LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska LRH (Liburnia Riviera hoteli d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ako Šestan izlazi, napravio je odličan posao, za par mjeseci ostvario je 15-ak posto prinosa.

To nije sasvim točno.

On je sigurno već počeo ulaziti prije barem godinu dana.
Kao što sam već napisao, prosjek mu nije bitno manji od cca 4000kn (provjereno sa većim transakcijama preko skdd).
Dakle, nesto više od 10% prinosa.
Na njegovu količinu – na koliko je stao u Top-10 – dakle cca 1000kom, to je vrlo solidna zarada,
ali ja bih rekao da je on očekivao znatno više.
Zasto je bas sada morao izaci – vjerojatno viša sila.

Do same ponude i isplate će jos proći neko vrijeme – a mnogi su nestrpljivi.
Ovdje su unutra proveli jaaako dugo – puno duze nesto što su planirali.

U svakom slučaju, meni se čini da on ima sreće što je sada našao jednog jačeg kupca koji moze apsorbirati njegovu količinu (i jos pride), jer bi u suprotnom – u nuzdi – mozda morao prodavati i par postotaka nize.

Malo vise pozitivnih vijesti o LRH – novi vlasnik, nova prica.

Znaci nije Valamr jedini koji daje 1000 kuna nagrade…nego i LRH. I to zato sto je ova godina bila zaista dobra. A isto je to nacin kako sindikate pripremit na novog vlasnika. Everybody happy.

Lijepo je vidjeti da uprava u potpunosti provodi zacrtani plan. Po FI nema nikakvih iznenađenja, što više rekao bi da će na kraju godine biti i neki plus u odnosu na plan. No na to su nas već isto navikli.
Kad bi sve ostalo kako je do kraja godine očekivana EBITDA bi bila od 130-135 mil kuna.
Primjetimo i da su sve stavke investicija sa poslovnog plana ostvarene. Da nije prodana LRH bi od slijedeće godine stvarala 150 mil kuna koje bi trebalo smisliti gdje potrošiti. Znamo da u ladici stoji još par planova za nove kapacitete. Da budemo i konzervativni i smanjimo očekivane povrate sa 14% (i više) koliko su do sada ostvarivali, na 12% LRH bi u slijedećih 5 godina (2020-2025) uz reinvestiranje zarađenog EBITDA nagurala preko 250 mil kuna.

Zvuči nevjerojatno ali to je jednostavna matematika.
2020 EBITDA 150 mil investicije 150 mil x 12% = 18 mil nove zarade
2021 EBITDA 168 mil investicije 168 mil x 12% = 20 mil nove zarade
2022 EBITDA 188 mil investicije 188 mil x 12% = 22,5 mil nove zarade
2023 EBITDA 210 mil investicije 210 mil x 12% = 25 mil nove zarade
2024 EBITDA 235 mil investicije 235 mil x 12% = 28 mil nove zarade
2025 EBITDA 263 mil

Naravno za to treba osmisliti i provesti skoro 130 mil eur investicija u 5 godina

U periodu od 2015 pa do danas LRH je direktno investirala 540 mil kuna, a povrat je bio oko 14%. I to kad uključimo i jednokratnu stavku bonusa. A ne zaboravite da je 2015 se LRH razdvajala pa je u 2015 za kupnju u Portorožu i obnovu u Cavtatu investirano još 200 mil kuna.

Da se tvrtka nije razdvojila zajednička EBITDA u 2020 bi bila oko 250 mil kuna.
Sa 1900 kreveta na 3100 kreveta sa prihoda od 210 na 560 mil, EBITDA sa 50 mil (nakon restrukturiranja u 2012) na zajedničkih 250 mil kna !!

Uzmimo da se tvrtka vrednovala na 10,5 EBITDA tada i danas to znači da je onda vrijedila 525 mil kuna tj oko 1735 kuna po dionici (što je onda i bilo otprilke cijena), da bi danas (tj 2020) vrjedlia preko 2,5 milijarde tj oko 8500 kn po dionici (LRH+LRHC)

Znači vrijednost tvrtke se upeterostručila što je cca godišnji rast vrijednosti od 22,5%

To je rezime perioda 2012 – 2020., a možda to ostvarimo i godinu dana ranije što bi dalo prinos od 25,5%

Sad malo razmislite dali se 2012 isplatilo možda i preplatiti dionicu pa platiti 12-13 EBITDA tj 2050 kuna umjesto 1735. Isplati li se danas nekom platiti 12-13 EBITDA ako će tvrtka u perspektivi 5 godina zaraditi 100 mil eur, da sve ostane manje više kako je, a ako se novac reinvestira zarada naraste na preko 31 mil eur godišnje. Naravno ako je taj koji kupuje ozbiljan i sposoban tvrtku podići na novu razinu pa u tih 5 godina podići prihode sa 350 na 500-550 mi kuna i eto investirati bar 100 mil eur koje mu tvrtka zaradi. No ako novi vlasnik kako se najavljuje odluči odmah investirati još svog novca brojke i rast bit će još i brži.

