Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Komentari trgovanja na hrvatskom tržištu kapitala

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

zamrzle se cijene na mojim dionicama,hlađenje valjda [pray]

a vidi ovoga na prodaji jdpl,1244 kom po 105 [shocked]

možda ima kakvu brodolomnu namjeru


a vidi ovoga na prodaji jdpl,1244 kom po 105 [shocked]

evo i na atpl se pojavio jedan sa 950kom po 398kn [huh] …odma je krenla rasprodaja


a vidi ovoga na prodaji jdpl,1244 kom po 105 [shocked]

popala maca…ima li još,bilo bi poželjno [lol]

Čačić najavio 100 projekata…neke izdvajamo…
Projekt uništavanja Ine (pred realizacijom, ostali samo teh. detalji),
Projekt otimanja zadnje slamke spasa utopljeniku (realizacija uz pomoć banaka),
Projekt Mi imamo najskuplje gorivo na svijetu (realizacija u tijeku),
Projekt Sve znam, hoću i mogu (inspiriran knjigom Mein Kampf),
Projekt Mega uštede uz Giga trošenje (zaštita patenta u tijeku)….
nastavi niz….

Ja nisam ko birtić.... ...ja od žena ne tražim savjet, al bi im GA dao....i dvaput ako treba [emo_smijeh]

Hoće biti danas "Zaključavanja vrijednosti"???

[lol] [lol] [lol] [lol] [lol]

LEAVE THE WORLD BEHINED

da mi je vidjet facu onoga što je ptkm opalio po 260 i kusur

mi smo ipak zemlja slučaj

počinje korekcija ( u prijevodu: tko je jamio – jamio!)

sve što pišem moje je mišljenje i ne može se shvatiti kao investicijski savjet ili preporuka za kupnju i prodaju dionica...


počinje korekcija ( u prijevodu: tko je jamio – jamio!)

Jako "pametan" zaključak! 😀

Ovako, Amerikanci se "zabrinjavaju" zbog slabosti Europe i Azije, usporavanja rastova, padova, većih od očekivanja itd. Oni kao dosta efikasnije tržište od našeg (ali niti to nije efikasno!) se imaju zašto brinuti u vezi takvih stvari jer svaki pad u Europi i Aziji povlaći i usporavanje američkog gospodarskog rasta ozbirom kako je svijet danas nevjerojatno povezan ("sve djeluje na sve" – vidljivo!) a usporavanje američkog gospodarskog rasta na tom relativno efikasnom tržištu nešto utječe na valuacije kompanija, pa se te vrijednosti na tržištu očekuje uskladiti itd.

Ali kojeg vraga to ima veze s nama? Čak pitanje i koliko na nas utječe pad i usporavanje u Europi/Aziji? Što mi prodajemo po Europi i Aziji, osim možda onoga što se upravo u "kriznim" vremenima više kupuje (radi štednje itd.)? Mi smo o vanjskom tržištu puno više ovisni uvozno nego izvozno… a u globalnim "usporavanjima" cijene energenata, sirovina itd. a što je ono na što smo mi osjetljivi zapravo: padaju!, ide nam u prilog!

Uopće ne bi bilo za iznenaditi se da neka vanjska usporavanja posljedicom pada cijena nekih naših uvoznih proizvoda/inputa i jadnom nam struktorom izvoznih zapravo na nas praktički poništi, da u prosjeku utječu gotovo neutralno. Čak se ne bi jako iznendilo da se uoči i neka negativna korelacija, da bi nam pojeftinjenje nafte, plina itd. toliko značilo da to što se mrvicu manje nečega našeg izvozi ne bi bio nikakv problem, i više nego nadoknađen na drugoj strani.

