To se događa zbog situacije u kojoj firma prodaje 100% proizvodnje, a to je san svake svjetske firme. Još kad sve to naplaćujete manje više avansno jasno je kakvi priljevi novaca dolaze na žiro kutinskog diva. Kupci više nemaju moć pregovora oko cijene nego moraju osigurati količine kako im ne bi poljoprivreda došla u opasnost. Stavite se u poziciju kmetijskih zadruga iz dežele koji osim kutinskog nemaju mogućnost nabavke kvalitetnog gnojiva i jasno je da je cijena njima sporedna stvar samo daj đubar. Bilanca ptkm je i ovako najljepša u Hrvata, a iduće godine biće lepotica i u širim razmjerima nakon poskupljena đubra.. Eto zato je povećanje cijene sirovine pozitivno za ptkm. ” Poštujem vaše mišljenje ali se s njim ne slažem. Povećanje cijena sirovina koje ugrađujem u svoj proizvod ne može biti dobro za mene kao proizvođača. Ovo što iznosite previše je nategnuto. Kada Mesarić govori o dugogodišnjim partnerskim odnosima i ja si tumačim na način da će lakše osigurati količine ali morati će platiti ovisno o situaciji na svjetskom tržištu. Čisto sumnjam da PTKM ima dugogodišnje ugovore sa fiksnim cijenama sirovina. Jedino u tom kontekstu bi to mogla biti dobra vijest (barem dok cijene sirovina rastu). Rast cijena sirovina kao argument za moljakanje vlade da dozvoli čim veći postotak rasta cijene gnojiva kratkog je daha. Više bih volio da profit raste iz povećane proizvodnje s manjim troškovima a manjim dijelom od podizanja cijena.

ptkm je na tržištu 40 godina i dugo godina radi sa svojim dobavljačima kod kojih ima odličan status jer je uvijek bila pouzdan partner. Profit ptkm je ove godine i narastao iz povećane proizvodnje i 100%-ne prodaje proizvedenih količina. S druge strane ako raste cijena u svijetu pa valjda je normalno da raste i cijena petrokemijinih proizvoda. Prijatelju zapamti, ovdje se prodaje 100 % proizvodnje uz potražnju koja je duplo veća, a to dovodi i do toga da se ne pita za cijenu finalnog proizvoda (analogno ni proizvođači ne pitaju puno za cijenu sirovine nego im je bitno da ju osiguraju). Kad dođe tržišna privreda, a to je nakon privatizacije ova tvornica će raditi još i bolje i to je jedino bitno.

dobit od 450 milja kuna uz povrat od 15 godina znači da ptkm vrijedi 2020 kuna.

Zanima me dali se trenutno isplati uložiti u petrokemiju ili je bolje malo sačekati dok se cijene sirovina stabiliziraju ? [undecid]

[b]POBJEDNICI STVARAJU PRAVILA, A GUBITNICI ŽIVE PO NJIMA!!![/b]

ptkm je na tržištu 40 godina i dugo godina radi sa svojim dobavljačima kod kojih ima odličan status jer je uvijek bila pouzdan partner. Profit ptkm je ove godine i narastao iz povećane proizvodnje i 100%-ne prodaje proizvedenih količina. S druge strane ako raste cijena u svijetu pa valjda je normalno da raste i cijena petrokemijinih proizvoda. Prijatelju zapamti, ovdje se prodaje 100 % proizvodnje uz potražnju koja je duplo veća, a to dovodi i do toga da se ne pita za cijenu finalnog proizvoda (analogno ni proizvođači ne pitaju puno za cijenu sirovine nego im je bitno da ju osiguraju). Kad dođe tržišna privreda, a to je nakon privatizacije ova tvornica će raditi još i bolje i to je jedino bitno.


Ne osporavam ja dugogodišnji rad PTKM niti njene dobre odnose s dobavljačima kao i činjenicu da može prodati sve što proizvede. Moj post koji je inicirao ovu raspravu bio je protiv toga da se (po meni) jedna loša vijest slavodobitno prikazuje kao pozitivna. Oprostite što možda remetim atmosferu na ovom forumu ali i dalje mislim da porast cijena sirovina nije nešto čemu bi se trebao veseliti.

dok vlada kontrolira cijenu plina a samim time i cijenu gnojiva i direktno utječe na poslovanje tvrtke nema od nje ništa. ovo ništa ne znači da tvrtka nije dobra ili je loša nego da treba sačekti privatizaciju da bi se dobila prava vrijednost tvrtke i kvaliteta uprave.

dan je pametniji od noći

Imam pitanje za Cartmanna, ali i ostale (gimli i ekipa).

Uzeo sam Petricu na rok od 3 godine minimum. Uopće me ne zanima koliko će rasti ATPL, VIRO i ostali jer nisu u mom fokusu.

Kolika je realnost najgoreg mogućeg scenarija u tom roku (stečaj, veliki gubitci itd) uz ove preduvjete?

Moje mišljenje vam već govori činjenica da mi je petrica 99,30% portfelja, ali me zanima Vaše, hvala[thumbsup]

Svi kupuju ti prodaj - Svi prodaju ti kupuj

New Report

Close