Meni kupac djeluje ozbiljno i sposobno. Prodavatelj je također vrlo ozbiljan i sposoban. Mislim da i jedan i drugi jako dobro mogu procijeniti što ova tvrtka može ostvariti u narednom periodu i da će ta očekivanja biti uključena u cijenu.

Sad moguće je i da moji izračuni su bezveze i da nas je dosadašnja uprava muljala sa rezultatima i planovima i da nije moguće ostvarivati takve povrate. Možda postoje nekakvi skriveni problemi za koje ne znamo ili sadašnji vlasnici se toga žele sada i odmah pošto-poto riješiti iz nekih svojih razloga. U protivnom očekujem da su alfabeti svoj paket utržili za nekih 130-135 mil eur.

Nemoj misliti na m2!

Je, multipliciranja je čudesno. Pogotovo kad ga projiciraš u budućnost. Ljudi vole fantazije. Od pamtivijeka.

Vrlo brzo će te nadam se kupoprodajna cijena osvjestiti, a onda će valjda i posljednji mohikanci shvatiti oko sto su odavno trebali shvatiti.

LRH: Dobili smo spor protiv Ministarstva financija

E moj kreso, ti se nadaš, a ja računam.
Ja sam pozitivan, i volio bi da se moje računice ostvare i da svi skupa od toga imamo neke koristi. I zbog toga se dobro osjećam.
Ti se nadaš da se moje računice neće ostvariti i da ćemo mi koji smo uložili u LRH izgubiti.
Nadati se tuđoj “nesreći” nije baš lijepo i žalosno je ako vas to veseli.

Tko me čitao zadnjih 6-7 godina i vjerovao u moje računice, pa je uz to i uložio neki novac dugoročno, ostvario je prinos koliko sam napisao. Nitko od tih ljudi neće izgubiti kakva god cijena bila u kupoprodaji, nego će nešto manje zaraditi. Ja nemam pojma po koliko je Ostoja prodao svoj paket. Ja na temelju brojki dajem procjenu poslovanja, pa time i vrijednosti tvrtke. Tu vrijednost najčešće prati i cijena dionice. Naravno niti je to linearno, niti je to pravilo, ali na duži rok matematika odradi svoje. Ako tvrtka udvostruči prihode, kapacitete i zaradu onda to najčešće poprati i cijena dionice.

Tvrtka koja ima EBITDA od 250 mil kuna i posluje stabilno sa očekivanjem daljeg rasta zarade vrijedi recimo 10,5 EBITDA (toliko je vrednuje vlasnik u svojim kalkulacijama za bonus upravi)
Eto to je onda nekih 2,6 milijarde kuna. Koliko je tu LRH, a koliko LRHC lako se izračuna.

Dali je Ostoja uspio to prodati za te novce i dobiti još neku premiju ja nemam pojma i ne zamaram se previše. Ako procjenim da je cijena niska, i svide mi se planovi novog vlasnika, možda ostanem dioničar i dalje. Možda ostanem dioničar i ako cijena bude imala očekivanu premiju, a planovi novog vlasnika mi se jako svide. Jer nakon ove ponude neće više biti previše dionica na tržištu, a ja vjerujem da Opatija kao destinacija je još daleko od potencijala kojeg ima.

Naravno od novog vlasnika očekujem samo da se izjasni koji su mu planovi i želi li me (nas dioničare) za partnere ili ne. Ako ne želi, onda ću mu prodati dionice i sretno mu bilo. Iskreno. Veselit ću se da investira i razvija LRH, jer u Opatiju ću dolaziti i dalje kao gost. Neću mu željeti da mu se planove ne ostvare i da se preračunao u svojim računicama.
Jednostavno nisam takav tip. Nisam jalan, ljubomoran na tuđi uspjeh, tuđu zaradu, tuđu sreću.
I dobro se osjećam zbog toga.

Nemoj misliti na m2!

Ugodno sam iznenađen s rezultatima. Čudno mi je što cijena ne reagira pozitivno na njih. Nisam vjerovao u 150m EBITDA u 2020 ali sad počinjem vjerovati. Nitko ne spominje mogućnosti da se ostane u dionici i nakon preuzimanja, ako cijena ne bude zadovoljavajuća. Zaduženost je niska, da bi došli do razine zaduženosti net dug/ EBITDA koju ima Valamar novi vlasnici mogu isplatiti cca 200 kuna dividende po dionici . Slično je napravio Adris kod HUPZ

@daliborop: Thumbs up! Odličan post.