Morate biti svjesni, koliko god to nama bilo neugodno: mi smo i dalje pretežno uvoznici! Nama je i dalje uvoz dobrano veći od izvoza, niti smo blizu nekom suficitu robne razmjene sa inozemstvom. U takvim uvjetima globalna usporavanja na nas teško mogu utjecati nešto vidljivo negativno. Pa nama i prošla Velika recesija zapravo bila dar s neba. Da nije bilo nje, mi bismo za par godina doslovno bili Grčka. Samo nas je ta "njihova kataklizma" spasila od buduće naše lokalne, specifične i autohotne!

Oni su svoje preživjeli, sada se samo malo "usporavaju" i sl., mi smo svoje izbjegli, više nema šanse da završimo kao Grčka, misli da zbog toga treba biti sretan.

Ova mala usporavanja na nas ne mogu puno utjecati. Ali to nema veze sa našim cijenama dionica, ako ćemo se vratiti na temu ovog foruma.

Zar netko misli da su naše dionice kao američke "realtivno efikasno cijenjene"?!

Neeee, naše dionice i efikasnost su dva pojma kao nebo i zemlja. Kod nas nema ni govora da bi neke "promjene teoretskih valuacija" trebale imati puno veze sa očekivanjima kratkoročnih cijenovnih kretanja. A kao što sam rekao za nas je stvarno upitno koliko se valuacije uopće tu mijenjaju, a slobodno neka se mijenjaju koliko hoće jer je to svejedno sasvim nepovezano/daleko sa našim cijenama.

Očekivati kod nas korekciju iz istih razloga zašto bi netko očekivao vani je totalna budalaština. Kod nas jedino možete očekivati "psihološku vezu" prema tim događanjima, ali kao i sve u toj domeni, to vam je jako teško procijeniti, nikada ne znate zbog kojeg drugog razloga će se raspoloženje lokalno možda promijeniti, i to je ne špekulacija nego špekulacija na kvadrat.

A osim toga, ako baš tako dobro procijenjujete trendove na svjetskim "efikasnim" tržištima, ako je market-timing vaša disciplina, pa odite u Goldman Sachs. Tamo trebaju takve kao vi! Jer to je jako teško, da ne kažem nemoguće, a za raditi nemoguće je potraga za talentima uvijek otvorena, tko im može pomoći neka ide, dat će vam tamo sjajnu plaću za to vidovnjaštvo!

Kod nas pak vam to ne pomaže u "racionalnoj špekulaciji", jer vam je psihološka/sentimetnska komponenta to pretovorila u iracionalnu špekulaciju na kvadrat! 😀


da mi je vidjet facu onoga što je ptkm opalio po 260 i kusur

a što ako je opalio onaj koji je poslije opaljivao po 250-240, možda bi on volio vidjet ove koji daju po 220

Oni koji su prodali..kupovat će skuplje.

[color=blue][/color][b][/b]...prodajte dionice...-kupite nekretnine!

ne znam da li je ovo pravo mjesto za ovaj post ali ja nisam nasao bolje, ali mogu u svoju obranu reci da ova tema dosta utjece na dnevno trgovanje…evo sto mi se danas dogodilo na najpopularnijem hrvatskom investicijskom blogu (uz VELIKU napomenu nemam nikakvih skrivenih motiva za pisanje ovog komentara osim sto sam ostao zatecen s cijelom situaciju)

Uglavnom pokusao sam ovo postati na bakicevom blogu nakon cega sam bez ikakve velike rasprave onemogucen dalje postati uz ovaj komentar:

nbakic | 22.03.2012. 18:42 u 18:42 | Odgovor

Zato jer je tendenciozno neargumentirano uvjeravanje, oprostite nemam vremena za takve rasprave, a ne mogu ponuditi svoj blog kao platformu za bilo kakve stvari bez komentara. Znači morao bih komentirati, a nemam vremena za to. Vrijeme preskupo. Imate razne forume za dugačku diskusiju mojih nesuvislih shvaćanja koja proizlaze iz nerazumijevanja apsolutne istine. Sori. Ili otvorite svoj blog, ako ga već nemate (a ja mislim da imate, je li tako?).

ovo je bio moj originalni komentar:

Vec neko vrijeme promatram situaciju u ovoj nasoj zabokrecini od burze, nije da razvijena trzista ne znaju biti spekulativna jer i ona vrlo cesto jesu ali ovo sto se dogadja na zse je pa najblaze receno smijesno.
odlucio sam se ovdje komentirati zato jer mi se cini da ili sebi jos nisi prizano apsolutnu istinu ili ju ne zelis priznati citateljima ovog bloga.
Tu prvenstveno mislim na to da su dionice u koje ulazes vrlo spekulativnog karaktera (kako si i sam znao napisati ocekujes povrate od ccca. 100%, mene bi zanimalo do kada ocekujes te povrate zar zaista mislis da ce ti 30 godisnji average biti 100% godisnje?) uglavnom mislim da bi trebao skrenuti s tema za kojih si se zakacio (fondovi,index itd.) i malo vise ljudima objasniti o karakteru dionica u kojima jesi i njihovim normaliziranim fundamentima to je ono sto bi ja zelio citati i sto bi svakome pomoglo kod investicijske odluke,a ne znam kakvu “trenutnu” korist imaju citatelji od napadanja fondova i kritiziranja indexa.
Moj problem s tvojom strategijom investiranja (koju jako velik broj ljudi pocinje kopirati ovo se isto nadam da si sam sebi priznao i da ces uskoro priznati svojim citateljima jer je definitivno istina da odredjene dionice rastu samo zato sto si ti medju dionicarima jer fundamentalno podcijenjenih dionica koje se ne micu nigdje i nemaju nikakav volumen ima puno,meni je jasno tvoje stajaliste da one rastu jer su fundamentalno podcijenjene ali to nije apsolutna istina i ako malo bolje otvoris oci ces vidjeti da si ti sto bi se reklo katalist u tim dionicama vecina ljudi koje ja znam koji su se vratili u zadnje vrijeme na trziste kupuju dionice koje su nasli na ovom blogu volio bi cuti tvoj komentar o tome)…e sada da se vratim koji ja problem imam s tvojom strategijom, a to je da je ona frankestain izmedju starog Grahamovg nacina (s time da se ni tu ne drzis najvaznijih pravila da posluju s dobiti zadnjih desetak godina,i da isplacuju dividendu) investiranja i nacina na koji Warren investira danas sto nisam sigurno da je gledano iz risk perspektive dobro znaci ti ulazes u lose vodjene firme (mozda ad plastika ne spada u tu skupinu) koje uglavnom posluju s gubitkom i koje su fundamentalno jeftine ali s vrlo malom disperzijom bez detaljnog normaliziranja financijskih izvjestaja ovakva strategija moze biti vrlo rizicna jer budimo realni niti jedna od tvojih dionica nema zadovoljavajuci povrat na kapital sto bi znacilo da dugorocno gledano nitko ne bi zelio biti u njima u trenutku kada podcjenjenost nestane i to su “neoklasicni” cigar buttovi (mislim da bi o ovome morao informirati svoje citatelje ako im zelis svijetlu investicijsku buducnost).Takodjer htio bi napomenuti svima koji ulazu dugorcno i kojima burza nije glavni izvor prihoda vec im sluzi kao kasica za mirovinu da im sigurno nije pametno vezati i tu investiciju za Hrvatsku i povjeriti svoju buducnost u ruke Hrvatskih managera i politicara vec im je placa ili dobit iz posla vezana…

…razmislite malo o tome da vam ova kasica bude u zemljama i poduzecima koja funkcioniraju i ostvarju zavidne povrate vec desetljecima za razliku od drzave i poduzeca koja nikada nisu funkcionirala. (vec sam pisao na jednom komentaru na poslovnom da sam vlanik dionica microsofta i applea i da se nikada nisam nadao da cu moci kupovati firme koje sigurno spadaju u top 5 poduzeca na svijetu po ovim fundamentima s tim da sam poceo trimati apple jer mislim da je napokon blizu valuacije koju zasluzuje,usporedjivati sigurnost prihvatljivog povrata u takvim poduzecima naravno ako nisu fundamentalno precjenjena i povrata u hrvatskim cigar buttovima (i to uz iskrivljavanje pravila investiranja u takve situacije) narocito ako nismo financijski jako potkovani je bespredmetno).