Danas opet “mali” kupuju. Sa ovakvim količinama i ja bi htio biti mali… 🙂


E moj kreso, ti se nadaš, a ja računam.
Ja sam pozitivan, i volio bi da se moje računice ostvare i da svi skupa od toga imamo neke koristi. I zbog toga se dobro osjećam.
Ti se nadaš da se moje računice neće ostvariti i da ćemo mi koji smo uložili u LRH izgubiti.
Nadati se tuđoj "nesreći" nije baš lijepo i žalosno je ako vas to veseli.

Tko me čitao zadnjih 6-7 godina i vjerovao u moje računice, pa je uz to i uložio neki novac dugoročno, ostvario je prinos koliko sam napisao. Nitko od tih ljudi neće izgubiti kakva god cijena bila u kupoprodaji, nego će nešto manje zaraditi. Ja nemam pojma po koliko je Ostoja prodao svoj paket. Ja na temelju brojki dajem procjenu poslovanja, pa time i vrijednosti tvrtke. Tu vrijednost najčešće prati i cijena dionice. Naravno niti je to linearno, niti je to pravilo, ali na duži rok matematika odradi svoje. Ako tvrtka udvostruči prihode, kapacitete i zaradu onda to najčešće poprati i cijena dionice.

Tvrtka koja ima EBITDA od 250 mil kuna i posluje stabilno sa očekivanjem daljeg rasta zarade vrijedi recimo 10,5 EBITDA (toliko je vrednuje vlasnik u svojim kalkulacijama za bonus upravi)
Eto to je onda nekih 2,6 milijarde kuna. Koliko je tu LRH, a koliko LRHC lako se izračuna.

Dali je Ostoja uspio to prodati za te novce i dobiti još neku premiju ja nemam pojma i ne zamaram se previše. Ako procjenim da je cijena niska, i svide mi se planovi novog vlasnika, možda ostanem dioničar i dalje. Možda ostanem dioničar i ako cijena bude imala očekivanu premiju, a planovi novog vlasnika mi se jako svide. Jer nakon ove ponude neće više biti previše dionica na tržištu, a ja vjerujem da Opatija kao destinacija je još daleko od potencijala kojeg ima.

Naravno od novog vlasnika očekujem samo da se izjasni koji su mu planovi i želi li me (nas dioničare) za partnere ili ne. Ako ne želi, onda ću mu prodati dionice i sretno mu bilo. Iskreno. Veselit ću se da investira i razvija LRH, jer u Opatiju ću dolaziti i dalje kao gost. Neću mu željeti da mu se planove ne ostvare i da se preračunao u svojim računicama.
Jednostavno nisam takav tip. Nisam jalan, ljubomoran na tuđi uspjeh, tuđu zaradu, tuđu sreću.
I dobro se osjećam zbog toga.

Krešo,pa reci svoju prognozu,kolika će cijena biti. Samo broj 🙂



Jednostavno nisam takav tip. Nisam jalan, ljubomoran na tuđi uspjeh, tuđu zaradu, tuđu sreću.
I dobro se osjećam zbog toga.

Ozbiljno, bravo za ovo. Hvala za sve analize, čak mislim, da tvoja očekivanja nisu uopšte optimistična, ako se u obzir uzme, odakle je kupac i kakvu priču može složiti, pošto je to Opatija. Samo pomisli po koliko se prodao Imperijal (ako se sječaš naše debate) i ni slučajno se tamo nije dalo napraviti takvu priču. A danas je u biznisu, naročito turizmu, priča sve, ako malo karikiram. Ali sve to sada nije važno, cijena je koja je i ne mijenja se.
Tako, da analize ti sve stoje ali ova zadnja rečenica je stvarno top, hvala:)

Hvale Dalibore, da je takvih više gdje bi nam bio kraj. Ne obaziri se na ovaj polusvijet koji se stalno vodi premisama što bolje to gore, uzmi, prevari, obmani itd. Oni svi bi nas voljeli vidjeti u feudalizmu jer da nije tako radili bi na poštenju, iskrenosti, vrednovanju znanja i rada i u konačnici razvoju tržišta kapitala, kao što radi sav ostali napredan svijet. Još jednom hvala što si bio neumoran. LP

Cijena u preuzimanju će uskoro pokazati pravu stvarnost izmišljenih analiza i dugogodišnjih navlačenja.

Ja mislim da je Dalibor insajder koji ima neke informacije koje drugi nemaju. To je jasno po tome sto on o ni jednoj drugoj turističkoj firmi ne zna ni izbliza toliko kao o sustavu LRH/LRHC.

ako mislite da je insajder, zašto mu onda stalno proturječite oko cijene za koju on smatra da bi trebala biti u preuzimanju ? malo ste mi proturječni.

Najveći insajder u ovoj priči javno je izjavio da je zadovoljan postignutom cijenom.


Najveći insajder u ovoj priči javno je izjavio da je zadovoljan postignutom cijenom.

onom službenom ili onom drugom?

na ignore: retard "nabiduasku", plankovic, tizian, pific, barbosa....

New Report

Close