e sada malo detaljnije o konkretnim dionicama…
prvo moram priznati da nisam novinski pratio pricu o investiciji losinjske u doticni projekt ali me zanima posto si ti razgovarao s menadjmentom odakle ce namaknuti novce za takav projekt poduzece koje vec ima skoro pa iste kratkorocne obaveze kao i krat. imovinu i posluje s gubitkom?

takodjer me zanima kako si dosao do svoje valuacije vupika posto se na nasim forumima laprda o nekoj dobiti dok ljudima nije jasno da to financijsko izvjesce moraju normalizirati,a ne uzimati ga zdravo za gotovo (meni je takodjer ovo poduzece zanimljivo i stvarno bi volio vidjeti jednu dobro analizu s normaliziranim fundamentima ovog poduzeca koja uzima u obzir dugove i vrijednost sve imovine narocito zemljista nravano).

i jedna kritika na tvoju analizu podravke ili mozda bolje receno gledanje iz druge perspektive ako analiziramo belupo kao zasebnu kompaniju i ako uzmemo da postoji velika vjerojatnost da prihodi i dobit belupa barem pocnu stagnirati ako ne i rasti, ako ne vec radi dobrog vodjenja onda bar radi stabiliziranja makroekonomske situacije, samo belupo bi trebao imati trzisnu vrijednost oko cca. miljardu kuna uzmimo da bi to bila gornja granica (necu tu duziti kako sam dosao do ove valuacije ali mislim da vecina moze i sama zakljuciti), sto bi znacilo da ostatak odnosno cijelu podravku dobijamo za cca. 310 miljuna kuna sto se meni uopce ne cini lose dapace mislim da je podravka americka kompanija vec bi je neki bill ackman i slicni odavno kupili i izlistali belupo kao zasebnu kompaniju i pritom zaradili zavidne povrate.

btw.i ja se nadam da vise nikada necemo cuti takve gluposti o obveznicama koje se pojave kada god imamo ovakvu situaciju na dionickom trzistu jer mislim da trenutno nema rizicnijih investicija od obveznica.
evo i jedan zanimljiv komentar o obveznicama ima i boljih govornika od wilbura ali ovo sam bas jucer gledao.
http://video.cnbc.com/gallery/?video=3000079755

p.s. Nenade nemoj ovaj komentar shvatiti kao negativnu kritiku vec intelektualnu disperziju i pokusaj educiranja ljudi koji citaju ovaj blog.

p.s.s tko god mislis da su poduzeca poput brodarskih kompanija,hotelskih kompleksa i gradjevinskih kompanije dobra dugorocna investicija taj ce se gadno iznenaditi kada shvati da takva poduzeca dugorocno nemaju zavidan povrat na kapital pa samim time ni zavidan povrat na ulaganje u njih.

evo radi ovoga komentara sam onemogucen dalje postati na bakicevom blogu uz napomenu da je ovo bio moj prvi i jedini komenar…e sada kako bi matija babic rekao da li se tu radi o nekoj "teoriji zavjere" procijenite sami…iz svega navedenoga ja sam uspio zakljuciti da bakic ne zeli da njegovi citatelji vide ovakav komentar.

evo molio bi vas vase konstruktivne komentare na ovaj slucaj i komentare da li ste ipak uspijeli nesto korisno procitati u prethodnom komentaru kojega sam pokusao postati na eclectici takodjer bi volio da se tomislav ukljuci u ovu rapsravu jer sam preko njega i cuo za bakica i cini mi se da ima visoko misljenje o njemu pa me zanima njegov komentar.

crobex je svijet za sebe!

dan poslje sutra

New Report

Close